Σελίδα 17 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 71213141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 277

Θέμα: Αγόρασα ένα FZR 1000 '95 (το οποίο θα κρατήσω σε γνήσια κατάσταση)

  1. #241
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Ωραίος!

  2. #242
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παρα πολύ ωραίο!
    Μπραβο σου Χριστόδουλε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλή δουλειά. Εύγε!

    Όντας εντυπωσιασμένος από τη μεθοδική πορεία και το αποτέλεσμα, έχω μερικές απορίες. Κατ' αρχάς αποτελεί μέρος της εργασίας σου ή είσαι ερασιτέχνης; Σκοπεύεις να την κρατήσεις για δική σου χρήση ή να την πουλήσεις; Είναι δηλαδή επένδυση ή χόμπι;

    Ποια είναι άραγε η αξιοπιστία τέτοια μοτοσυκλέτας μετά από την ολική ανακατασκευή που έκανες; Ξέρω ότι είναι δύσκολη η απάντηση, απλώς προσπαθώ να καταλάβω τι αντίκρυσμα έχουν τόσοι μήνες που αφιέρωσες.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

    Όσο για τις απορίες σου:
    Ερασιτέχνης είμαι βέβαια και η απασχόληση με τη μοτοσικλέτα είναι ένα μεγάλο μου πάθος! Τη δουλειά την έμαθα από τον πατέρα μου, ο οποίος είναι αυτοδίδακτος μηχανικός βαρέων οχημάτων.

    Ναι, σκοπεύω να την κρατήσω για πάντα! Για αυτό και ο λόγος της ανακατασκευής κινητήρα. Θα μπορούσα να παραγγείλω έναν άλλο από Γερμανία, αλλά ήθελα να κάνω τον ίδιο κινητήρα καινούριο για να είμαι σίγουρος, αλλά και να έχει για μένα νόημα να την κρατήσω (είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ).

    Δε σκοπεύω να την πουλήσω. Είναι μια από τις μοτοσικλέτες που πάντα ήθελα να αποκτήσω και ποτέ δεν είχα τα χρήματα.

    Δεδομένου ότι θα γίνει ένα καλό στρώσιμο στον κινητήρα, είμαι σιγουρότατος ότι θα κρατήσει για τουλάχιστον άλλα τόσα χιλιόμετρα (71.500 είχε στο ρολόι όταν άνοιξα κινητήρα). Για να σου πω την αλήθεια, πιστεύω ότι θα κρατήσει για πολύ περισσότερα, μιας και αυτά που έκανε με τους προηγούμενους ιδιοκτήτες, τα είχε κάνει με πολύ σκληρό τρόπο! Βλέποντας το τι καμμένα λάδια είχαν κολλήσει στα κάρτερ του κινητήρα όταν τον άνοιξα και το πως μύριζε το λάδι, πρέπει να κάνανε πολλά χρόνια (και χιλιόμετρα) για να τα αλλάξουν. Στα δικά μου χέρια δε θα δει ποτέ τέτοια μεταχείριση
    Εδώ ρε συ, όταν άνοιξα τα καλάμια, το ένα από αυτά είχε ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ λάδι, που μύριζε καμμένο λάδι κινητήρα. Και μάλλον αυτό είχαν βάλει μέσα.

    Με λίγα λόγια, δε με ενδιέφερε η οικονομική πλευρά (τι θα κοστίσει, πόσο θα κάνει, να τα δώσω-να μην τα δώσω κλπ). Με ενδιέφερε να αναστήσω μια μοτοσικλέτα που μου άρεσε και να έχω την προσωπική ευχαρίστηση αυτής της διαδικασίας.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  4. #244
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Mπράβο! Καλοτρεχούμενο!
    Πολύ ωραίος τρόπος να έχεις την συλλογή σου και να είναι και επένδυση.

    Τα παιδιά όμως μετά το '90 βρε Χριστόδουλε... ένα sound clip;
    Για τα παιδιά όχι για εμένα..

    Οι δισκόπλακες πως είναι; έχω και εγώ ένα ζευγάρι.
    Θα το κανονίσω Γιάννη Αν και έχω βίντεο στο YouTube με όλη την ανακατασκευή και στο τέλος που παίρνει μπρος!

    Οι δισκόπλακες είναι πολύ καλές για εδώ, την Αυστραλία, που το όριο ταχύτητας είναι τα 100χλμ! Παραπάνω δεν πάω, γιατί θα χάσω και τη δουλειά μου αν με πιάσουν! Οπότε, για να πηγαίνεις τσάρκα, τα καταφέρνουν μια χαρά. Αν ποτέ το πάω σε καμιά πίστα, θα σου πω τις εντυπώσεις μου
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  5. #245
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έτσι βγάζει με το παραπάνω νόημα τόσος κόπος. Θα την ευχαριστηθείς περισσότερο, διότι ξέρεις πώς έχει κατασκευαστεί και πώς να τη συντηρήσεις.

    Διαφορετικά θα μου ήταν δύσκολο να φανταστώ αν θα μπορούσε κάποιος να βρει αγοραστές να πληρώσουν τόσους μήνες δουλειάς. Μόνο αν βρει νοσταλγούς του παρελθόντος που πληρώνουν πολλαπλάσια χρήματα προσωπικής εργασίας, σε σχέση με τους οικονομικούς αυτοματισμούς της γραμμής παραγωγής.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #246
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    178
    Χιλια μπραβο, ζηλευω οσο δεν παει (με την καλη εννοια παντα), μιας κι εγω ηθελα/θελω ενα (κατα προτιμηση ενα μαυρο 92αρι, την λεγομενη νυχτεριδα)...

    ΥΓ Την μια πλαστικη ταπα στην τιμονοπλακα δεν την εχεις βαλει για το κακο το ματι???
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  7. #247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από montechristo Προβολή μηνύματος
    Χιλια μπραβο, ζηλευω οσο δεν παει (με την καλη εννοια παντα), μιας κι εγω ηθελα/θελω ενα (κατα προτιμηση ενα μαυρο 92αρι, την λεγομενη νυχτεριδα)...

    ΥΓ Την μια πλαστικη ταπα στην τιμονοπλακα δεν την εχεις βαλει για το κακο το ματι???
    Σε ευχαριστώ! Χαχαχαχα, αυτή την πλαστική τάπα φίλε μου την έψαχνα και δεν μπορούσα να τη βρω πουθενά. Βρήκα τελικά και παράγγειλα, μόλις πριν μερικές ώρες από το Queensland
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  8. #248
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    πολλά για την επιμονή και την δεξιότητα να λύσεις τα θέματα του!
    η αίσθηση απο το γουργουρητό του μοτέρ να ακούγεται τόσο ομαλά όσο τότε, επισφραγίζει την δημιουργικότητα του μαστορέματος!
    να την ευχαριστηθείς οσο δε πάει!
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #249
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    πολλά για την επιμονή και την δεξιότητα να λύσεις τα θέματα του!
    η αίσθηση απο το γουργουρητό του μοτέρ να ακούγεται τόσο ομαλά όσο τότε, επισφραγίζει την δημιουργικότητα του μαστορέματος!
    να την ευχαριστηθείς οσο δε πάει!
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Φαίνεται να καταλαβαίνεις πως ένιωσα όταν άκουσα τον ήχο του όταν το έβαλα μπρος για πρώτη φορά!
    Θα κάνω τα αδύνατα-δυνατά για να πιάσει η ευχή σου
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  10. #250
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ποια είναι άραγε η αξιοπιστία τέτοια μοτοσυκλέτας μετά από την ολική ανακατασκευή που έκανες;

    Σίγουρα δε θα είναι όπως ήταν πριν, σε καμία περίπτωση
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Θα είναι πολύ καλύτερη

    Κινητήρες που δε μπορείς να αλλάξεις το παραμικρό λογω κανονισμών (superstock πχ) οι μηχανικοί λύνουν και δενουν το μοτερ έχοντας ιπποψην τα ακριβή specs του κατασκευαστή.
    Οσο κι'αν φαίνεται απίστευτο, μπορει να κερδισει 5-10% περισσότερα άλογα από πριν.

    Just for the record, η διαδικασία λέγεται blueprinting
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  11. #251
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δε θα είναι όπως ήταν πριν, σε καμία περίπτωση
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Θα είναι πολύ καλύτερη

    Κινητήρες που δε μπορείς να αλλάξεις το παραμικρό λογω κανονισμών (superstock πχ) οι μηχανικοί λύνουν και δενουν το μοτερ έχοντας ιπποψην τα ακριβή specs του κατασκευαστή.
    Οσο κι'αν φαίνεται απίστευτο, μπορει να κερδισει 5-10% περισσότερα άλογα από πριν.

    Just for the record, η διαδικασία λέγεται blueprinting
    Από το στόμα σου και στου Θεού το αφτί Δημήτρη!!! Θα δείξει στην πορεία αν έκανα και εγώ δουλειά της προκοπής ή όχι
    Και πάντα αναρωτιόμουνα τι είναι αυτό το blueprinting. Να που το έμαθα
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  12. #252
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Διορθώνουν ατέλειες της παραγωγής, επιφάνειες, περιττά κ.λπ. Φινίρουν - ζυγίζουν ελαφρώνοντας κινούμενα μέρη ενώ φέρνουν τα όμοια σε όμοια βάρη.
    Κάνουν το καλύτερο δυνατό με ότι έχουν..

  13. #253
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δε θα είναι όπως ήταν πριν, σε καμία περίπτωση
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Θα είναι πολύ καλύτερη

    Κινητήρες που δε μπορείς να αλλάξεις το παραμικρό λογω κανονισμών (superstock πχ) οι μηχανικοί λύνουν και δενουν το μοτερ έχοντας ιπποψην τα ακριβή specs του κατασκευαστή.
    Οσο κι'αν φαίνεται απίστευτο, μπορει να κερδισει 5-10% περισσότερα άλογα από πριν.

    Just for the record, η διαδικασία λέγεται blueprinting
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Από το στόμα σου και στου Θεού το αφτί Δημήτρη!!! Θα δείξει στην πορεία αν έκανα και εγώ δουλειά της προκοπής ή όχι
    Και πάντα αναρωτιόμουνα τι είναι αυτό το blueprinting. Να που το έμαθα
    Θα σας στεναχωρήσω αλλά δεν νοείται blue printing χωρις αλλαγή εμβόλων με ταυτόχρονο ταίριαγμα εμβόλου καταλληλης διαστασης με τον κατάλληλο κύλινδρο.
    Για blue printing δεν φτάνει η οδηγία του κατασκευαστή περι ορίων ανοχών κυλινδρου/εμβόλου κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #254
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Θα σας στεναχωρήσω αλλά δεν νοείται blue printing χωρις αλλαγή εμβόλων με ταυτόχρονο ταίριαγμα εμβόλου καταλληλης διαστασης με τον κατάλληλο κύλινδρο.
    Για blue printing δεν φτάνει η οδηγία του κατασκευαστή περι ορίων ανοχών κυλινδρου/εμβόλου κλπ.
    Κι έλεγα δεν θα μπείς να το γράψεις;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #255
    Αν και έχω ακόμα μερικές μικρές δουλίτσες να κάνω με το 1000 (τις οποίες βέβαια θα ανεβάσω σε φωτογραφίες μόλις τις πραγματοποιήσω), αυτό το project ουσιαστικά τελείωσε!

    Έχω στο γκαράζ μου εκείνα τα δυο έρμα τα μηχανάκια που περιμένουν για ανακατασκευή: Το GSXR 750 '88 και το ZX9R '95.

    Έχω δημιουργήσει στο κανάλι μου στο YouTube ένα poll για να ψηφίσει όποιος θέλει πιο από τα δύο να ξεκινήσω. Όσοι θέλετε, μπείτε (link παρακάτω) και ρίξτε μια ψήφο σε αυτό που θα θέλατε εσείς. Θα την έχω για ένα μήνα ακόμα εκεί την ψηφοφορία, μιας και θα πρέπει να ασχοληθώ με το άλλο το έρμο το MG Midget που έχω. Πρέπει να του βάλω σεβρόφρενο και να του κάνω ένα γενικό service!

    Ελπίζω η αναφορά του link μου να μην παραβιάζει τους κανόνες του forum. Αν ναι, το βγάζουμε με τη μία, δεν υπάρχει θέμα.

    Το link:
    https://www.youtube.com/c/ChrisSofos/community

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

Σελίδα 17 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 71213141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. δυστιχως πουλαω ενα FZR 1000 EXUP 95
    από tdmakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2006, 14:19
  2. το σαββατο θα ειμαι πανω!!
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 14:00
  3. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:28
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF