Σελίδα 1 από 19 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 277

Θέμα: Αγόρασα ένα FZR 1000 '95 (το οποίο θα κρατήσω σε γνήσια κατάσταση)

  1. #1

    Αγόρασα ένα FZR 1000 '95 (το οποίο θα κρατήσω σε γνήσια κατάσταση)

    Πέρασαν αρκετά χρόνια... καμιά δεκαριά νομίζω. Από που να αρχίσω και που να τελειώσω? Αλλά καλύτερα να μην αρχίσω καν με το πως ήταν τα πράγματα στην αρχή, πως εξελίχθηκαν, πως άλλαξαν, τι έγεινε και τι δεν έγεινε. Άλλο κεφάλαιο αυτό!

    Στο θέμα της μοτοσικλέτα λοιπόν:
    Πριν 5 χρόνια είχα αγοράσει ένα Suzuki Burgman 400 K7. Πάντα όμως, είχα την επιθυμία να αγοράσω μια μεγάλη sport, sport-touring μοροσικλέτα από τα παλιά καλά χρόνια! Και όπως ίσως μερικοί παλαιοί του site μπορεί να θυμούνται, έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στη σειρά FZR!!!

    Το μάτι μου λοιπόν έπεσε πριν κάνα δυο μήνες σε μια αγγελία όπου κάποιος από το Aulbery της Νέας Νότιας Ουαλίας πουλόυσε ένα FZR 1000 του '95. Ήταν μια μοτοσικλέτα που πάντα ήθελα να αγοράσω κι επιθυμούσα! Ίσως να θυμάστε μερικοί ότι πριν δεκα περίπου χρόνια μετακόμισα από το χωριό μου την Κυανή (10χλμ έχω από το Διδυμότειχο), στη Μελβούρνη της Βικτώριας, της Αυστραλίας. Το Aulbery λοιπόν βρίσκεται στα βόρεια σύνορα της Βικτώριας. Ήταν καμιά 4 ώρες οδήγηση, αλλά δε με πείραζε. Πήγα εκεί, είδα τη μοτοσικλέτα, παζάρεψα, έδωσα προκαταβολή και μια βδομάδα μετά, ξαναπήγα με τρέιλερ και την έφερα στο σπίτι μου!!!

    Είναι γενικά σε πολύ καλή κατάσταση, όπως θα δείτε και εσείς στις φωτογραφίες. Πέρα από το σπάσιμο στη δεξιά πλευρά της μάσκας (η οποία κολλήθηκε με πλαστικοκόλληση αλλά θέλει ξύσιμο-βαψιμο) και ένα χτύπημα στην πίσω ζάντα, δεν θα έλεγα ότι έχει κάποιο άλλο σοβαρό θέμα. Ο κινητήρας λειτουργεί άψογα, τα πλαστικά είνια όλα γνήσια, δε φαίνεται να έχει πέσιμο και στην οδήγησή της, παρά τα παλιά της ελαστικά, δείχνει να μην έχει το παραμικρό πρόβλημα.

    Αυτή τη μοτοσικλέτα λοιπόν μάγκες, θέλω να την κρατήσω σε όσο πιο γνήσια κατάσταση μπορώ. Ήδη έχω αγοράσει πολλά μεταχειρισμένα και καιννούρια ανταλλακτικά. Τόσο εδώ στην Αυστραλία, όσο και εκεί στην Ελλάδα, με τη βοήθεια του φίλου μου του Χρήστου που μένει στο Διδυμότειχο. Και μιας και το ανέφερα το θέμα των ανταλλακτικών, όποιος γνωρίζει που μπορώ να βρω κάτι, ας μη διστάσει. Ας μου ρίξει ένα "σύρμα"!!

    Και μόλις ανακάλυψα ένα πρόβλημα: δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες!!! Υπάρχει κάποιος περιορισμός σε Mb???
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Mε γειά το εργαλείο,κατέβασε την ανάλυση για να ανέβουν οι φωτό.

  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Πέρασαν αρκετά χρόνια... ....
    Που σαι ρε Χριστόδουλε;;; Ακόμα στα εξωτερικά;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4
    Το νέο κουκλί!!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_img_2020062_120831.jpg 
Προβολές:	1321 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	419714

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_img_20200620_120855.jpg 
Προβολές:	1319 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	419715

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_img_20200620_120903.jpg 
Προβολές:	1318 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	419716
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Mε γειά το εργαλείο,κατέβασε την ανάλυση για να ανέβουν οι φωτό.
    Ευχαριστώ πολύ!!! Μόλις το έκανα και δούλεψε! Χίλια ευχαριστώ!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Που σαι ρε Χριστόδουλε;;; Ακόμα στα εξωτερικά;
    Φίλε ακόμα Αυστραλία. Για τα επόμενα 13-14 χρόνια θα είμαι εδώ. Μετά... είδωμεν! Μάλλον με βλέπω μισό χρόνο Ελλάδα, μισό χρόνο Αυστραλία.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    άμα το δει ο θείος μου αυτό θα πάθει πλάκα

    Με γεια

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    άμα το δει ο θείος μου αυτό θα πάθει πλάκα

    Με γεια
    Δείξε του τις φωτογραφίες λοιπόν!!

    Σε ευχαριστώ πολύ!!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ!!! Μόλις το έκανα και δούλεψε! Χίλια ευχαριστώ!!!
    Ρε πατρίδα που σαι συ ,καλά για το μηχανάκι μάλλον μας δουλεύεις ότι θες πράγματα.
    Αυτό είναι καινούργιο σε σύγκριση με τα Ελληνικά

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Κ-Ο-Υ-Κ-Λ-Α!!!
    porca miseria.

  11. #11
    Η μοτοσικλέτα αυτή, θα γίνει 25 ετών τον επόμενο μήνα (Αύγουστο '20). Όταν ένα όχημα (αυτοκίνητο ή μοτοσικλέτα) είναι 25 χρονών και άνω, θεωρείται κλασσικό και μπορεί να βγάλει άδεια κλασσικού οχήματος.
    Τι σημαίνει αυτό?
    Στη Βικτώρια (αλλά και σε όλες τις άλλες πολιτείες το ίδιο ισχύει πάνω-κάτω), πληρώνουμε την άδεια οχήματος κάθε χρόνο. Όπως στην Ελλάδα έχουμε τα τέλη κυκλοφορίας ένα πράμα! Η άδεια αυτοκινήτου, είναι περίπου $840 το χρόνο. Και είναι το ίδιο ποσό για όλα τα αυτοκίνητα (ανεξαρτήτου κυβισμού). Οι μοτοσικλέτες έχουν κάποιες διαφορές στην τιμή αδείας, ανάλογα με τον κυβισμό. Αυτές άνω των 500 κ.εκ. νομίζω ότι πληρώνουν κάπου κοντά στα $750 ετησίως.
    Όταν όμως το όχημα (μοτοσικλέτα ή αυτοκίνητο) μπορεί να βγάλει άδεια παλαιού οχήματος, τότε η ετήσια άδεια είναι $70 ή $150 (περίπου). Με την πρώτη τιμή έχει κανείς δικαίωμα κυκλοφορίας του οχήματος για 45 μέρες το χρόνο, ενώ με τη δεύτερη τιμή 90 μέρες το χρόνο. Εννοείται ότι σου δίνεται από το μηχανολογικό γραφείο ένα βιβλιάριο το οποίο συμπληρώνεις ΠΡΙΝ βγάλεις το όχημά σου από την αυλή. Και εννοείται ότι επειδή οι πινακίδες κυκλοφορίας παλαιού οχήματος έχουν ιδιαίτερο χρώμα, οι αστυνομία με το που σε βλέπει, θα σε σταματήσει και θα ζητήσει το βιβλιάριο αυτό για έλεγχο. Το πρόστιμο είναι τσουχτερό αν δεν το έχεις συμπληρωμένο ή λάθος ή ατελώς συμπληρωμένο.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε πατρίδα που σαι συ ,καλά για το μηχανάκι μάλλον μας δουλεύεις ότι θες πράγματα.
    Αυτό είναι καινούργιο σε σύγκριση με τα Ελληνικά
    Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά είμαι πολύ ψείρρας!!!
    Θέλω να το κάνω σε κατάσταση βιτρίνας! Αλλά από την άλλη, ο λόγος που αγοράζω πράγματα, είναι επειδή, όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο πιο δυσεύρετα γίνονται τα ανταλλακτικά. Οπότε μαζεύω τώρα που υπάρχουν.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Κ-Ο-Υ-Κ-Λ-Α!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Μεγειά το εργαλείο!
    Φαίνεται σε άψογη κατάσταση, σου εύχομαι να την χαρείς για χρόνια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μεγειά το εργαλείο!
    Φαίνεται σε άψογη κατάσταση, σου εύχομαι να την χαρείς για χρόνια.
    Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ!
    Άντε να τα λέμε πιο συχνά τώρα. Θα ανεβάζω φωτογραφίες με ότι εργασίες θα του κάνω!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

Σελίδα 1 από 19 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. δυστιχως πουλαω ενα FZR 1000 EXUP 95
    από tdmakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2006, 15:19
  2. το σαββατο θα ειμαι πανω!!
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 15:00
  3. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 15:28
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF