Σελίδα 8 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 277

Θέμα: Αγόρασα ένα FZR 1000 '95 (το οποίο θα κρατήσω σε γνήσια κατάσταση)

  1. #106
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πως λέγονται αυτά τα πρεσαριστά που συγκρατούν τους δίσκους στην αράχνη;
    Μάλλον εννοείς τα πιρτσινια.
    Τα μπουντουζια είναι πχ: αυτοί οι κρίκοι που έχουν στις άκρες τους οι μουσαμάδες για να τους δένεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #107
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    χμ.. και τα μπουντούζια πιρτσίνια δεν είναι χωρίς κέντρο; έχουν και περισσότερη πλάκα στο άκουσμα.
    Έλεγα μήπως έχει κάποιο τεχνικό όρο να αποφύγω τον δικό μου.

  3. #108
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    α γιατί δεν το λεγες εξαρχής ότι θέλεις να φιλοσοφήσομε;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #109
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    χμ.. και τα μπουντούζια πιρτσίνια δεν είναι χωρίς κέντρο; έχουν και περισσότερη πλάκα στο άκουσμα.
    Έλεγα μήπως έχει κάποιο τεχνικό όρο να αποφύγω τον δικό μου.
    Μα.... Έχουν κέντρο και αυτά. Μεγάλο και τρύπιο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #110
    Αστάρι στο υποπλαίσιο σήμερα. Αύριο θα κάνω και τους τροχούς αν βρω χρόνο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201020_114916.jpg 
Προβολές:	618 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	422011
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μα.... Έχουν κέντρο και αυτά. Μεγάλο και τρύπιο
    Floating pins λέγονται
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #112
    Και μετά από 10 χρόνια, έπιασα για πρώτη φορά πιστόλι βαφής! Έβαψα το αστάρι για αλουμίνια (etch primer).
    Σκατά τα έκανα, μιας και μου έτρεξε σε μερικά σημεία. Δε βαριέσαι! Σε δουλειά να βρίσκομαι. 600άρι και προσεγμένο τρίψιμο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201021_164456.jpg 
Προβολές:	558 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	422020
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  8. #113
    Κάτι άσχετο με την ανακατασκευή μου, μιας και δεν θα το κάνω σε αυτή τη μοτοσικλέτα (δεν το χρειάζεται), αλλά μπορεί να το χρειαστεί κάποιος άλλος. Άγνωστο αν υπάρχουν αυτά τα υλικά εκεί, αλλά αξίζει να τα ψάξει κανείς

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	caswell.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	29,8 KB 
ID:	422091

    Το παραπάνω προϊόν, είναι μια ειδική ρητίνη που σφραγίζει τρύπες σε τεπόζιτα, δεν τα αφήνει να ξαναπιάσουν σκουριά κλπ (κάτι ανάλογο της πλαστικοποίησης). Το έκανα το 2017 στο Suzuki RB 50GAG '86 του αδερφού μου, του οποίου το τεπόζιτο είχε ανοιξεί αρκετές και μεγάλες τρύπες από σκουριά, λόγο νερού στις βενζίνες.

    1. Καθαρίζεις καλά το τεπόζιτο από μέσα. Βγάζεις τις πολλές χοντρές σκουριές. Πολλοί χρησιμοποιούν μικρές μπίλιες ρουλεμάν με αντισκωριακό και ανακατεύουν. Εδώ, θα προτείνω, για την αφαίρεση της σκουριάς, άλλο ένα υλικό, το οποίο το έψαξε ο αδερφός μου και το βρήκε.
    Rust Bucket λέγεται και είναι Αυστραλιανό προϊόν

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rust bucket.jpg 
Προβολές:	412 
Μέγεθος:	15,4 KB 
ID:	422092

    Βγαίνει σε σκόνη και σε υγρό. Προτιμώ τη σκόνη για να μπορώ να τη φέρω στις αποσκευές μου όταν έρχομαι Ελλάδα. Το 1 λίτρο σκόνης το αραιώνεις σε 5 λίτρα νερό και έτοιμο! 'Οτι σκουριασμένο βάλεις μέσα στον κουβά με το διάλυμα, το κάνει "γυαλί"!!! Εμείς, σφραγίσαμε τις τρύπες με μονωτική ταίνια και το ρίξαμε στο τεπόζιτο. Μετά από 24 ώρες το έκανε "εργοστάσιο"! Εννοείται πως αδειάσαμε το υλικό σε ένα κουβά και το κρατήσαμε για άλλα σκουριασμένα υλικά. Δε γνωρίζω για πόσο κρατάει, αλλά κρατάει...
    Οι οδηγίες του Rust Bucket ωστόσο, αναφέρουν πως δεν απαιτείται να καθαριστούν τελείως οι σκουριές. Μάλιστα στις άγριες από σκουριά επιφάνειες πιάνει καλύτερα το υλικό. Λάδια να μην υπάρχουν.

    2. Μετά πλένεις τις βρωμιές από μέσα και αφήνεις το τεπόζιτο να στεγνώσει. Τελικό καθάρισμα με διαλυτικό νίτρου ή άλλο καθαριστικό για να μη μείνουν λάδια.

    3. Ανακατεύεις τις ρητίνες σε αναλογία 2:1 και τις ρίχνεις μέσα στο τεπόζιτο. Γυρνάς το τεπόζιτο συνεχώς, ώστε το υλικό να πάει παντού και να σφραγιστεί. Μετά από περίπου 40 λεπτά, το υλικό αρχίζει να πήζει. Το αφήνεις για δυο μέρες να κρυσταλώσει τελείως και έτοιμο για να του βάλεις βενζίνη.

    Αν με το καλό μας αμολύσουν και μπορέσω να έρθω του χρόνου, θα ξανακάνω άλλο ένα τεπόζιτο για το ίδιο μηχανάκι, το οποίο το αγόρασα πέρυσι όσο ήμουν Ελλάδα. Θα χρειαστεί ακριβώς η ίδια διαδικασία (ξεσκούριασμα και σφράγισμα). Τα υλικά τα έχω ήδη εκεί. Όταν το κάνω, θα ανεβάσω φωτογραφίες.
    Τελευταία τροποποίηση από csofos; 25/10/2020 στις 00:12.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Κάτι άσχετο με την ανακατασκευή μου, μιας και δεν θα το κάνω σε αυτή τη μοτοσικλέτα (δεν το χρειάζεται), αλλά μπορεί να το χρειαστεί κάποιος άλλος. Άγνωστο αν υπάρχουν αυτά τα υλικά εκεί, αλλά αξίζει να τα ψάξει κανείς

    Συνημμένο 422085

    Το παραπάνω προϊόν, είναι μια ειδική ρητίνη που σφραγίζει τρύπες σε τεπόζιτα, δεν τα αφήνει να ξαναπιάσουν σκουριά κλπ (κάτι ανάλογο της πλαστικοποίησης). Το έκανα το 2017 στο Suzuki RB 50GAG '86 του αδερφού μου, του οποίου το τεπόζιτο είχε ανοιξεί αρκετές και μεγάλες τρύπες από σκουριά, λόγο νερού στις βενζίνες.

    1. Καθαρίζεις καλά το τεπόζιτο από μέσα. Βγάζεις τις πολλές χοντρές σκουριές. Πολλοί χρησιμοποιούν μικρές μπίλιες ρουλεμάν με αντισκωριακό και ανακατεύουν. Εδώ, θα προτείνω, για την αφαίρεση της σκουριάς, άλλο ένα υλικό, το οποίο το έψαξε ο αδερφός μου και το βρήκε.
    Rust Bucket λέγεται και είναι Αυστραλιανό προϊόν

    Συνημμένο 422086

    Βγαίνει σε σκόνη και σε υγρό. Προτιμώ τη σκόνη για να μπορώ να τη φέρω στις αποσκευές μου όταν έρχομαι Ελλάδα. Το 1 λίτρο σκόνης το αραιώνεις σε 5 λίτρα νερό και έτοιμο! 'Οτι σκουριασμένο βάλεις μέσα στον κουβά με το διάλυμα, το κάνει "γυαλί"!!! Εμείς, σφραγίσαμε τις τρύπες με μονωτική ταίνια και το ρίξαμε στο τεπόζιτο. Μετά από 24 ώρες το έκανε "εργοστάσιο"! Εννοείται πως αδειάσαμε το υλικό σε ένα κουβά και το κρατήσαμε για άλλα σκουριασμένα υλικά. Δε γνωρίζω για πόσο κρατάει, αλλά κρατάει...
    Οι οδηγίες του Rust Bucket ωστόσο, αναφέρουν πως δεν απαιτείται να καθαριστούν τελείως οι σκουριές. Μάλιστα στις άγριες από σκουριά επιφάνειες πιάνει καλύτερα το υλικό. Λάδια να μην υπάρχουν.

    2. Μετά πλένεις τις βρωμιές από μέσα και αφήνεις το τεπόζιτο να στεγνώσει. Τελικό καθάρισμα με διαλυτικό νίτρου ή άλλο καθαριστικό για να μη μείνουν λάδια.

    3. Ανακατεύεις τις ρητίνες σε αναλογία 2:1 και τις ρίχνεις μέσα στο τεπόζιτο. Γυρνάς το τεπόζιτο συνεχώς, ώστε το υλικό να πάει παντού και να σφραγιστεί. Μετά από περίπου 40 λεπτά, το υλικό αρχίζει να πήζει. Το αφήνεις για δυο μέρες να κρυσταλώσει τελείως και έτοιμο για να του βάλεις βενζίνη.

    Αν με το καλό μας αμολύσουν και μπορέσω να έρθω του χρόνου, θα ξανακάνω άλλο ένα τεπόζιτο για το ίδιο μηχανάκι, το οποίο το αγόρασα πέρυσι όσο ήμουν Ελλάδα. Θα χρειαστεί ακριβώς η ίδια διαδικασία (ξεσκούριασμα και σφράγισμα). Τα υλικά τα έχω ήδη εκεί. Όταν το κάνω, θα ανεβάσω φωτογραφίες.
    Τα συνημμένα δεν ανοίγουν
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τα συνημμένα δεν ανοίγουν
    Μόλις το είδα και το διόρθωσα
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  11. #116
    Πριν δύο μέρες έριξα και το απλό αστάρι (αφού διόρθωσα κάποια μικροτρεξίματα που είχα κάνει με το αστάρι αλουμινίου
    Σήμερα το έτριψα με πράσινο scotch brite (χωρίς νερό), μετά από συμβουλή του doctor john για να μην έχουμε πιθανότητα να τραβήξει υγρασίες και έχουμε ιστορίες. Γιάννη σε ευχαριστώ!
    Το βάψιμο σύντομα....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201026_172354.jpg 
Προβολές:	366 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	422107
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  12. #117
    Και σήμερα τελείωσα με τους τροχούς! Χρώμα και μετά βερνίκι! Κουκλιά μου γίνανε!!! Κωδικός χρώματος Yamaha: DBC2 edited by sapila racing μετα απο πμ του csofos

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201027_161916.jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	422145

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201027_161933.jpg 
Προβολές:	315 
Μέγεθος:	90,8 KB 
ID:	422146

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201027_161920.jpg 
Προβολές:	317 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	422147

    Τώρα αναμένω την παραγγελία από Ιαπωνία. Αναγκάστηκα να πληρώσω έξτρα χρήματα για να μου τα στείλουν με DHL courier. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 11/11/2020 στις 08:47.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  13. #118
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Tο αγρίεψες στο στεφάνι αρκετά, δεν τρέχει τίποτα, πιθανά αναιρείς το drag της αεροδυναμικής αν εφάρμοζε εκεί. Αν δεν σε ενοχλεί άφησε το ως έχει.

    Δίσκους περιμένεις; μπας και πήρε το μάτι σου κανα σιντί για μας τις σύγχρονες;
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 27/10/2020 στις 11:27.

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Ελπίζω ότι μάσκαρες τις τρύπες που βιδωνουν οι δισκοπλακες. Επίσης εκεί που μπαίνουν τα ρουλεμάν φαίνεται ότι έχει χρωμα. Αν ναι πριν περάσεις ρουλεμάν το χρωμα πρέπει να βγει....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω ότι μάσκαρες τις τρύπες που βιδωνουν οι δισκοπλακες. Επίσης εκεί που μπαίνουν τα ρουλεμάν φαίνεται ότι έχει χρωμα. Αν ναι πριν περάσεις ρουλεμάν το χρωμα πρέπει να βγει....
    Ναι, βεβαίως και τα έκανα όλα αυτά. Όταν αργότερα ανεβάσω το βίντεο στο YouTube θα το δεις

Σελίδα 8 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. δυστιχως πουλαω ενα FZR 1000 EXUP 95
    από tdmakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2006, 15:19
  2. το σαββατο θα ειμαι πανω!!
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 15:00
  3. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 15:28
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF