Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 70 από 70

Θέμα: Απογοητευση απο t-max

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ο λόγος ύπαρξης του, είναι ότι υπάρχουν κάποιοι στους οποίους αρέσει αυτό το είδος σκούτερ, όπως εμένα και εσένα αρέσουν οι μεγάλες μηχανές.
    Αν υπήρχαν μόνο πρακτικά δίτροχα, θα υπήρχαν μόνο πάπια μέχρι 125, σκούτερ μέχρι 300cc, ss, touring και enduro.

    Όλες οι άλλες κατηγορίες δεν θα υπήρχαν...
    Για παράδειγμα, γιατί να πάρει κανείς γυμνό 600αρι, ενώ θα κάνει την ίδια δουλειά με ένα σκούτερ 300αρι;
    Γιατί του αρέσουν τα γυμνά είναι η απάντηση.
    Παρόλα αυτά, τα γυμνά δεν είναι κορυφαία σε κανένα τομέα, όπως και τα μεγάλα σκούτερ.
    Εγώ είμαι αυτός
    3.5 μέση με το Sh300 χωρίς να το προσπαθώ. Ίσα ίσα επειδή το είχα βαρεθεί το έσκιζα κιόλας.
    4.5 μέση με το ΜΤ-07 με τάση να πέφτει.

    Μπούρδες δηλαδή (μιλάω μόνο για βενζίνες).
    Και το γουστάρω να πάω βόλτα.

    Το έχω σαν όχημα για τις καθημερινές μου ανάγκες και μου βγαίνει πολύ φθηνότερα απο το να κρατούσα και το ΣΗ και να έπαιρνα και ένα ΜΤ.
    Τώρα ευχαριστιέμαι ΚΑΘΕ μέρα! Δεν περιμένω τη μία στο τόσο για να βγάλω τη μηχανή να πάω βόλτα.

    Βάζω και τη βαλίτσα πίσω όταν έχω να μεταφέρω πράγματα και άντε γειά!
    Λίγο το κάθισμα πρέπει να φτιάξω μάλλον το χειμώνα γιατί κουράζει μετά τη 1μιση ώρα και το πίσω χωρίς κάποια πετσέτα δεν αντέχεται (απο μένα) ούτε μισή ώρα.

    Το Τ-μαξ ούτε εγώ βρίσκω λόγο ύπαρξης αφού πλέον αγοράζεις κούτα αμάξι στα τόσα λεφτά με ίδια ή και χαμηλότερη κατανάλωση.
    Νομίζω ότι και η συντήρηση του είναι πανάκριβη.

  2. #62
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Το T-max είναι όντως υπερκοστολογημένο αλλά εκεί τελειώνει η κριτική του στο κόσμο των σκούτερ. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα.
    Θα πας στη δουλειά σου με αυτό, ζεστά και με προστατευμένα πόδια από βροχή και κρύο και ατσαλάκωτος και με το ίδιο μέσο θα γυρίσεις την Ευρώπη άνετα. Δεν είμαι φίλος της κατηγορίας των mega-scooter αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορώ να αναγνωρίσω τα οφέλη που έχει για τους κατέχοντες. Ο τίτλος του βασιλιά των σκούτερ έχει βάσεις από πίσω του.
    To X-adv είναι κάτι άλλο, εγώ δε θα το μπέρδευα με τη κατηγορία των σκούτερ. Εντελώς άλλη θέση οδήγησης, κινητήρας 100% μοτοσυκλετήσιος που δεν έχει τον χαρακτηριστικό τρόπο επιτάχυνσης των scooter, τιμόνι μοτοσυκλέτας. Είναι ένα υβρίδιο που αν το ακτινογραφήσεις έχει στοιχεία μοτοσυκλέτας κάτω από τα κουστούμια του. Είναι μια αιρετική μοτοσυκλέτα On/Off.
    Έχω οδηγήσει και τα δυο. (το A-xdv εκτενέστερα, σε Εθνική, πόλη με κίνηση και σε χώμα).

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.397
    ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

    μην περιμένετε δηλαδή να κάνουν ότι και οι μοτοσυκλέτες, η φυσική δεν ανατρέπεται

  4. #64
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

    μην περιμένετε δηλαδή να κάνουν ότι και οι μοτοσυκλέτες, η φυσική δεν ανατρέπεται
    Αυτό δεν αναφέρθηκε πουθενά και από κανέναν στο παρόν θέμα. Ούτε από όσους βλέπουν φιλικά τα scouter, ούτε από αυτούς που το βλέπουν εχθρικά ως μέσο. Δεν απαντώ με σκοπό την αντιπαράθεση αλλά καταθέτω τη δική μου οπτική.

    Να σταθώ σε αυτά που διαβάζω για το στυλάκι, το ύφος κτλ κατόχων T-MAX. Πρόκειται για μια συγκεκριμένη μερίδα ιδιοκτητών που για μένα δεν αξίζει να χαρακτηρίζει ένα μέσο και στο τέλος είναι και άδικο για όσους το έχουν γνωρίζοντας της ανάγκες τους και γιατί το πήραν. Το ίδιο συμβαίνει με διάφορες κατηγορίες μοτοσυκλετών. Τέτοια διαβάζω για όσους έχουν GS, TDM, TRACER 900, SS, KTM κτλ.

    Υπάρχει πολύς κόσμος που τιμά το μέσο που έχει επιλέξει με σωστό τρόπο άσχετα από τις δικές μας προσωπικές επιλογές. Κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθουμε να ασχολούμαστε περισσότερο με τα καλώς κείμενα παρά με την εύκολη κριτική σε κάθε τι. Αναρωτιέμαι ποια ανάγκη σπρώχνει έναν κάτοχο SS μοτοσυκλέτας να ασχοληθεί κριτικά με ένα mega scooter; Και εγώ -όπως όλοι μας- έχω επιλέξει και έχω εξελιχθεί κυρίως μέσα από μια κατηγορία μοτοσυκλέτας. Όχι μόνο δε λειτουργώ επικριτικά για τις υπόλοιπες κατηγορίες αλλά αντιθέτως χαίρομαι με όσους προβάλλουν με όμορφο τρόπο τη χαρά τους, την εκμετάλλευση δυνατοτήτων των μοτοσυκλετών τους... θέλω να πω, η ποικιλία στα δίτροχα είναι όμορφο πράγμα και δε θα ασχοληθώ με τις κακές εξαιρέσεις μερικών κατόχων είτε αυτοί είναι πολλοί είτε λίγοι. Είναι εξαιρέσεις και ως τέτοιες πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε για να υπερασπιστούμε τους σωστούς αναβάτες, από τη κατηγορία των scouter μέχρι τις Super Sport.

    Τον πόλεμο μεταξύ οδηγών μηχανοκίνητων τροχοφόρων δεν τον υιοθετώ, όλα ανεξαιρέτως κρύβουν ομορφιά.

  5. #65
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

    μην περιμένετε δηλαδή να κάνουν ότι και οι μοτοσυκλέτες, η φυσική δεν ανατρέπεται
    Για αυτό πέρνεις οικονομικό σκουτεράκι έως 200cc για την πόλη, super market κλπ. και για όλα τα άλλα έχεις μια μοτοσυκλέτα.

    Η άσκηση έχει λυθεί εδώ και χρόνια.

    Με τα χρήματα του tmax μπορείς να χεις και ακόμη μια bonus μοτοσυκλέτα για το βουνό.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Κατ' αρχάς μιλάμε για το SYM TL500, και εννοώ καταναλώσεις των 7-8Lt/100km με απλή οδήγηση, πιο απλή... κοιμάσαι.
    Τόσα καίει το gsxr 1000!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #67
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος

    Τον πόλεμο μεταξύ οδηγών μηχανοκίνητων τροχοφόρων δεν τον υιοθετώ, όλα ανεξαιρέτως κρύβουν ομορφιά.
    Αυτό μόνο και δεν γράφω και εγώ το λογύδριο που μου ήρθε στο μυαλό .
    Αρκεί να έχεις αίσθηση του τι καβαλάς.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 02/08/2020 στις 13:34.
    porca miseria.

  8. #68
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2017
    Μηνύματα
    13
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

  9. #69
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2017
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Σκούτερ πάνω από 200-300cc.......πεταμενα λεφτά..
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Το υπερ αναλυσαμε παιδια! Ο καθενας ας οδηγαει οτι γουσταρει! Αμα δεν ηταν τοσο ακριβο εγω το τσιμπουσα ανετα το τ μαξ, μου αρεσει παρα πολυ η ανεση που προσφερει. Στο γκαζι υστερει παρα πολυ για τα λεφτα του οπως ειπα στο αρχικο ομως!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Τεστ της Aprilia RSV4 από τον Max Biaggi
    από vaskunito στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2008, 21:58
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 16:14
  3. Απο Σημερα.................
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 08:16
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF