Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 66 από 66

Θέμα: YAMAHA NMAX155 2020 ABS

  1. #61
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Αλλο ή ανεση ,αλλο η χρησιμοτητα.

    Φυσικα με το σκουτερ και βαζεις το κρανακι μεσα,και εχει φαρδια σελα,και δεν βρεχεσε,και μεταφερει πραγματα.
    Τα παραπανω το NMAX τα κανει με βαθμο αριστα.

    Αφου έχεις ήδη μια ευαισθησία στη μέση ομως νομιζω πρεπει να το αποφυγεις.

    Τουλαχιστον βρες εναν φιλο να εχει ενα σκουτερ 125 να το οδηγησεις.

    Μπορει και απο τη σχολη οδηγων που πηρες το διπλωμα να ζητησεις να κανεις μια βολτα με καποιο σκουτερ που σιγουρα θα εχουν.

    Στη τελικη μπορεις να πας σε μια σχολη οδηγων στη περιοχη σου και να πεις οτι θες να κανεις 1 ωρα μαθημα με ενα σκουτερ.Θα πληρώσεις αλλά θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

    Τα παραπάνω είναι προσωπική αποψη ως πρωην κατοχος του nmax. Φυσικα μπορεί να είναι και λανθασμένα.
    Καλύτερο να μιλησουν και οι πιο εμπειροι ή ακομα καλύτερα να δοκιμάσεις εσύ ενα σκουτεράκι.

    Φιλικά.

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Αλλο ή ανεση ,αλλο η χρησιμοτητα.

    Φυσικα με το σκουτερ και βαζεις το κρανακι μεσα,και εχει φαρδια σελα,και δεν βρεχεσε,και μεταφερει πραγματα.
    Τα παραπανω το NMAX τα κανει με βαθμο αριστα.

    Αφου έχεις ήδη μια ευαισθησία στη μέση ομως νομιζω πρεπει να το αποφυγεις.

    Τουλαχιστον βρες εναν φιλο να εχει ενα σκουτερ 125 να το οδηγησεις.

    Μπορει και απο τη σχολη οδηγων που πηρες το διπλωμα να ζητησεις να κανεις μια βολτα με καποιο σκουτερ που σιγουρα θα εχουν.

    Στη τελικη μπορεις να πας σε μια σχολη οδηγων στη περιοχη σου και να πεις οτι θες να κανεις 1 ωρα μαθημα με ενα σκουτερ.Θα πληρώσεις αλλά θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

    Τα παραπάνω είναι προσωπική αποψη ως πρωην κατοχος του nmax. Φυσικα μπορεί να είναι και λανθασμένα.
    Καλύτερο να μιλησουν και οι πιο εμπειροι ή ακομα καλύτερα να δοκιμάσεις εσύ ενα σκουτεράκι.

    Φιλικά.
    Ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου . Εφόσον το ορίζουμε χρηστικότητα οκ . Αυτό . Δηλαδή να είναι εύκολη η μετακίνηση εντός της πόλης, να απορροφά κραδασμούς ώστε να προστατεύει την μέση και να είναι σε όλα του οικονομικό. Κάποιες ελάχιστες φορές να μπορεί να σηκώσει και ένα δεύτερο άτομο. Η άνεση της σέλας που έχει το σκούτερ δεν την παρέχει ένα on off σίγουρα αλλά δεν θα κάθομαι επάνω ώρες πολλές.

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το SH χωρούσε 2 αναπτήρες. Υποτίθεται μεγάλωσαν τον χώρο κάτω από τη σέλα φέτος, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί για κράνος. Όπως και να'χει, σε αυτήν την τιμή, είναι ένα τεράστιο "ΟΧΙ".
    Δεν υποτίθεται. Όντως χωράει ενα κρανος ήδη από το 2013. Το καινούριο έχει ακόμα μεγαλύτερο και εκτός του κράνους βάζεις αδιάβροχο και γάντια κινητό ανετα.
    Αν είναι να μιλάμε για σημερινά μηχανάκια αλλά με τις γνώσεις που είχαμε για τα προηγούμενα μοντέλα δε κάνουμε δουλειά ετσι.
    Πληροφοριακά να αναφέρω αλλαγή ιμάντα κάθε 24000χλμ που δε το έχει κανένα άλλο σκούτερ με τιμή ιμάντα στα 38 ευρώ που αποδεδειγμένα αντέχει παραπάνω.
    Κατανάλωση πάπιας και αξιοπιστία δεδομένη.
    Το μηχανάκι το ξέρω από delivery και τουλάχιστον το προηγούμενο μοντέλο με τον ίδιο κινητήρα έβγαλε 80000χλμ με μια αλλαγή ιμάντα στα 38000 και μπουζί φίλτρο ανά 20000χλμ.
    Κοινός τα όρια σέρβις υπερβηκαν του εργοστασιου.
    Όσον αφορά τη τιμή του είναι ακριβή αλλά από κοντά το παίρνεις 300 ευρώ κάτω από τη τιμή πώλησης όταν ρωτήσεις σε μερικους

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Το sh καιει πολυ παραπανω απο παπι, μη λεμε οτι θελουμε τωρα. Να μου ελεγες pcx να πω ναι, 5.5 - 7 ευρω στα 100 υπολογιζεις αναλογα το χερι. Συν οτι μετα απο καποια χλμ αρχιζει να τσιμπαει το λαδακι του.

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Το sh καιει πολυ παραπανω απο παπι, μη λεμε οτι θελουμε τωρα. Να μου ελεγες pcx να πω ναι, 5.5 - 7 ευρω στα 100 υπολογιζεις αναλογα το χερι. Συν οτι μετα απο καποια χλμ αρχιζει να τσιμπαει το λαδακι του.
    Ούτε καν. Έχω 300αρι forza , 185 κιλά scooter συν μπαγαζιερα συν εμένα 88 κιλά.

    Μέση κατανάλωση Αθήνα έχω 3.2lt/100km , δηλαδή κάτω από 5 ευρώ..

    Το SH150 το έχει φίλος ο οποιος ΤΟ ΠΑΤΑΕΙ το γκαζάκι , όχι όπως εγώ και έχει μέση κατανάλωση 2.7lt/100km όποτε σίγουρα πηγαίνει και παρακάτω.

    ΜΗΝ ξεχνάτε ότι το SH είναι και το μόνο μηχανάκι που έχω δει με σύστημα start/stop όπως στα αυτοκίνητα. Όποτε σε συνθήκες μποντιλιαρίσματος έχει ένα ακόμα συν.

    Από εμένα SH δαγκωτό και μετά το Piaggio.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Εγω θα διαφωνησω παντως, εχω δουλεψει sh και εκαιγε πολυ. Ντελιβερυ, 6 ευρω μεσο ορο. Start stop εχουν και τα pcx!

    Τα sh καινε λαδι, 2 φιλοι τα κολλησαν γιατι ξεχασαν να προσθεσουν..

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF