Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Gilera nexus 250ie πρόβλημα διακοπών κινητηρα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12

    Gilera nexus 250ie πρόβλημα διακοπών κινητηρα

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλώς σας βρήκα.
    Όπως καταλάβατε από τον τίτλο είμαι κάτοχος ενός gilera nexus 250ie μοντέλο 2006 με 116 χιλιάδες χιλιόμετρα..
    Μέχρι τώρα όλα καλά, δεν έχω ανοίξει μοτέρ πάρα μόνο για ρύθμιση βαλβίδων κάνα δυο φορες, και έχω αντιμετωπίσει τα κλασικά πιστεύω προβλήματα της μηχανής δηλ μικρά ηλεκτρολογία θέματα όπως διακόπτες, ασφάλειες, λάμπες κλπ.
    Τον τελευταίο καιρό βέβαια αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που με έχει μπερδέψει και δεν ξέρω από που να αρχίσω...
    Κατα την εκκίνηση, ή επιτάχυνση ή όταν ανεβαίνω ανηφόρες και χρειάζομαι γκάζι το μοτέρ κάνει διακοπές. Το στροφόμετρο μεν "τρελενεται" και πηγαίνει πάνω κατω. Βέβαια να πω ότι το πρόβλημα δεν το κάνει συνέχεια. Το κάνει αρκετά συχνά όμως. Μέχρι τωρα έχω ελέγξει την πιπα και έχω αλλάξει μπουζί. Το πρόβλημα παραμένει όμως..Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν είναι ηλεκτρολογικο το πρόβλημα ή τροφοδοσίας.
    Ξέρει κανένας να μου τίποτα για την βλάβη ή έστω να μου πει που να ξεκινήσω να ψάχνω;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ononos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλώς σας βρήκα.
    Όπως καταλάβατε από τον τίτλο είμαι κάτοχος ενός gilera nexus 250ie μοντέλο 2006 με 116 χιλιάδες χιλιόμετρα..
    Μέχρι τώρα όλα καλά, δεν έχω ανοίξει μοτέρ πάρα μόνο για ρύθμιση βαλβίδων κάνα δυο φορες, και έχω αντιμετωπίσει τα κλασικά πιστεύω προβλήματα της μηχανής δηλ μικρά ηλεκτρολογία θέματα όπως διακόπτες, ασφάλειες, λάμπες κλπ.
    Τον τελευταίο καιρό βέβαια αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που με έχει μπερδέψει και δεν ξέρω από που να αρχίσω...
    Κατα την εκκίνηση, ή επιτάχυνση ή όταν ανεβαίνω ανηφόρες και χρειάζομαι γκάζι το μοτέρ κάνει διακοπές. Το στροφόμετρο μεν "τρελενεται" και πηγαίνει πάνω κατω. Βέβαια να πω ότι το πρόβλημα δεν το κάνει συνέχεια. Το κάνει αρκετά συχνά όμως. Μέχρι τωρα έχω ελέγξει την πιπα και έχω αλλάξει μπουζί. Το πρόβλημα παραμένει όμως..Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν είναι ηλεκτρολογικο το πρόβλημα ή τροφοδοσίας.
    Ξέρει κανένας να μου τίποτα για την βλάβη ή έστω να μου πει που να ξεκινήσω να ψάχνω;
    Βγαλε ενα βιντεο τραβωντας το καντραν, προσεκτικα παντα και ανεβασετο καπου.

    (Youtube, streamable, etc...)
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Καλημερα
    Pew δες αυτό: https://youtu.be/DfI9sH5cfRo
    Βίντεο από προσπάθεια να ξεκινήσω σε ελαφριά ανηφόρα. Το γκάζι σταθερά ανοικτο σε όλη την διάρκεια του βίντεο. Φυσικά το μηχανάκι δεν κουνήθηκε ούτε ένα μετρο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Το προβλημα μπορει να ειναι ειτε στο μπεκακι, ειτε στην αντλία βενζινης.
    Στο ρελαντι γουργουριζει μια χαρα...

    Δεδομενο πως εχεις 115000χλμ, εχει αλλαχτει κατι οσον αφορα την τροφοδοσια; Αν ναι ποτε?
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Πέρα από τα κλασικά service που αφορούν ιμάντα, ραουλα, λάδια, βαλβολινες, και κάνα δυο φορές που έχω αλλάξει υγρά ψυγείου, φρένων, και ρύθμιση βαλβίδων, δεν έχει αλλαχθεί τίποτε άλλο στο μηχανάκι. Ούτε στο σύστημα τροφοδοσίας.. Το μπεκ δεν έχει βγει ποτέ. Με προβληματίζει όμως και η ένδειξη του βολτομετρου. Δηλαδή σε ρελαντί μου δείχνει 13.9 - 14.0 ενώ κατά την κίνηση ή επιτάχυνση πέφτει στα 13.0 - 13.2. Αυτό προέκυψε με το πρόβλημα των διακοπών. Πριν το πρόβλημα το βολτομετρο δεν κατέβαινε κάτω από 13.6-13.7. Οτι το πρόβλημα των διακοπών δεν το κάνει συνέχεια έχει εξήγηση; Η κατάσταση φαίνεται να επιδεινώνεται όταν το μηχανάκι είναι ζεστό. Όχι ότι δεν το κάνει ακόμα και όταν είναι κρύο..
    Τελευταία τροποποίηση από ononos; 19/07/2020 στις 20:20.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ononos Προβολή μηνύματος
    Πέρα από τα κλασικά service που αφορούν ιμάντα, ραουλα, λάδια, βαλβολινες, και κάνα δυο φορές που έχω αλλάξει υγρά ψυγείου, φρένων, και ρύθμιση βαλβίδων, δεν έχει αλλαχθεί τίποτε άλλο στο μηχανάκι. Ούτε στο σύστημα τροφοδοσίας.. Το μπεκ δεν έχει βγει ποτέ. Με προβληματίζει όμως και η ένδειξη του βολτομετρου. Δηλαδή σε ρελαντί μου δείχνει 13.9 - 14.0 ενώ κατά την κίνηση ή επιτάχυνση πέφτει στα 13.0 - 13.2. Αυτό προέκυψε με το πρόβλημα των διακοπών. Πριν το πρόβλημα το βολτομετρο δεν κατέβαινε κάτω από 13.6-13.7. Οτι το πρόβλημα των διακοπών δεν το κάνει συνέχεια έχει εξήγηση; Η κατάσταση φαίνεται να επιδεινώνεται όταν το μηχανάκι είναι ζεστό. Όχι ότι δεν το κάνει ακόμα και όταν είναι κρύο..
    Εαν συνδεθει σε διαγνωστικο οταν ζεσταθει, σχεδον σιγουρα θα φανει τι δεν λειτουργει σωστα.

    Θελει σιγουρα εναν γενικο ελεγχο. Αντλια βενζινης (ογκομετρηση και πιεση), μπεκ - καθαρισμα, ελεγχο σε αισθητηρα θεσης στροφαλου, πολλαπλασιαστη αλλα και TPS.
    Ο ανορθωτης δεν τα λεει οντως καλα, καθως θα επρεπε ανεξαρτητα απο τις rpm, να δινει τουλαχιστον 13,6!! Στα 13volt ... δεν ειναι καλα!
    Δυσκολο ομως απο ανορθωτη να εχει τετοια θεματα το συγκεκριμενο μηχανακι.

    Εαν το προβλημα εμφανιζεται ΜΟΝΟ οταν ζεσταθει ο κινητηρας, τοτε τεινω προς ηλεκτρονικης φυσης βλαβη... βρες ενα καλο εξουσιοδοτημενο Piaggio και ας συνδεθει γι'αρχη σε διαγνωστικο.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Pew ευχαριστώ για την απάντηση.. Τις διακοπές δεν τις κάνει συνέχεια, η κατάσταση όμως επιδεινωνεται όταν το μηχανάκι ζεστενεται. Το να βρω καλό εξουσιοδοτημενο συνεργείο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω, μιας και μένω στην επαρχία. Το πηγαίνω σε κάποιον τοπικό μάστορα ο οποίος σίγουρα δεν έχει διαγνωστικό, και μάλιστα την περίοδο αυτή πνίγεται και από ότι μου είπε θα πρέπει να κρατήσει το μαχανακι μέρες για να το ψάξει.. Απλά είπα να έσπρωχνα λιγο την κατάσταση με καμία γνώμη. Το κοντινότερο εξουσιοτημενο συνεργείο είναι καμιά 80αρια χιλιόμετρα μακριά και δεν πιστεύω ότι θα καταφέρει να με πάει.. Τι είναι το Tps;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Δε θα αφηνα σε συνεργειο το μηχανακι η τη μηχανη μου εφοσον ακουω τη λεξη "πνιγομαι".
    Ειμαι προκατειλημενος με μαστορια που ξεκινουν κατι, το αφηνουν στη μεση, συνεχιζουν αυριο, μεθαυριο ή οταν μπορεσουν...

    Δυστυχως, πρεπει να ελεγχθουν με τη σειρα, αισθητηρες, αντλια, μπεκ και ιδανικα να μπει σε διαγνωστικο για να φανει τη στιγμη που διακοπτεται η αναφλεξη τι φταιει.
    Μπορει απλα να φταιει ο διακοπτης του πλαινου σταντ (ή καποιο τμημα της καλωδιωσης του) ή το kill-switch... μπορει να ειναι και κατι πιο συνθετο.

    Εαν εχεις οδικη, απλα στειλτο σε εξουσιοδοτημενο μετα απο επικοινωνια. Μην μπλεκεις παραπανω.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Τελικά λύθηκε το πρόβλημα!!
    Ανοίγοντας το δεξί πλαϊνό μεταλλικό κάλυμμα (αυτό που ανοίγουν για αλλαγή μπουζί) διαπίστωσα τουλάχιστον τρεις πλεξούδες καλωδίων να αιωρούνται και να κουνιούνται. Τα μάζεψα και τα έδεσα στο πλαίσιο πρόχειρα με μικρά δετικά μέχρι να αγοράσω μεγαλύτερα. Πίεσα επίσης και μια "πίπα" στην μηχανή η οποία μου φαινόταν χαλαρή και μάλλον αφορά τον αισθητήρα θερμοκρασίας. Ακολούθησα την πορεία των καλωδίων αλλά οι συνδέσεις (πχ σύνδεση εγκεφάλου - πεταλούδας) μου φάνηκαν σταθερές και δεν τις πείραξα. Εχω δοκιμάσει το μηχανάκι πολλές φορές μετά την τακτοποίηση των καλωδίων και δεν έκανε ούτε μία φορά διακοπή. Πράγμα που σημαίνει ότι είτε έχει κοπεί κάποιο καλώδιο και τακτοποιώντας - δένοντας το αποκαταστάθηκε η ένωση, είτε έπαιξε κάποιο ρόλο ο αισθητήρας θερμοκρασίας τον οποίο πίεσα (πάντως υπήρχε ένδειξη θερμοκρασίας στο καντράν) . Οπως και να'χει, αν έχει κοπεί κάποιο καλώδιο, αυτό έχει συμβεί μάλλον γιατί σε παλαιότερη επισκευή κάποιος μάστορας δεν τα κούμπωσε στην θέση τους και τα άφησε να αιωρούνται και να κουνιούνται...Παραθέτω φωτογραφία όπου φαίνονται τα δετικά (άσπρα) τα οποία θα αντικατασταθούν με καλύτερα δεσίματα και πιο πυκνά Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	foto.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	419813

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Με αποσυνδεδεμενο αισθητηρα, δεν κανει κοψιματα.
    Εαν δεν εκανε καλη επαφη, δεν θα ειχες ενδειξη θερμοκρασιας...
    Εχει 4 επαφες. Το ενα ζευγος το χρησιμοποιει για να διαβαζει το καντραν και το αλλο, η ECU για να κοντρολάρει το κρυο ρελαντι καθως και το βεντιλατερ εαν χρειαστει.
    (δεν εχει "βαλβιδα" στο ψυγειο οπως τα καρμπυρατερατα, αλλα η ECU δινει +12 σε ρελέ το οποιο ενεργοποιει τον ανεμιστηρα).


    Δοκιμασε να καθαρισεις με σπρει επαφων τη φισα απο το μπεκάκι.
    Ειναι πολυ ευκολο, αφαιρεις μεσα απο τον κουβα το καπακι και το εχεις φορα παρτίδα.
    Απασφαλιζεις με ενα μυτοτσίμπιδο το ελασμα και τραβας τη φίσα.


    Επισης ο αισθητηρας για τη θεση του βολαν μπορει να δημιουργει θέματα.
    Δυστυχως δεν εχω το μανουαλι διαθεσιμο, αλλα αν το βρω θα ποσταρω λινκ αν θες να ασχοληθεις με μερικες μετρησεις και μονος σου.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Άρα δεν ήταν ο αισθητήρας θερμοκρασίας.. Οκ θα δω και την σύνδεση του μπεκ, το βισμα του εγκεφάλου είναι πολύ σταθερό και δεν πιστεύω ότι είναι από εκεί το πρόβλημα. Πάντως για την ώρα - μετά την τακτοποίηση δέσιμο των καλωδίων - το μοτέρ δουλεύει άψογα. Pew θα με υποχρεώσεις αν βρεις το λινκ για το service manual

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Δυστυχως, το ειχα ανεβασμένο στο mediafire και επειδη δεν υπηρξε activity για καιρο (καποιο download) απ'οτι βλεπω κατέβηκε το αρχείο.
    Μεχρι και πριν καποια χρόνια ηταν χυμα στο ιντερνετ και αντι να ψαχνω στα .pdf με τα μανουαλια μου (τα οποια εκκαθαρισα ο βλαξ!!), το εβρισκα γρηγοροτερα απο εκει με ενα google search απο το κινητο.
    Τωρα, βλεπω οτι το πουλανε κιολας... γυφτοι!
    Εαν το βρω θα το ανεβασω να υπαρχει.

    Ολα τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα του, εκτος απο αισθητηρα λ και προφανως ecu, είναι ιδια με το Nexus 300.
    Στο δικο σου, εχει 3 καλώδια καθως το ενα +12V χρησιμοποιειται για προθερμανση...

    Εαν θες να μετρήσεις καποιο εξάρτημα, ριξε μια ματια στο manual που παραθετω αφου μεσω piaggio parts, δεις οτι ειναι ιδιος κωδικος με το 300άρι.

    http://www.mediafire.com/file/2h69yj...anual.pdf/file

    http://www.mediafire.com/file/2vwrl2...agram.pdf/file

    Συμβουλη μου, οταν δενεις καλωδια και επειδη κανεις δεν ειναι σιγουρος για το απο που "τεντωσαν" ή που "απλωσαν"... να περνάς θερμοσυστελλομενο σε ενα χοντρο δεματικο και μετα να το σφιγγεις τοσο ωστε το δεματικο να μην επιτρεπει παραπανω, αφηνοντας και λιγο ελευθερο χωρο. Η μονωση της πλεξουδας σκληραινει με τα χρονια και εαν σκληρυνει και κοπει, ακολουθανε και τα καλωδια. Δωστης "αερα" και ποτε σφιχτά. Τα δεματικα γρατζουνανε.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Καλησπέρα και πάλι! Επανέρχομαι με νέο πρόβλημα αυτή την φορά. Σήμερα το τιμημένο nexus με άφησε στα καλά καθούμενα - ενώ δούλευε άψογα μετά την επίλυση του προηγούμενου προβλήματος. Το πήγα με τα χέρια στον μάστορα που είναι μερικά τετράγωνα μακριά από κει που με άφησε, και αφού έλυσε το μπουζί και δεν βρήκε πρόβλημα, επικεντρωθηκε στην τροφοδοσία. Αφαίρεσε τα σωληνάκια από το μπεκ και γυρνοντας το κλειδί διαπιστώθηκε ότι δεν έρχεται βενζίνη. Άρα πρόβλημα στην τρόμπα βενζίνης. Το περίεργο είναι ότι όταν γυρνάω το κλειδί ακούω το μοτερακι της να γυρίζει για κάποια δευτερόλεπτα.. Τέλος πάντων η ερώτηση μου είναι η εξης: Ψάχνοντας στο Internet βρήκα κάποιους οι οποίοι ανακατασκευαζουν τρόμπες. Αξίζει τον κόπο; Πρέπει να πάρω καινούρια; Ταιριάζει από beverly 300; ή πρέπει να βρω τον κωδικό της και να παραγγείλω μια από την piaggio; Ελπίζω να μην σας ζάλισα με τις ερωτήσεις..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ononos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και πάλι! Επανέρχομαι με νέο πρόβλημα αυτή την φορά. Σήμερα το τιμημένο nexus με άφησε στα καλά καθούμενα - ενώ δούλευε άψογα μετά την επίλυση του προηγούμενου προβλήματος. Το πήγα με τα χέρια στον μάστορα που είναι μερικά τετράγωνα μακριά από κει που με άφησε, και αφού έλυσε το μπουζί και δεν βρήκε πρόβλημα, επικεντρωθηκε στην τροφοδοσία. Αφαίρεσε τα σωληνάκια από το μπεκ και γυρνοντας το κλειδί διαπιστώθηκε ότι δεν έρχεται βενζίνη. Άρα πρόβλημα στην τρόμπα βενζίνης. Το περίεργο είναι ότι όταν γυρνάω το κλειδί ακούω το μοτερακι της να γυρίζει για κάποια δευτερόλεπτα.. Τέλος πάντων η ερώτηση μου είναι η εξης: Ψάχνοντας στο Internet βρήκα κάποιους οι οποίοι ανακατασκευαζουν τρόμπες. Αξίζει τον κόπο; Πρέπει να πάρω καινούρια; Ταιριάζει από beverly 300; ή πρέπει να βρω τον κωδικό της και να παραγγείλω μια από την piaggio; Ελπίζω να μην σας ζάλισα με τις ερωτήσεις..
    Μπορεις να ποσταρεις μερικες φωτογραφιες απο το μοτερακι της αντλιας του 250ie?
    Εχω ενα μοτερακι αντλίας, θελω να πιστευω πως κανει και στο δικο σου, σε αυτη την περιπτωση στο χαρίζω αν εν τελει γινει δουλεια, μονο τα εξοδα αποστολης δικα σου.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2020
    Μηνύματα
    12
    Pew ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την προσφορά! Την τρόμπα δεν την έχω στα χέρια μου ελπίζω να την πάρω αύριο αν την βγάλει. Από όσο έψαξα στο Internet κατάλαβα ότι έχει μοτερακι και φίλτρο. Με το φίλτρο τι γίνεται; Υπάρχει κάπου ως ανταλλακτικό; Μπορεί να καθαριστεί;
    Edit: Ο μάστορας μου είπε ότι η τρόμπα κοστίζει 250 ευρώ - για την εργασία δεν μου έχει πει τιμή ακόμα..
    Τελευταία τροποποίηση από ononos; 02/09/2020 στις 20:59.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Gilera Nexus 300 - αντοχή κινητήρα
    από tony_l στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2013, 16:33
  2. Προβλημα με Gilera nexus 500
    από mitsos587 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2013, 23:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF