Σελίδα 4 από 19 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 277

Θέμα: Αγόρασα ένα FZR 1000 '95 (το οποίο θα κρατήσω σε γνήσια κατάσταση)

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Καλή αρχή !
    Ευχαριστώ πολύ!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι αυτά που θες να βάψεις αλλά μήπως η εργοστασιακή βαφή είναι ανθεκτικότερη όλων;
    Έχεις απόλυτο δίκιο! Είναι η αυθεντικότερη όλων. Αλλά έχουν σκουριές. Θέλω να το κάνω σε κατάσταση βιτρίνας!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Κούκλα το εργαλειο!
    Η κούκλα ευχαριστεί για το κοπλιμάν!


    Επίσης, ερώτηση προς όλους (τουλάχιστον σε αυτούς που κάνουν ανακατασκευές):
    Πως μπορώ να γυαλίσω τα πλαστικά της μοτοσικλέτας. Δε μιλάω για τα φέρινγκ. Για ότι άλλο πλαστικό μέρος έχει. Καλύματα στο μέσα μέρος της μάσκας, το στέλεχος των φλας, το πίσω φτερό, λασποτήρα κλπ
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Πως μπορώ να γυαλίσω τα πλαστικά της μοτοσικλέτας. Δε μιλάω για τα φέρινγκ. Για ότι άλλο πλαστικό μέρος έχει. Καλύματα στο μέσα μέρος της μάσκας, το στέλεχος των φλας, το πίσω φτερό, λασποτήρα κλπ
    Σε μαυρα πλαστικά εγω εχω χρησιμοποιήσει αυτο και κάνει πολύ καλή δουλεια:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.JPG 
Προβολές:	531 
Μέγεθος:	71,1 KB 
ID:	419994

  3. #48
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ στα μαύρα,άβαφα πλαστικά βάζω ένα γαλάκτωμα της ArmorAll.
    Στα αντίστοιχα βαμμένα πάλι της ίδιας εταιρίας αλλά για βαμμένα,το gloss που λέει.
    Να πω την αλήθεια με το βρεγμένο πανί περνάω μετά και μια το τεπόζιτο,γίνεται μια χαρά και εκείνο.
    Φυσικά υπάρχουν πάρα πολλά αντίστοιχα , στο παρελθόν είχα ψεκάσει την βαλίτσα με noname σπρει γυαλιστικό ταμπλό από βενζινάδικο και είχε γίνει μια χαρά.
    porca miseria.

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Σε μαυρα πλαστικά εγω εχω χρησιμοποιήσει αυτο και κάνει πολύ καλή δουλεια:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ στα μαύρα,άβαφα πλαστικά βάζω ένα γαλάκτωμα της ArmorAll.
    Στα αντίστοιχα βαμμένα πάλι της ίδιας εταιρίας αλλά για βαμμένα,το gloss που λέει...
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα ψάξω να βρω τα συγκεκριμένα
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  5. #50
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αν πέσεις απάνω στο armorall προτίμησε το gloss για τα φτερά μπρος-πίσω,προφυλακτήρα αλυσίδας,λασπωτήρα κτλ.
    Και η δικιά μου συνομήλικη είναι περίπου και τα συγκεκριμένα κομμάτια λάμπουν σαν καινούργια.
    Αν και πιστεύω πως αφού δεν έχουν ασπρίσει και με ένα σπρει σιλικόνης ή με ένα σπρει αυτοκινήτου για προφυλακτήρες πάλι θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.
    Καλές δουλειές μάστορα!
    porca miseria.

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλές δουλειές μάστορα!
    Να είσαι καλά! Ευχαριστώ!

    Αγόρασα μια μικρή καμπίνα αμμοβολής για να κάνω σωστές δουλειές. Μου βγήκε η πίστη για να τη συναρμολογήσω!!! Δεν θα τη χρησιμοποιήσω μόνο για αυτή τη μοτοσικλέτα... κάτι μου λέει πως του χρόνου θα πάρω κι άλλη για ανακατασκευή και πούλημα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200729_150601.jpg 
Προβολές:	438 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	420031

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200804_160408.jpg 
Προβολές:	440 
Μέγεθος:	69,8 KB 
ID:	420030
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  7. #52
    Ωραίος! Από supercheap την χτύπησες; Όταν με το καλό την χρησιμοποιήσεις, πες μου αν αξίζει.

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Ωραίος! Από supercheap την χτύπησες; Όταν με το καλό την χρησιμοποιήσεις, πες μου αν αξίζει.
    Θα αργήσω μέχρι να τη χρησιμοποιήσω, αλλά μόλις το κάνω θα σε ενημερώσω.
    Την αγόρασα από ένα μαγαζί της γειτονιάς που πουλά εργαλεία (όχι κάποια αλυσίδα). Πριν την αγοράσω, έκανα μια καλή έρευνα στο διαδίκτυο για να δω πόσο καλά λειτουργεί. Χρειάζεται αρκετές αναβαθμίσεις. Ο άσπρος σωλήνας που βλέπεις στη φωτογραφία, αγοράστηκε ξεχωριστά. Απορροφά τις σκόνες με βοήθεια ηλεκτικής σκούπας. Αλλά μεταξύ του σωλήνα αυτού και της σκούπας, παρεμβαίνει ένας συλλέκτης και απορροφά το 90% της σκόνης για να μη στομώνει η σκούπα.
    Σε ότι αφορά το υλικό τριβής, μάλλον θα χρησιμοποιήσω μπίλιες γυαλιού (glass beads). Φαίνεται να είναι πιο ήπιο σε αλουμινένια μέρη.
    Πολύ αργότερα, θα αναβαθμίσω και την παροχή του υλικού τριβής προς το πιστόλι. Αυτοί που τις κάνανε όλες αυτές τις αναβαθμίσεις, αναφέρουν αισθητή διαφορά!
    Αν κανείς με εμπηρεία στο θέμα μπορεί να δώσει φώτα...ευπρόσδεκτος!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Θα αργήσω μέχρι να τη χρησιμοποιήσω, αλλά μόλις το κάνω θα σε ενημερώσω.
    Την αγόρασα από ένα μαγαζί της γειτονιάς που πουλά εργαλεία (όχι κάποια αλυσίδα). Πριν την αγοράσω, έκανα μια καλή έρευνα στο διαδίκτυο για να δω πόσο καλά λειτουργεί. Χρειάζεται αρκετές αναβαθμίσεις. Ο άσπρος σωλήνας που βλέπεις στη φωτογραφία, αγοράστηκε ξεχωριστά. Απορροφά τις σκόνες με βοήθεια ηλεκτικής σκούπας. Αλλά μεταξύ του σωλήνα αυτού και της σκούπας, παρεμβαίνει ένας συλλέκτης και απορροφά το 90% της σκόνης για να μη στομώνει η σκούπα.
    Σε ότι αφορά το υλικό τριβής, μάλλον θα χρησιμοποιήσω μπίλιες γυαλιού (glass beads). Φαίνεται να είναι πιο ήπιο σε αλουμινένια μέρη.
    Πολύ αργότερα, θα αναβαθμίσω και την παροχή του υλικού τριβής προς το πιστόλι. Αυτοί που τις κάνανε όλες αυτές τις αναβαθμίσεις, αναφέρουν αισθητή διαφορά!
    Αν κανείς με εμπηρεία στο θέμα μπορεί να δώσει φώτα...ευπρόσδεκτος!
    Αν έχει κάποιος εμπειρία από σοδοβολή ας γράψει επίσης.Καλη συνέχεια. ΥΓ future classic είναι το μηχανάκι που πηρες το ξέρεις και τα κλασικά για να κρατάνε την αξία τους δεν τα πειράζουν ...

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Αν έχει κάποιος εμπειρία από σοδοβολή ας γράψει επίσης.Καλη συνέχεια. ΥΓ future classic είναι το μηχανάκι που πηρες το ξέρεις και τα κλασικά για να κρατάνε την αξία τους δεν τα πειράζουν ...
    Από αυτό το μήνα έχει γίνει κλασσικό εδώ στην Αυστραλία. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να το πειράξω. Αλλά δεν πρόκειται τα μέρη που σκούριασαν, να τα αφήσω να σαπίσουν κιόλας.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  11. #56
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Από αυτό το μήνα έχει γίνει κλασσικό εδώ στην Αυστραλία. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να το πειράξω. Αλλά δεν πρόκειται τα μέρη που σκούριασαν, να τα αφήσω να σαπίσουν κιόλας.
    Ωραίος, Αλλά..πως ακριβώς σκουριάζει το αλουμίνιο;

    Να το χαρείς
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε πατρίδα που σαι συ ,καλά για το μηχανάκι μάλλον μας δουλεύεις ότι θες πράγματα.
    Αυτό είναι καινούργιο σε σύγκριση με τα Ελληνικά

    Αυτο θα ελεγα κι εγω....το μηχανακι μοιαζει λες και παγωσε ο χρονος, πλάκα μας κανεις ?
    Μεγεια !!!!

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ωραίος, Αλλά..πως ακριβώς σκουριάζει το αλουμίνιο;

    Να το χαρείς
    Σε ευχαριστώ!
    Μιλούσα αποκλειστικά και μόνο για τα σίδερα. Δηλαδή τα υποπλαίσια εμπρός και πίσω.
    Ωστόσο, τα αλουμινένια μέρη του κινητήρα παθαίνουν και αυτά κάποια οξείδωση και χαλάει η εμφάνισή τους. Όταν κατεβάσω κινητήρα, θα χαρτώσω τα βαμμένα τμήματα για να μην πειραχτούν και θα κάνω με άλλο πιστόλι αμμοβολής, στο οποίο θα μπει μέσα μαγειρική σόδα. Με τον ίδιο τρόπο θα κάνω και τα καρμπυρατέρ. Γίνονται πεντακάθαρα και δεν τους αφαιρείται καθόλου υλικό. Ίσα ένα ελαφρύ γυάλισμα. Θα δεις τι εννοώ, όταν με το καλό το κάνω.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  14. #59
    Προς αποφυγή παρεξηγήσεως:
    Όταν -πιο πάνω- έγραψα ότι θα χρησιμοποιήσω την καμπίνα αμμοβολής περισσότερο σε αλουμινένια τμήματα, δεν εννοούσα φυσικά σε αυτή τη μοτοσικλέτα. Όπως έγραψα πιο πριν, με βλέπω να αγοράζω και άλλη μοτοσικλέτα του χρόνου (πιθανόν μη κλασσική) η οποία θα χρειάζεται ανακατασκευή και πούλημα. Υπάρχουν εδώ μερικές καλές ευκαιρίες που μπορείς να κάνεις βαρβάτο μεροκάματο!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  15. #60
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ!
    Μιλούσα αποκλειστικά και μόνο για τα σίδερα. Δηλαδή τα υποπλαίσια εμπρός και πίσω.
    Ωστόσο, τα αλουμινένια μέρη του κινητήρα παθαίνουν και αυτά κάποια οξείδωση και χαλάει η εμφάνισή τους. Όταν κατεβάσω κινητήρα, θα χαρτώσω τα βαμμένα τμήματα για να μην πειραχτούν και θα κάνω με άλλο πιστόλι αμμοβολής, στο οποίο θα μπει μέσα μαγειρική σόδα. Με τον ίδιο τρόπο θα κάνω και τα καρμπυρατέρ. Γίνονται πεντακάθαρα και δεν τους αφαιρείται καθόλου υλικό. Ίσα ένα ελαφρύ γυάλισμα. Θα δεις τι εννοώ, όταν με το καλό το κάνω.
    το γυάλισμά στα καρμπιρατέρ θα ειναι προσωρινό, παλι θα οξειδωθεί το αλουμίνιο, σε ενα δυο χρονια ισως γινει και χειροτερα.

Σελίδα 4 από 19 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. δυστιχως πουλαω ενα FZR 1000 EXUP 95
    από tdmakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2006, 15:19
  2. το σαββατο θα ειμαι πανω!!
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 15:00
  3. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 15:28
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF