Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: Μετάβαση από αυτοκίνητο σε μηχανή. Επιλογή μοντέλου?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Παρε Τρανσαλπ αφου θες εκδρομες/ταξιδια,εχει πεσει η τιμη της βενζινης. Και μετα το πουλας να παρεις ενα πιο συγχρονο vstrom.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά μπορεί να κουβαλήσει πολύ μεγαλύτερο βάρος με αξιοπρέπεια στον ανήφορο από τα άλλα δύο... η κάθε μηχανή είναι σχεδιασμένη να κάνει κάτι σωστά. Με το φριγουίντ στις ταχύτητες που ταξιδεύει το τράνσαλπ σου φεύγουν τα σφραγίσματα πχ... δεν λέω να φορτώσεις γυναίκα και μπακγάζια, εκεί είναι τα δύσκολα.
    Με 110-130 το freewind ταξιδεύει με τους ελάχιστους κραδασμούς (σχεδόν καθόλου). Παραπάνω και παρακάτω είναι χάλια. Αυτο με το βάρος στον ανήφορο γελαω. Γυναίκα και μπαγκάζια δεν ανέφερε το παλικάρι που άνοιξε το θέμα αλλά και εκεί ακόμα το μόνο που πλεονεκτει το τράνσαλπ είναι ότι έχει 5 εκατοστά μακρύτερη σελα. Κατα τα αλλα δεν κάνει για τίποτα δυστυχώς.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Απο τη μια θα σου ελεγα να παρεις κατι μικροτερο, απο την αλλη ειναι ολα τοσο αργα που δε ξερω αν κινδυνευεις, δεν εισαι και κανα παιδακι! Ειχα το ΚΛΕ, απαλευτα αργο εκτως πολης, το πηρα σε μικρη ηλικια εγω και νομιζα οτι θα γυρισω την Ελλαδα με αυτο, μετα το πρωτο μπανιο στη χαλκιδικη καταλαβα οτι δε κανει για εκτως πολης, πολυ κουραστικο μηχανακι για αποστασεις.. Ζημιες δε μου εβγαλε, το κρατησα ενα καλοκαιρι.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Παρε αυτο ποιο value for money απ ολα τα υπολοιπα που ανεφερες - επειδη το εχω στο λεω- και χωρις τις ασθενειες του κλε με το οποιο μοιραζεται τον ιδιο κινητηρα με μικροδιαφορες και 6 αλογα παραπανω.Ταξιδευει καλυτερα και στην πολη ειναι καλυτερο λογω μικροτερου υψους και χαμηλοτερου κεντρου βαρους.Δεν σπαει δεν χαλαει ΔΕΝ ΚΛΕΒΕΤΑΙ και το αγοραζεις φθηνοτερα.

    https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...i_er5%2000.htm
    πολύ καλή επιλογή το er-5,
    λίγο ασχετο η σχετικό ...το er-5 κυκλοφόρησε πριν περίπου 20 χρόνια κ εβγαζε απο 500 κυβικά 50 ιππους στίς 8.500 στροφές ,σήμερα στο 2020 η kawasaki με το zx-25r βγάζει 51 ΙΠΠΟΥΣ στίς 15.500 στροφές κ με κόκκινα στίς 17.000 στροφές ...απο μόλις 250 κυβικά ?????

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Όλες οι μηχανές που συζητάτε, όπως KLE, Freewind, Transalp, είναι πολύ παλιές. Έχω βρεθεί στη θέση σου, δηλαδή να έχω 1.500 ευρώ μπάτζετ και να ψάχνω για κάποια από αυτές. Τελικά αγόρασα μια Transalp 600 σε αξιοπρεπή κατάσταση κι έβαλα αμέσως μετά κι άλλα 250 ευρώ για να φτιάξω κάποια πράγματα που ήθελα πάνω της (είχαν π.χ. σπάσει τα δυο πλαϊνά καπάκια και τα επισκεύασα). Δεν έχω τίποτα να καταλογίσω στον προηγούμενο ιδιοκτήτη, τίμιος ήταν ο άνθρωπος. Ωστόσο, στον ένα και κάτι χρόνο που κράτησα αυτή τη μηχανή, έβγαλε αρκετά θεματάκια, όπως ανορθωτή, διαρροή λαδιών από κάπου, ενώ άλλαξα και λάστιχα διότι διαπιστώθηκε ότι χρειαζόταν, μπροστινή δισκόπλακα διότι ήταν στραβή κλπ. ΚΑΙ ΕΚΑΙΓΕ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΤΗΣ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 1400ΡΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ! Κατά τα άλλα ως μηχανή ήταν πολύ καλή κι ευχάριστη στην οδήγηση και έκανε τα πάντα. Με βάση ωστόσο την εμπειρία μου, δεν θα το ξανάκανα. Δεν θα ξανάπαιρνα καν μεταχειρισμένη, εκτός βέβαια της περίπτωσης κάποιας συλλεκτικής μοτοσυκλέτας, τύπου παλιάς Enfield ή παλιάς BMW κλπ. Καλύτερα καινούρια κι ας είναι και μικρότερη.

    Έχεις αρχίσει να ψάχνεις; Διότι κάνα τρίμηνο έψαχνα και το τι είδα δε λέγεται. Πάρα πολλές μοτοσυκλέτες οι οποίες στις φωτογραφίες φαινόντουσαν τέλειες, όταν τις έβλεπες από κοντά ήταν... σκέτη ντροπή - δηλαδή αυτοί που τις είχαν έπρεπε να πληρώσουν εμένα για την ταλαιπωρία που με κουβάλησαν και τις είδα, όχι να θέλουν να τις πουλήσουν κιόλας!

    Αν επιμένεις πάντως σε μεγαλύτερη μεταχειρισμένη, ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις λιγότερα προβλήματα με κάτι σαν αυτό - εννοείται ότι πρέπει να ψάξεις καλά για να βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση. Πάντως είναι σκυλιά: https://www.car.gr/29661654-honda-cb-500 Και είναι και απλές κατασκευές σε σχέση με μια Transalp, πιο εύκολες και φθηνές στη συντήρηση. Καλή σκέψη είναι και το Kawasaki ER 5 που σου γράφουν από πάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από TKM; 27/07/2020 στις 10:27.

  6. #36
    Νέο μέλος Το avatar του/της hot_sauce
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    15
    Καλημέρα!

    Να αναφέρω πως μόλις γύρισα από το πρώτο μάθημα (διπλό) και νιώθω σα να με έχουν δείρει!
    Είναι να συνηθίσει και το σώμα, βέβαια, έως ένα βαθμό...

    Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα να βλέπω μηχανάκια. Σκεφτόμουν να πάρω το δίπλωμα πρώτα ή, έστω, να έχω κάνει μερικά μαθήματα. Δεν ξέρω αν συνηθίζεται να παίρνεις για βόλτα το μηχανάκι του άλλου (το υποθέτω βέβαια γιατί πώς αλλιώς?) αλλά δεν το θεωρούσα πολύ τίμιο να πάω εντελώς άσχετος να δοκιμάζω μηχανάκια. Δεν θα μπορούσα εξάλλου!

    Το ER-5 μου τριγυρνάει στο μυαλό τις τελευταίες μέρες. Είναι εκτός της κατηγορίας που κοιτούσα (on/off) αλλά οι λόγοι που μου το προτείνατε (αξιόπιστο, χαμηλό κέντρο βάρους κτλ) συνεχίζουν να υποστηρίζουν την επιλογή. Βέβαια, ως naked δεν θα μπορώ να μπω σε κάποιον light χωματόδρομο σε κάποιο βουνό ή να πάω λίγο πιο μέσα σε μια παραλία (σωστά?) αλλά, θα μου πείτε, "μάθε με το καλό και το αλλάζεις μετά". Κάτι το οποίο, φυσικά, στέκει σα λογική. Δε θέλω να κάνω βλακείες με το θέμα της μηχανής και γι'αυτό είμαι προετοιμασμένος να κάνω κάποιες παραχωρήσεις προκειμένουν να γίνει σωστά.

    TKM
    Ευχαριστώ για το input για την Transalp. Σε CB έχω την εντύπωση πως έκανα μάθημα σήμερα αλλά θα το επιβεβαιώσω στο επόμενο. Μου φάνηκε λίγο κουραστική η ελαφρώς σκυφτή θέση του. Μήπως επειδή είμαι άμαθος? Τέτοια στάση έχει και το ER-5?

  7. #37
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Λοιπόν αρχικά με το καλό να πάρεις το δίπλωμα σου,καλή επιτυχία.
    Στα του θέματος τώρα ,άποψη και γνώμη μου τα παρακάτω.
    Το κεφάλαιο σου για αγορά μοτοσυκλέτας είναι μικρό.Αυτό σημαίνει πως θα πάρεις παλιά μηχανή με ότι συνεπάγεται.
    Στις αναλύσεις γελάω λίγο όταν διαβάζω για κραδασμούς και αέρα κτλ.Μοτοσυκλέτα είναι ,αν περιμένεις να κάθεσαι άνετα όπως στο αυτοκίνητο ,να μην νιώθεις κραδασμούς και τον αέρα χρειάζεσαι μοτοσυκλέτα άλλου στυλ και κάποιων χιλιάδων ευρό παραπάνω.
    Ενδεικτικά εδώ μέσα κυκλοφορούν ταξιδιωτικά με ΚΛΕ στην Ισπανία , με freewind στην Ιταλία κτλ κτλ.
    Με naked τύπου ερ μεγάλη βόλτα σταθερά με 150; Για να σε δω να το κάνεις.Γίνεται μεν, αλλά.
    Όχι πως και τα Kle freewind transalπ είναι για τέτοια φάση.
    Άποψη μου βγάλε το δίπλωμα και μάζεψε το λιγότερο ένα χιλιάρικο ακόμα , δώσε 2.5 για μοτοσυκλέτα και ας την πάρεις του χρόνου.Ενδεικτικά κάποιες άλλες επιλογές με σχετικά ήπιο χαρακτήρα.
    https://www.car.gr/23995038-aprilia-pegaso-strada
    https://www.car.gr/30321530-honda-cbf-600s
    https://www.car.gr/29247234-kawasaki-er6-n
    https://www.car.gr/30226793-suzuki-v-strom-650
    https://www.car.gr/24045665-suzuki-gsf-650-s-bandit

    Φυσικά έχει πολλές επιλογές σε αυτά τα λεφτά αλλά δεν θεωρώ σωστό για εντελώς προτάρη μηχανές με 100 άλογα ή πολύ βαριές.
    porca miseria.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hot_sauce Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα!

    Να αναφέρω πως μόλις γύρισα από το πρώτο μάθημα (διπλό) και νιώθω σα να με έχουν δείρει!
    Είναι να συνηθίσει και το σώμα, βέβαια, έως ένα βαθμό...

    Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα να βλέπω μηχανάκια. Σκεφτόμουν να πάρω το δίπλωμα πρώτα ή, έστω, να έχω κάνει μερικά μαθήματα. Δεν ξέρω αν συνηθίζεται να παίρνεις για βόλτα το μηχανάκι του άλλου (το υποθέτω βέβαια γιατί πώς αλλιώς?) αλλά δεν το θεωρούσα πολύ τίμιο να πάω εντελώς άσχετος να δοκιμάζω μηχανάκια. Δεν θα μπορούσα εξάλλου!

    Το ER-5 μου τριγυρνάει στο μυαλό τις τελευταίες μέρες. Είναι εκτός της κατηγορίας που κοιτούσα (on/off) αλλά οι λόγοι που μου το προτείνατε (αξιόπιστο, χαμηλό κέντρο βάρους κτλ) συνεχίζουν να υποστηρίζουν την επιλογή. Βέβαια, ως naked δεν θα μπορώ να μπω σε κάποιον light χωματόδρομο σε κάποιο βουνό ή να πάω λίγο πιο μέσα σε μια παραλία (σωστά?) αλλά, θα μου πείτε, "μάθε με το καλό και το αλλάζεις μετά". Κάτι το οποίο, φυσικά, στέκει σα λογική. Δε θέλω να κάνω βλακείες με το θέμα της μηχανής και γι'αυτό είμαι προετοιμασμένος να κάνω κάποιες παραχωρήσεις προκειμένουν να γίνει σωστά.

    TKM
    Ευχαριστώ για το input για την Transalp. Σε CB έχω την εντύπωση πως έκανα μάθημα σήμερα αλλά θα το επιβεβαιώσω στο επόμενο. Μου φάνηκε λίγο κουραστική η ελαφρώς σκυφτή θέση του. Μήπως επειδή είμαι άμαθος? Τέτοια στάση έχει και το ER-5?

    Διπλό μάθημα τι εννοείς ; Σε ποια σχολή ;

  9. #39
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Φίλε hot_sauce, η απευθείας απόκτηση μεγάλης μοτοσυκλέτας δεν είναι εύκολη υπόθεση. Διαβάζω αυτά που σου λένε περί πηγμένου μυαλού και άλλα τέτοια αλλά δε θα συμφωνήσω. Είναι πολλά που ξεχνάμε όσοι καβαλάμε πολλά χρόνια μοτοσυκλέτα, συν ότι είμαι πεπεισμένος πως και το "άλλες εποχές" έχει τη σημασία του (δεν είναι του παρόντος να το αναλύσω).

    Επομένως... θα σε αποθάρρυνα για αγορά μοτοσυκλέτας On/Off άνω των 600cc και των 200 κιλών. Είχα και KLE και Africa Twin 650 (φοράει το ίδιο μοτέρ με το Transalp).
    Αν παρ' όλα αυτά σου έχει γίνει εμμονή η απόκτηση μεγάλης μοτό να πάρεις μοτοσυκλέτα δρόμου με ήπιο χαρακτήρα. Tα er-5 και cb είναι πολύ καλές προτάσεις (να πατάς καλά κάτω σε όλες τις συνθήκες, ανηφόρες, κατηφόρες, κεκλιμένο έδαφός κτλ). Σε βατό χώμα και παραλίες που πηγαίνουν αυτοκίνητα, πηγαίνουν και αυτές. Σε πιο εξτρίμ εδάφη που δεν πηγαίνουν αυτοκίνητα είναι σίγουρο πως ούτε κι εσύ θα πας ότι μοτό και να πάρεις, πόσο μάλλον αν έχεις και τη σύντροφο μαζί. Τα δύσβατα εδάφη απαιτούν μεγάλη εμπειρία.

    Με 1500 ευρώ είναι πολύ δύσκολο να βρεις μοτοσυκλέτα που δε θα σου ζητήσει και τότε θα τα δίνεις με το ζόρι με αρνητικό αποτέλεσμα στα συναισθήματα. Σοφή η συμβουλή να περιμένεις και να ανεβάσεις κι άλλο το μπάτζετ. Η υπομονή είναι τεράστια αρετή.

  10. #40
    Νέο μέλος Το avatar του/της hot_sauce
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    15
    Αναλογιζόμενος όλα όσα μου έχετε πει (και έχω διαβάσει στο φόρουμ τον τελευταίο καιρό) άρχισα να είμαι δεκτικός στην ιδέα να πάρω κάτι μικρότερο (250-350cc?) για αρχή "και βλέπουμε". Υπ'όψιν, είμαι 1.85 και 90 κιλά.

    Μήπως με το νέο αυτό δεδομένο υπάρχουν προτάσεις εντός budget (~1500€) που να μπορούν να βρεθούν και σε αξιοπρεπή κατάσταση? (Όχι όπως πριν δηλαδή που θα κοιτούσα μόνο τα φτηνότερα κάθε επιλογής).

    Ερώτηση όμως. Από ενεργητική ασφάλεια πώς πάνε αυτά? Δεν λέω να ξεφεύγω από καταστάσεις όπως ένα 1000άρι...αλλά να μπορώ να έχω έναν έλεγχο της κατάστασης! Αττική Οδό π.χ. κινούνται άνετα? Ίσως σας φαίνονται εξαιρετικά αφελείς ερωτήσεις αλλά δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με τα διάφορα επίπεδα ισχύος!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Με 1500 ευρώ είναι πολύ δύσκολο να βρεις μοτοσυκλέτα που δε θα σου ζητήσει και τότε θα τα δίνεις με το ζόρι με αρνητικό αποτέλεσμα στα συναισθήματα. Σοφή η συμβουλή να περιμένεις και να ανεβάσεις κι άλλο το μπάτζετ. Η υπομονή είναι τεράστια αρετή.
    Αυτό στα bold είναι μη προφανής παράγοντας αλλά, για μένα, πολύ σημαντικός. Οκ, έχω κι εγώ την πεποίθηση πως όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο σίγουρα κάτι θα δώσεις αργότερα και για τις βλάβες αλλά άμα είναι να γίνεις και κολλητός με τον μηχανικό...θα ξενερώσεις!

  11. #41
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hot_sauce Προβολή μηνύματος
    Αναλογιζόμενος όλα όσα μου έχετε πει (και έχω διαβάσει στο φόρουμ τον τελευταίο καιρό) άρχισα να είμαι δεκτικός στην ιδέα να πάρω κάτι μικρότερο (250-350cc?) για αρχή "και βλέπουμε". Υπ'όψιν, είμαι 1.85 και 90 κιλά.

    Μήπως με το νέο αυτό δεδομένο υπάρχουν προτάσεις εντός budget (~1500€) που να μπορούν να βρεθούν και σε αξιοπρεπή κατάσταση? (Όχι όπως πριν δηλαδή που θα κοιτούσα μόνο τα φτηνότερα κάθε επιλογής).

    Ερώτηση όμως. Από ενεργητική ασφάλεια πώς πάνε αυτά? Δεν λέω να ξεφεύγω από καταστάσεις όπως ένα 1000άρι...αλλά να μπορώ να έχω έναν έλεγχο της κατάστασης! Αττική Οδό π.χ. κινούνται άνετα? Ίσως σας φαίνονται εξαιρετικά αφελείς ερωτήσεις αλλά δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με τα διάφορα επίπεδα ισχύος!


    Αυτό στα bold είναι μη προφανής παράγοντας αλλά, για μένα, πολύ σημαντικός. Οκ, έχω κι εγώ την πεποίθηση πως όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο σίγουρα κάτι θα δώσεις αργότερα και για τις βλάβες αλλά άμα είναι να γίνεις και κολλητός με τον μηχανικό...θα ξενερώσεις!
    Οχι δεν αλλάζει κάτι, με 1500 Ευρώ δεν παίρνεις ούτε 250-350 που να μην θέλει χρήματα άμεσα.
    Οπως σου ανέφεραν και πριν μάζεψε αλλο ενα χιλιάρικο αν θέλεις να πάρεις αξιοπρεπή μοτοσυκλέτα.

    Αλλιώς παίρνεις τώρα ενα 125 να κυκλοφορείς και να μάθεις κιόλας με αυτό, και αργότερα παίρνεις μεγαλύτερο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    761
    Freewind με κλειστά μάτια.Η πιο τίμια μοτ/τα γενικής χρήσης πού έχει περάσει από τους Ελληνικούς δρόμους.

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Πριν 3 χρόνια είμουν στην ίδια φάση με εσένα αλλά με λίγο υψηλότερο budget.
    Εγώ ήθελα κυρίως μηχανή πόλης που να μπορώ αν χρειαστεί να ταξιδέψω με ασφάλεια και εκτός πόλης καθώς και σε εθνική οδό χωρίς να με παρασύρει ο αέρας απο τα διερχόμενα οχήματα. Οπότε πείρα naked και απλά αν κάνω κανένα ταξιδάκι παλεύω λίγο με τον αέρα και την σέλα που είναι λίγο άβολη μετά απο 40-50 λεπτά. Αν είμαι μόνος μου δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί προσαρμόζομαι στις συνθήκες αλλά αν έχω και συνεπιβάτη είναι κουραστικό γιατί πρέπει να σκεφτείς και τα θέλω του συνεπιβάτη. Τώρα με αρκετά καλό κράνος ,μερικές στάσεις και με ταχύτητα μέχρι 120 χλμ την ώρα πας οπουδήποτε θέλεις. Ο αέρας από ότι έχω καταλάβει αρχίζει και ενοχλει μετά τα 110-120 χλμ ανα ώρα σε γυμνό μηχανάκι χωρίς ζελατίνα.

    Προσωπικά δεν είχα ξαναοδηγήσει μηχανή πάνω απο 250 cc και πάνω απο 30hp. Παρόλα αυτά επειδή γενικά το έχω με την οδήγηση και επειδή στα 35 μου με δίπλωμα και αυτοκίνητο απο τα 18 μου έχω αρκετή εμπειρία στο δρόμο άρα μπορώ να προβλέψω καταστάσεις και επειδή δεν ήθελα να αλλάζω κάθε 3 και λίγο μοτοσυκλέτες πείρα μια και καλή το hornet του 2007 injection ABS και 100 hp. Θα ήθελα βέβαια να έχει και traction control αλλά τα λεφτά που διέθετα τότε και τα μηχανάκια που κοίταζα δεν διέθεταν οπότε στην αρχή ήμουν πολύ προσεκτικός με το γκάζι.
    Μέχρι τώρα στα 3 χρονια έχω κάνει 10.000 χιλιόμετρα κυρίως σε πόλη μέσα και ούτε καν μου έχει πέσει η μηχανή κάτω. Φτου φτου να μη με ματιάσω. Τώρα για πρώτη μηχανή 100 ίππους σίγουρα είναι πολυ αλλά όπως μάθεις και συνηθίσεις είναι. Στην αρχή σίγουρα θέλει πάρα πολύ προσοχή μέχρι να την μάθεις.

    Αλλά η άποψη μου είναι μιας και δεν έχεις εμπειρία από μηχανές αλλά δεν έχεις και το budget για να αλλάζεις συχνά μηχανή να μην βιαστείς και να ακούσεις πολύ προσεκτικά τις γνώμες πιο έμπειρων και σαφώς να προσπαθήσεις να πάρεις εξαρχής μία μηχανή που θα ταιριαζει περισσότερο στις ανάγκες σου.
    Δυστυχώς μηχανή που να τα κάνει όλα τέλεια δεν νομίζω ότι υπάρχει. Μια μηχανή που είναι καλή για ταξίδι συνεπάγετε ότι θα έχει μεγαλύτερο μέγεθος και βάρος καθώς και κινητήρα για να μπορεί να υποστηρίξει με άνεση τα περισσότερα χλμ ανα ώρα σε εθνική οδο καθώς και τις επιπλέον αποσκευές που θα την φορτώσεις, οπότε στην πόλη μέσα θα είναι λιγότερο ευέλικτη και πιο κουραστική και πάει λέγοντας. Αντίστοιχα μία πόλης δεν θα είναι τόσο άνετη στα ταξίδια. Μία off road δεν θα είναι καλή στην άσφαλτο και μία street δεν θα είναι καλή στο χώμα. Από ότι φαίνεται οι οn/off είναι πιο all around μηχανές αλλά και αυτές λόγο του off road στοιχείου που έχουν δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο καλές στην άσφαλτο όσο μία street ή naked (εκτός και αν πάρεις μηχανή των 15.000+ ευρώ όπως gs1200 και africa twin που και αυτές στερούνται λίγο στην πόλη). Oπότε αν δεν έχεις βλέψεις για off road και adventure καταστάσεις δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις τα παραπάνω χρήματα που στοιχίζουν.
    Οπότε καταλήγω και νομίζω ότι και παραδοσιακά οι πιο all around μηχανές είναι οι κλασικές naked που με τα αξεσουαρ που μπορείς να τους βάλεις τα κάνουν όλα και συμφέρουν με κάποιες ελάχιστες παραχωρήσεις σε κάποιους τομείς όπως εξάλλου θα κάνεις ότι μηχανή και αν πάρεις.

    Με την παραπάνω λογική κατέληξα και εγώ σε cb600f και δεν το μετανιώνω μέχρι στιγμής. Μου παιρνάει απο το μυαλό κάποιες φορές να την δώσω για κάποια πιο touring για να είμαι πιο άνετος στα ταξίδια αλλά μετά θα έχω πρόβλημα στην πόλη όπου και κάνω την περισσότερη χρήση οπότε μου φεύγει άμεσα απο το μυαλό.

    Εγώ γενικά είμαι της λογικής ότι όσο πιο γρήγορο και πιο sport όχημα πάρεις είτε ειναι αυτοκίνητο είτε μηχανή τόσο πιο ασφαλή θα είναι ακόμη και στα λιγότερα χλμ ανα ώρα καθώς και στην απλή χρήση. Διότι σίγουρα οι προδιαγραφές του θα είναι για πολύ πιο extreme καταστάσεις. Οπότε το στήσιμο θα είναι καλύτερο καθώς και οι αναρτήσεις και η αεροδυναμική και το βάρος και τα φρένα και γενικά όλα θα είναι καλύτερα. Ακόμη και η θέση οδήγησης αν και είναι πιο sport δηδαδή πιο σκυφτή και πιο κουραστική αλλά και πάλι είναι πιο σωστή θέση οδήγησης γιατί αγκαλιάζεις και κρατιέσαι καλύτερα στην μηχανή και ειδικα αν είσαι νέος μαθαίνεις και περισσότερο. Οπότε με αυτά τα κριτήρια έκανα εγώ την δικιά μου επιλογή. Εσύ αν θέλεις περισσότερο ταξίδια τότε νομίζω ότι οι κατηγορίες που ψάχνεις τύπου translap θα σε βολέψει καλύτερα. Αλλά να ξέρεις ότι δεν θα έχεις την ευελιξία ενώς street naked στην πόλη , ούτε τόσο καλά φρένα ούτε τόσο πολύ δύναμη. Και γενικά θα είναι λίγο πιο βάρκα στις στροφές. Αλλά σίγουρα με κάποιους συμβιβασμούς και στην πόλη θα κάνεις την δουλειά σου.

    Τέλος το πιο σημαντικό που θεωρώ ότι με βοήθησε αρκετά εμένα σαν νέο οδηγό είναι αφού πάρεις δίπλωμα και μηχανή να κάνεις αμέσως σεμηνάριο ασφαλούς οδήγησης οπωσδήποτε. Θα μάθεις πολύ σημαντικά πράγματα τα οποία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά στην οδήγηση μοτοσυκλέτας και θα σε βοηθήσει να μάθεις να οδηγάς σωστά και ασφαλή.

  14. #44
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Σαν πρώην κάτοχος ΤΑ650 του 2001 να πω και γω τα δικά μου.
    Το πήρα μεταχείρω με 10000 κμ-ακόμα στην εγγύηση- με λίγο βαριά καρδιά. δίνοντας το BROS αλλά στην πορεία δε το μετάνιωσα.Το κράτησα σχεδόν 5 χρόνια δε ζήτησε τίποτα και μετά από σχεδόν 98000 κμ έδειχνε σαν καινούργιο.Ούτε μπαταρία δεν άλλαξα!!

    Τα υπέρ:
    -Είναι σα μεγάλο παπί στην κίνηση! Δεν υπάρχουν λακούβες,πεζοδρόμια σκάλες κλπ που να μην περνάει.Συν ότι έχει και άφθονο χώρο κάτω από τη σέλλα.
    -Ταξιδεύει για μέρες με σταθερά 140-150.
    -Σε χωμάτινες διαδρομές εκπλήσει ευχάριστα,και θα ανακαλύψεις μέρη και παραλίες που δε θα πήγαινε ούτε 4Χ4...
    -Δικάβαλος σε ταξίδι είναι άνετο σαν αυτοκίνητο....στην εθνκή σταθερότατο και σε στροφιλίκι κρατάει αν ξέρεις αλλά και συγχωρεί αν δε ξέρεις...Ξεκινάς "μαλακωσά"και δίνεις...Θα σου δείξει τα όριά του και θα μαζευτείς...Αν δε μαζευτείς θα είναι επιλογή σου.
    -Δε σπάει δε χαλάει δε ζητάει!Με ΤΙΠΟΤΑ!...Το βασικό σέρβις (λάδια μπουζί) το κάνεις και μόνος σου ακόμα και με τα στοκ εργαλεία της μηχανής...
    -Φώτα επαρκέστατα για νυχτερινές διαδρομές ή ταξίδι.
    -Δε θα σε τρομάξει ποτέ όσο είσαι άρχάριος και,αν το καλομάθεις θα κάνεις αρκετούς "γλήγορους" να ψάχνονται...
    -Μαμά ζελατίνα καλή για το ύψος μου αλλά για πάνω από 1,80 θες ψηλότερη..
    -ΣΕΛΛΑΡΑ αρχοντική ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα.
    -χωράει ακόμα και δικάβαλος σχεδόν παντού σε κίνηση/μποτιλιάρισμα,και με το μεγάλο κόψιμο του τιμονιού ξεφεύγεις εύκολα.
    -ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ!! Η αγωνία που είχα με το μικροσκοπικό BROS απλά δεν υφίσταται στα "ψηλά" ονοφοειδή...Έχεις "μπούγιο " και σε προσέχουν πιο γρήγορα.
    -Με ένα ζευγάρι ΜΤ-21 κάνεις ωραίες χωματοβόλτες.

    Γενικά απροβλημάτιστο και τίμιο μηχανάκι,είτε για να πας στη δουλειά σου ή να κάνεις το γύρο της Ευρώπης...

    Τα αρνητικά:

    -Δεν θα βολέψει άτομα κάτω του 1,75... (4 χρόνια και 88000 κμ μετά,ήταν και ο λόγος που το έδωσα...)
    -Μετά τα 130κμ βλέπεις το δείκτη της βενζίνης να κινείται...Σε νορμάλ οδήγηση καίει γύρω στα 4-4,5 λίτρα/100κμ Σε σβέλτη οδήγηση φτάνει εύκολα τα 7,5-8 λίτρα/100 κμ και αν αρχίσεις τις τελικές ή τις χωμάτινες διαδρομές ή έχεις κόντρα αέρα,πας εύκολα στα 9.. !!! Μέση αυτονομία πάνω από 250 κμ δεν είδα ποτέ...Σπάνια ξεπέρναγα τα 280κμ...
    Το πρόβλημα της ψηλής κατανάλωσης οφείλεται στην ύπαρξη του οξειδωτικού καταλύτη (πλούσιο μείγμα) και βελτιώνεται αρκετά με άλλη εξάτμιση (τελικό).Το παλιότερο 600άρι (δεν είχε καταλύτη) είχε μέγιστη τα 6 λίτρα και ελάχιστη τα 4.
    -Βάρος....Όπως προείπα για το ύψος του αναβάτη το βάρος είναι αρκετό και σεβαστό...Αν σου λείπει το ύψος το βάρος της μηχανής γίνεται ΠΟΛΥ αισθητό ειδικά σε μανούβρες και δικάβαλος...Θέλει προσοχή.

    Αν αποφασίσεις ΤΑ διάλεξε ένα όσο πιο μαμά γίνεται και με λιγότερες μόντες,και ανοιχτό χρώμα (πχ ασημί)
    Αν βρεις 600 (παλιότερο) σε άριστη κατάσταση-με τα 2 δισκόφρενα μπροστα-και σε ενδιαφέρει η οικονομία προτίμησέ το από το 650.Απλά το 600 δεν έχει τη σέλλα του 650.
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 31/07/2020 στις 12:05.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    975
    χαμηλό βάρος ψάξε και abs , για πρωτάρη έχουν σημασία μεγάλη.

    Μπορώ να γράφω και εγώ για το TA 2005 που έχω αλλά δεν έχει σημασία.
    Δεν την προτείνω σε εντελώς αρχάριο.

    Κάποιο F650 θα πρότεινα ή CBF 500 με ABS με ανάλογη αύξηση budget κατα ένα 500άρικο.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταβαση απο R6 σε fazer 1000?
    από P70 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2021, 07:52
  2. Απο παπι σε μηχανη...παιδεμα
    από geo.k στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2015, 11:44
  3. Μετάβαση από μοτοσυκλέτα σε scooter
    από golinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2013, 20:53
  4. Συναγερμός από ebay σε μηχανή
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 13:30
  5. Μεταβαση απο παπι σε βοδι
    από A-Ge0 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF