Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Μετάβαση από αυτοκίνητο σε μηχανή. Επιλογή μοντέλου?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hot_sauce Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

    Οδηγός αυτοκινήτου για χρόνια, μου μπήκε το μικρόβιο να αναβαθμιστώ σε μηχανή.
    Μόλις χθες πέρασα τα σήματα και από βδομάδα ξεκινάω πρακτικά.



    Freewind:
    KLE 500: επειδή ένας από τους κύριους λόγους που θέλω μηχανή είναι και τα ταξίδια
    Transalp: πρόταση του μάστορα.
    Όνειρο (αρχαρίου ίσως) θα ήταν κάποιο V-Strom αλλά το budget είναι 2 χιλιάρικα μαζί με εξοπλισμό.

    Θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας, όσοι δεν έχετε κουραστεί να απαντάτε σε αυτά τα θέματα!
    Γενικά πιστεύω ότι τα παλιά μηχανάκια μόνο προβλήματα φέρνουν
    και τινάζουν το μπατζετ στον αέρα.
    Για μένα κοίτα κάτι μικρότερο για αρχή που δεν θα σου διαλυθεί
    θα μάθεις κι όλας και μετά το πουλάς χωρίς να χάσεις πολλά
    και συμπληρώνεις για κάτι πιο καινούριο
    Το ξέρω πως θα με γράψεις και θα κάνεις ότι γουστάρεις
    αλλά να σου πω πως είναι πολύ σπαστικό ο μάστορας για τα τρεχτέρ
    στο Κιτσιλέρι να σου λέει πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

  2. #17
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ισοπεδώνεις
    Σορυ αλλά ζω ανάμεσα σε μοτοσυκλέτες πολλών δεκαετιών που συντηρούνται επιμελώς κ.λπ.
    Ποιος μάστορας θα σου πει δεν μπορώ για αυτές τις μοτο;

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hot_sauce Προβολή μηνύματος
    34 είμαι και δεν σκοπεύω να κάνω "τρέλες".

    Για την ανεμοκάλυψη το έχω σκεφτεί και, ό,τι κι αν πάρω, θα πάω για after market ψηλότερη αν δεν με καλύπτει.

    Η χρήση θα είναι κυρίως πόλη (οκ και Αττική Οδός κτλ αλλά δεν το θεώρώ "συνθήκες ταξιδιού" αυτό).

    Μιας και ειχες KLE τί γνώμη έχεις για τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών?

    Και όσον αφορά τα ταξίδια...μιας και η συνεπιβάτης δεν είναι και φανατική της ιδέας (ακόμα τουλάχιστον!)...πως είναι από άνεση το ΚLE?
    H κάλυψη στο KLE είναι αρκετά καλή. Με ψηλότερη ζελατινα ισως εχεις στροβιλισμούς στο κρανος αναλογα με μαρκα ,ύψος σου κτλ. Ο/η συνεπιβατης στο KLE εχει κατηφορική σελα και αν υπάρχει βαλίτσα είναι αρκετα στριμωγμένος. 140δικάβαλο ή με 3βάλιτσο μονος τα κρατάει παντού και πάντα αλλά εχει μικρή αυτονομία καπου στα 150-170 χλμ. Θέλει ελατήριο ή ολόκληρο αμορτισερ. Προσοχή στον δείκτη ταχύτητας ελαστικών για να δουλεύουν σωστα και στο μονό δισκόφρενοπου σε οριακες καταστάσεις τραβαει μονόπαντα.

    Πριν από αρκετά χρόνια είχα πάει μεχρι Σκωτία μονοκάβαλος βεβαια με ενα KLE. Μια χαρα ηταν.
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 25/07/2020 στις 12:48.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hot_sauce Προβολή μηνύματος
    34 είμαι και δεν σκοπεύω να κάνω "τρέλες".

    Για την ανεμοκάλυψη το έχω σκεφτεί και, ό,τι κι αν πάρω, θα πάω για after market ψηλότερη αν δεν με καλύπτει.

    Η χρήση θα είναι κυρίως πόλη (οκ και Αττική Οδός κτλ αλλά δεν το θεώρώ "συνθήκες ταξιδιού" αυτό).

    Μιας και ειχες KLE τί γνώμη έχεις για τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών?

    Και όσον αφορά τα ταξίδια...μιας και η συνεπιβάτης δεν είναι και φανατική της ιδέας (ακόμα τουλάχιστον!)...πως είναι από άνεση το ΚLE?
    Καταρχας, η ανεμοκαλυψη σε μοτοσυκλετα ειναι σχετικη, εκτος να μιλαμε για goldwing η αντιστοιχες BMW. Στην μοτοσυκλετα τρως αερα, ριπες πλαγιες, κλπ και σε καποιες περιπτωσεις καλυτερα το εντελως γυμνο παρα οι στροβιλισμοι της ζελατινας.

    Κατα δευτερον, ασπαστο μηχανακι 20ετιας ειναι το καλα συντηρημενο τετοιο. Οχι το καθε ενα που πουλιεται στο car.gr. Στο μεταχειρισμενο αγοραζεις προηγουμενο ιδιοκτητη και συγκεκριμνη μηχανη, οχι γενικα μοντελο. Αν ο προηγουμενος-οι κατοχος-οι το συντηρησαν σωστα δεν μπορεις να το ξερεις, εκτος να ψαξεις στα ακριβα μοντελα. Πολλες φορες, μην πω ολες, το φτηνο το πληρωνεις ακριβα στο τελος.

    Επισης η ανεση ειναι σχετικη, ειδικα αν προερχεσαι οπως λες απο αυτοκινητο, η σελα ειναι μικρη, στενη και σκληρη συμφωνα με αυτα που γνωριζεις. Στην μηχανη κανει κρυο, ζεστη, φυσσαει, βρεχεσαι, εχει θορυβο απο τον αερα. Θελεις σωστο εξοπλισμο για εσενα και την συνεπιβατη για να εχεις την λιγοτερη δυνατη γκρινια.

    Η γνωμη μου να ξεκινησεις απο κατι μικρο και ελαφρυ στην αρχη, να δεις πως ειναι η καθημερινη συμβιωση με μοτο, να δεις αν αρεσει στην συνεπιβατιδα, να φας τις μικρο-τουμπιτσες τις στατικες χωρις ζημιες, να μετρησεις μονος σου τα υπερ και τα κατα και αν οντως θες να μεινεις στην μοτοσυκλετα παιρνεις κατι αλλο που θα σε πηγαινει καλυτερα, ασφαλεστερα και πιο οικονομικα απο 20ετιας μηχανες.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καίει το τράνσαλπ περισσότερο από το βαρκαντέρο; Δεν το ήξερα..!!!
    6 λίτρα δεν καίει ούτε το ψεκαστο βαραντερο, πόσο μάλλον τα καρμπυρατερατα.

  6. #21
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    6 λίτρα δεν καίει ούτε το ψεκαστο βαραντερο, πόσο μάλλον τα καρμπυρατερατα.
    Παίχτη μου άσε και λίγο χώρο στο ενδεχόμενο να κάνεις λάθος ή να μη γνωρίζεις, εντελώς φιλικά στο λέω.

    Προσωπικά μου είναι αδιανόητο το γιατί κάποιος (όχι νουμπας) θα δώσει λεφτά για Τρανσαλπ!καίει αφύσικα πολύ για το τίποτα που δίνει σε γκάζια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Παίχτη μου άσε και λίγο χώρο στο ενδεχόμενο να κάνεις λάθος ή να μη γνωρίζεις, εντελώς φιλικά στο λέω.

    Προσωπικά μου είναι αδιανόητο το γιατί κάποιος (όχι νουμπας) θα δώσει λεφτά για Τρανσαλπ!καίει αφύσικα πολύ για το τίποτα που δίνει σε γκάζια.
    Δεν είπα πόσο καίει το τρανσαλπ ακριβώς επειδή ποτέ δεν είχα στην κατοχή μου ένα ώστε να κάνω ακριβείς μετρήσεις, είπα ότι απλά καίει πολύ περισσότερο απο τα άλλα δυο, ενω ταυτόχρονα είναι το πιο αργό απο τα άλλα δύο.
    Ο καθένας δίνει τα λεφτά του εκεί που πιστεύει ότι θα πιάσουν περισσότερο τόπο. Άλλος μπορεί να πάρει hypermotard για ντελίβερι για να πηγαίνει γρήγορα τις παραγγελίες, δεν μπορώ να κάνω κουμάντο στην τσέπη κανενός, προσπαθώ απλά να βοηθήσω σύμφωνα με αυτά που ξέρω και έχω πληρώσει.

  8. #23
    Νέο μέλος Το avatar του/της hot_sauce
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    15
    Καλησπέρα!

    Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές και τα τιπς.

    Μιας και οι περισσότεροι διαφωνείτε με τα σενάρια που παρέθεσα στο πρώτο ποστ, ποιό "μικρό" θα προτείνατε ή στα πόσα κυβικά θα προτείνατε να κινηθώ?
    Δυστυχώς με maximum 1500€ budget για τη μηχανή δεν μπορώ να μην κοιτάξω σε μεταχειρισμένα...

    Ίσως βέβαια, αν δω μηχανάκια με λιγότερα κυβικά, να μπορέσω να κοιτάξω στις υψηλότερες τιμές της αναζήτησης...

  9. #24
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παρε αυτο ποιο value for money απ ολα τα υπολοιπα που ανεφερες - επειδη το εχω στο λεω- και χωρις τις ασθενειες του κλε με το οποιο μοιραζεται τον ιδιο κινητηρα με μικροδιαφορες και 6 αλογα παραπανω.Ταξιδευει καλυτερα και στην πολη ειναι καλυτερο λογω μικροτερου υψους και χαμηλοτερου κεντρου βαρους.Δεν σπαει δεν χαλαει ΔΕΝ ΚΛΕΒΕΤΑΙ και το αγοραζεις φθηνοτερα.

    https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...i_er5%2000.htm
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #25
    Νέο μέλος Το avatar του/της hot_sauce
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Παρε αυτο ποιο value for money απ ολα τα υπολοιπα που ανεφερες - επειδη το εχω στο λεω- και χωρις τις ασθενειες του κλε με το οποιο μοιραζεται τον ιδιο κινητηρα με μικροδιαφορες και 6 αλογα παραπανω.Ταξιδευει καλυτερα και στην πολη ειναι καλυτερο λογω μικροτερου υψους και χαμηλοτερου κεντρου βαρους.Δεν σπαει δεν χαλαει ΔΕΝ ΚΛΕΒΕΤΑΙ και το αγοραζεις φθηνοτερα.

    https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...i_er5%2000.htm
    Όμορφη προταση και υπάρχουν κανά δυό ενδιαφέροντα μεταχειρισμένα που πωλούνται αλλά γυμνό δεν είναι αυτό? Θα με καλύπτει για ταξίδι?

    Εκτός αν μου λες "κάτσε στ'αυγά σου μικρέ, για ταξίδια έχεις ψωμιά ακόμα!".

    Ωραίο όμως! Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hot_sauce Προβολή μηνύματος
    Όμορφη προταση και υπάρχουν κανά δυό ενδιαφέροντα μεταχειρισμένα που πωλούνται αλλά γυμνό δεν είναι αυτό? Θα με καλύπτει για ταξίδι?

    Εκτός αν μου λες "κάτσε στ'αυγά σου μικρέ, για ταξίδια έχεις ψωμιά ακόμα!".

    Ωραίο όμως! Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ.
    Με αυτό έδωσα δίπλωμα, ωραία μοτό. Μια χαρά ταξίδι μπορεί να κάνει, απλά με λιγότερη ανεμοκάλυψη από το kle ως naked. Αυτό βελτιώνεται βέβαια κάμποσο με προσθήκη ζελατίνας.

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Εχω ταξιδευσει πολλες φορες στην νοτια πελοπονησσο λογω καταγωγης, και ταξιδευει μια χαρα,μπορεις με 2 ατομα σε ευθεια στην εθνικη να εχεις σταθερη ταχυτητα 145-150 χλμ/ωρα ταχυτητα ταξιδιου.Τελικη 175-180 Αμα του βαλεις με 70-90 ευρω και μια μικρη ζελατινα μπροστα ακομα καλυτερα.Καλυτερο μοτερ απο ΚΛΕ και με λυμμενα τα προβληματα του κλε.Μαθε μπαλιτσα που ελεγε κι ο μακαριτης ο Αλεφαντος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #28
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα πόσο καίει το τρανσαλπ ακριβώς επειδή ποτέ δεν είχα στην κατοχή μου ένα ώστε να κάνω ακριβείς μετρήσεις, είπα ότι απλά καίει πολύ περισσότερο απο τα άλλα δυο, ενω ταυτόχρονα είναι το πιο αργό απο τα άλλα δύο.
    Ο καθένας δίνει τα λεφτά του εκεί που πιστεύει ότι θα πιάσουν περισσότερο τόπο. Άλλος μπορεί να πάρει hypermotard για ντελίβερι για να πηγαίνει γρήγορα τις παραγγελίες, δεν μπορώ να κάνω κουμάντο στην τσέπη κανενός, προσπαθώ απλά να βοηθήσω σύμφωνα με αυτά που ξέρω και έχω πληρώσει.
    Ναι αλλά μπορεί να κουβαλήσει πολύ μεγαλύτερο βάρος με αξιοπρέπεια στον ανήφορο από τα άλλα δύο... η κάθε μηχανή είναι σχεδιασμένη να κάνει κάτι σωστά. Με το φριγουίντ στις ταχύτητες που ταξιδεύει το τράνσαλπ σου φεύγουν τα σφραγίσματα πχ... δεν λέω να φορτώσεις γυναίκα και μπακγάζια, εκεί είναι τα δύσκολα.

  14. #29
    Νέο μέλος Το avatar του/της hot_sauce
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εχω ταξιδευσει πολλες φορες στην νοτια πελοπονησσο λογω καταγωγης, και ταξιδευει μια χαρα,μπορεις με 2 ατομα σε ευθεια στην εθνικη να εχεις σταθερη ταχυτητα 145-150 χλμ/ωρα ταχυτητα ταξιδιου.Τελικη 175-180 Αμα του βαλεις με 70-90 ευρω και μια μικρη ζελατινα μπροστα ακομα καλυτερα.Καλυτερο μοτερ απο ΚΛΕ και με λυμμενα τα προβληματα του κλε.
    Πολύ καλά ακούγονται τα νούμερα! Με την έλλειψη πλαστικών δεν υπάρχει θέμα με τον αέρα ε?


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μαθε μπαλιτσα που ελεγε κι ο μακαριτης ο Αλεφαντος.
    Θεός

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hot_sauce Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλά ακούγονται τα νούμερα! Με την έλλειψη πλαστικών δεν υπάρχει θέμα με τον αέρα ε?



    Θεός
    Σε ολα τα τελειως γυμνα μετα τα 130-140 ζοριζεσαι απ τον αερα (εσυ ο αναβατης, οχι το μηχανακι)αναλογως βεβαια και ποσο συνηθισμενος εισαι.Αν του βαλεις μια μικρομεσαια ζελατινα κερδιζεις 10 χιλιομετρα σε προστασια-ταλαιπωρια.Το κλε ειναι σημαντικα ψηλοτερο και αν και εχει μια ζελατινουλα ,ιδια αισθηση εχει.Ασε που η σελλα του ειναι κινεζικο βασανιστηριο,μπροστα στο er-5.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταβαση απο R6 σε fazer 1000?
    από P70 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2021, 08:52
  2. Απο παπι σε μηχανη...παιδεμα
    από geo.k στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2015, 12:44
  3. Μετάβαση από μοτοσυκλέτα σε scooter
    από golinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2013, 21:53
  4. Συναγερμός από ebay σε μηχανή
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 14:30
  5. Μεταβαση απο παπι σε βοδι
    από A-Ge0 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 16:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF