Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Gilera nexus 250ie πρόβλημα διακοπών κινητηρα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ononos Προβολή μηνύματος
    Pew ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την προσφορά! Την τρόμπα δεν την έχω στα χέρια μου ελπίζω να την πάρω αύριο αν την βγάλει. Από όσο έψαξα στο Internet κατάλαβα ότι έχει μοτερακι και φίλτρο. Με το φίλτρο τι γίνεται; Υπάρχει κάπου ως ανταλλακτικό; Μπορεί να καθαριστεί;
    Edit: Ο μάστορας μου είπε ότι η τρόμπα κοστίζει 250 ευρώ - για την εργασία δεν μου έχει πει τιμή ακόμα..
    115000 διαβασα... ε... η ωρα της ηταν!!


    Υπαρχει ανταλλακτικο φιλτρο, αλλα κοστιζει κανα 50άρικο. Μην μπεις στον κοπο, με χημικα καθαριστικα, γινεται σαν καινουριο.
    H δικη σου τρομπα, σαν housing, εχει σωληνακι επιστροφης. (οπως και το μπεκακι δηλαδη).
    Τα επομενα μοντελα, 300άρια, εχουν ενα σωληνακι παροχης χωρις επιστροφη. Το επιστρεφομενο απο τον ρυθμιση πιεσης καυσιμο, διοχετευεται επι-τοπου στο ρεζερβουαρ.
    Και τα δυο μοντελα, εχουν τον ρυθμιστη πιεσης εντος του ρεζερβουαρ.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Οκ pew κατάλαβα την διαφορά. Νόμιζα ότι όλες οι τρόμπες piaggio είναι ίδιες αλλά τελικά διαφέρουν και ίσως όχι μόνο στο σωληνάκια που είπες. Ας ελπίζω ότι αύριο θα έχω στα χέρια μου την τρόμπα να δω τι ζημιά έχει, να ποσταρω και καμιά φωτογραφία. Το μοτερακι πάντως το άκουγα και γύριζε - βενζίνη δεν έφερνε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ononos Προβολή μηνύματος
    Οκ pew κατάλαβα την διαφορά. Νόμιζα ότι όλες οι τρόμπες piaggio είναι ίδιες αλλά τελικά διαφέρουν και ίσως όχι μόνο στο σωληνάκια που είπες. Ας ελπίζω ότι αύριο θα έχω στα χέρια μου την τρόμπα να δω τι ζημιά έχει, να ποσταρω και καμιά φωτογραφία. Το μοτερακι πάντως το άκουγα και γύριζε - βενζίνη δεν έφερνε.
    Μπορει να βουλωσε, μπορει ο αξονας απλα να περιστρεφεται και η φτερωτη να φρακαρε, μπορει 1002.
    Ας γινει ενα καλο καθαρισμα και ισως να σωθει, ποιος ξερει.

    Τα 300άρια του 2009 ειχαν ανακληση σε τρομπα βενζινης. Ουσιαστικα, οι ανοχες της φτερωτης με το περιβλημα της αντλιας, μικροτερες απο το προβλεπομενο.
    Οταν ζεσταινοταν, απλα φρακαρε... λειτουργουσε κανονικα, οταν κρυωνε.


    Οι αντλιες ειναι "πακετο" με το φλοτε και τα παρελκομενα.
    Σαν ανταλλακτικο διαφερει απο μηχανακι σε μηχανακι λογω τεποζιτου, αλλης αναγκης σε παροχη καυσιμου κλπ.
    Ο ρυθμιστης πιεσης ειναι κουμπωμενος στο περιβλημα του ολου συστηματος, ερχεται δηλαδη προσυναρμολογημενη για το εκαστοτε μοντελο.


    Στειλε μερικες καθαρες φωτο με μετρησεις (μηκος, διαμετρος σωματος, διαμετρος συνδεσμου εξοδου της τρομπας κλπ....) και θα δω αν αυτο που εχω ταιριαζει.
    Απο που εισαι;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Οκ κατάλαβα διαφέρουν ανάλογα με το μοντέλο.. Μπορεί να έχει χαλάσει και ο ρυθμιστής πίεσης και να μπλοκάρει με κάποιο τρόπο την ροή ας πούμε; Από Ξυλόκαστρο είμαι

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ononos Προβολή μηνύματος
    Οκ κατάλαβα διαφέρουν ανάλογα με το μοντέλο.. Μπορεί να έχει χαλάσει και ο ρυθμιστής πίεσης και να μπλοκάρει με κάποιο τρόπο την ροή ας πούμε; Από Ξυλόκαστρο είμαι
    Χλωμο για τον ρυθμιστη.
    Εαν η αντλια δεν φρακαρει οταν ζεσταινεται, ισως απλα να θελει ενα πολυ καλο καθαρισμα...
    Ας ανοιχτει πρωτα και θα φανει... αν και ο μαστορας θα επρεπε ηδη να ειχε ογκομετρησει οταν δουλεψε (οσο δουλεψε) καθως και να μετραγε πιεση... ωστε να εχει καποια στοιχεια.
    Εαν σηκωνε πιεση και εβγαζε σωστη ποσοτητα ανα Χ δευτερολεπτα (βασει manual) ... τοτε ισως απλα να φταιει κατι αλλο και σταματαει αποτομα η λειτουργια της (ρελε αντλιας ή ακομα και το κυκλωμα της ecu που δινει εντολη στο ρελε).
    pew pew pew pew pew pew !!!

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Η αντλία επισκευάστηκε! Είχε κοπεί το σωληνάκι που συνδέει το μοτεράκι με το φίλτρο. Παραθέτω φωτογραφίες της επισκευασμένης αντλίας και της κομμένης σωλήνας. Pew σε ευχαριστώ πολύ που μου έδωσες τα φώτα σχετικά με την λειτουργία των αντλιών, και περισσότερο για την προσφορά σου να μου δώσεις το μοτεράκι το οποίο τελικά δεν χρειάστηκεΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	64 
Μέγεθος:	71,0 KB 
ID:	420665Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	64 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	420666.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Μιααααα χαρα!!!
    Φθηνα τη γλιτωσες παλι!!

    Μερικες παρατηρησεις:

    Το σωληνακι το επιασε εν τελει με σφικτηρα στην εξοδο του μοτερ;;

    Το φιλτρο καθαριστηκε;;

    Το Oring του ολου συστηματος αλλαχτηκε; Στο κουμπωμα με το τεποζιτο, φαινεται καθαρο αλλα ποτε δεν ξερεις... Πολλα μοντελα εχουν διαρροη καθως η σταθμη οταν γεμιζεις ξεπερναει το σημειο εκεινο! ΠΟΛΛΗ προσοχη γιατι εκει κοντα βρισκονται η φισα απο πηνια με ανορθωτη, η εξοδος του ανορθωτη με κυριως πλεξουδα και ο πολλαπλασιαστης λιγο πιο πισω. Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα εχε το νου σου οταν φουλαρεις...

  8. #23
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    σκέτος καταστροφολόγος είσαι.
    μπράβο σου για την βοήθεια που δίνεις
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Ναι ναι φθηνά την γλύτωσα! Ο μεγαλύτερος μου φόβος ήταν αν θα προλάβει να το επισκευάσει πριν φύγει για διακοπές δύο εβδομάδων. Το σωληνάκι στην έξοδο του μοτέρ δεν είχε εξ αρχής σφικτηρα. Σε εκείνο ακριβώς το σημείο είχε κοπεί το σωληνάκι αφήνοντας ένα μικρό κομμάτι στο λαιμό του μοτέρ. Θα μπορούσε δηλαδή να χρησιμοποιήσει το ίδιο σωληνάκι {θα ήταν μερικά χιλιοστά πιο κοντό} το φοβήθηκε όμως και έβαλε ένα καινούριο στο οποίο φρόντισε να μην τσακίζουν οι γκουρμπες χρησιμοποιώντας δετικα. Το φίλτρο δεν καθαριστηκε, το έλεγξε όμως και μου είπε ότι δεν έχει ανάγκη. Κάποια στιγμή θα χρησιμοποιήσω καθαριστικό μπεκ στην βενζίνη, ελπίζω να κάνει και τίποτα και στο φίλτρο. Ούτε η τσιμουχα - oring αλλαχθηκε. Γενικά έχω το νου μου για διαρροές. Τα σωληνάκια που πάνε από την αντλία στο μπεκ βγήκαν με μεγάλη δυσκολία και με μεγάλο ζόρι. Κουμπωσαν εύκολα βέβαια μετά κατά την συναρμολογηση. Δεν ξέρω τι ζημιά μπορεί να έχει γίνει στο σημείο αυτό.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    σκέτος καταστροφολόγος είσαι.
    μπράβο σου για την βοήθεια που δίνεις
    Να 'σαι καλά!

    Σχετικά με την καταστροφολογία, επιασα ολα τα σενάρια καθως δεν βρισκεται το μηχανακι στα χερια μου για να ελεγξω οσα ελεγχονται και επειτα να προχωρησω στο λύσιμο της αντλιας...
    Ειναι ενα φορουμ δημοσιο και ΟΧΙ κλειδωμενο... αυτο ειναι καλο, καθως καποιος που μπορει να ψαχνει λυση σε παρομοιο προβλημα, αν μη τι αλλο, θα εχει ενα μπουσουλα σχετικα με το τι μπορει να ελεγξει ή τι μπορει να παει στραβα! (Πολλά).
    Θεωρω πως καλο ειναι να αναφέρονται... you never know!


    Y.Γ. Νονέ, απο επιδοσεις πως ειναι το μηχανακι;; Καταναλωση λαδιου παρατηρείς σε καθε αλλαγή;;
    Ρωτάω, γιατι 110000 θα φτασω και 'γω σιγουρα με το δικο μου και για τα συγκεκριμενα μοτερ ακουγονται καλα λογια.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #26
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    πλακουλα κάνω βρε! εξάλλου έγραψα μπράβο σου για την βοήθεια,ε και η καταστροφολογία βοήθεια είναι.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Gilera Nexus 300 - αντοχή κινητήρα
    από tony_l στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2013, 16:33
  2. Προβλημα με Gilera nexus 500
    από mitsos587 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2013, 23:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF