Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 54 από 54

Θέμα: Μετάβαση από αυτοκίνητο σε μηχανή. Επιλογή μοντέλου?

  1. #46
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    πολύ καλή επιλογή το er-5,
    λίγο ασχετο η σχετικό ...το er-5 κυκλοφόρησε πριν περίπου 20 χρόνια κ εβγαζε απο 500 κυβικά 50 ιππους στίς 8.500 στροφές ,σήμερα στο 2020 η kawasaki με το zx-25r βγάζει 51 ΙΠΠΟΥΣ στίς 15.500 στροφές κ με κόκκινα στίς 17.000 στροφές ...απο μόλις 250 κυβικά ?????
    Γιατί απορείς; Είναι 2 διαφορετικά σε φιλοσοφία κατασκευής μοτέρ.
    Έχουμε 50 άλογα ισχύ από 2 κυλίνδρους και 500 κυβικά στο ένα και τα ίδια άλογα στα μισά κυβικά αλλά με 4 κυλίνδρους μοτέρ στο άλλο.... Γι αυτό το 2κύλινδρο 500άρι βγάζει 50 άλογα στις 6500 στροφές περίπου και το 250άρι τα ίδια άλογα στις 15000....
    Κάθε κατασκευή μοτέρ-και για ποιο σκοπό κατασκευάστηκε έτσι- έχει και την ανάλογη απόδοσή του,την ειδική ισχύ στο λίτρο δηλαδή...

    Ένας λόγος που απορούν κάποιοι με το 2κύλινδρο TDM900 όταν σχεδόν στην τελική τους έρχεται πίσω τους ένα 600άρι 4κύλινδρο,κατεβάζει 2 ταχύτητες και εξαφανίζεται...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #47
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Έτσι είναι στα χαρτιά σαν νούμερα.Στην πράξη η συμβίωση με ένα μοτέρ τύπου ερ είναι πιο εύκολη.
    Είσαι διατεθειμένος να οδηγάς το 250ρι συνέχεια στις 8+ χιλιάδες στροφές μέσα στην πόλη για να νοιώθει ζωντανό και να ευχαριστιέσαι αυτό που πραγματικά είναι;
    Με λίγα λόγια,ήταν ωραία τα 250-400 4κ αλλά έπρεπε να τα πηγαίνεις τέρμα γκάζι.
    porca miseria.

  3. #48
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Έτσι είναι στα χαρτιά σαν νούμερα.Στην πράξη η συμβίωση με ένα μοτέρ τύπου ερ είναι πιο εύκολη.
    Είσαι διατεθειμένος να οδηγάς το 250ρι συνέχεια στις 8+ χιλιάδες στροφές μέσα στην πόλη για να νοιώθει ζωντανό και να ευχαριστιέσαι αυτό που πραγματικά είναι;
    Με λίγα λόγια,ήταν ωραία τα 250-400 4κ αλλά έπρεπε να τα πηγαίνεις τέρμα γκάζι.
    Δε θα με χάλαγε καθόλου ένα 2κύλινδρο ντήζελ σε μοτό....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Επειδη τα λεφτα ειναι λιγα, γιατι να μη κοιταξεις και για ενα αξιοπρεπες σκουτερ τυπου sym citycom 300 ; Με 1500 βρισκεις πιστευω, και δε θα ειναι μοντελο του 90 αλλα του 2008πχ. 300 κυβικα σκουτερ, ανετο και γρηγορο για μεσα στη πολη. Ταξιδι με 120 το κανεις πιστευω ανετα και λογω σελας.

    Επειδη εχουν περασει απ τα χερι μου αρκετες μηχανες, θα σου πω αν κατα κυριο λογο το θες για commute μη παρεις μηχανη. Ειναι μανουρα, δε συγκρινεται με την ανεση και ευκολια που σου προσφερει ενα σκουτερ η παπι. Για αυτο η χρυση τομη σημερα ειναι τα σκουτερ 200-300 κυβικων που προσφερουν χορους, δυναμη οικονομια και ανεση στον αναβατη. Για αυτο εχει γεμισει ο τοπος με τετοια. Αμα ξεκινησεις με σκουτερ και μαθεις πανω του, ισως μετα το σκεφτεις και για μοτοσυκλετα, στην αγοροπωλησια δε θα χασεις.. Ο συμπλεκτης συνηθιζεται μετα, δεν ειναι κατι.. απλα ειναι κουραστικος και ανουσιος μεσα στην πολη..
    Τελευταία τροποποίηση από Parkaki; 01/08/2020 στις 01:15.

  5. #50
    Νέο μέλος Το avatar του/της hot_sauce
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    15
    Αν και η ιδέα του ER-5 συνεχίζει να μου αρέσει (βέβαια δεν έχω ανέβει σε on/off ακόμα για να δω πώς είναι) καθώς και η τιμή των μεταχειρισμένων που βρίσκω...ΑΝ κατάφερνα να ανεβώ στα 2500€ ΠΟΛΥ μάξιμουμ(!!!) ποιές θα ήταν οι προτάσεις?

    Σίγουρα συνεχίζω να κοιτάζω on/off αλλά με επηρεάσατε και δεν θα έλεγα όχι και σε naked!
    Κυρίως για το χαμηλό κέντρο βάρους και το να πατάω καλά κάτω παρ'όλο που είμαι 1.84. Αργότερα βλέπουμε!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Επειδη τα λεφτα ειναι λιγα, γιατι να μη κοιταξεις και για ενα αξιοπρεπες σκουτερ τυπου sym citycom 300 ; Με 1500 βρισκεις πιστευω, και δε θα ειναι μοντελο του 90 αλλα του 2008πχ. 300 κυβικα σκουτερ, ανετο και γρηγορο για μεσα στη πολη. Ταξιδι με 120 το κανεις πιστευω ανετα και λογω σελας.

    Επειδη εχουν περασει απ τα χερι μου αρκετες μηχανες, θα σου πω αν κατα κυριο λογο το θες για commute μη παρεις μηχανη. Ειναι μανουρα, δε συγκρινεται με την ανεση και ευκολια που σου προσφερει ενα σκουτερ η παπι. Για αυτο η χρυση τομη σημερα ειναι τα σκουτερ 200-300 κυβικων που προσφερουν χορους, δυναμη οικονομια και ανεση στον αναβατη. Για αυτο εχει γεμισει ο τοπος με τετοια. Αμα ξεκινησεις με σκουτερ και μαθεις πανω του, ισως μετα το σκεφτεις και για μοτοσυκλετα, στην αγοροπωλησια δε θα χασεις.. Ο συμπλεκτης συνηθιζεται μετα, δεν ειναι κατι.. απλα ειναι κουραστικος και ανουσιος μεσα στην πολη..
    Επειδή μέσο μετακίνησης που δεν με "εμποδίζει" έχω (εννοώντας πως δεν βρίσκω τρελή κίνηση στον δρόμο μου για τη δουλειά και παρκάρω σχετικά εύκολα) η απόφαση για αγορά μηχανής είναι καθαρά για..."ψυχαγωγικούς" ας πούμε λόγους. Δεν αναζητώ δίκυκλο για πρακτικούς λόγους. Απλά θέλω!

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hot_sauce Προβολή μηνύματος
    Αν και η ιδέα του ER-5 συνεχίζει να μου αρέσει (βέβαια δεν έχω ανέβει σε on/off ακόμα για να δω πώς είναι) καθώς και η τιμή των μεταχειρισμένων που βρίσκω...ΑΝ κατάφερνα να ανεβώ στα 2500€ ΠΟΛΥ μάξιμουμ(!!!) ποιές θα ήταν οι προτάσεις?

    Σίγουρα συνεχίζω να κοιτάζω on/off αλλά με επηρεάσατε και δεν θα έλεγα όχι και σε naked!
    Κυρίως για το χαμηλό κέντρο βάρους και το να πατάω καλά κάτω παρ'όλο που είμαι 1.84. Αργότερα βλέπουμε!



    Επειδή μέσο μετακίνησης που δεν με "εμποδίζει" έχω (εννοώντας πως δεν βρίσκω τρελή κίνηση στον δρόμο μου για τη δουλειά και παρκάρω σχετικά εύκολα) η απόφαση για αγορά μηχανής είναι καθαρά για..."ψυχαγωγικούς" ας πούμε λόγους. Δεν αναζητώ δίκυκλο για πρακτικούς λόγους. Απλά θέλω!
    Οκ, απλα με 1500 δε θ παρεις μηχανη να σε ψυχαγωγισει, πιο πολυ μαλλον θα σε ταλαιπωρησει! Ειναι παλια, αργα, και ολο και κατι θα ζητανε.

  7. #52
    Νέο μέλος Το avatar του/της hot_sauce
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    15
    Λοιπόόόν.....το δίπλωμα κατακτήθη, η μηχανή ηγοράσθη.

    KLE 500 του '05 σε αρκετά προσεγμένη κατάσταση με ψηλότερη ζελατίνα από τη μαμίσια και έξτρα επέκταση, αλλαγμένη σέλα και άλλα καλούδια που, στα μάτια μου, φάνηκε αρκετά καλό deal.

    Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, τις συμβουλές και τα tips!

    Προς το παρόν είμαι σε φάση εξοικείωσης και γνωριμίας αλλά είπαμε! Θα γίνουν όλα σιγά σιγά.

    Επόμενες απορίες και θέματα ίσως αφορούν σε κράνος και μπουφάν καθώς έχω αλλά είναι δανεικά από φίλους και όχι ακριβώς στα νούμερά μου.

    Καλά μας χιλιόμετρα!

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Μετά τον εξοπλισμό, βρες στα μεταχειρισμένα μια δαγκάνα απο z750 πρώτης γενιάς καθώς και την τρόμπα απο το ίδιο και βάλτα πάνω παρέα με ένα σωληνάκι υψηλής. (είναι bolt on μετατροπή χωρίς πατέντες) Θα σου κοστίσει ελάχιστα χρήματα και θα έχεις φρένο, το δικό του είναι πολύ κακό το μπροστινό για χρήση πόλης.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Μεγια φιλαράκι!!Καλή επιλογή στα λεφτά της!! Καλά χιλιόμετρα κ πάντα όρθιος! Περιμένουμε φωτος από το εργαλείο

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταβαση απο R6 σε fazer 1000?
    από P70 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2021, 08:52
  2. Απο παπι σε μηχανη...παιδεμα
    από geo.k στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2015, 12:44
  3. Μετάβαση από μοτοσυκλέτα σε scooter
    από golinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2013, 21:53
  4. Συναγερμός από ebay σε μηχανή
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 14:30
  5. Μεταβαση απο παπι σε βοδι
    από A-Ge0 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 16:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF