Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 88

Θέμα: Και τώρα τι παίρνουμε;

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Η χρήση που κάνω τώρα πια με 2 μηχανάκια είναι 90 - 10.
    Το μικρό καλύπτει όλες τις μετακινήσεις της εβδομάδας και το «μεγάλο» κάθεται υπομονετικά πίσω από το αυτοκίνητο στο γκαράζ. Αν η γυναίκα έχει φύγει νωρίτερα θα το πάρω να πάω στη δουλειά για να κουνηθεί.
    Οι βόλτες δεν είναι πολλές και η πλειοψηφία τους μοναχικές ως το Σουνιο και την Κινέτα.
    Όταν είχα πάρει το Hornet δεν είχα 2ο και εκτελούσε χρέη καθημερινού, all arounder που λένε κι στο χωριό μου.
    Θέλω τώρα κάτι με χαρακτήρα και διαφορετικό και για αυτό «τσίμπησα» και στο ιταλικό.

    ΥΓ: και το hornet σχεδιασμένο και φτιαγμένο Ιταλία ήταν.
    Άμα είναι για 5 βόλτες τον χρόνο και μονοκαβαλες πάρε ότι σε φτιάχνει να βλέπεις στο γκαράζ σου.
    Από ευρωπαϊκά ψηφίζω monster από Ιάπωνα sv 650.

  2. #32
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Γιατί έτσι?


    Το MT09 είναι εκτός budget

    Tuono στην Αθήνα δεν έχει και πολλά...
    Street Triple

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Από τα χέρια μου έχουν περάσει dorso, shiver κ δύο tuono gen2..Σαν το tuono κ ειδικά στα χρήματα που τα δίνουν δεν νομίζω να υπάρχει κάτι να συγκριθεί μαζί του..Στο budget που διαθέτεις θα βρεις καλό κ με extra..Αν είναι κ πρώτο χέρι ακόμα καλύτερα..Κ εγώ πιστεύω οι περισσότεροι ιδιοκτήτες είναι μερακλήδες..Πάρτο κ δεν θα μετανιώσεις,θα νιώσεις...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Δηλ, ποσο καιει ;
    αν πας μια σβελτη Επιδαυρο με ενα φιλο σου που χει τετρακυλινδρο ss 1000 ιδιας χρονολογιας με τα ιδια λιτρα στο ντεποζιτο εσυ θα κανεις 50-60 χιλιομετρα λιγοτερα.

  5. #35
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Street Triple
    Είσαι μεγάλος Fan της Triumph, ε?
    Μου αρέσει πολύ και το Triple, πήγα και είδα και ένα αλλά απογοητεύτηκα από κοντά, ενώ ήταν κούκλα, είχε μικρο-διαρροές λαδιού και παραφλού που δε θα ήθελα να κληρονομήσω.
    Επίσης το 1050 το έχει και ένας φίλος που ενίοτε βγαίνουμε μαζί βόλτες.
    Πάντως αν ξέρεις κάτι το λές.
    Ευχαριστώ Χάρη.

  6. #36
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Άμα είναι για 5 βόλτες τον χρόνο και μονοκαβαλες πάρε ότι σε φτιάχνει να βλέπεις στο γκαράζ σου.
    Από ευρωπαϊκά ψηφίζω monster από Ιάπωνα sv 650.
    Στο Monster όπως και στο SV που πήγα να δω φαίνομαι πολύ μεγάλος.
    Το SV είναι άνετο, το monster είναι μια κούκλα αλλά δεν ειναι καθόλου άνετο μηχανάκι για το μέγεθος μου.

  7. #37
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    8—12+ ανάλογα το χέρι σου

  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Στο Monster όπως και στο SV που πήγα να δω φαίνομαι πολύ μεγάλος.
    Το SV είναι άνετο, το monster είναι μια κούκλα αλλά δεν ειναι καθόλου άνετο μηχανάκι για το μέγεθος μου.
    1.83 είσαι εγραψες, απλά είσαι βαρύς.
    Το monster θα έπρεπε να σου είναι μια χαρα. Περίεργα μας τα λες. Δηλαδή όταν είχες R6, όπως εγραψες πως το καβαλούσεςς?
    Το Tuono απ την άλλη είναι τελείως διαφορετικό σαν θέση οδήγησης. Το έχεις καβαλήσει? Αν οχι βρες ενα να καβαλήσεις πριν κάνεις σχέδια.
    Βασικά είναι ακριβώς σαν το Mille που είναι SS, αλλά με τιμόνι. Τα πόδια διπλώνουν πολύ περισσότερο απ οτι στο SV ή στο Monster.
    Θέλει κοντά πόδια και μακριά χέρια για να είσαι τελείως ΟΚ πανω του.
    Είναι όμως γενικά αρκετα ψηλότερο μηχανάκι και φυσικά όλα τα χαρακτηριστικά του (γκάζι, φρένα, στήσιμο) είναι τουλάχιστον δυο κλικ πανω απο το SV, Monster (εννoούμε το ήσυχο Monster γιατί έχει και τούμπανα).
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    1.83 είσαι εγραψες, απλά είσαι βαρύς.
    Το monster θα έπρεπε να σου είναι μια χαρα. Περίεργα μας τα λες. Δηλαδή όταν είχες R6, όπως εγραψες πως το καβαλούσεςς?
    Το Tuono απ την άλλη είναι τελείως διαφορετικό σαν θέση οδήγησης. Το έχεις καβαλήσει? Αν οχι βρες ενα να καβαλήσεις πριν κάνεις σχέδια.
    Βασικά είναι ακριβώς σαν το Mille που είναι SS, αλλά με τιμόνι. Τα πόδια διπλώνουν πολύ περισσότερο απ οτι στο SV ή στο Monster.
    Θέλει κοντά πόδια και μακριά χέρια για να είσαι τελείως ΟΚ πανω του.
    Είναι όμως γενικά αρκετα ψηλότερο μηχανάκι και φυσικά όλα τα χαρακτηριστικά του (γκάζι, φρένα, στήσιμο) είναι τουλάχιστον δυο κλικ πανω απο το SV, Monster (εννoούμε το ήσυχο Monster γιατί έχει και τούμπανα).
    Δεν στα λέω περίεργα, το 2007 που είχα το R6 ήμουν 75 κιλά, και 21 χρονών. Ούτε τότε μου ήταν άνετο αλλά δε με ένοιαζε καθόλου.
    Στο Tuono δεν έχω κάτσει για να σου πω πως το νιώθω, Από τις πληροφορίες που μου έδωσαν οι φίλοι έκρινα ότι "πρε'επει" να είναι πιο άνετο.
    Το 620 μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι μου φάνηκε μικρό.
    Επίσης δεν είπα ότι είμαι ψηλός, γενικά για το μέγεθος μου αναφέρθηκα.

    Δεν έχω καμία διάθεση να κοροϊδέψω ή οτιδήποτε άλλο, ίσα ίσα που χαίρομαι τη συζήτηση που κάνουμε και σας ευχαριστώ για το χρόνο και τα σχόλια σας.

    @sapila racing: ιδιαιτέρως τη δική σου γνώμη που ξέρω και την εμπειρία που έχεις στο θέμα.

    Edit: Από ότι βλέπω στο cycle ergo η γωνία στα γόνατα είναι 70 μοίρες για το Tuono και 75 για το hornet και 67 για το monster, οπότε πρέπει να είναι ΟΚ
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 26/07/2020 στις 10:32.

  10. #40
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Οκ κατάλαβα. Λοιπον στα γραφω αναλυτικά.
    Το 620 δεν το έχω οδηγήσει αλλά έχω οδηγήσει άλλα μεγαλύτερα Monster που ειναι ιδια σε θεση οδήγησης.
    Το SV δεν το έχω οδηγήσει αλλά απ οτι έχω δεί μπορεί να είναι λίγο πιο άνετο σε γενικές διαστάσεις απ το Monster, πολύ λίγο όμως.
    Η βασική διαφορά τους είναι οτι το SV έχει πολύ πιο ψηλά το τιμόνι και δεν σκύβεις τόσο ενω το monster το έχει αρκετά χαμηλά.
    Ετσι δεν είναι τόσο άνετο αλλά όταν θέλεις να στρίψεις έχεις σωστή θέση πανω στο μηχανάκι ενώ στο SV θα είσαι ολίγον καμαρωτός.

    To Tuono έχει μεγάλο τιμόνι και δεν το έχει και πολύ χαμηλά, αλλά το έχει αρκετά πιο μακρυά απο οτι έχεις συνηθίσει ενώ τα μαρσπιέ του είναι πολύ ψηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα γυμνά. Επίσης το τεπόζιτό του ανεβαίνει προς τα πάνω σχεδόν κάθετα μπροστά απο την σέλλα κι έτσι δυσχεραίνει το θέμα απόσταση τιμονιου αν δεν έχεις μακριά χέρια.
    Κανε δοκιμή Tuono gen2! Καπου θα βρείς να καβαλήσεις ένα. Αν πας σε tuono πας στο Gen2 βέβαια.
    Το Tuono είναι μηχανάκι φτιαγμένο για να σε εξιτάρει, οχι για να πας απλά βόλτα. Το αντίστοιχο Monster είναι το S4R, ούτε το S2R 1000 δεν το πλησιάζει σε αίσθηση και επιδόσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 26/07/2020 στις 10:49.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βασικά είναι ακριβώς σαν το Mille που είναι SS, αλλά με τιμόνι. Τα πόδια διπλώνουν πολύ περισσότερο απ οτι στο SV ή στο Monster. Θέλει κοντά πόδια και μακριά χέρια για να είσαι τελείως ΟΚ πανω του.
    Είναι όμως γενικά αρκετα ψηλότερο μηχανάκι και φυσικά όλα τα χαρακτηριστικά του (γκάζι, φρένα, στήσιμο) είναι τουλάχιστον δυο κλικ πανω απο το SV, Monster (εννoούμε το ήσυχο Monster γιατί έχει και τούμπανα).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To Tuono έχει μεγάλο τιμόνι και δεν το έχει και πολύ χαμηλά, αλλά το έχει αρκετά πιο μακρυά απο οτι έχεις συνηθίσει ενώ τα μαρσπιέ του είναι πολύ ψηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα γυμνά. Επίσης το τεπόζιτό του ανεβαίνει προς τα πάνω σχεδόν κάθετα μπροστά απο την σέλλα κι έτσι δυσχεραίνει το θέμα απόσταση τιμονιου αν δεν έχεις μακριά χέρια.
    Κανε δοκιμή Tuono gen2! Καπου θα βρείς να καβαλήσεις ένα. Αν πας σε tuono πας στο Gen2 βέβαια.
    Το Tuono είναι μηχανάκι φτιαγμένο για να σε εξιτάρει, οχι για να πας απλά βόλτα. Το αντίστοιχο Monster είναι το S4R, ούτε το S2R 1000 δεν το πλησιάζει σε αίσθηση και επιδόσεις.
    Ειχα το Gen1 και τωρα το 3 και γενικά συνφωνω με αυτα που γράφεις εκτος απο τον αναβατη τιραμόλα με κοντα ποδια και μακρυα χέρια

    Οταν ημουν στα 30+ δεν με πειραζε ουτε τα ποδια ουτε τα χέρια, ημουν 1,90 στα 80 κιλά.

    Τωρα στα 50 παρα που ειμαι +2 κιλά με ενοχλει στα ποδια, το αποδίδω στα εξτρα κιλά .

    Η λύση βεβαια ηταν πολύ απλη, 1cm χαμηλότερα μασπιε απο τον αμερικάνο knight και το αποτελεσμα υπερ ανεση οσες ωρες και αν καβαλήσω.

    Επισης για τα χέρια αν δεν φτανουν ανετα υπαρχουν λύσεις με αποστάτες τιμονιου ΑΛΛΑ δεν πιστευω οτι χρειάζεται.
    Eδω παλιος φιλος με υψος 1,10 και ενα milko το καβαλουσε ανετα και το μονο του προβλημα ηταν οτι πατουσε στις μυτες (α και οτι ηταν κουλάδι )

    Το βασικο ειναι αυτο που εγραψες, το μηχανακι σε εξιτάρει και ειναι 2 κλικ πανω απο τα υπόλοιπα

  12. #42
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Ειχα το Gen1 και τωρα το 3 και γενικά συνφωνω με αυτα που γράφεις εκτος απο τον αναβατη τιραμόλα με κοντα ποδια και μακρυα χέρια

    Οταν ημουν στα 30+ δεν με πειραζε ουτε τα ποδια ουτε τα χέρια, ημουν 1,90 στα 80 κιλά.

    Τωρα στα 50 παρα που ειμαι +2 κιλά με ενοχλει στα ποδια, το αποδίδω στα εξτρα κιλά .

    Η λύση βεβαια ηταν πολύ απλη, 1cm χαμηλότερα μασπιε απο τον αμερικάνο knight και το αποτελεσμα υπερ ανεση οσες ωρες και αν καβαλήσω.

    Επισης για τα χέρια αν δεν φτανουν ανετα υπαρχουν λύσεις με αποστάτες τιμονιου ΑΛΛΑ δεν πιστευω οτι χρειάζεται.
    Eδω παλιος φιλος με υψος 1,10 και ενα milko το καβαλουσε ανετα και το μονο του προβλημα ηταν οτι πατουσε στις μυτες (α και οτι ηταν κουλάδι )

    Το βασικο ειναι αυτο που εγραψες, το μηχανακι σε εξιτάρει και ειναι 2 κλικ πανω απο τα υπόλοιπα
    Εφ όσον είσαι 1.90 δεν το παρατηρείς οτι θέλει μακριά χέρια γιατί τα έχεις!
    Τόσο υψος έχω κι εγώ και μαλιστα με μακρύτερα άκρα απ το normal για το υψος αυτό και δεν είχα θέμα αλλά άλλοι πιο κοντοί το έχουν.
    Τα μαρσπιέ όσο μεγαλώνεις σου φαίνονται και πιο ψηλά, ετσι παει!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #43
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Είσαι μεγάλος Fan της Triumph, ε?
    Μου αρέσει πολύ και το Triple, πήγα και είδα και ένα αλλά απογοητεύτηκα από κοντά, ενώ ήταν κούκλα, είχε μικρο-διαρροές λαδιού και παραφλού που δε θα ήθελα να κληρονομήσω.
    Επίσης το 1050 το έχει και ένας φίλος που ενίοτε βγαίνουμε μαζί βόλτες.
    Πάντως αν ξέρεις κάτι το λές.
    Ευχαριστώ Χάρη.
    Απλα δεν είμαι φαν των γιαπωνέζικων.

    Αυτά που σε απογοήτευσαν στο Triumph που είδες, δεν είναι ο κανόνας.
    Γενικώς δεν βγάζουν παραπάνω προβλήματα απο τα "αξιόπιστα" γιαπωνέζικα.

  14. #44
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, κακό μηχανάκι δεν ήταν.
    ...
    Ποτέ δεν κατάλαβα τι απο όλα έφταιγε...
    Υποθέτω θα το έλεγες κακό μηχανάκι μόνο αν είχε εκραγεί....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Υποθέτω θα το έλεγες κακό μηχανάκι μόνο αν είχε εκραγεί....
    Χαχαχαχα....

    Κατ'αρχάς, εννοούσα δεν είναι κακό οδηγικά..
    Κατα δεύτερον, μία μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα, που προφανώς ήταν κακοσυντηρημένη απο τους προηγούμενους ιδιοκτήτες για 50000 χιλιόμετρα, δεν μπορείς να την κρίνεις αντικειμενικά απο τις βλάβες που έβγαλε.

    Προσωπικά, όπως βλέπεις, δεν την συστήνω. (εκτός απο τον blitz που ούτως ή άλλως θα την πούλαγε σε 1 μήνα... Τι να προλάβει να του βγάλει...)
    και BMW δεν πρόκειται να ξαναπάρω ούτε να με πληρώνουν...

    Όμως δεν μπορώ να πώ για την οδηγική της συμπεριφορά τίποτα.
    Έστριβε σαν ss και φρέναρε απο τα 230 λές και έριχνες άγκυρα. Στη πόλη ήταν σαν παπάκι (ήταν και πανάλαφρη), και σε ταξίδι αρκετά στιβαρή, ωστε να ταξιδεύεις με 170-180 με πολύ μεγάλη άνεση.
    Λίγο μαλακό μπροστινό είχε, αλλα η πίσω ανάρτηση ήταν πολύ καλή.

    {α, θυμήθηκα άλλα 2 που μου έκανε...
    Όταν κούρεψε τον ιμάντα, έσκασε και η τσιμούχα του πίσω αμορτισέρ. Δεν ξέρω τι απο τα 2 έγινε πρώτο.
    Μία μέρα εκεί που γύρναγα απο τη δουλειά, ένοιωσα μία ταλάντωση πίσω, σα να είχε σκάσει το λάστιχο. Τελικά είχαν ξεβιδωθεί και οι 5 βίδες απο τον πίσω τροχό (είναι μονόμπρατσο). Ευτυχώς είναι μακριές και τις βίδωνα κάθε 20 μέτρα με το χέρι, μέχρι να φτάσω σπίτι που είχα torx και loctite... Απο τότε κουβαλάω εργαλεία μαζί μου, ακόμα και στη πόλη}

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και τώρα τι κάνουμε... Στέλιο μου;;;;
    από alximistis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2018, 19:18
  2. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ..?? ON-OFF MEGA....ΠΟΙΟ..??
    από irinia στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 394
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2015, 13:05
  3. Και τώρα τι κάνουμε... Πανο μου?
    από zephyr1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 15:08
  4. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 16:32
  5. Και Τωρα Τι??????
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 18:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF