Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Πρόβλημα στο ρελαντί SYM Citycom 300i

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimperd7
    Εγγραφή
    21/02/2006
    Μηνύματα
    25

    Πρόβλημα στο ρελαντί SYM Citycom 300i

    Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και 3 μέρες και ενώ ήμουν σταματημένος σε φανάρι (σε κατάσταση ρελαντί), ξαφνικά το μηχανάκι κάνει να ξεκινήσει από μόνο του. Από τότε οι στροφές του ρελαντί είναι στις 2.500 στροφες. Όταν το βάζω στο διπλό stand, οι στροφές πάνε στις 3.000 και μετά πέφτουν στις 2.500 και μετά ξανά τα ίδιο (συνεχόμενα).
    Το έχει πάθει κανείς από εδώ μέσα. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Δεν ξέρω φίλε τι μπορεί να φταίει αλλά οι στροφές σου στο ρελαντί δεν είναι σωστές.
    Στο δικό μου citycom είναι σταθερά στις 2.000 στροφές. Αντε στα πολύ κρυα ανεβαίνουν για λίγο στις 2.200 και μετά από λίγο γυρίζουν στις 2.000.
    Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η χειρολαβη του Γκαζιού ( σκριπ) να κολλάει λίγα χιλιοστά. Δηλαδή να νομίζεις ότι είναι το σκριπ τερματισμενο ενώ αυτό έχει γυρίσει λίγο, σαν όταν θέλεις να ξεκινήσεις.
    Δες την επαναφορά του Γκαζιού. Με σβήστο το σκουτερ άνοιξε τράβηξε τέρμα το σκριπ του Γκαζιού και δες την επαναφορά του. Αν το βλέπεις να κολλάει και να μην γυρίζει αμέσως στην αρχική θέση, μήπως εκεί είναι το πρόβλημα.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimperd7
    Εγγραφή
    21/02/2006
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω φίλε τι μπορεί να φταίει αλλά οι στροφές σου στο ρελαντί δεν είναι σωστές.
    Στο δικό μου citycom είναι σταθερά στις 2.000 στροφές. Αντε στα πολύ κρυα ανεβαίνουν για λίγο στις 2.200 και μετά από λίγο γυρίζουν στις 2.000.
    Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η χειρολαβη του Γκαζιού ( σκριπ) να κολλάει λίγα χιλιοστά. Δηλαδή να νομίζεις ότι είναι το σκριπ τερματισμενο ενώ αυτό έχει γυρίσει λίγο, σαν όταν θέλεις να ξεκινήσεις.
    Δες την επαναφορά του Γκαζιού. Με σβήστο το σκουτερ άνοιξε τράβηξε τέρμα το σκριπ του Γκαζιού και δες την επαναφορά του. Αν το βλέπεις να κολλάει και να μην γυρίζει αμέσως στην αρχική θέση, μήπως εκεί είναι το πρόβλημα.
    Καλημέρα φίλε Sebastian και ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείται πως κάθε δοκιμή γίνεται με το γκάζι τέρμα κλειστό (σπρώχνω το σκριπ με το χέρι μπροστά να τερματίζει). Και ενώ θα πρέπει να κατεβαίνει όπως λες στις 2.000 στροφές maximum, αυτές συνεχίζουν να ανεβοκατεβαίνουν από 2.500 σε 3.000 και τούμπαλιν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Τότε προτιμότερο είναι να το πας σε μάστορα να το δεί. Ευχόμαι απλά να είναι η βίδα που ρυθμίζει το ρελαντί. Να έχει από τους κραδασμούς από ρυθμιστεί από μόνο του και να είναι ξεβιδωμένη.
    Το κακό με τα σκουτερ είναι ότι όλα είναι κρυμμένα από τα πλαστικά ενώ στις μοτοσικλέτες πιο εύκολα βάζεις χέρι.
    Καλη τυχη και όταν με το καλό ξεμπερδέψεις γράψε τι ήταν τελικά.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimperd7
    Εγγραφή
    21/02/2006
    Μηνύματα
    25
    παιδιά καλησπέρα.
    Το πρόβλημα λύθηκε σήμερα το μεσημέρι. Το πήγα σε εξουσιοδοτημένο (Μάντης, στη Μιχαλακοπούλου) και μόλις το ανέβασε στο διπλό σταντ και το είδε, έκανε ένα reset στο γκάζι και όλα μια χαρά. Απ' ότι μου είπε το παλικάρι στο συνεργείο (ευγενέστατος), το πρόβλημα προκλήθηκε από κακής ποιότητας βενζίνη. Το πιο πιθανό είναι να μην το ξανακάνει αλλά αν το ξανακάνει θα χρειαστεί καθάρισμα στο injection.

    Τα λέμε παιδιά και πάντα όρθιοι!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Αφου το έλυσες το πρόβλημα... καλές βόλτες.
    Ωραία ποιότητα βενζίνης έχουμε...

Παρόμοια θέματα

  1. Gsxr 600 K8 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ
    από ΣΤΗ ΜΙΑ στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2010, 04:08
  2. Yamaha Xmax 250 2010 ή Sym Citycom 300i
    από Bassilis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 18:52
  3. Yamaha Xmax 250 2010 ή Sym Citycom 300i
    από Bassilis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2010, 19:02
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ..!!!
    από bornuabsign στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF