Σελίδα 13 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 277

Θέμα: Αγόρασα ένα FZR 1000 '95 (το οποίο θα κρατήσω σε γνήσια κατάσταση)

  1. #181
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για τα γνήσια χρώματα των μοτοσικλετών μου (μιας και θα βαφτούν σε αυτά) έπεσα πάνω σε αυτό εδώ:

    https://www.gs-classic.de/download/Suzuki-Farbcode.pdf

    Είναι για τα χρώματα της Suzuki μόνο, αλλά αυτό μπόρεσα να βρω. Είναι Γερμανικό site, αλλά έχει δίπλα και κείμενο στα Αγγλικά. Ξέρω πως αυτοί οι κωδικοί δε λένε τίποτα στους λαμαρινάδες, αλλά έτσι για ενημέρωση, καλό είναι να το δει κανείς.
    Είναι ενδιαφέρον το τμήμα που εξηγεί για τον κωδικό του χρώματος ενός ανταλλακτικού:
    Η Suzuki λοιπόν, στον κωδικό του ανταλλακτικού, έχει τρία τμήματα που χωρίζονται με παύλες (-). Το τρίτο τμήμα είναι που αντιστοιχεί στον κωδικό του χρώματος.
    Για παράδειγμα, το ανταλλακτικό 68130-17C00-7JG, είναι μια από τις λωρίδες αυτοκόλλητου στην ουρά του GSXR750 '88 που έχω. Το 7JG είναι το χρώμα του αυτοκόλλητου (μαύρο στη συγκεκριμένη περίπτωση).
    Επίσης, υπάρχουν μερικοί κωδικοί, που ενδικνείουν ένα γκρουπ χρωμάτων. Για παράδειγμα ο κωδικός 7JJ αντιστοιχεί στα κόκκινα χρώματα του GSXR 750 '88 (22R Pearl Cool White και 22P Pearl Twinkle Red).
    Δεν ξέρω αν αυτό το post πρέπει να παραμείνει εδώ ή να πάει αλλού. Το αφήνω στους διαχειριστές
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  2. #182
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Eντυπωσιακά πολλά.. έχεις χρησιμοποιήσει τους κωδικούς που δίνει; σου δίνουν συνταγή με αυτούς ή τους ψάχνουν να τους μεταφράσουν πρώτα;
    Ένα καημό έχω απο όλους τους αντίστοιχους πίνακες που έχω συναντήσει, την χρονιά κυκλοφορίας ρε γμτ!!!

  3. #183
    Δεν ήθελα να ανεβάσω κάτι, αφου δεν είχα προόδους πάνω στο θέμα.
    Τελικά, πριν καιρό, αφού είχα καθαρίσει τα καρμπυρατέρ και τα έβαλα πάνω, ανακάλυψα ότι και πάλι δουλεύουν μόνο τρεις κύλινδροι! Μέτρησα συμπίεση και βρήκα πως ο τρίτος κύλινδρος είχε μόνο 25!!! Μιας και δεν μου έκαιγε λάδια (ελατήρια πιστονιού) αλλά ούτε και είχα λάδι στην εισαγωγή (τρύπα στο πιστόνι), το πρόβλημα φαίνεται να είναι σε κάποια φθαρμένη βαλβίδα. Υποπτεύομαι εξαγωγής, μιας και αυτές κάνουν το πιο σκληρό έργο. Θα δείξει, όλα αυτά είναι απλά υποθέσεις.
    Μια μετακόμιση αργότερα και πολλά άλλα πράγματα στο ενδιάμεσο, κατάφερα μόλις σήμερα να κατεβάσω τον κινητήρα κάτω!
    Έχουν ήδη παραγγελθεί, ελλατήρια πιστονιού, 2 βαλβίδες εισαγωγής και άλλες δύο εξαγωγής (έτσι για να βρίσκονται), όλες οι φλάντζες του κινητήρα, όλα τα λαστιχάκια και ένα σωρό άλλα ανταλλακτικά από Ιαπωνία. Μόλις ανοιχτεί ο κινητήρας, θα του γίνει ολική ανακατασκευή. Θα δω και τι είδους κουζινέτα έχουν οι μπιέλες και ο στρόφαλος και θα τα παραγγείλω και αυτά.
    Προς το παρόν....έφτασα μέχρι εδώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210724_160043.jpg 
Προβολές:	332 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	429815
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    M'αρεσει αφανταστα το λυσε-δεσε μοτερ (με τα σωστα εργαλεια παντα!!!).

    Keep us posted & καλη ευκολία !!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #185
    Μόλις πριν λίγο σταμάτησα για να φορτίσει το κινητό. Τελείωσε η μπαταρία και δεν μπορούσα να βιντεοσκοπήσω! Μέχρι στιγμής, έφτασα εδώ. Δεν υπάρχει κάποια φθορά στους κυλίνδρους, ούτε και έχω σπασμένα ελλατήρια (φθαρμένα ίσως, θα το δω μετά). Τα πιστόνια είναι επίσης σε καλή κατάσταση. Οι βαλβίδες δεν φαίνεται εκ πρώτης όψης να έχουν κάποια σοβαρή ζημιά (δε λείπει κομμάτι κλπ), αλλά θα κάνω το τεστ με λίγη βενζίνη σε εισαγωγές και εξαγωγές και θα δω πόσο χάνουν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210725_123801.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	429818
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  6. #186
    Είμαι ένα βήμα από να ανοίξω τον κινητήρα στη μέση! Ιδού μερικές φωτογραφίες.

    Αυτή είναι η αντλία λαδιού, την οποία φυσικά αφαίρεσα ώστε να έχω πρόσβαση στις βίδες που ανοίγει ο κινητήρας στη μέση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210725_143843.jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	92,1 KB 
ID:	429819

    Εδώ μόλις είχα βγάλει την ελαιολεκάνη
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210725_145708.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	108,4 KB 
ID:	429820

    Και μια εδώ, με το συμπλέκτη βγαλμένο (ο κινητήρας είναι όρθια στημένος).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210725_150921.jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	429821
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  7. #187
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    μανουλα μου......πολύ πράμα! κράτα πολλές σημειώσεις για την συναρμολόγηση
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #188
    Και καμιά ώρα πριν τελείωσα για σήμερα, με τον κινητήρα κομμένο στη μέση. Σε κάνα 2-3 μέρες που έχω καιρό πάλι, θα γίνει ολική σούμα με τα ανταλλακτικά που χρειάζομαι για να γίνει παραγγελία. Για να πω την αλήθεια, μόνο τα κουζινέτα βάσεως και μπιελών θα χρειαστώ. Τα υπόλοιπα όλα (μα όλα) έχουν έρθει ήδη. Ελλατήρια πιστονιού, ότι λαστιχάκι μπορεί να φανταστεί κανείς, όλες οι τσιμούχες, ελλατήρια-δίσκοι συμπλέκτη, φλάντζες κινητήρα κλπ κλπ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210725_163509.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	429823

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210725_163533.jpg 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	90,3 KB 
ID:	429824
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  9. #189
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Ωραίο που μπορείς να φθάσεις σε τέτοιο βάθος μόνος σου. Επισκευάζεις σχεδόν τα πάντα και κάνεις καλύτερη δουλειά από επαγγελματία που τον πιέζει ο χρόνος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #190
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ωραίο που μπορείς να φθάσεις σε τέτοιο βάθος μόνος σου. Επισκευάζεις σχεδόν τα πάντα και κάνεις καλύτερη δουλειά από επαγγελματία που τον πιέζει ο χρόνος.
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #191
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    Από καθαρή περιέργεια, πόσο θα πάνε σύνολο τα ανταλλακτικά;

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Από καθαρή περιέργεια, πόσο θα πάνε σύνολο τα ανταλλακτικά;
    Σε ενα 4κυλινδρο μοτερ, μονο για ανοιγμα-κλεισιμο κεφαλης, με ολα τα παρελκομενα απο τσιμουχακια βαλβιδων, φλατζα εκκρηξεως, τσιμουχα για το καπακι κλπ... ξεκινας απο τα 200-250€.
    Μετα, εξαρταται απο τις φλατζες που εχει στο κατω μερος, ποσα o-ring ειναι αναγκαιο να αλλαξεις και φυσικα τα μεταλλα.
    Κουζινετα, ελατηρια εμβολων, θρος, τυχον ρουλεμαν, αστερακι επιλογεα, τσιμουχες κλπ....

    Δεν ειναι τοσο το οικονομικο κομματι, κυριολεκτικα ειναι σχεδον τζαμπα αν σκεφτεις πως χωρις καποια ζημια αν προλαβεις νωρις και αλλαξεις ολα τα αναλωσιμα, εχεις ενα πληρως "ανανεωμενο" μοτερ....
    Ειναι χρονοβορα διαδικασια, προυποθετει να σημειωνεις ΟΛΕΣ τις μετρησεις σου και να εισαι μεθοδικος και πεντακαθαρος σε οτι βγαζεις και ερχεται η ωρα να συναρμολογησεις ξανα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #193
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Τι παίζει εδώ ; Τι ρογμάρα είναι αυτή ;;;;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210725_163509.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	91,6 KB 
ID:	429826
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #194
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Ατέλεια χύτευσης, δεν είναι ρογμη αλλά έξτρα υλικό, κοινό σε πολλά μοτέρ από το 1980+1990, δεν προκαλεί κάτι,. Με dremel γίνεται τέλειο.

  15. #195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Πω και μενα εκει πηγε το ματι μου!Αλλα δεν υπαρχει και λογος να το κανεις με το ντρεμελ στο σημειο που ειναι.

Σελίδα 13 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. δυστιχως πουλαω ενα FZR 1000 EXUP 95
    από tdmakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2006, 14:19
  2. το σαββατο θα ειμαι πανω!!
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 14:00
  3. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:28
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF