Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Νέος Οδηγός, προβληματισμοί

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2020
    Μηνύματα
    1

    Νέος Οδηγός, προβληματισμοί

    Καλησπέρα σας, είμαι 24 ετών και αποφάσισα να βγάλω τώρα δίπλωμα Α και Β μαζί. Πριν πείτε το οτιδήποτε, δεν βγάζω δίπλωμα Α για να πάω να καβαλήσω με το καλημέρα 1000cc όχημα, απλά επειδή έφτασα στην ηλικία αυτή είπα να το βγάλω μια και καλή. Το πρόβλημα που έχω, είναι, πως σκέφτομαι να αγοράσω κάποια μοτοσυκλέτα των 125-200 cc (γυμνού ή supersport στυλ) σαν πρώτη μηχανή και έχω τον πατέρα μου (χρόνια οδηγός, τώρα οδηγεί ένα Triumph 955st) να μου λέει πως χρειάζομαι κάποια Vespa ή ένα MSX 125 για να μάθω να οδηγώ γιατί δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα. Οδηγώ 11 χρόνια τώρα ποδήλατο εντατικά και κάνω χιλιόμετρα, έχω μάθει να συμπεριφέρομαι (εώς έναν βαθμό τουλάχιστον) στους ελληνικούς δρόμους, δεν θεωρώ πως είμαι ΤΟΣΟ νυχτωμένος. Δεν έβγαλα νωρίτερα δίπλωμα (έστω και κατώτερης κατηγορίας) διότι όσο ήμουν στο λύκειο, πήγαμε σαν σχολείο σε τρεις κηδείες παιδιών και ταράχτηκε η συνείδησή μου, "μήπως θα κάνω βλακείες και εγώ ; ", "είμαι έτοιμος να βγάλω δίπλωμα; " τέτοιες σκέψεις έκανα. Μετά άρχισα τις σπουδές και που χρόνος και λεφτά για να βγάλω δίπλωμα, οπότε πήγε πίσω μέχρι τώρα που τελειώνω τις σπουδές μου και έχω οριμάσει περισσότερο. Πολυλογώ και πρέπει να φτάσω σε ένα συμπέρασμα, θέλω σαν πρώτη μηχανή ένα Ζ125, RS125 ή γενικά κάτι τέτοιο, είναι υπερβολικό για κάποιον που οδηγεί την μισή του ζωή μόνο ποδήλατο και οδήγησε μια φορά Vespa ;;;


    Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει !!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Πριν καβαλήσεις μηχανή βγάλε δίπλωμα και βγες στο δρόμο με αυτοκίνητο για λίγο καιρό ώστε να μπεις στο κλίμα
    Όταν περάσει ο καιρός και αποφασίσεις ότι όντως θέλεις μηχανή χωρίς να σκέφτεσαι τις κηδείες τότε θα δεις τι μηχανή θα παρεις

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Metalhead96GR Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας, είμαι 24 ετών και αποφάσισα να βγάλω τώρα δίπλωμα Α και Β μαζί. Πριν πείτε το οτιδήποτε, δεν βγάζω δίπλωμα Α για να πάω να καβαλήσω με το καλημέρα 1000cc όχημα, απλά επειδή έφτασα στην ηλικία αυτή είπα να το βγάλω μια και καλή. Το πρόβλημα που έχω, είναι, πως σκέφτομαι να αγοράσω κάποια μοτοσυκλέτα των 125-200 cc (γυμνού ή supersport στυλ) σαν πρώτη μηχανή και έχω τον πατέρα μου (χρόνια οδηγός, τώρα οδηγεί ένα Triumph 955st) να μου λέει πως χρειάζομαι κάποια Vespa ή ένα MSX 125 για να μάθω να οδηγώ γιατί δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα. Οδηγώ 11 χρόνια τώρα ποδήλατο εντατικά και κάνω χιλιόμετρα, έχω μάθει να συμπεριφέρομαι (εώς έναν βαθμό τουλάχιστον) στους ελληνικούς δρόμους, δεν θεωρώ πως είμαι ΤΟΣΟ νυχτωμένος. Δεν έβγαλα νωρίτερα δίπλωμα (έστω και κατώτερης κατηγορίας) διότι όσο ήμουν στο λύκειο, πήγαμε σαν σχολείο σε τρεις κηδείες παιδιών και ταράχτηκε η συνείδησή μου, "μήπως θα κάνω βλακείες και εγώ ; ", "είμαι έτοιμος να βγάλω δίπλωμα; " τέτοιες σκέψεις έκανα. Μετά άρχισα τις σπουδές και που χρόνος και λεφτά για να βγάλω δίπλωμα, οπότε πήγε πίσω μέχρι τώρα που τελειώνω τις σπουδές μου και έχω οριμάσει περισσότερο. Πολυλογώ και πρέπει να φτάσω σε ένα συμπέρασμα, θέλω σαν πρώτη μηχανή ένα Ζ125, RS125 ή γενικά κάτι τέτοιο, είναι υπερβολικό για κάποιον που οδηγεί την μισή του ζωή μόνο ποδήλατο και οδήγησε μια φορά Vespa ;;;


    Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει !!!
    Καλα θα ηταν να ξεκινησεις με κατι μικρο αλλα ειπαμε, οχι και 125. Παρε κατι να σου μεινει, οι αλλαγες = κοστος.
    Επισης, ως αναβατης που ξεκινησε να οδηγει στην ηλικια σου πανω-κατω με πρωτη μηχανη 750cc θα πω κοντρα στην συνηθη αποψη που θελει οι πρωτες μηχανες να ειναι μικρες, πως θα παθεις ζημια με αυτο πανω στο οποιο ξεθαρρευεις πριν την ωρα σου, ειτε ειναι 125cc ειτε ειναι 1340cc. Απλα αν ξεκινησεις με μικρο μηχανακι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να γινεις καλλιτερος οδηγος, αλλα οχι και ασφαλεστερος απαραιτητα.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 14/07/2020 στις 08:47.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    https://www.car.gr/13514719-ktm-200-duke-16 + ένα σχολείο και έφυγες
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Τα σκούτερ δεν είναι μηχανές.
    Πες στον πατέρα σου να πάρει αυτός τέτοιο

    μπλιαχ

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ζ125, RS125
    Eπειδή απέχω λίγο απο τα συγχρονα δρώμενα στα νεα μοντέλα, τα μηχανάκια που αναφέρεσαι είναι κάποια καινούργια μοντέλα που δεν έχω υπόψη ή συζητάμε για τα θρυλικά Υamaha Z 125 και Aprilia RS125?

    Γιατί εαν μιλάμε για τα τελευταία, ναι είναι κ γαμώ τις επιλογές, αλλά όχι για αρχάριο κι ας είναι "μόλις" 125 κυβικά. Επίσης δεν βρίσκονται εύκολα σε μτχ και τα ανταλλακτικά τους είναι δύσκολα.

    Κατά τα λοιπά, το δίπλωμα απο μόνο του δεν λεει και πολλά. Χρειάζεσαι εξοικείωση στον δρόμο σε πραγματικές συνθήκες κ αυτό είναι ευκολότερο και ασφαλέστερο με ένα αυτοκίνητο.
    Σε επόμενο βήμα πας σε δίτροχο. Κατά προτίμηση όχι αυτόματο (σκούτερ) μιας και η οδική τους συμπεριφορά είναι διαφορετική απο τις μοτοσυκλέτες.
    Σε κυβικά μπορείς να κινηθείς μέχρι 200-250 χωρίς θέμα λόγω αρχάριου μιας και υπάρχουν μηχανάκια αρκετά φιλικά χαρακτηριστικά αφενός, αφετέρου τα κυβικά αυτά θα σε καλύψουν και για λίγο αργότερα που θα ζητήσεις το κάτι παραπάνω (πχ μια πιο μακρινή βόλτα)

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/13514719-ktm-200-duke-16 + ένα σχολείο και έφυγες
    Και μετα να ψαχνει για 690 μοτερ για να μη πανε χαραμι ολα τα υπολοιπα που εχει το μηχανακι..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Εγώ θα σου έλεγα,

    αν ισχύει ακόμα ότι το μικρό δίπλωμα γίνεται αυτόματα μεγάλο μετά από δύο χρόνια,

    αφού θες να πάρεις 125 βγάλε το μικρό δίπλωμα, και ευκολότερο είναι και φθηνότερο, μπορείς με τη διαφορά να πάρεις καλύτερο εξοπλισμό ή να μειώσεις το κόστος για κάποιο σχολείο. Καλύτερα θα μάθεις.

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    αφού θες να πάρεις 125 βγάλε το μικρό δίπλωμα, και ευκολότερο είναι και φθηνότερο, μπορείς με τη διαφορά να πάρεις καλύτερο εξοπλισμό ή να μειώσεις το κόστος για κάποιο σχολείο. Καλύτερα θα μάθεις.
    Διαφωνώ, καλύτερα μια κι έξω το μεγάλο αφού μπορεί. Και καλύτερα θα μάθει στη μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα της σχολής, και δε θα χρειαστεί να ξανατρέχει αργότερα (οπότε βγαίνει και ακριβότερο μακροπρόθεσμα), και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χρειαστεί να έχεις άδεια για περισσότερα κυβικά.

    @metalhead96GR Νομίζω ότι δε χρειάζεται να περιοριστείς σε 125άρια, αλλά προτίμησε κάτι σύγχρονο και τετράχρονο. Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα κάτι πολιτισμένο σε 250-400cc, εάν το επιτρέπει ο προϋπολογισμός. Παραβλέποντας τις ατυχίες που δε μπορείς να ελέγξεις, αν είσαι προσεκτικός (αλλά όχι "χεσμένος") δε θα έχεις πρόβλημα. Έχεις ήδη δει ότι οι μηχανές δε συγχωρούν την απερισκεψία, ασχέτως κυβικών.

    Και μην ξεχνάς ότι ακόμα και οι μεταλλοκέφαλοι χρειάζονται κράνος

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Οδηγός μηχανής να προτείνει σκούτερ με 12ιντσα ροδάκια πρώτη φορά το ακούω. Η γνώμη μου είναι να μην πάρεις κάτι μικρότερο από 250. Πάντα σε νέους οδηγούς προτείνω er5,cb500 και gs500 εγώ,ειδικά στην ηλικία σου. Τα παίρνεις με 1κ,είναι σχολεία,έχουν πολύ φθηνή συντήρηση και ακόμα κι όταν μάθεις να οδηγάς σου προσφέρουν πράγματα. Ακόμα και sv650 να βρεις,εγώ δεν θα το φοβόμουν,απλά πρέπει να το σεβαστείς στην αρχή μέχρι να το μάθεις.

  11. #11
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Διαφωνώ, καλύτερα μια κι έξω το μεγάλο αφού μπορεί. Και καλύτερα θα μάθει στη μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα της σχολής, και δε θα χρειαστεί να ξανατρέχει αργότερα (οπότε βγαίνει και ακριβότερο μακροπρόθεσμα), και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χρειαστεί να έχεις άδεια για περισσότερα κυβικά.

    @metalhead96GR Νομίζω ότι δε χρειάζεται να περιοριστείς σε 125άρια, αλλά προτίμησε κάτι σύγχρονο και τετράχρονο. Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα κάτι πολιτισμένο σε 250-400cc, εάν το επιτρέπει ο προϋπολογισμός. Παραβλέποντας τις ατυχίες που δε μπορείς να ελέγξεις, αν είσαι προσεκτικός (αλλά όχι "χεσμένος") δε θα έχεις πρόβλημα. Έχεις ήδη δει ότι οι μηχανές δε συγχωρούν την απερισκεψία, ασχέτως κυβικών.

    Και μην ξεχνάς ότι ακόμα και οι μεταλλοκέφαλοι χρειάζονται κράνος
    Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα, αν πρόκειται να πάει σε 125 έτσι κι αλλιώς κι αν αλλάζει σε δυο χρόνια σε μεγάλο με κόστος ένα παράβολο δεν θα μάθει τίποτα ουσιαστικό παραπάνω από τη σχολή οδήγησης, οπότε και χρόνο κερδίζει και χρήμα να το αξιοποιήσει για τα της μηχανής καλύτερα. Προφανώς αν δεν ισχύει κάποιο από τα δύο δεν ισχύει και η πρότασή μου.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Εάν οδηγας 11 χρόνια ποδήλατο εντατικά σε αστικούς δρόμους.....δηλαδη αν χτυπάς μια Πειραιά Κηφισιά με ασφάλεια.... πάρε ότι θες....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Εάν οδηγας 11 χρόνια ποδήλατο εντατικά σε αστικούς δρόμους.....δηλαδη αν χτυπάς μια Πειραιά Κηφισιά με ασφάλεια.... πάρε ότι θες....
    Με ασφάλεια ζωής εννοείς
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα, αν πρόκειται να πάει σε 125 έτσι κι αλλιώς κι αν αλλάζει σε δυο χρόνια σε μεγάλο με κόστος ένα παράβολο δεν θα μάθει τίποτα ουσιαστικό παραπάνω από τη σχολή οδήγησης, οπότε και χρόνο κερδίζει και χρήμα να το αξιοποιήσει για τα της μηχανής καλύτερα. Προφανώς αν δεν ισχύει κάποιο από τα δύο δεν ισχύει και η πρότασή μου.
    Έχει πάψει να ισχύει εδώ και χρόνια η αναβάθμιση μόνο με παράβολο. Πλέον χρειάζεται πρακτική εξάσκηση και πρακτική εξέταση για να πας από Α1 σε Α2 ή σε Α κατηγορία.


    Ως προς το ποδήλατο, θα ψιλοσυμφωνήσω, ότι αποκτάς σχετικά καλή εικόνα της κυκλοφορίας σε δημόσιο δρόμο, αν κινείσαι σε κεντρικούς δρόμους, περίπου όπως κινούνται οι μικρές μοτοσυκλέτες. Άσε που με το ποδήλατο σε τέτοιες συνθήκες έχεις μικρότερη ενεργητική ασφάλεια (επιτάχυνση, επιβράδυνση), άρα εξασκείς περισσότερο την προσοχή σου. Καταλαβαίνεις πόσο δεν σε προσέχουν τα αμάξια και πότε κινδυνεύεις περισσότερο. Θα έλεγα ότι ένας έμπειρος αστικός ποδηλάτης, που ελίσσεται σε κεντρικούς δρόμους, έχει πολύ καλύτερη αντίληψη των κινδύνων, σε σχέση με έναν οδηγό αυτοκινήτου. Σίγουρα έχει πολλά να επιπλέον να διαπιστώσει και να μάθει μόλις αποκτήσει μοτοσυκλέτα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχει πάψει να ισχύει εδώ και χρόνια η αναβάθμιση μόνο με παράβολο. Πλέον χρειάζεται πρακτική εξάσκηση και πρακτική εξέταση για να πας από Α1 σε Α2 ή σε Α κατηγορία.


    Ως προς το ποδήλατο, θα ψιλοσυμφωνήσω, ότι αποκτάς σχετικά καλή εικόνα της κυκλοφορίας σε δημόσιο δρόμο, αν κινείσαι σε κεντρικούς δρόμους, περίπου όπως κινούνται οι μικρές μοτοσυκλέτες. Άσε που με το ποδήλατο σε τέτοιες συνθήκες έχεις μικρότερη ενεργητική ασφάλεια (επιτάχυνση, επιβράδυνση), άρα εξασκείς περισσότερο την προσοχή σου. Καταλαβαίνεις πόσο δεν σε προσέχουν τα αμάξια και πότε κινδυνεύεις περισσότερο. Θα έλεγα ότι ένας έμπειρος αστικός ποδηλάτης, που ελίσσεται σε κεντρικούς δρόμους, έχει πολύ καλύτερη αντίληψη των κινδύνων, σε σχέση με έναν οδηγό αυτοκινήτου. Σίγουρα έχει πολλά να επιπλέον να διαπιστώσει και να μάθει μόλις αποκτήσει μοτοσυκλέτα.
    Ναι γιατί Και Το ποδήλατο έχει φλας καθρέπτες επιταχύνει επιβραδύνει σε στεγνά-βρεγμένα κομμάτια δρόμου αποφεύγει εμπόδια που τυχόν βρεθούν μπροστά του και κινείται εντός του κοκ όπως όλα τα υπόλοιπα οχήματα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sos Νέος Οδηγός Cbf 250
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 09:41
  2. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 10:22
  3. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 13:07
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 19:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 12:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF