Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 70

Θέμα: Απογοητευση απο t-max

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Δεν υπάρχει λόγος να μετατραπεί άλλο ένα θρεντ σε μια διαμάχη "μηχανές vs σκούτερ".

    Για κάποιους τα μικρά σκούτερ έχουν νόημα, οι μεσαίοι/μεγάλοι κυβισμοί είναι μόνο για μηχανές.
    Οι 275.000+ πωλήσεις του tmax αποδεικνύουν το αντίθετο.

    Ένα mega scooter μπορεί να συγκριθεί μόνο με ένα mega scooter, ούτε με μοτοσυκλέτα, ούτε με αυτοκίνητο.

    Ο καθένας ας αγοράζει ό,τι καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του.

  2. #17
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ανάγκη ένα mega scooter.....ναι έχεις δίκιο πως θα πάει στην καφετέρια με κάνα ταπεινό 150αρι...πως άμα δεν χει πάνω μαλοσι κολοσι καπιροσι βαριατορς και ακραποβιτς εξάτμιση......γιατι για να καλύψει άλλες ανάγκες όπως κομιουτινγκ οικονομικό η άνετο(βασική χρήση σκουτερ)η εκδρομή άνετη χωρίς πολλά έξοδα η αρκουδογκαζο και καγκουριες δε μπορει ούτε για ανέκδοτο...αρα.. Οι πωλήσεις αποδεικνύουν αυτό που στην Ελλάδα κυριαρχεί... θηλαστικό με μακρυά χέρια...δε θα μπω σε λεπτομέριες...με καλυψες...ΛΟΛ απλά...
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Η μόνη ανάγκη όσων έχουν τιμάξ είναι να είχαν ένα ζευγάρι χέρια για να μπορούσαν να οδηγήσουν πραγματική μοτοσικλέτα.

  4. #19
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η μόνη ανάγκη όσων έχουν τιμάξ είναι να είχαν ένα ζευγάρι χέρια για να μπορούσαν να οδηγήσουν πραγματική μοτοσικλέτα.
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2018
    Μηνύματα
    20
    Το πρόβλημα με αυτά είναι πως σαφώς και δεν πρέπει να συγκρίνουμε σκούτερ με μηχανή αλλά έλα που το κάνουν οι ίδιοι οι κάτοχοι και μάλιστα με ακραιο τουπέ απέναντι ακόμα και σε γυμνα και πίστας.
    Αν τύχει και μιλήσετε θα μείνετε με ανοιχτό το στόμα για το τι πιστεύουν.
    Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο το τι έχω ακούσει.
    Κατι που δεν πρέπει να ξεχνάμε εδώ είναι ότι κοστίζει 14000.
    Δεκατέσσερις χιλιάδες ευρώ
    14 χιλιάδες ευρώ
    14000€
    Δεν ξέρω από που να αρχίσω για το το παίρνεις με αυτά τα λεφτά.
    Κι εγώ όταν οδήγησα έκλαιγα από τα γέλια για το τι θεωρούν κάποιοι γρήγορο, που προσθέτω για την Θεσσαλονίκη που ζω,ούτε βολικό μου φάνηκε.
    Κυκλοφορώ με typhoon μέσα στην πόλη και με σιγουριά μπορώ να πω ότι φτάνω στον προορισμό μου μακράν πιο γρήγορα από ότι με έναν καναπέ που δεν χωράει πουθενά μέσα στην κίνηση.
    Εκτος της ποζεριας, του κόμπλεξ μη φανώ φτωχός και της ψευδαισθησης ότι είμαι γρήγορος, χωρίς να πρεπει να πάρω κανονική μηχανή που όσο ναναι πρέπει να νιώθεις λίγο (κλασσικός νεοέλληνας δηλαδή) δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να το αγοράσεις πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων.
    Αλλά το βασικότερο πρόβλημα είναι η επιμονή των κατόχων για την απόλυτη υπέροχη του τμαξ σε όλους τους τομείς της μηχανοκινησης, που καταντάει γραφικό και γελοίο όταν βγαίνει από στόμα ενήλικα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tattoox Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα με αυτά είναι πως σαφώς και δεν πρέπει να συγκρίνουμε σκούτερ με μηχανή αλλά έλα που το κάνουν οι ίδιοι οι κάτοχοι και μάλιστα με ακραιο τουπέ απέναντι ακόμα και σε γυμνα και πίστας.
    Αν τύχει και μιλήσετε θα μείνετε με ανοιχτό το στόμα για το τι πιστεύουν.
    Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο το τι έχω ακούσει.
    Κατι που δεν πρέπει να ξεχνάμε εδώ είναι ότι κοστίζει 14000.
    Δεκατέσσερις χιλιάδες ευρώ
    14 χιλιάδες ευρώ
    14000€
    Δεν ξέρω από που να αρχίσω για το το παίρνεις με αυτά τα λεφτά.
    Κι εγώ όταν οδήγησα έκλαιγα από τα γέλια για το τι θεωρούν κάποιοι γρήγορο, που προσθέτω για την Θεσσαλονίκη που ζω,ούτε βολικό μου φάνηκε.
    Κυκλοφορώ με typhoon μέσα στην πόλη και με σιγουριά μπορώ να πω ότι φτάνω στον προορισμό μου μακράν πιο γρήγορα από ότι με έναν καναπέ που δεν χωράει πουθενά μέσα στην κίνηση.
    Εκτος της ποζεριας, του κόμπλεξ μη φανώ φτωχός και της ψευδαισθησης ότι είμαι γρήγορος, χωρίς να πρεπει να πάρω κανονική μηχανή που όσο ναναι πρέπει να νιώθεις λίγο (κλασσικός νεοέλληνας δηλαδή) δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να το αγοράσεις πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων.
    Αλλά το βασικότερο πρόβλημα είναι η επιμονή των κατόχων για την απόλυτη υπέροχη του τμαξ σε όλους τους τομείς της μηχανοκινησης, που καταντάει γραφικό και γελοίο όταν βγαίνει από στόμα ενήλικα.
    Εγω μαλλον θα συμφωνησω στο τελευταιο. Ειχαν και εχουν αρκετοι φιλοι γνωστοι και συναδερφοι μου t max, ισως περιμενα κατι παραπανω σε γκαζι γιατι ειχα ακουσει τοσα καλα λογια η μαλλον υπερβολες. Ειναι βεβαια και αυτο το στυλακι του γαμαω σρ καποιους κατοχους που νομιζεις μη ξερωντας οτι το εργαλειο γαμαει και δερνει και ειναι ικανο να συγκριθει με μοτοσυκλετες.. Σαν πρωην κατοχος SM δε με συγκινησε το γκαζι, δε λεω οτι ειναι αργο, ειναι και εντελως μανησιο το συγκεκριμενο, ο κατοχος ειναι 40 ετων ναυτικος που ειναι εκτως Ελλαδας 6 μηνες το χρονο. Απλα λεω, οτι περιμενα παραπανω.

  7. #22
    Παμε άλλη μια .
    14Κ
    14.000
    14000€

    14χιλιαρικα ειναι πολλα για αυτο το εργαλειο και περα απο αυτους που μπορουν και το θελουν και γουστο και καπελο τους ...
    Φανταζομαι υπαρχουν και βασανια με χρεος που πηραν προγενεστερα μτχ σε λιγοτερα ,αλλα πολλα λ7 ...και μετα ...σταματαω να σκεφτωμαι

  8. #23
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Παμε άλλη μια .
    14Κ
    14.000
    14000€

    14χιλιαρικα ειναι πολλα για αυτο το εργαλειο και περα απο αυτους που μπορουν και το θελουν και γουστο και καπελο τους ...
    Φανταζομαι υπαρχουν και βασανια με χρεος που πηραν προγενεστερα μτχ σε λιγοτερα ,αλλα πολλα λ7 ...και μετα ...σταματαω να σκεφτωμαι



    14000 = 4x σουζουκι μπαντιτ 1250,ή 5 Χ χοντα ΧΧ1100 ή 3Χ σουζουκι χαγιαμπουσα ή 2,5 Χ σουζουκι Β κινγκ.

    Εκει να δεις 0-100.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος


    14000 = 4x σουζουκι μπαντιτ 1250,ή 5 Χ χοντα ΧΧ1100 ή 3Χ σουζουκι χαγιαμπουσα ή 2,5 Χ σουζουκι Β κινγκ.

    Εκει να δεις 0-100.
    Ακριβο ειναι αλλα συγκρινεις καινουργιο με μεταχειρισμενο τωρα. Γενικα η γιαμαχα το παιζει πολυ ιστορια με αυτες τις τιμες. Το xmax καινουργιο αν δεν κανω λαθος κανει 7 χιλιαρικα, το xmax χαχα..

  10. #25
    Απογοήτευση tmax

    Σήμερα είναι Σάββατο
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #26
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Ακριβο ειναι αλλα συγκρινεις καινουργιο με μεταχειρισμενο τωρα. Γενικα η γιαμαχα το παιζει πολυ ιστορια με αυτες τις τιμες. Το xmax καινουργιο αν δεν κανω λαθος κανει 7 χιλιαρικα, το xmax χαχα..
    το 11 το μπαντιτ 1250 το ειχε βγαλει καινουργιο προσφορα η σουζουκι 5900.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #27
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Δεν είχε κολλημένο το στικερ της apple γι'αυτό και η απογοήτευση.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Δεν είχε κολλημένο το στικερ της apple γι'αυτό και η απογοήτευση.
    Χαχα, μπα ρε φιλε! Η μηχανη εχει 21.000 χιλιομετρα στα 6 χρονια, ο ανθρωπος ειναι πολυ κυριλε! Η αλλιως, αμα το πουλουσε κανας καγκουρας θα ελεγε ΕΦΚΕΡΟΙΑ ΕΙΝΕ ΑΚΟΜΑ ΑΣΤΡΟΤΟ...


    Παντως σε αυτο https://www.motomag.gr/news/nea-mont...yamaha-tmah-dx το αρθρο του 2018 λεει για 0-100 στα 6.63 δευτερολεπτα, αρα μαλλον το 5.3 δε στεκει που ειπε ο φιλος πιο πανω.. Και τα 6.63 αν ειναι αριθμοι της γιαμαχα μαλλον δε στεκουν ουτε και αυτα, αρα παμε στα 7+..
    Τελευταία τροποποίηση από Parkaki; 25/07/2020 στις 15:01.

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Θα σας πω και εγώ την άποψή μου μιας και το είχα σκεφτεί για λίγο το t-max.
    Για μένα πέρα από τα χαρακτηριστικά-τιμή-κλπ , κριτήριο είναι και ΠΟΙΟΙ επιλέγουν ένα αυτοκίνητο-μηχανή.
    Αυτός ήταν και ο λόγος (όπως και το ΚΑΠΕΛΟ της εδώ αντιπροσωπείας σε ΟΛΑ τα scooter) που με έκαναν να τρέξω μακριά από Yamaha.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ , κάποιος που δίνει 14.000 για το t-max θεωρώ ότι θα έκανε πολύ καλύτερα τη δουλειά σου και θα είχε και περισσότερη ευχαρίστηση αν με τα ίδια λεφτά είχε επιλέξει ένα μικρότερο scooter 300cc (5.000-6.000) και μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ μηχανή (8.000-9.000).

    Αλλά προφανώς δε θα μπορούσε να λέει ότι έχει t-max(που στο εξωτερικό βέβαια δε σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ)...

    Διάβαζα εκείνη την εποχή αγγελίες στο car και οι κάτοχοι scooter Yamaha είναι μια ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ μόνοι τους. Σε περιγραφή είχα διαβάσει "δεν το έχει δει ο ήλιος" , "δεν το έχει ακουμπήσει η βροχή" , "δεν έχει κάτσει σε πλαϊνό σταντ". Και το κορυφαίο , "πλύσιμο ΜΟΝΟ στο χέρι με ΕΙΔΙΚΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ"...

    Και επειδή μιλούσαμε για scooter , έφυγα ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ...

  15. #30
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Το tmax και τα ομοιά του είναι υβρίδια που μοιάζουν αλλά δεν είναι 100% σκούτερ και φυσικά απέχουν παρασάγγες από μοτοσυκλέτες.
    Το ότι έχουν γκάζι είναι ένας μύθος. Στρίβουν ικανοποιητικά εφόσον ο αναβάτης δεν φοβάται την θέση οδήγησης που είναι κάτι ανάμεσα cruiser και πολυθρόνα με τροχούς.

    Είναι μηχανικά πολύπλοκα λόγω του ιδιαίτερου σχήματος, δύσκολα στην συντήρηση και κατ' επέκταση ακριβά.

    Είναι εφεύρημα του marketing που βρήκε χώρο στον ευκατάστατο οδηγό scooter που θέλει το κάτι παραπάνω.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τεστ της Aprilia RSV4 από τον Max Biaggi
    από vaskunito στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2008, 21:58
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 16:14
  3. Απο Σημερα.................
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 08:16
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF