Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 66

Θέμα: YAMAHA NMAX155 2020 ABS

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Σε θέμα μηχανής μου αρέσουν αυτά που έχεις πιο όρθια στάση. Τύπου on off δηλαδή. Πχ θα μου άρεσε κάποιο σαν το Sym NH-T 2020 200 I. Βλέπω έχει πιο πολλά άλογα από τα σκούτερ. Την μηχανή θα την ήθελα μόνο για να μην χάσω την επαφή με τις ταχύτητες. Δεν ξέρω πόσο θα με βοηθήσει για μέσα στην πόλη. Όπως σας είπα το θέλω κυρίως για μέσα στην πόλη άρα να μείνω μόνο στο σκούτερ. Ποιο όμως να επιλέξω ανάμεσα στο yamaha και στο Piaggio? Τι θετικά και τι αρνητικά έχει το καθένα;;;

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Το ένα έχει μεγαλύτερο χώρο αποθήκευσης, το άλλο δεν είναι ιταλικό.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Άρα στην ουσία για την χρήση και την οικονομία που το θέλω να καταλήξω σε scouter. Το ότι δεν είναι ιταλικό τι σημαίνει; Δεν έχω ιδέα από δίκυκλα.οι 13'' Ρόδες παίζουν ρόλο;

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Και τα δύο στο Βιετνάμ κατασκευαζονται, το nmax έχει κινητηρα διαμάντι καλα φρενα πολυ καλη θέση οδήγησης έχει ομως ένα κουσουρι τιν πίσω ανάρτηση στις ανωμαλιες του δρόμου χορεύει καρσιλαμα, το αλλο δεν το έχω οδηγησει

  5. #20
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Αν δε κάνω λάθος το medley έχει 2* χρόνια εγγύηση σωστά? Το nmax έχει? Προσωπικά σε scootter αξιολογώ πολύ τον χώρο αποθήκευσης μιας και μιλάμε για καθημερινή εξυπηρέτηση + το χώρο ανάμεσα στα πόδια που μπαίνουν τσάντες σακούλες κλπ. Πάρε όποιο σου αρέσει εμφανισιακά πιο πολύ. Το να σου βγει κάποιο προβληματικό εν έτη 2020 νομίζω είναι καθαρά θέμα γκαντεμιάς.
    Τελευταία τροποποίηση από L.omerta; 21/07/2020 στις 19:17.
    go big or go home!!!

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Άρα στην ουσία για την χρήση και την οικονομία που το θέλω να καταλήξω σε scouter. Το ότι δεν είναι ιταλικό τι σημαίνει; Δεν έχω ιδέα από δίκυκλα.οι 13'' Ρόδες παίζουν ρόλο;
    Μεγάλο ρόλο πιστεύω.
    Για να φανταστείς είχα το σκουτερ sym GTS 300 και το πουλησα γιατί η 13αρα πισω και η 14αρα μπροστά μαζί με τις αναρτήσεις δεν την "πάλευαν" με τίποτα στις λακούβες. Πήρα το sym citycom 300 που έχει 16αρες ζάντες, πολυ καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι οι αναρτήσεις έχουν αρχίσει και με εκνευρίζουν.
    Γι'αυτό πουλάω και το citycom όταν με το καλό έρθει το sym NH-T 200 που παρήγγειλα. Λόγο φυσικά και προβλήματος στην μέση προτιμώ να χάσω σε πρακτικότητα αλλά να κερδίσω σε όλα τα υπόλοιπα.
    Σίγουρα σε μπέρδεψα τώρα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Μεγάλο ρόλο πιστεύω.
    Για να φανταστείς είχα το σκουτερ sym GTS 300 και το πουλησα γιατί η 13αρα πισω και η 14αρα μπροστά μαζί με τις αναρτήσεις δεν την "πάλευαν" με τίποτα στις λακούβες. Πήρα το sym citycom 300 που έχει 16αρες ζάντες, πολυ καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι οι αναρτήσεις έχουν αρχίσει και με εκνευρίζουν.
    Γι'αυτό πουλάω και το citycom όταν με το καλό έρθει το sym NH-T 200 που παρήγγειλα. Λόγο φυσικά και προβλήματος στην μέση προτιμώ να χάσω σε πρακτικότητα αλλά να κερδίσω σε όλα τα υπόλοιπα.
    Σίγουρα σε μπέρδεψα τώρα.

    Λογικά και το yamaha θα έχει εγγύηση. Άρα το yamaha είναι πολύ καλό εκτός από την πίσω ανάρτηση. Αυτή αλλάζει με κάποιον τρόπο και φθηνά αργότερα;;; Έχω και εγώ πρόβλημα στην μέση. Έχω κάνει χειρουργείο δισκοκήλης παλαιότερα και έχω και άλλη δισκοκήλη. Για να τα βάλω σε μια σειρά. Πάνω από όλα μπαίνει η άνεση μου και η υγεία μου . Δεν θα αγόραζα κάτι που μόλις ανεβαίνω θα λέω πότε θα κατέβω. Μετά μπαίνουν όλα μαζί. η οικονομία σε όλα ( καύσιμο συντήρηση πάγια έξοδα τον χρόνο κτλ ) και η ευκολία στην καθημερινότητα. Ζητάω την βοήθεια σας γιατί είμαι άσχετος με όλα αυτά. Δεν με νοιάζει η ομορφιά, ούτε να πουλήσω μούρη, ούτε να πηγαίνω με τελικές κάθε φορά ούτε τίποτα από αυτά!

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Λογικά και το yamaha θα έχει εγγύηση. Άρα το yamaha είναι πολύ καλό εκτός από την πίσω ανάρτηση. Αυτή αλλάζει με κάποιον τρόπο και φθηνά αργότερα;;; Έχω και εγώ πρόβλημα στην μέση. Έχω κάνει χειρουργείο δισκοκήλης παλαιότερα και έχω και άλλη δισκοκήλη. Για να τα βάλω σε μια σειρά. Πάνω από όλα μπαίνει η άνεση μου και η υγεία μου . Δεν θα αγόραζα κάτι που μόλις ανεβαίνω θα λέω πότε θα κατέβω. Μετά μπαίνουν όλα μαζί. η οικονομία σε όλα ( καύσιμο συντήρηση πάγια έξοδα τον χρόνο κτλ ) και η ευκολία στην καθημερινότητα. Ζητάω την βοήθεια σας γιατί είμαι άσχετος με όλα αυτά. Δεν με νοιάζει η ομορφιά, ούτε να πουλήσω μούρη, ούτε να πηγαίνω με τελικές κάθε φορά ούτε τίποτα από αυτά!
    Επειδή έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα υγείας (εγώ τρείς δισκοκήλες) το καλυτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μια μικρή μοτοσυκλέτα.
    Αν όμως επιμένεις για σκουτερ τότε πρεπει να κάνεις πρώτα ένα τεστ στα μοντέλα που ενδιαφέρεσαι, να δεις τις αναρτήσεις τους.
    Τώρα αν υπάρχουν καλύτερες αναρτήσεις στην αγορά, σίγουρα θα υπάρχουν άλλα δεν ξέρω τι κόστος.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα υγείας (εγώ τρείς δισκοκήλες) το καλυτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μια μικρή μοτοσυκλέτα.
    Αν όμως επιμένεις για σκουτερ τότε πρεπει να κάνεις πρώτα ένα τεστ στα μοντέλα που ενδιαφέρεσαι, να δεις τις αναρτήσεις τους.
    Τώρα αν υπάρχουν καλύτερες αναρτήσεις στην αγορά, σίγουρα θα υπάρχουν άλλα δεν ξέρω τι κόστος.
    Για οικονομική αγορά καινούργιας είδα μόνο αυτή την sym και μια της benelli. Γνωρίζεις ( ή κάποιος άλλος) τι διαφορές έχουν στα σέρβις, στα τέλη , στην ασφάλεια, στην κατανάλωση από ένα σκούτερ πχ το nmax ? Αν πχ όλα είναι ίδια και κερδίζω στο θέμα της μέσης και χάνω μόνο στην άνεση του αυτόματου θα επέλεγα την μικρή μηχανή. Σίγουρα σας εδώ ζαλίσει όλους αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Νομίζω πάνω κάτω τα ίδια είναι.
    Άντε οι μοτοσικλέτες να έχουν πιο φθηνό σέρβις.
    Αλλά πρεπει να τα λέμε όλα.
    Αλλιώς είναι ανοίγω γκάζι και έφυγα στο φανάρι, αλλιώς αλλάζω συχνά σχέσεις στο κιβώτιο.
    Τα βάζεις όλα κάτω και αποφασίζεις.
    Επίσης αν κάτι παει στραβά στις μοτοσικλέτες μπορείς να βάλεις χέρι ενώ στα σκουτερ, στις περισσότερες φορές φόρτωμα στην οδική.
    Αν δεν βιάζεσαι την αγορά, 10-12 Αυγούστου θα έχω το sym NH-T 200 στα χέρια μου και σου γράφω τις εντυπώσεις μου, αν ενδιαφέρεσαι γιαυτό.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Μεγάλο ρόλο πιστεύω.
    Για να φανταστείς είχα το σκουτερ sym GTS 300 και το πουλησα γιατί η 13αρα πισω και η 14αρα μπροστά μαζί με τις αναρτήσεις δεν την "πάλευαν" με τίποτα στις λακούβες. Πήρα το sym citycom 300 που έχει 16αρες ζάντες, πολυ καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι οι αναρτήσεις έχουν αρχίσει και με εκνευρίζουν.
    Γι'αυτό πουλάω και το citycom όταν με το καλό έρθει το sym NH-T 200 που παρήγγειλα. Λόγο φυσικά και προβλήματος στην μέση προτιμώ να χάσω σε πρακτικότητα αλλά να κερδίσω σε όλα τα υπόλοιπα.
    Σίγουρα σε μπέρδεψα τώρα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα υγείας (εγώ τρείς δισκοκήλες) το καλυτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μια μικρή μοτοσυκλέτα.
    Αν όμως επιμένεις για σκουτερ τότε πρεπει να κάνεις πρώτα ένα τεστ στα μοντέλα που ενδιαφέρεσαι, να δεις τις αναρτήσεις τους.
    Τώρα αν υπάρχουν καλύτερες αναρτήσεις στην αγορά, σίγουρα θα υπάρχουν άλλα δεν ξέρω τι κόστος.
    Και στην κατανάλωση ίδια είναι και στα λάστιχα κτλ ; Δεν λέω πχ στο ένα να κοστίζουν 30 ευρώ λιγότερα , που θα τα δίνεις στο σέρβις κτλ .στο σύνολο εννοώ . Σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Όμως από ταχύτητες πας σε σκούτερ, το ανάποδο είναι δύσκολο.. σίγουρα δεν είναι το ίδιο, και πιο κουραστικο άλλα τόσα χρόνια έχω αυτοκίνητο που τρως όλη την κίνηση. Σίγουρα στην μηχανή οι αλλαγές είναι κατά 50 % λιγότερες γιατί πχ σε μεγάλη κίνηση δεν σταματάς και ξεκινάς 10 φορές αλλά πας σιγά σιγά. Δεν παίζει να αγοράσω μηχανή ή σκούτερ πριν τον Σεπτέμβριο. Οπότε ναι μόλις το πάρεις με το καλό , πες μου εντυπώσεις σε όλα . Εχει μεγάλο ύψος ;; Δηλαδή μπορεί να ανέβει και μια κοπέλα ή ένας φίλος άνετα ;;;

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Αν θες καθημερινή, εύκολη, άνετη, οικονομική μετακίνηση στην πόλη, παίρνεις μικρό σκούτερ. Τελεία. Μια μοτοσικλέτα εξυπηρετεί άλλους σκοπούς.



    Ο καθένας όπως τη βρίσκει, βέβαια.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν θες καθημερινή, εύκολη, άνετη, οικονομική μετακίνηση στην πόλη, παίρνεις μικρό σκούτερ. Τελεία. Μια μοτοσικλέτα εξυπηρετεί άλλους σκοπούς.



    Ο καθένας όπως τη βρίσκει, βέβαια.

    Επειδή δεν έχω ιδέα το αναλύεις;;;; Οκ διαφορά συμπλέκτη και ταχύτητες που δεν ξέρω είναι τόσο κουραστικό για κάθε μέρα γιατί έχω αυτοκίνητο και θεωρώ πως μηχανή με ταχύτητες σίγουρη θα είναι πιο ξεκούραστη.

  14. #29
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το ότι δεν είναι ιταλικό τι σημαίνει; Δεν έχω ιδέα από δίκυκλα.οι 13'' Ρόδες παίζουν ρόλο;
    Σημαίνει ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα για περισσότερο καιρό. ΓΕΝΙΚΑ οι 13'' ρόδες είναι μικρές και δε θεωρούνται ιδανικές, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι το Nmax συμπεριφέρεται μια χαρά με αυτές. Δεν πρέπει να βλέπουμε τους αριθμούς μόνο, αλλά το όλο σύνολο. Καλή ανάρτηση σε σκούτερ μην περιμένεις να βρεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Επειδή δεν έχω ιδέα το αναλύεις;;;; Οκ διαφορά συμπλέκτη και ταχύτητες που δεν ξέρω είναι τόσο κουραστικό για κάθε μέρα γιατί έχω αυτοκίνητο και θεωρώ πως μηχανή με ταχύτητες σίγουρη θα είναι πιο ξεκούραστη.
    Δεν υπάρχει κάτι να αναλύσω. Σε μια μοτοσικλέτα πρέπει να προσέχεις τι φοράς (ειδικά υποδήματα), λερώνεσαι με το παραμικρό, δεν έχεις χώρο ούτε για να ακουμπήσεις το κράνος σου, έχεις 2 χέρια και 2 πόδια μονίμως απασχολημένα, παιδεύεσαι με ανούσια συμπλεκταρίσματα/αλλαγές ταχυτήτων, λαδώνεις αλυσίδα κάθε τόσο, χρυσοπληρώνεις αλυσιδογράναζα/λάστιχα και λοιπά αναλώσιμα κτλ κτλ. Η μοτοσικλέτα είναι καθαρά εργαλείο απόλαυσης, Σαββατοκύριακου, και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Για καθημερινή μετακίνηση εντός Αθήνας υπάρχει η ιδανική επιλογή και λέγεται μικρό σκούτερ.

    Εσύ μπορείς να κινείσαι και με SS 1000άρι αν θες, όλα γίνονται (κι εγώ το έκανα μια εποχή), αλλά εδώ μιλάω για τη σοφή/λογική επιλογή.
    Life begins at 45°.

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Αν εχεις θεμα με την μεση,θελεις μηχανακι με μεγαλες ροδες και ψηλες αναρτησεις που να απορροφουν τους κραδασμους απ τον δρομο,λακουβες,χαντακια,κλπ.Αργα η γρηγορα θα ταλαιπωρηθεις με σκουτερ κλπ.Η ιδανικη λυση μακροπροθεσμα ειναι η εγκαταλειψη του αθληματος,μοτοσυκλεττα σκουτερ κλπ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF