Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 66

Θέμα: YAMAHA NMAX155 2020 ABS

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σημαίνει ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα για περισσότερο καιρό. ΓΕΝΙΚΑ οι 13'' ρόδες είναι μικρές και δε θεωρούνται ιδανικές, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι το Nmax συμπεριφέρεται μια χαρά με αυτές. Δεν πρέπει να βλέπουμε τους αριθμούς μόνο, αλλά το όλο σύνολο. Καλή ανάρτηση σε σκούτερ μην περιμένεις να βρεις.



    Δεν υπάρχει κάτι να αναλύσω. Σε μια μοτοσικλέτα πρέπει να προσέχεις τι φοράς (ειδικά υποδήματα), λερώνεσαι με το παραμικρό, δεν έχεις χώρο ούτε για να ακουμπήσεις το κράνος σου, έχεις 2 χέρια και 2 πόδια μονίμως απασχολημένα, παιδεύεσαι με ανούσια συμπλεκταρίσματα/αλλαγές ταχυτήτων, λαδώνεις αλυσίδα κάθε τόσο, χρυσοπληρώνεις αλυσιδογράναζα/λάστιχα και λοιπά αναλώσιμα κτλ κτλ. Η μοτοσικλέτα είναι καθαρά εργαλείο απόλαυσης, Σαββατοκύριακου, και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Για καθημερινή μετακίνηση εντός Αθήνας υπάρχει η ιδανική επιλογή και λέγεται μικρό σκούτερ.

    Εσύ μπορείς να κινείσαι και με SS 1000άρι αν θες, όλα γίνονται (κι εγώ το έκανα μια εποχή), αλλά εδώ μιλάω για τη σοφή/λογική επιλογή.
    Όλα αυτά είναι ακριβά ή το σκούτερ υστερεί σε άλλα σέρβις οπότε και καταλήγουμε το ίδιο; Μιλώντας πάντα για μικρού κυβισμού μηχανή. Σίγουρα το σκούτερ είναι πολύ άνετο και για αυτό ξεκίνησα την συζήτηση για αυτό και για το nmax 155 που έχω ακούσει καλά λόγια. Όμως οι απαντήσεις των μελών με έβαλαν σε σκέψεις......

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αν εχεις θεμα με την μεση,θελεις μηχανακι με μεγαλες ροδες και ψηλες αναρτησεις που να απορροφουν τους κραδασμους απ τον δρομο,λακουβες,χαντακια,κλπ.Αργα η γρηγορα θα ταλαιπωρηθεις με σκουτερ κλπ.Η ιδανικη λυση μακροπροθεσμα ειναι η εγκαταλειψη του αθληματος,μοτοσυκλεττα σκουτερ κλπ.
    Για αυτό ύστερα από τις απαντήσεις σκέφτομαι για πιο άνετο σκούτερ ή μικρή on off μηχανή.

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Για αυτό ύστερα από τις απαντήσεις σκέφτομαι για πιο άνετο σκούτερ ή μικρή on off μηχανή.
    Το θέμα της μέσης σου δεν το έλαβα υπόψη. Αν έχεις σοβαρό θέμα, ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις. Οποιοδήποτε δίτροχο έχει σαφώς μεγαλύτερες καταπονήσεις από ένα αυτοκίνητο.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το θέμα της μέσης σου δεν το έλαβα υπόψη. Αν έχεις σοβαρό θέμα, ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις. Οποιοδήποτε δίτροχο έχει σαφώς μεγαλύτερες καταπονήσεις από ένα αυτοκίνητο.
    Έχω πρόβλημα ναι . Όχι ότι δεν μπορώ να ανέβω σε μια μηχανή για να πάω μέχρι την δουλειά μου . Σκέφτομαι επίσης να διορθώσω και την σέλα σε ότι κι αν πάρω για να είναι πιο άνετη, ορθοπαιδική. Οπότε για αυτό είμαι ανάμεσα σε άνετο σκούτερ και μικρή μηχανή. Για αυτό ρωτάω αν τον χρόνο σε όλα τα έξοδα είναι στα ίδια επίπεδα ώστε οκ να χάσω σε άνεση του αυτόματου και να κερδίσω σε άνεση κραδασμών κτλ.

  5. #35
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    εως 3k καινούργια, 2 είναι τα μοντελάκια που παίζουν στην ονοφ κατηγορία
    ένα το sym nh-t 200
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NHT_200_SYM_19.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	108,7 KB 
ID:	419796
    και το d-tracker 150
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	d-tracker150_action_9.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	88,3 KB 
ID:	419797
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	d-tracker150_action_20.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	73,6 KB 
ID:	419798
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Θα έβαζα και το ΤRK 250 μέσα και ας είναι λίγο ακριβότερο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Θα έβαζα και το ΤRK 250 μέσα και ας είναι λίγο ακριβότερο.
    αν το βάλεις.. να προσθέσουμε με λίγα παραπάνω και το vstrom250...... μετά θα σου πει ο άλλος λίγα παραπάνω versys300.........

    ............λίγα παραπάνω μετά απο 5 σελίδες παίρνεις r1250gs για μια ζωή και καθάρισες


    γίνεται ατέρμονο, φαντάστηκα nmax και medley βρίσκονται εκεί στο τριχίλιαρο οπότε οι εναλλακτικές σε ον οφ είναι οι αποπάνω


    πάντως το tracker150 είναι τρελό παιχνίδι γιατί το βάρος τους είναι όσο ενός παπιού που είναι συντριπτικό πλεονέκτημα για commuting αλλά με ψωμωμένες αναρτήσεις και μοτερακι maintence free
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν το βάλεις.. να προσθέσουμε με λίγα παραπάνω και το vstrom250...... μετά θα σου πει ο άλλος λίγα παραπάνω versys300.........

    ............λίγα παραπάνω μετά απο 5 σελίδες παίρνεις r1250gs για μια ζωή και καθάρισες


    γίνεται ατέρμονο, φαντάστηκα nmax και medley βρίσκονται εκεί στο τριχίλιαρο οπότε οι εναλλακτικές σε ον οφ είναι οι αποπάνω


    πάντως το tracker150 είναι τρελό παιχνίδι γιατί το βάρος τους είναι όσο ενός παπιού που είναι συντριπτικό πλεονέκτημα για commuting αλλά με ψωμωμένες αναρτήσεις και μοτερακι maintence free
    Διέγραψα το προηγούμενο μήνυμα διότι βρήκα πληροφορίες για το d tracker . Το βλέπω σαν μηχανάκι για πιο χωμάτινες καταστάσεις. Κάποιες φορές θα παίρνω και δεύτερο άτομο για μικρές διαδρομές οπότε τα 12 άλογα του μου φαίνονται λίγα , ενώ η κατανάλωση πρέπει να είναι παρόμοια. Αυτά κατάλαβα. Αν κάνω λάθος με διορθώνεις. Αυτό μου είπε άλλος συμφουριτης ότι λόγω προβλήματος στην μέση καλύτερα να δω μηχανή on off που έχει μεγαλύτερες Ρόδες και καλύτερες αναρτήσεις ισχύει;;;;;

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Διέγραψα το προηγούμενο μήνυμα διότι βρήκα πληροφορίες για το d tracker . Το βλέπω σαν μηχανάκι για πιο χωμάτινες καταστάσεις. Κάποιες φορές θα παίρνω και δεύτερο άτομο για μικρές διαδρομές οπότε τα 12 άλογα του μου φαίνονται λίγα , ενώ η κατανάλωση πρέπει να είναι παρόμοια. Αυτά κατάλαβα. Αν κάνω λάθος με διορθώνεις. Αυτό μου είπε άλλος συμφουριτης ότι λόγω προβλήματος στην μέση καλύτερα να δω μηχανή on off που έχει μεγαλύτερες Ρόδες και καλύτερες αναρτήσεις ισχύει;;;;;
    για μένα σου φαίνονται, προσωπικά ως ε-μπιρος δε έχω κανένα πρόβλημα για τις μετακινήσεις μου εντός - εκτός διπλός / μονός ακόμη και τριπλός

    για τη μέση σου σου κάνει είναι ονοφ(με λουκ μοταρντ) με μεγαλύτερες διαδρομές απο στριτ, μονοσοκ με μοχλικό, usd μπροστά και 17αρες ζάντες(στα scooter οι μεγαλύτεροι τροχοί που μπορούν να φορέσουν είναι 16"), είναι kawasaki πιο επώνυμο απο το sym
    το sym απο την αλλη έχει πιο τουριστικό λουκ περισσότερο εξοπλισμό νεότερη τεχνολογία, υδρόψυκτο μοτερ, led φωτα, display, abs και με 2700 είναι vfm
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    για μένα σου φαίνονται, προσωπικά ως ε-μπιρος δε έχω κανένα πρόβλημα για τις μετακινήσεις μου εντός - εκτός διπλός / μονός ακόμη και τριπλός

    για τη μέση σου σου κάνει είναι ονοφ(με λουκ μοταρντ) με μεγαλύτερες διαδρομές απο στριτ, μονοσοκ με μοχλικό, usd μπροστά και 17αρες ζάντες(στα scooter οι μεγαλύτεροι τροχοί που μπορούν να φορέσουν είναι 16"), είναι kawasaki πιο επώνυμο απο το sym
    το sym απο την αλλη έχει πιο τουριστικό λουκ περισσότερο εξοπλισμό νεότερη τεχνολογία, υδρόψυκτο μοτερ, led φωτα, display, abs και με 2700 είναι vfm

    Άρα στις ροδες είναι οκ και τα δύο . On off στην ουσία και τα δύο . Πιο πολλά άλογα το sym συν όλα τα καλά του που είπες και το πολύ βασικό το abs . Άρα που υπερτερεί το Kawasaki πέρα από την μάρκα ( για αυτά κυρίως που το θέλω εγώ ) ;;;

  11. #41
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Το kawasaki περαν του brand, ειναι 120kg γεματο(το sym ειναι δυνατότερο αλλα και 30kg βαρύτερο), αυτο το κανει πιο ευκολοδηγητο, πιο μανιτζεβελο, πιο παιχνιδιαρικο και διασκεδαστικό για ολες τις χρησεις ολα τα τερεν

    Οτι σου αρεσει πιο πολυ
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 22/07/2020 στις 17:53.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Κατάλαβα. Αναμεσα σε αυτά θα προτιμούσα το sym καθαρά λόγω του abs.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Επειδή είχα την αντιγραφή του d-tracker 150 , Daytona remix 125 μόνο καλά λόγια μπορώ να πω.
    Σημάδευα επίτηδες λακούβες στο δρόμο για να βγάλω το άχτι μου από τις αναρτήσεις του σκουτερ που είχα. (Τις περνούσε και ουτε τις καταλάβαινες) Το ίδιο πρέπει να ισχύει και για το tracker 150. Ο λόγος που το πουλησα ενώ ήμουν super ευχαριστημένος είναι η πραγματικά χάλια ποιότητα μετάλλων στην μοτο. Σε λίγους μήνες άρχισε να σκουριαζει, κάτι που δεν νομίζω να ισχύει για το Kawasaki. Επίσης ένα μεγάλο μείον ήταν το βάρος. Πολύ ελαφρύ, μετά τα 100 χιλιόμετρα την ώρα ήσουν φτερό στον άνεμο.
    Γι'αυτό πιστευω τα 150 κιλά του sym NH-T 200 είναι καλυτερα. Άς έχει και λίγο βάρος.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Επειδή είχα την αντιγραφή του d-tracker 150 , Daytona remix 125 μόνο καλά λόγια μπορώ να πω.
    Σημάδευα επίτηδες λακούβες στο δρόμο για να βγάλω το άχτι μου από τις αναρτήσεις του σκουτερ που είχα. (Τις περνούσε και ουτε τις καταλάβαινες) Το ίδιο πρέπει να ισχύει και για το tracker 150. Ο λόγος που το πουλησα ενώ ήμουν super ευχαριστημένος είναι η πραγματικά χάλια ποιότητα μετάλλων στην μοτο. Σε λίγους μήνες άρχισε να σκουριαζει, κάτι που δεν νομίζω να ισχύει για το Kawasaki. Επίσης ένα μεγάλο μείον ήταν το βάρος. Πολύ ελαφρύ, μετά τα 100 χιλιόμετρα την ώρα ήσουν φτερό στον άνεμο.
    Γι'αυτό πιστευω τα 150 κιλά του sym NH-T 200 είναι καλυτερα. Άς έχει και λίγο βάρος.
    Είδα ότι το sym έχει λίγα περισσότερα άλογα ανά κιλό μηχανής. Άρα είναι μια χαρά και αυτό. Περιμένω να πάρεις την νέα σου μηχανή και να μας πεις εντυπώσεις σε σχέση κυρίως με το θέμα της μέσης . Και εσύ σε αστικό περιβάλλον θα το χρησιμοποιείς; Ψαχνομαι αρκετά γιατί θα αγοράσω μια φορά μηχανή ή σκούτερ. Δεν θα το αλλάξω πχ σε 2 χρόνια για κάτι δυνατότερο.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Λοιπόν πήρα πριν 4 μέρες ένα vision 110cc και το "στρωνω".
    Νταξει, πλάκα έχουν τα σκούτερ, είχα πάρα πολλά χρόνια να ανέβω σε ένα, για μέσα στην πόλη μια χαρά είναι. Τα 110cc είναι λίγα, θα κοιτούσα σε κάτι πάνω από 150cc (12-13 άλογα) για Αθήνα κατ ελάχιστον.
    Για εδώ που είμαι εγώ, μια χαρά είναι. Αναρτήσεις, ότι να ναι, φρένα χωρίς abs αλλά συνδιασμενα, τροχοί μεγάλοι, χώρος κάτω από την σέλα για ένα κράνος. Δεν βρεχεσαι, δεν λερωνεσαι, γενικά καλή λύση, καλύτερη από μικρό μοτοσυκλετακι, αν δεν έχεις ψώρα να καβαλάς "μηχανές"..

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF