Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 66

Θέμα: YAMAHA NMAX155 2020 ABS

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν πήρα πριν 4 μέρες ένα vision 110cc και το "στρωνω".
    Νταξει, πλάκα έχουν τα σκούτερ, είχα πάρα πολλά χρόνια να ανέβω σε ένα, για μέσα στην πόλη μια χαρά είναι. Τα 110cc είναι λίγα, θα κοιτούσα σε κάτι πάνω από 150cc (12-13 άλογα) για Αθήνα κατ ελάχιστον.
    Για εδώ που είμαι εγώ, μια χαρά είναι. Αναρτήσεις, ότι να ναι, φρένα χωρίς abs αλλά συνδιασμενα, τροχοί μεγάλοι, χώρος κάτω από την σέλα για ένα κράνος. Δεν βρεχεσαι, δεν λερωνεσαι, γενικά καλή λύση, καλύτερη από μικρό μοτοσυκλετακι, αν δεν έχεις ψώρα να καβαλάς "μηχανές"..
    Το ότι να ναι πάει στις αναρτήσεις; γιατί καλύτερη λύση; Λόγω αυτόματου και βροχής; Το nmax έχει 15 άλογα . Αλλά δεν έχει μεγάλους τροχούς

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Είχα το Nmax 155.

    Σε όλα φοβερό εκτός από:
    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ : δεν έχω οδηγήσει πολλά δίκυκλα αλλά τέτοιο κοπάνημα μου φάνηκε αδιανόητο.Δεν το άντεξα.
    - ΔΙΚΑΒΑΛΟ : από δύναμη μια χαρά είναι αλλά το βάρος στο πίσω μέρος γίνεται μεγάλο.Με κούραζε πάρα πολύ.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το ότι να ναι πάει στις αναρτήσεις; γιατί καλύτερη λύση; Λόγω αυτόματου και βροχής; Το nmax έχει 15 άλογα . Αλλά δεν έχει μεγάλους τροχούς
    Ναι.. Δεν ειναι κατι ιδαιτερο οι αναρτησεις του. εννοω δεν ειναι να εχει απαιτησεις κανεις. Ναι λογω αυτοματου, χωρων, προστασιας απο νερα (σε σχεση παντα με αλλα δικυκλα). Μια χαρα θα ειναι τα 15 αλογα για αξιοπρεπη μετακινηση εντος πολης. οι μεγαλοι τροχοι δεν ειναι πανακεια, ειδικα αν δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Είχα το Nmax 155.

    Σε όλα φοβερό εκτός από:
    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ : δεν έχω οδηγήσει πολλά δίκυκλα αλλά τέτοιο κοπάνημα μου φάνηκε αδιανόητο.Δεν το άντεξα.
    - ΔΙΚΑΒΑΛΟ : από δύναμη μια χαρά είναι αλλά το βάρος στο πίσω μέρος γίνεται μεγάλο.Με κούραζε πάρα πολύ.
    Όποιον έχω ρωτήσειου έχει πει τα καλύτερα για το nmax εκτός από αναρτήσεις και μέγεθος ροδων. Σήμερα πήγα να ρωτήσω για αγορά μηχανής έτσι πληροφοριακά πιο πολύ και ο πωλητής της sym μου είπε καλύτερα αυτό το μικρό on off λόγω προβλήματος στην μέση . Του είπα για τα σκούτερ του μέχρι και για το joy-ride που είναι σαν το NMAX αλλά λίγο κατώτερο λόγω μάρκας υπόθετο, όμως και πιο ακριβό από το NHT.

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Όποιον έχω ρωτήσειου έχει πει τα καλύτερα για το nmax εκτός από αναρτήσεις και μέγεθος ροδων. Σήμερα πήγα να ρωτήσω για αγορά μηχανής έτσι πληροφοριακά πιο πολύ και ο πωλητής της sym μου είπε καλύτερα αυτό το μικρό on off λόγω προβλήματος στην μέση . Του είπα για τα σκούτερ του μέχρι και για το joy-ride που είναι σαν το NMAX αλλά λίγο κατώτερο λόγω μάρκας υπόθετο, όμως και πιο ακριβό από το NHT.
    Και εγώ κατέληξα σε 125 on off .
    Καμιά σχέση,στις λακούβες είμαι οκ πλέον.
    Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις φυσικά.
    Αν και εσύ θέλεις να αποφύγεις το τράνταγμα καλύτερα να το αποφύγεις.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ κατέληξα σε 125 on off .
    Καμιά σχέση,στις λακούβες είμαι οκ πλέον.
    Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις φυσικά.
    Αν και εσύ θέλεις να αποφύγεις το τράνταγμα καλύτερα να το αποφύγεις.
    Πόσο καιρό το έχεις το on off και ποιο ;έχει όντως τόση μεγάλη διαφορά;;; Πάντως θέμα για το nmax άνοιξα που το έχω δει και στον δρόμο και κανείς δεν μπήκε να γράψει αναλυτικά την εμπειρία του .

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Και εγω που το ειχα δεν ξερω τι ακριβως να σου αναλυσω.
    Ενα σκουτερ στα 3000 ευρω ειναι,ολα κομπλε εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν.Αμα θες κατι πιο συγκεκριμενο πες το μηπως μπορεσω να βοηθησω.
    Εγω δεν ειχα οδηγησει σκουτερ πριν οποτε ητανε η 1η επαφη.
    Και οπως σου ειπα με τις αναρτησεις τα επαιξα.

    Τωρα εχω το yamaha wr125. Μια χαρα ειμαι.
    Φυσικα η σελα δεν ειναι και η πιο βολικη προφανως.Δηλαδη πανω απο μισαωρο αρχιζω και τη νιωθω.Τη συνηθησα ομως.
    Απο λακουβες κτλπ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και γενικα απο αναρτησεις δεν εχω παραπονο.
    Για μεσα στη πολη δεν χρειαζομαι κατι παραπανω προσωπικα.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Και εγω που το ειχα δεν ξερω τι ακριβως να σου αναλυσω.
    Ενα σκουτερ στα 3000 ευρω ειναι,ολα κομπλε εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν.Αμα θες κατι πιο συγκεκριμενο πες το μηπως μπορεσω να βοηθησω.
    Εγω δεν ειχα οδηγησει σκουτερ πριν οποτε ητανε η 1η επαφη.
    Και οπως σου ειπα με τις αναρτησεις τα επαιξα.

    Τωρα εχω το yamaha wr125. Μια χαρα ειμαι.
    Φυσικα η σελα δεν ειναι και η πιο βολικη προφανως.Δηλαδη πανω απο μισαωρο αρχιζω και τη νιωθω.Τη συνηθησα ομως.
    Απο λακουβες κτλπ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και γενικα απο αναρτησεις δεν εχω παραπονο.
    Για μεσα στη πολη δεν χρειαζομαι κατι παραπανω προσωπικα.
    Μπορεί να έλεγες ότι πχ έφταιγε το βάρος αναβάτη ή με αυτή την αλλαγή ήταν όλα καλά . Βέβαια πέρα από οικονομία και ευκολία στην μετακίνηση συνήθως για ένα άτομο με ενδιαφέρουν οι κραδασμοί. Δεν θα πάω μακρινό ταξίδι ποτέ. Αλλά και για αυτό έχω ακούσει για ανατομικές σέλες που έχουν τεράστια διαφορά

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να έλεγες ότι πχ έφταιγε το βάρος αναβάτη ή με αυτή την αλλαγή ήταν όλα καλά . Βέβαια πέρα από οικονομία και ευκολία στην μετακίνηση συνήθως για ένα άτομο με ενδιαφέρουν οι κραδασμοί. Δεν θα πάω μακρινό ταξίδι ποτέ. Αλλά και για αυτό έχω ακούσει για ανατομικές σέλες που έχουν τεράστια διαφορά
    Αναφερεσαι στο νμαχ φανταζομαι.
    Οχι απο κραδασμους ειναι άριστο.Θυμαμαι οτι εκεινη τη περιοδο ειχα οδηγησει για 20 λεπτα το sym vf 185 και ειχα παρατηρησει κατευθειαν εντονους κραδασμους, ενω στο nmax για μενα ητανε ανυπαρκτοι.
    Σχετικα με βελτιωσεις/αλλαγες : στο θεμα των αναρτησεων ατομα που ειχανε δοκιμασει πραγματα δεν ειδανε διαφορα.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Αναφερεσαι στο νμαχ φανταζομαι.
    Οχι απο κραδασμους ειναι άριστο.Θυμαμαι οτι εκεινη τη περιοδο ειχα οδηγησει για 20 λεπτα το sym vf 185 και ειχα παρατηρησει κατευθειαν εντονους κραδασμους, ενω στο nmax για μενα ητανε ανυπαρκτοι.
    Σχετικα με βελτιωσεις/αλλαγες : στο θεμα των αναρτησεων ατομα που ειχανε δοκιμασει πραγματα δεν ειδανε διαφορα.
    Εννοείς από κραδασμούς για μικρό σκούτερ που είναι. Άρα για την μέση μου κτλ κλείνω πιο πολύ προς το on off.

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Κραδασμους εννοω στον ''σκελετο'' και στο τιμονι.
    Τετοιους κραδασμους το nmax δεν εχει.

    Απο τις κακοτεχνειες των δρομων και τις λακουβες υπαρχει το προβλημα.

    Αντιθετα τα on off στα 125cc μαλλον εχουνε περισσοτερους κραδασμους (σε συγκριση με το nmax) αλλα πολυ καλυτερη αποσβεση σε ανωμαλιες των δρομων και λακουβες.

    Για τη μεση λοιπον μαλλον τα on off ειναι καλυτερη η επιλογη.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Αμα θες ανεση και ευκολια μεσα στη πολη ξεχνας τη μοτοσυκλετα. Παιρνεις μικρο σκουτερ με πατωμα και χορο κατι απο τη σελα και εισαι αρχοντας. Σκεψου να θες να παρεις 1 εξαδα νερα, σε μηχανη που θ τη βαλεις; Και σρ σκουτερ χωρις πατωμα πρεπει να μπει με το ζορι αναμεσα στα ποδια και να την κρατας κιολας. Ειχα σκουτερακι με πατωμα, γατζο για ψωνια και χορο κατω απο τη σελα. Ηταν οτι καλυτερο, πηγαινα σουπερ μαρκετ και επαιρνα 2 εξαδες νερα, 2 σακουλες κατω απ τη σελα και αλλες 2 στο γατζο, και ολα αυτα χωρις μπαγκεζιερα. Μετα εχεις και το twist and go, ουτε ταχυτητες ουτε να λερωνεσαι, σελα ανετη ακομη και στα μικρα σκουτερ, καθεσαι σαν βασιλιας και με ψηλη θεση οδηγησης και με μια γκαζια περνας τη κινηση. Η μηχανη ειναι για αλλα φιλε, παρε σκουτερ 125 κυβικα και πανω..

    Για αυτο θα σου προτεινα να αφησεις το nmax, ειναι ακριβο και δεν εχει πατωμα.. Με 2300 παιρνεις κουτα sym symphony 200 st abs, πανεμορφο, μρ abs με καλα φωτα και χορους και πατωμα. Και αρκετα φθηνοτερο.. Το εχρι φιλος απ το 2017, κανενα προβλημα.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Αμα θες ανεση και ευκολια μεσα στη πολη ξεχνας τη μοτοσυκλετα. Παιρνεις μικρο σκουτερ με πατωμα και χορο κατι απο τη σελα και εισαι αρχοντας. Σκεψου να θες να παρεις 1 εξαδα νερα, σε μηχανη που θ τη βαλεις; Και σρ σκουτερ χωρις πατωμα πρεπει να μπει με το ζορι αναμεσα στα ποδια και να την κρατας κιολας. Ειχα σκουτερακι με πατωμα, γατζο για ψωνια και χορο κατω απο τη σελα. Ηταν οτι καλυτερο, πηγαινα σουπερ μαρκετ και επαιρνα 2 εξαδες νερα, 2 σακουλες κατω απ τη σελα και αλλες 2 στο γατζο, και ολα αυτα χωρις μπαγκεζιερα. Μετα εχεις και το twist and go, ουτε ταχυτητες ουτε να λερωνεσαι, σελα ανετη ακομη και στα μικρα σκουτερ, καθεσαι σαν βασιλιας και με ψηλη θεση οδηγησης και με μια γκαζια περνας τη κινηση. Η μηχανη ειναι για αλλα φιλε, παρε σκουτερ 125 κυβικα και πανω..

    Για αυτο θα σου προτεινα να αφησεις το nmax, ειναι ακριβο και δεν εχει πατωμα.. Με 2300 παιρνεις κουτα sym symphony 200 st abs, πανεμορφο, μρ abs με καλα φωτα και χορους και πατωμα. Και αρκετα φθηνοτερο.. Το εχρι φιλος απ το 2017, κανενα προβλημα.
    Άνεση θέλω για τις μετακινήσεις στην πόλη, δηλαδή να μην είναι κάποια μηχανή ή σκούτερ με μεγάλο όγκο. Για μένα αυτά που χρειάζομαι είναι η απορρόφηση κραδασμών άρα και καλύτερη μετακίνηση χωρίς πρόβλημα στην μέση και οικονομία σε κόστος κτήσης συντήρησης κτλ κτλ . Το sym symphony το ξέρω και μου αρέσει αλλά δεν ξέρω αν πληρεί αυτά που θέλω

  14. #59
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.057
    Πολλες εταιρειες δινουν μηχανακια για τεστ ,οποτε δοκιμασε πριν αγορασεις.ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ γιατι αφηνει κουσουρια που τα κουβαλας για παντα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Πολλες εταιρειες δινουν μηχανακια για τεστ ,οποτε δοκιμασε πριν αγορασεις.ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ γιατι αφηνει κουσουρια που τα κουβαλας για παντα.
    Δεν έχω ακόμη την οδηγική ικανότητα να ανέβω σε μηχανή κάποιου άλλου. Από φόβο πιο πολύ μην το κάνω ζημιά. Τύπου έπεσα σταματημένος σε φανάρι. Δεν μου έχει συμβεί αλλά αισθάνομαι ότι δεν είναι δικό μου και το φοβάμαι.
    Με την μέση έχω ήδη θέμα οπότε για αυτό το ψάχνω

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF