Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 70

Θέμα: Απογοητευση απο t-max

  1. #46
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Δε διαφωνω, απλα λεω οτι αν αντεχει η τσεπη καθημερινο 550αρη τοτε πρεπει να εισαι ετοιμος να δινεις λεφτα σε ζινες.. Τωρα το οτι θα κοιταξεις ποιο αναμεσα απο τις 3-4 πχ επιλογες ειναι πιο οικονομικο σε καταναλωση αυτο εννοειται.. δεν ειμαστε μαζοχες! Απλα οταν αγοραζουμε κατι που δεν ειναι φτιαγμενο για οικονομια δε γινεται να περιμενουμε καταναλωσεις 3 και 4 λιτρα.. Για αυτο υπαρχουν και τα 125-200 σκουτερ/παπια που θα σε πανε τα 60χμ χωρις να δωσεις ενα σωρο λεφτα σε καυσιμα..
    Δεκτόν έτσι όπως το θέτεις.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Όταν λέτε καίει πολύ τί εννοείται?
    Εδώ βλέπω απο έναν με μπόλικα χιλιόμετρα και είναι περίπου στα 5Λ/100χλμ το οποίο το θεωρώ λογικό για το συγκεκριμένο τύπο δίκυκλου. (μήν πώ πολύ καλό!)
    https://www.spritmonitor.de/en/detail/971310.html

    Μήπως επειδή είναι στο στρώσιμο?

    Δε ξέρω τί έχω πάθει στο ΜΤ-07 μου και φέτος (πέρασα τα 10.000χλμ) βλέπω πολύ χαμηλές καταναλώσεις που πλέον δεν θεωρώ ότι ο νεοσσός πίνει xanax και μετά ανεβαίνει!
    Είμαι 0.5λίτρα/100χλμ κάτω στη μέση κατανάλωση των τελευταίων 5.000χλμ.

  3. #48
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Όταν λέτε καίει πολύ τί εννοείται?
    Εδώ βλέπω απο έναν με μπόλικα χιλιόμετρα και είναι περίπου στα 5Λ/100χλμ το οποίο το θεωρώ λογικό για το συγκεκριμένο τύπο δίκυκλου. (μήν πώ πολύ καλό!)
    https://www.spritmonitor.de/en/detail/971310.html

    Μήπως επειδή είναι στο στρώσιμο?

    Δε ξέρω τί έχω πάθει στο ΜΤ-07 μου και φέτος (πέρασα τα 10.000χλμ) βλέπω πολύ χαμηλές καταναλώσεις που πλέον δεν θεωρώ ότι ο νεοσσός πίνει xanax και μετά ανεβαίνει!
    Είμαι 0.5λίτρα/100χλμ κάτω στη μέση κατανάλωση των τελευταίων 5.000χλμ.
    Κατ' αρχάς μιλάμε για το SYM TL500, και εννοώ καταναλώσεις των 7-8Lt/100km με απλή οδήγηση, πιο απλή... κοιμάσαι.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Κατ' αρχάς μιλάμε για το SYM TL500, και εννοώ καταναλώσεις των 7-8Lt/100km με απλή οδήγηση, πιο απλή... κοιμάσαι.
    Λάθος μου. Μπερδεύτηκα με τις παραθέσεις παραπάνω.

    Γίνεται να καταναλώνει τόσο?
    Η συμ λέει
    ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 4.2 lit/100km (EURO4)



    Πού την πηγαίνει τη βενζίνη? Μήπως φταίει το στρώσιμο?

    ΥΓ.
    ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ 12.5 L
    Δηλαδή δε βγάζει καν 200χιλιόμετρα?

    ΥΓ2
    Πρακτικολόγιο

    Υπάρχουν πολλές πρακτικές πλευρές που θα πρέπει να μελετήσουμε πιο προσεκτικά όταν με το καλό θα έρθει στην Ελλάδα το Maxsym TL για πλήρη δοκιμή. Για παράδειγμα, στην Πορτογαλία δεν είχαμε την ευκαιρία να δούμε κάτι σχετικό με την κατανάλωσή του, καθώς στα όργανα υπάρχει μόνο ένδειξη στιγμιαίας και όχι μέσης κατανάλωσης καυσίμου. Ένα μέσος όρος από παρατηρήσεις μας βγάζει μια τιμή γύρω στα 5 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα, αλλά σε καμιά περίπτωση δε θεωρείται αξιόπιστη μέτρηση από μια βόλτα με τιμές στιγμιαίας κατανάλωσης που κρατήσαμε από μνήμης.

    Για την ιστορία πάντως, να αναφέρω πως μετά τη βόλτα των περίπου 100 χιλιομέτρων ο δείκτης βενζίνης είχε απωλέσει δύο από τις πέντε γραμμές του, δείγμα πως η αυτονομία του θα ξεπερνά εύκολα τα 200 χιλιόμετρα σε ανοικτό δρόμο.
    https://www.bikeit.gr/scooter-papia-...oli-portogalia


    Η κατανάλωση που καταγράφτηκε στη δοκιμή μας ήταν 5,8lt/100km μέσα στην πόλη, 4,3lt/100km σε επαρχιακούς δρόμους και 5,3 λίτρα στα 100km στο ταξίδι. Οπότε υπολογίστε μια μέση κατανάλωση στα 5,2 lt, και συνεπώς η μέση αυτονομία από το ντεπόζιτο των 12,5 λίτρων φτάνει τα 240 χιλιόμετρα.
    https://scooternet.gr/%CF%80%CE%BB%C...9%CE%BC%CE%AE/

  5. #50
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Λάθος μου. Μπερδεύτηκα με τις παραθέσεις παραπάνω.

    Γίνεται να καταναλώνει τόσο?
    Η συμ λέει
    ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 4.2 lit/100km (EURO4)



    Πού την πηγαίνει τη βενζίνη? Μήπως φταίει το στρώσιμο?

    ΥΓ.
    ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ 12.5 L
    Δηλαδή δε βγάζει καν 200χιλιόμετρα?
    Ακριβώς αυτό μου έχει πει, ότιδεν βγάζει 200χλμ. Παίζει να φταίει και το στρώσιμο αν και η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη.
    Επίσης να πω, πως βασίζομαι στα λεγόμενα του. Σοβαρό παιδί είναι, μόνο από άγνοια υπολογισμού θα έλεγα πως μπορεί να μου πει "ψέματα".

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς αυτό μου έχει πει, ότιδεν βγάζει 200χλμ. Παίζει να φταίει και το στρώσιμο αν και η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη.
    Επίσης να πω, πως βασίζομαι στα λεγόμενα του. Σοβαρό παιδί είναι, μόνο από άγνοια υπολογισμού θα έλεγα πως μπορεί να μου πει "ψέματα".
    Ας βάλει κανένα πρόγραμμα υπολογισμού να μήν υπολογίζει ανα γέμισμα αλλά ανα πολλά γεμίσματα που μικραίνει το λάθος.
    Αν η διαφορά επιμένει καλά ξεμπερδέματα.
    Η διαφορά είναι τεράστια και κάτι δεν πάει καλά.


    πχ. https://play.google.com/store/apps/d...a.fuelio&hl=el

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Το TL καίει στο χαλαρό 5lt/100km , το έχει γνωστός μου ο οποιος κοντεύει τα 10.000km.

    Κάποιος που θέλει αποκλειστικά σκούτερ , του αρέσει το Τ-Max αλλα δε θέλει ή δε μπορεί να δώσει τα παραπάνω να το πάρει στρέφεται σε αυτό. Και για αυτά που πληρώνεις είναι τίμιο σε σύγκριση με το T-Max.

    Η κατανάλωση όμως για scooter είναι μεγάλη. Με βασικό κριτήριο την κατανάλωση πας και παίρνεις το NC750X αν δε σου βγαίνουν για integra ή X-ADV.

    Προσωπικά ποτε δεν κατάλαβα γιατί κάποιος δίνει τόσα λεφτά για σκούτερ που καίει πολλά και δεν είναι και Ιαπωνικό. Μιλάμε για δίκυκλα με βασική χρήση το commute.

    Βέβαια περί ορεξεος...

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Το TL καίει στο χαλαρό 5lt/100km , το έχει γνωστός μου ο οποιος κοντεύει τα 10.000km.

    Κάποιος που θέλει αποκλειστικά σκούτερ , του αρέσει το Τ-Max αλλα δε θέλει ή δε μπορεί να δώσει τα παραπάνω να το πάρει στρέφεται σε αυτό. Και για αυτά που πληρώνεις είναι τίμιο σε σύγκριση με το T-Max.

    Η κατανάλωση όμως για scooter είναι μεγάλη. Με βασικό κριτήριο την κατανάλωση πας και παίρνεις το NC750X αν δε σου βγαίνουν για integra ή X-ADV.

    Προσωπικά ποτε δεν κατάλαβα γιατί κάποιος δίνει τόσα λεφτά για σκούτερ που καίει πολλά και δεν είναι και Ιαπωνικό. Μιλάμε για δίκυκλα με βασική χρήση το commute.

    Βέβαια περί ορεξεος...
    πάντως οι πωλήσεις του xadv σε σχέση με τα λεφτα που ζητάει ειναι πολύ ψηλά. Ομορφο βέβαια, δεν ειναι το κλασσικο σκούτερ σχημα, ωραια χρώματα, Honda... αλλα και 13 χηνες?

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Το TL καίει στο χαλαρό 5lt/100km , το έχει γνωστός μου ο οποιος κοντεύει τα 10.000km.

    Κάποιος που θέλει αποκλειστικά σκούτερ , του αρέσει το Τ-Max αλλα δε θέλει ή δε μπορεί να δώσει τα παραπάνω να το πάρει στρέφεται σε αυτό. Και για αυτά που πληρώνεις είναι τίμιο σε σύγκριση με το T-Max.

    Η κατανάλωση όμως για scooter είναι μεγάλη. Με βασικό κριτήριο την κατανάλωση πας και παίρνεις το NC750X αν δε σου βγαίνουν για integra ή X-ADV.

    Προσωπικά ποτε δεν κατάλαβα γιατί κάποιος δίνει τόσα λεφτά για σκούτερ που καίει πολλά και δεν είναι και Ιαπωνικό. Μιλάμε για δίκυκλα με βασική χρήση το commute.

    Βέβαια περί ορεξεος...

    Τι εννοεις ειναι μεγαλη; Εγω με 150αρη της πιατζιο 6/100 εντως εκαιγα (4τ). Αμα καιει τοσο μια χαρα ειναι!

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Τι εννοεις ειναι μεγαλη; Εγω με 150αρη της πιατζιο 6/100 εντως εκαιγα (4τ). Αμα καιει τοσο μια χαρα ειναι!
    sh300 μέγιστη (είχα έρθει Αθήνα Χειμώνα) είχα 4.3 και πάνω απο 4.5 δεν καίνε με τίποτα εκτός αν έχουν πρόβλημα

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Τι εννοεις ειναι μεγαλη; Εγω με 150αρη της πιατζιο 6/100 εντως εκαιγα (4τ). Αμα καιει τοσο μια χαρα ειναι!
    Forza 300 , ίδιος κινητήρας με το SH που γράφει και το παιδί από πάνω. Είμαι 88 κιλά και έχω και τη μπαγαζιερα. Έχω κάνει 4.200km από αρχές Μαρτίου , όλα Αθήνα και η μέση κατανάλωση που έχω είναι 3.2l/100km

    Ανά γέμισμα που το βλέπω στο trip control καίω από 3.0 μέχρι 3.4

    Βάλε τα σε βάθος χρόνου και θα καταλάβεις πόσο πολύ είναι το 5 ή το 6 για σκούτερ πόλης όταν ένα 750αρι ΝC750Χ με 55 άλογα καίει λιγότερα..

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Forza 300 , ίδιος κινητήρας με το SH που γράφει και το παιδί από πάνω. Είμαι 88 κιλά και έχω και τη μπαγαζιερα. Έχω κάνει 4.200km από αρχές Μαρτίου , όλα Αθήνα και η μέση κατανάλωση που έχω είναι 3.2l/100km

    Ανά γέμισμα που το βλέπω στο trip control καίω από 3.0 μέχρι 3.4

    Βάλε τα σε βάθος χρόνου και θα καταλάβεις πόσο πολύ είναι το 5 ή το 6 για σκούτερ πόλης όταν ένα 750αρι ΝC750Χ με 55 άλογα καίει λιγότερα..
    συνηθως τα μηχανάκια τα οδηγάνε άνθρωποι που θέλουν να γουσταρουν στο δρομο και οι αποκλίσεις κατανάλωσης ειναι μικρες. στα σκουτερ ομως καποιοι οδηγάνε σαν να ειναι πανω σε μηχανή ενω άλλοι σαν να ειναι πανω σε ηλεκτρικο πατινι. εκει οι διαφορες ειναι μεγάλες. εγω με σκούτερ που έπρεπε να βλέπει 3,5λ έβλεπα ΠΑΝΤΑ 4,5. Αν εισαι χαλαρος και δεν γκαζώνεις λες και κανεις κοντρα με τα ντελίβερι της γειτονιας βλέπεις πολύ χαμηλές καταναλώσεις.

  13. #58
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    πάντως οι πωλήσεις του xadv σε σχέση με τα λεφτα που ζητάει ειναι πολύ ψηλά. Ομορφο βέβαια, δεν ειναι το κλασσικο σκούτερ σχημα, ωραια χρώματα, Honda... αλλα και 13 χηνες?
    λεφτα υπαρχουν που ειχε πει και ο ΠΑΠ και ειχαμε πεσει ολοι νατον φαμε
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    συνηθως τα μηχανάκια τα οδηγάνε άνθρωποι που θέλουν να γουσταρουν στο δρομο και οι αποκλίσεις κατανάλωσης ειναι μικρες. στα σκουτερ ομως καποιοι οδηγάνε σαν να ειναι πανω σε μηχανή ενω άλλοι σαν να ειναι πανω σε ηλεκτρικο πατινι. εκει οι διαφορες ειναι μεγάλες. εγω με σκούτερ που έπρεπε να βλέπει 3,5λ έβλεπα ΠΑΝΤΑ 4,5. Αν εισαι χαλαρος και δεν γκαζώνεις λες και κανεις κοντρα με τα ντελίβερι της γειτονιας βλέπεις πολύ χαμηλές καταναλώσεις.
    Φίλε μου θα σου πω τη δίκη μου εμπειρία σαν νέος οδηγός από το Μάρτιο :

    1. Δεν ανοίγω απότομα το γκάζι στις εκκινήσεις. Έχω σκοπό να κρατήσω το σκούτερ για χρόνια , το σέβομαι και δεν έχω καμία διάθεση να σκίσω τον κινητήρα των μόλις 300cc.

    2. Δε θεωρώ ότι οδηγώ αργά όταν σχεδόν μόνιμα είμαι πάνω από τα όρια ταχύτητας. Όταν στην Κηφισίας πάω με 80-100 , στο ποτάμι με 90-110 ή στην Αττική οδό με 100-120.

    3. Όταν βλέπω φανάρι που γίνεται κόκκινο μπροστά μου απλά πιάνω δεξιά λωρίδα και αφήνω το γκάζι.

    4. Όταν κάποιος κολλάει από πίσω μου , τον αφήνω απλά να περάσει. Θα τον περάσω στο επόμενο φανάρι και αν μου κολλήσει ξανά θα τον αφήσω πάλι να περάσει...

    Τα σκούτερ είναι μέσα μετακίνησης εντός πόλης και αν τα σέβεσαι θα κάνουν τα 2-3 πράγματα για τα οποία έχουν φτιαχτεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Ένα από αυτά είναι και η χαμηλή κατανάλωση.

    Για 1000km το μήνα χρήση , δηλαδή 12.000km το χρόνο κάποιος που καίει 2l/100km παραπάνω με μέση τιμή βενζίνης 1.45 ξοδεύει 350 ευρώ το χρόνο παραπάνω ΜΟΝΟ για βενζίνες.

    Και δε μιλάμε για παπιά αλλά για μηχανές 300cc που μπορούν να σε μεταφέρουν εντός πόλης σβέλτα και με ασφάλεια.

    Μου αρέσει ο κόσμος των μηχανών και ήδη έχω αρχίσει να ψάχνομαι και για μια μηχανή ευχαρίστησης. Δε θα με ένοιαζε πολύ η κατανάλωση σε αυτή καθώς δε θα έκανα πολλά χιλιόμετρα. Το ίδιο ισχύει και για τα service. Άλλο όμως να αγοράζεις ένα προϊόν με πρώτη προτεραιότητα την ευχαρίστηση σου και άλλο να αγοράζεις ένα προϊόν με βάση τις καθημερινές σου ανάγκες.

    Αυτός είναι και ο λόγος που δεν καταλαβαίνω την ύπαρξη scooter όπως το T-Max που κοστίζουν όσο ένα καλό μεσαίο scooter και μια μεσαία μηχανή χωρίς να είναι κορυφαία σε ΚΑΝΕΝΑ τομέα..
    Τελευταία τροποποίηση από Looter; 02/08/2020 στις 01:48.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Ο λόγος ύπαρξης του, είναι ότι υπάρχουν κάποιοι στους οποίους αρέσει αυτό το είδος σκούτερ, όπως εμένα και εσένα αρέσουν οι μεγάλες μηχανές.
    Αν υπήρχαν μόνο πρακτικά δίτροχα, θα υπήρχαν μόνο πάπια μέχρι 125, σκούτερ μέχρι 300cc, ss, touring και enduro.

    Όλες οι άλλες κατηγορίες δεν θα υπήρχαν...
    Για παράδειγμα, γιατί να πάρει κανείς γυμνό 600αρι, ενώ θα κάνει την ίδια δουλειά με ένα σκούτερ 300αρι;
    Γιατί του αρέσουν τα γυμνά είναι η απάντηση.
    Παρόλα αυτά, τα γυμνά δεν είναι κορυφαία σε κανένα τομέα, όπως και τα μεγάλα σκούτερ.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τεστ της Aprilia RSV4 από τον Max Biaggi
    από vaskunito στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2008, 21:58
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 16:14
  3. Απο Σημερα.................
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 08:16
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF