Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: Flash σε παπί

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μεσα σε θαλαμο υαλοβολης γιατι τα ελατηριακια και τα σπασμενα ελασματακια και χανονται και βγαζουν ματια..
    Σωπαινε καημένε τώρα ωχου...
    Τόσα χρόνια ανά την υφήλιο έτσι τα ανοιγουνε, μου καλομαθατε με τους νεοτερισμους ...

    Ο ραητ θαμπ ρουλ που λέμε, λέει πως αν ανοίξεις διακόπτη που ήδη κάνει τσιριμονιες, τον έχεις πάρει αγκαλιά και δε το ξέρεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Μπήκα σήμερα στον κόπο να ανοίξω τη μάσκα . Τελικά τα πράγματα είναι πιο μπερδεμένα . Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής .
    i) αριστερό φλας -> αναβοσβήνουν αριστερό - δεξί μπροστά , το αριστερό πίσω και το ενδεικτικό αριστερά .
    ii) δεξί φλας -> ανάβει μόνο το πίσω δεξί και το ενδεικτικό δεξιά μόνιμα .

    Με κάποιο τρόπο δηλαδή το δεξί εμπρός παίρνει 12V με τον διακόπτη αριστερά . Αν ήταν βραχυκύκλωμα καλωδίων κάπου , λογικά οτι και να άναβα , θα άναβαν και τα δύο μπροστινά. . Η μόνη λογική απάντηση που μπορώ να δώσω είναι πως ο διακόπτης δεν είναι όπως στο σχήμα με μία έξοδο και βραχυκύκλωμα ανα πλευρά , αλλά βγάζει ξεχωριστές επαφές για μπροστά πίσω ίσως ίσως και για τα ενδεικτικά . Οπότε για κάποιο λόγο η μία επαφή , προσχώρησε στα αριστερά . Ο διακόπτης γενικά είναι αστάλος και το σπρώξιμο μέσα για επαναφορά δουλεύει και δεν δουλεύει . Δύο βίδες τον κρατάνε στην θέση του και φυσικά οι στραυρόβιδες όπως ήταν αναμενόμενο με την μία πήγαν να κλωτσήσουν . Οπότε και το παράτησα . Καμία άλλη ιδέα ; Δεν ξέρω και κατα πόσο θα βρω ιμιτασιον διακόπτη για το συγκεκριμένο μοντέλο .

    Συνημμένο 419893

    Συνημμένο 419894
    Καλημέρα .
    Επειδή είδα κάποιο schematic από ηλεκτρολογικά σε modenas κάποια προηγούμενης γενιάς , παρατήρησα ότι ο διακόπτης βγάζει 2 επαφές (ήλπιζα να βγάζει 4 , 2 για δεξιά εμπρός πίσω και άλλες 2 για αριστερά) .Μια αριστερή και μία δεξιά . Στην συνέχεια κάπου γίνεται βραχυκυκλώμα (δεν φαίνεται που στο γράφημα) και τα 12 V πάνε μπροστά και πίσω σε κάθε πλευρά . Αν είχε θέμα ο διακόπτης , θα έπρεπε ή να μην ανάβει η μία πλευρά (μπρος πίσω ) ή να ανάβουν όλα ή τίποτα .
    Απο τη στιγμή που με αριστερό φλας ανάβουν τα δύο αριστερά και το δεξί μπροστά , τώρα που το ξανασκέφτομαι , το πιθανότερο είναι να έχει φύγει το βραχυκύκλωμα του εμπρός δεξιού απο τον δεξιό κλάδο και να έχει κάπως κουμπώσει στα αριστερά . Ή σε κάποια παλιότερη δική μου επέμβαση να εχω κάνει πατάτα .

    Γιατί το συγκεκριμένο παπί ήρθε απο το εργοστάσιο με δύο σετ φλας εμπρός συνδεδεμένα , στο φανάρι και κάτω από το φανάρι εξωτερικά . Τα εξωτερικά τα κατάργησα και φαίνονται στην φωτογραφία παραλληλισμένα να καταλήγουν σε μονωτική . Δεξιά το μπλέ φέρνει τα 12 V , αριστερά το πορτοκαλί και τα πράσινα είναι οι επιστροφές . Δεν ξέρω αν εκεί μπορεί να έχει γίνει κάτι , ουσιαστικά κατάργησα παράλληλους βρόγχους .

    Κάποια άλλη τηλεδιαγνώση ;
    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ο διακοπτης βγαζει δυο καλωδια ενα αριστερο κι ενα δεξι
    αυτα πανε καπου στο φαναρι και καταληγουν σε δυο διπλες φυσες πιθανοτατα τυπου θυληκου καρφιου μια για αριστερα μια για δεξια
    σε καθε φυσα κουμπωνουν δυο καρφια ενα για μπροστα ενα για πισω
    ολα αυτα ειναι τα + των φλας
    υπαρχουν αντιστοιχες φισες για τη γειωση οι οποιες ομως δεν σχετιζονται με τον διακοπτη
    αυτα πρεπει να ελεχθουν ......

  4. #19
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα .
    Επειδή είδα κάποιο schematic από ηλεκτρολογικά σε modenas κάποια προηγούμενης γενιάς , παρατήρησα ότι ο διακόπτης βγάζει 2 επαφές (ήλπιζα να βγάζει 4 , 2 για δεξιά εμπρός πίσω και άλλες 2 για αριστερά) .Μια αριστερή και μία δεξιά . Στην συνέχεια κάπου γίνεται βραχυκυκλώμα (δεν φαίνεται που στο γράφημα) και τα 12 V πάνε μπροστά και πίσω σε κάθε πλευρά . Αν είχε θέμα ο διακόπτης , θα έπρεπε ή να μην ανάβει η μία πλευρά (μπρος πίσω ) ή να ανάβουν όλα ή τίποτα .
    Απο τη στιγμή που με αριστερό φλας ανάβουν τα δύο αριστερά και το δεξί μπροστά , τώρα που το ξανασκέφτομαι , το πιθανότερο είναι να έχει φύγει το βραχυκύκλωμα του εμπρός δεξιού απο τον δεξιό κλάδο και να έχει κάπως κουμπώσει στα αριστερά . Ή σε κάποια παλιότερη δική μου επέμβαση να εχω κάνει πατάτα .

    Γιατί το συγκεκριμένο παπί ήρθε απο το εργοστάσιο με δύο σετ φλας εμπρός συνδεδεμένα , στο φανάρι και κάτω από το φανάρι εξωτερικά . Τα εξωτερικά τα κατάργησα και φαίνονται στην φωτογραφία παραλληλισμένα να καταλήγουν σε μονωτική . Δεξιά το μπλέ φέρνει τα 12 V , αριστερά το πορτοκαλί και τα πράσινα είναι οι επιστροφές . Δεν ξέρω αν εκεί μπορεί να έχει γίνει κάτι , ουσιαστικά κατάργησα παράλληλους βρόγχους .

    Κάποια άλλη τηλεδιαγνώση ;
    Ευχαριστώ
    Τελικά βρέθηκε η στραβή . Ημουν σίγουρος ότι εγώ κάτι είχα κάνει . Πραγματικά , βγάζοντας την φυσα που καταλήγουν τα καλώδια απο τη μάσκα (φωτα +φλας) απο την υποδοχή που τα στέλνει -φέρνει προς την μηχανή , είδα πως το pin το δεξιού εμπρός (φωτό κάτω δεξιά) είχε στραβώσει στο κούμπωμα και πρέπει να έμπαινε μαζί με του αριστερού εμπρός (φωτό κάτω μέση) στην ίδια υποδοχή από την άλλη πλευρά . Συνεπώς με την αριστερά πλευρά άναβε και το δεξί εμπρός bonus . Επιτέλους φλας κανονικά μετά από 2 σχεδόν χρόνια !!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200920_185212.jpg 
Προβολές:	34 
Μέγεθος:	54,9 KB 
ID:	421126
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με αναρτησεις σε παπι!!
    από GTZ750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 07:27
  2. ΛΑΔΙ ΣΕ ΠΑΠΙ Kawsaki Kaze-r
    από PLAN στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2008, 13:59
  3. Φώτα αλάρμ σε παπί;
    από anf125 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 11:45
  4. μετατροπη σε παπι
    από DrAvEnStOrM στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 15:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF