Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: κατέβασμα μοτέρ χτ250 για επισκευή ...ερώτηση

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716

    κατέβασμα μοτέρ χτ250 για επισκευή ...ερώτηση

    φιλαράκι ζεί μόνιμα σε χωριό 300 χλμ απο αθηνα - τα πιο κοντινα του συνεργεία μοτο βρίσκονται στα 80 χλμ ,εκεί υπάρχουν 3 συνεργεία ,
    τα 2 ασχολούνται με τα πάντα ...απο ποδήλατα-χορτοκοπτικά - μηχανάκια - τρακτέρ -αυτοκίνητα κλπ ,το αλλο εχει πολύ καλο ονομα στην περιοχή ...ειναι πολύ καλό συνεργείο αλλά τσεκουρώνει αγρια ...κ σκέφτεται να κατεβάσει το μοτέρ (θα τον βοηθήσω κ εγω σε λίγες ημέρες που θα ανέβω στο διπλανό χωριό με τίς λίγες γνώσεις που εχω) κ οταν κατέβω αθήνα να το φορτώσω στο αμάξι μου κ να το πάω σε συνεργείο ξαδέλφου του ,που ειναι καλός κ εγγυημένος μάστορας ...θέλει να βγάλει βαλβίδες για τρίψιμο - αλλαγή σε τσιμουχάκια βαλβίδων -ρύθμισμα βαλβίδων - νεο set δίσκων συμπλέκτη κυρίως αυτά ...
    η ερώτηση τώρα ...τι να ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ κατα το κατέβασμα του μοτέρ ?
    εμένα με φοβίζει κυρίως πώς θα βγεί η εξάτμιση ...που οι 2 βίδες στο λαιμό ειναι καρασκουριασμένες κ φοβάμαι μην σπάσει το κεφάλι τους κ γίνει ζημιά...εχει ρίξει πετρέλαιο - wd40 κλπ ...αλλά δεν ξεβιδώνουν με τίποτα κ φοβάται να τίς ζορίσει...
    στο άνω συνεργείο που τσεκουρώνει σε τιμές ...(τούς ειπε παιδιά θα το φέρω σε εσάς ...αλλά θα βγάλω εγω το ντεπόζιτο κ το καρμπυρατέρ κ θα τα ξανατοποθετήσω πάλι εγώ ,δυσκολεύτηκε παρα πολύ (χρόνια εψαχνε) για να βρεί το σωστό καρμπ/τέρ που να δουλεύει σωστά κ φοβάται να μην τού κάνουν κάποια ζημιά ...αλλά το συνεργείο δεν το δέχεται αυτό κ για αυτό πήρε την απόφαση για κατέβασμα μοτέρ ....τι να προσέξουμε λοιπόν ?
    αναγκαστικά αν δεν ξεβιδώνουν με τίποτα οι βίδες στην εξάτμιση θα το πάει στο ανωτέρω συνεργείο με ...φόβο κ κρύα καρδιά που λέμε...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Σωστό ποιοτικό κλειδί
    Ζεσταμα με καμινέτο
    Ελαφρά χτυπήματακια
    Και υπομονή
    Και πάλι μπορεί να κοπούν
    Αλλά θα έχει την κεφαλή στο χερι

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.396
    κάτι μου λέει ότι ο Τσεκούρης θα κοστίσει λιγότερο στο τέλος

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    για το χτ250 που γράφω ,ειναι σε αρκετά καλή κατάσταση για την ηλικία του ,
    λειτουργούν ΟΛΑ ικανοποιητικά -και τα ηλεκτρολογικά του καλά ειναι -εχει σταθερό ρελαντί-παίρνει με την πρώτη το πολύ δεύτερη μανιβελιά μπροστά το μοτέρ - καλά φρένα -δεν εχει πολλές σκουριές - το σασμάν μιά χαρά ειναι - δεν καίει λάδια - το μπουζί του ειναι πολύ καθαρό οταν το ελέγχει - το θέμα του ειναι (και παρακαλώ μία απάντηση πάνω σε αυτό ) σε λίγη κλήσης ανηφόρα ΔΕΝ τραβάει το χτ 250 δεν μιλάμε για τεράστια ανηφόρα ,τέρμα σχεδόν γκάζι κ το πολύ 50-60 χλμ στο κοντέρ - σε ευθεία κ εστω κ λίγη κατηφόρα ανεβαίνουν πιο ευκολα τα χλμ στο κοντέρ (οχι οτι τερματίζει το κοντέρ αλλά αισθητή διαφορά ) κ εχουμε καταλήξει 1) σε ρύθμιση κ τρίψιμο βαλβίδων (πάντως ΔΕΝ ακούγονται να χτυπάνε) 2) νέοι δίσκοι συμπλέκτη (δεν εχουν αλλαχτεί ποτέ) 3 ) νέα αλυσιδογράναζα - πάντως ΔΕΝ φαίνεται να πατινάρει (εχω οδηγήσει κ μοτό κ αμάξι που πατινάριζαν κ το καταλάβαινες αμέσως ) απλά δεν τραβάει οσο πρέπει για τα κυβικά του κ τα αλογά του ...δεν εχει πολλά χλμ το μοτέρ γύρω στα 25.000 εχει (ο αδελφός του εχει ενα innova 125 injection σε μέτρια κατάσταση με 55.000 χλμ και ΔΕΝ μπορεί να το φθάσει στο δρόμο ....ποιά η γνώμη σας ?
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 25/07/2020 στις 11:14.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Σωστό ποιοτικό κλειδί
    Ζεσταμα με καμινέτο
    Ελαφρά χτυπήματακια
    Και υπομονή
    Και πάλι μπορεί να κοπούν
    Αλλά θα έχει την κεφαλή στο χερι
    ευχαριστώ - αλλά σίγουρα δύσκολη περίπτωση οι σκουριασμένες βίδες στον λαιμό εξάτμισης

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    κάτι μου λέει ότι ο Τσεκούρης θα κοστίσει λιγότερο στο τέλος
    ευχαριστώ - ακριβώς το ιδιο τού λέω κ εγώ

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    για το χτ250 που γράφω ,ειναι σε αρκετά καλή κατάσταση για την ηλικία του ,
    λειτουργούν ΟΛΑ ικανοποιητικά -και τα ηλεκτρολογικά του καλά ειναι -εχει σταθερό ρελαντί-παίρνει με την πρώτη το πολύ δεύτερη μανιβελιά μπροστά το μοτέρ - καλά φρένα -δεν εχει πολλές σκουριές - το σασμάν μιά χαρά ειναι - δεν καίει λάδια - το μπουζί του ειναι πολύ καθαρό οταν το ελέγχει - το θέμα του ειναι (και παρακαλώ μία απάντηση πάνω σε αυτό ) σε λίγη κλήσης ανηφόρα ΔΕΝ τραβάει το χτ 250 δεν μιλάμε για τεράστια ανηφόρα ,τέρμα σχεδόν γκάζι κ το πολύ 50-60 χλμ στο κοντέρ - σε ευθεία κ εστω κ λίγη κατηφόρα ανεβαίνουν πιο ευκολα τα χλμ στο κοντέρ (οχι οτι τερματίζει το κοντέρ αλλά αισθητή διαφορά ) κ εχουμε καταλήξει 1) σε ρύθμιση κ τρίψιμο βαλβίδων (πάντως ΔΕΝ ακούγονται να χτυπάνε) 2) νέοι δίσκοι συμπλέκτη (δεν εχουν αλλαχτεί ποτέ) 3 ) νέα αλυσιδογράναζα - πάντως ΔΕΝ φαίνεται να πατινάρει (εχω οδηγήσει κ μοτό κ αμάξι που πατινάριζαν κ το καταλάβαινες αμέσως ) απλά δεν τραβάει οσο πρέπει για τα κυβικά του κ τα αλογά του ...δεν εχει πολλά χλμ το μοτέρ γύρω στα 25.000 εχει (ο αδελφός του εχει ενα innova 125 injection σε μέτρια κατάσταση με 55.000 χλμ και ΔΕΝ μπορεί να το φθάσει στο δρόμο ....ποιά η γνώμη σας ?

    Κατ αρχήν για ποιο XT250 μιλάς? Εχει έναν εκκεντροφόρο ή δυο?
    Αυτό με τον μονό είναι ροπατο αλλά η τελική του είναι κοντά στα 120. Αυτό με τον διπλό στροφάρει περισσότερο και ειναι πιο γρήγορο.

    Οπως το γραφεις δεν καταλαβα. Το XT δεν μπορεί να πιάσει το Innova?
    Αν είναι ετσι δεν νομίζω οτι χρειάζεται μόνο τρίψιμο βαλβίδων. Επίσης αναφέρεις 25.000 χλμ
    Με τόσα χλμ αυτό το μοτέρ έπρεπε να είναι σαν καινούριο άρα κατι άλλο παίζει και δεν το ξέρετε.
    Καντε εναν έλεγχο συμπίεσης πρώτα να ξέρετε τι θα βρείτε όταν το ανοίξετε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    σε μοτερ με 25000 χλμ δεν τριβουμε βαλβιδες
    αν δεν τσιμπαει λαδι δεν αλλαζουμε τσιμουχακια
    αν δεν πατιναρει δεν αλλαζουμε δισκους
    επισης δεν αλλαζουμε αλυσιδογραναζα
    αν δειχνει να μην τραβαει γινεται για αρχη ενα καλο σερβις με καθαρισμο ρυθμιση καρμπυρατερ ρυθμιση βαλβιδων αλλαγη ολα τα φιλτρα και μπουζι
    ριξτε και μια ματια στο γραναζωμα μηπως εχει γινει καμμια πατατια

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    σε αυτη την ταινία με τον σταλλόνε το ειδε κ το ....ερωτεύτηκε κ το αγόρασε (πρίν 15 χρόνια περίπου με 6.000χλμ) κ ειναι ακριβώς το ιδιο σε χρώματα κλπ
    https://youtu.be/fmakKf234kg
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 25/07/2020 στις 17:17.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχήν για ποιο XT250 μιλάς? Εχει έναν εκκεντροφόρο ή δυο?
    Αυτό με τον μονό είναι ροπατο αλλά η τελική του είναι κοντά στα 120. Αυτό με τον διπλό στροφάρει περισσότερο και ειναι πιο γρήγορο.

    Οπως το γραφεις δεν καταλαβα. Το XT δεν μπορεί να πιάσει το Innova?
    Αν είναι ετσι δεν νομίζω οτι χρειάζεται μόνο τρίψιμο βαλβίδων. Επίσης αναφέρεις 25.000 χλμ
    Με τόσα χλμ αυτό το μοτέρ έπρεπε να είναι σαν καινούριο άρα κατι άλλο παίζει και δεν το ξέρετε.
    Καντε εναν έλεγχο συμπίεσης πρώτα να ξέρετε τι θα βρείτε όταν το ανοίξετε.
    και ομως δεν το πιάνει το innova σε ελαφριά ανηφόρα ,ειναι κ χέστης ο κάτοχος του χτ κ 100 κιλά ,ενώ ο αδελφός του κοκκαλιάρης κ γκαζιάρης ...και εγω που το οδήγησα 3-4 φορές ,δείχνει να μην μπορεί να αναπνεύσει (αν το λέω καλά) και να ζορίζεται να ανοίγεις τέρμα σχεδόν το γκάζι κ να μην ανταποκρίνεται το μοτέρ ,ειναι το χτ σε υψόμετρο 1200-1500 μέτρα ,εχουμα παίξει με την βίδα ρύθμισης αέρα μίγματος (σταθερά στίς 2.5 στροφές απο τέλος με γύρισμα σιγά σιγά ανα 1/4 της στροφής εως 1.5 στροφή κ εως 3 αντίστοιχα ) εχει γνήσιο καινούργιο φιλτρο αέρα κ νέο μπουζί ,κ εγω τού ειπα πρώτα ελεγχο συμπίεσης κ ρυθμισης βαλβίδων (τελευταία ειχαν ρυθμιστεί σε μάστορα πρίν 8 χρόνια ) αλλά δεν κάνει χλμ το χτ το πολύ 20 την ημέρα κ αυτά με ηρεμη οδήγηση κ αυτά για 3-4 μήνες το πολύ

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σε μοτερ με 25000 χλμ δεν τριβουμε βαλβιδες
    αν δεν τσιμπαει λαδι δεν αλλαζουμε τσιμουχακια
    αν δεν πατιναρει δεν αλλαζουμε δισκους
    επισης δεν αλλαζουμε αλυσιδογραναζα
    αν δειχνει να μην τραβαει γινεται για αρχη ενα καλο σερβις με καθαρισμο ρυθμιση καρμπυρατερ ρυθμιση βαλβιδων αλλαγη ολα τα φιλτρα και μπουζι
    ριξτε και μια ματια στο γραναζωμα μηπως εχει γινει καμμια πατατια
    πολύ σωστά αυτά που γράφεις ,αλλά αν ανοιχτεί η κεφαλή (απο μάστορα πάντα) καλό ειναι να γίνουν κ αυτά ευκαιρία ειναι ,μιάς κ σκέφτεται να το φτιάξει κ να το κρατήσει οσο αντέχει το χτ ,η αλυσίδα μου φαίνεται να κρεμάει σαν σώβρακο την εχει τεντώσει αλλά μάλλον δεν παίρνει αλλο κ θα την αλλάξουμε μαζί με τα γρανάζια οταν ανέβω στο χωριό - το καρμ/τερ το ειχαμε καθαρίσει προσεκτικά το πάσχα κ δουλεύει σωστά,το μπουζί το βγάλαμε στα 200 χλμ κ ηταν πεντακάθαρο (μού εκανε τρομερή εντύπωση) λές κ ηταν καινούργιο μηχανάκι, και δεν χάνει σταγόνα λάδι απο το μοτέρ, κ τού βάζει λάδι στο μοτέρ (για μοτο εννοείται) 20w50 castrol η liqui molly

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Πάντως αν έχεις αμφιβολία στο πως να βγάλετε το μοτέρ, το σωστό ερώτημα είναι πως θα το βάλετε ξανα!!!
    Υ.Γ. Αν δε βγαίνει η εξάτμιση ίσως γίνεται να την πάρεις μαζί με το μοτέρ, δε ξέρω λέω τώρα...

Παρόμοια θέματα

  1. ερωτηση για επισκευη μπουφαν
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2006, 22:50
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΖΑΝΤΑΣ
    από kawasaki ZX-12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 17:16
  3. Πωλειται KLX για επισκευη ή ανταλλακτικά..
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 00:44
  4. Για africa ερωτηση 2
    από powerphot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 22:02
  5. Για africa ερωτηση
    από africa_t στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2004, 06:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF