Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Πρωτη μηχανη!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/07/2020
    Μηνύματα
    0

    Πρωτη μηχανη!

    Καλησπερα! Ονομαζομαι Γιωργος και ειμαι σχεδον 27. Μπαινω κατευεθειαν στο θεμα. Θελω να αποκτησω το Yamaha FZ6 με τα φερινγκ εδω και 2 χρονια. Δεν εχω εμπειρια απο μηχανες. Μονο ενα 50αρι οδηγαω. Τωρα τελειωνω τα μαθηματα για το απεριοριστο διπλωμα και Σεμπτεμβρη θα δωσω εξετασεις. Η ερωτηση ειναι η εξης! Ειναι καλο το Fazer για πρωτη μηχανη και για αρχαριο? Μερικοι μου λενε ναι, αλλοι παλι οχι. Να ξεκαθαρισω πως ειμαι πολυ προσγειωμενος. Δεν νιωθω την αναγκη να τρεξω ειμαι πολυ πρεκτικος και οδηγω αμυντικα εκ φυσεως. ελπιζω να δω απαντηση σας. Ευχαριστω και τον προταιρων!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Δες λίγο το βίντεο αυτό απο το 15.30 και μετά.

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Για κάποιον που δεν είναι φύσει Ινδιάνος το φεηζερ θεωρώ ότι είναι χρυσή τομή.
    Είναι πολιτισμένο, χαμηλά δεν έχει δύναμη κάτι που θα ωφελήσει τον νέο, ψηλά ξυρίζει, κάνει το κομιουτερ ή/και τον τουρίστα άνετα.
    Γίνεται όμως και πυροβολακι αν/όταν το θελήσεις.
    Και όλα αυτά σε ένα πολύ αξιόπιστο πακέτο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2013
    Μηνύματα
    20
    Ήταν η πρώτη μοτοσυκλέτα μου στα 28 μου και οχτώ χρόνια μετά είμαστε ακόμα μαζί για τους λόγους που περιέγραψε ο σύντροχος από πάνω. Προηγούμενη εμπειρία τα μαθήματα οδήγησης και ούτε 100 χλμ με ένα cb400sf. Δεν τρομάζει σε καμία περίπτωση χαμηλά αλλά θέλει και προσοχή από τον αρχάριο ψηλά καθώς δεν είναι και λίγα τα 98 άλογα του. Από αξιοπιστία στα 65000+ χλμ που είμαστε μαζί, μου είχε βγάλει εκτός προγραμματισμένης συντήρησης, μία λάμπα! και τεντωτήρα καδένας!

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Δες λίγο το βίντεο αυτό απο το 15.30 και μετά.
    Μπραβο που το έβαλες, δεν το ειχα υποψη μου αυτο που προσπαθούμε να πουμε σε νεοεισερχόμενους ο χουντρας το εξηγεί τεχνικα.
    Δυστυχώς η ανάγκη των ανθρώπων να "μεγαλώσουν" επεκτείνεται σε καθε δίλημμα στην καθημερινότητα της ζωης τους. Ειναι μέρος της Κουλτούρας

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgosbal Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα! Ονομαζομαι Γιωργος και ειμαι σχεδον 27. Μπαινω κατευεθειαν στο θεμα. Θελω να αποκτησω το Yamaha FZ6 με τα φερινγκ εδω και 2 χρονια. Δεν εχω εμπειρια απο μηχανες. Μονο ενα 50αρι οδηγαω. Τωρα τελειωνω τα μαθηματα για το απεριοριστο διπλωμα και Σεμπτεμβρη θα δωσω εξετασεις. Η ερωτηση ειναι η εξης! Ειναι καλο το Fazer για πρωτη μηχανη και για αρχαριο? Μερικοι μου λενε ναι, αλλοι παλι οχι. Να ξεκαθαρισω πως ειμαι πολυ προσγειωμενος. Δεν νιωθω την αναγκη να τρεξω ειμαι πολυ πρεκτικος και οδηγω αμυντικα εκ φυσεως. ελπιζω να δω απαντηση σας. Ευχαριστω και τον προταιρων!
    Να το πάρεις...είμαστε 3 χρόνια μαζί και εμένα η πρώτη μου "μεγάλη" μηχανή και δεν με δυσκόλεψε πουθενά όντας αρχαριος...Πέρα από έναν ανορθωτη δεν μου έχει βγάλει τίποτα αλλο.Μεχρι της 6.5 χιλιάδες είναι σαν crypton x με αναβολικά μετά τις 6.5 βγαίνει το R6 από μέσα του

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2019
    Μηνύματα
    34
    Γνωστός μου πηρε στροφή με φειζερ 600 πάτησε λακουβα του εφυγε,του μαγκωσε το πόδι μεταξυ ντεπόζιτου και ασφάλτου κ του το έκοψε απευθείας, τον παρέσυρε βρήκε το αλλο σε μια βιδα βασης κολώνας ΔΕΗ κ κόπηκε κ το αλλο. Σημερα περπατά με τεχνίτα μελη 1η μηχανή ηταν γ εκείνον. Μην πας σε τόσα κυβικά κ μην πάρεις τόσο βαριά μηχανή. Προτίμησε κατι πιο αργό κ πιο ελαφρύ . Γιάννης πελλιδης λέγεται δες τον στο γιουτιουμπ

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leonidas89 Προβολή μηνύματος
    Γνωστός μου πηρε στροφή με φειζερ 600 πάτησε λακουβα του εφυγε,του μαγκωσε το πόδι μεταξυ ντεπόζιτου και ασφάλτου κ του το έκοψε απευθείας, τον παρέσυρε βρήκε το αλλο σε μια βιδα βασης κολώνας ΔΕΗ κ κόπηκε κ το αλλο. Σημερα περπατά με τεχνίτα μελη 1η μηχανή ηταν γ εκείνον. Μην πας σε τόσα κυβικά κ μην πάρεις τόσο βαριά μηχανή. Προτίμησε κατι πιο αργό κ πιο ελαφρύ . Γιάννης πελλιδης λέγεται δες τον στο γιουτιουμπ
    Με αυτά που γράφεις δεν είναι για Να πάρεις καν μηχανή.
    Πάω να πάρω σκούτερ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leonidas89 Προβολή μηνύματος
    Γνωστός μου πηρε στροφή με φειζερ 600 πάτησε λακουβα του εφυγε,του μαγκωσε το πόδι μεταξυ ντεπόζιτου και ασφάλτου κ του το έκοψε απευθείας, τον παρέσυρε βρήκε το αλλο σε μια βιδα βασης κολώνας ΔΕΗ κ κόπηκε κ το αλλο. Σημερα περπατά με τεχνίτα μελη 1η μηχανή ηταν γ εκείνον. Μην πας σε τόσα κυβικά κ μην πάρεις τόσο βαριά μηχανή. Προτίμησε κατι πιο αργό κ πιο ελαφρύ . Γιάννης πελλιδης λέγεται δες τον στο γιουτιουμπ
    μππππρρρρρρρρρ

    έλεος ρε φίλε μας τσουτσούριασες πρωινιάτικα

    η περιγραφή μου θύμισε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maxresdefault.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	83,1 KB 
ID:	419924
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Φίλε ως νέος οδηγός θα σου πρότεινα να μην πας από 50αρι σε τόσο μεγάλη μηχανή.
    Και εγώ δίπλωμα απεριόριστα έβγαλα με σκοπό να πάρω σκούτερ για αρχή , 300cc.
    Πίστεψε με , στην πρώτη στροφή που πήρα με λίγα χιλιόμετρα παραπάνω "αναγκάστηκα" να αλλάξω λωρίδα και βρέθηκα από τη μέση στη δεξιά...
    Ευτυχώς που δεν υπήρχε αυτοκίνητο.
    Και μιλάμε για ΛΙΓΑ (5-10km) παραπάνω από όσο θα έπρεπε.
    Καταλαβαίνεις ότι με ΜΗΔΕΝΙΚΗ εμπειρία σε αυτά τα κυβικά , με το γκάζι να ανεβάζει τα χιλιόμετρα σε κλάσματα του δευτερολέπτου και με τη ΜΗΔΕΝΙΚΗ αίσθηση της ταχύτητας που θα έχεις πόσο δύσκολη θα είναι η αντίδραση σου σε μια στιγμή που πρέπει να δράσεις ακαριαία.

    Πέτα καλύτερα μερικά λεφτά τώρα σε μια μηχανή 125-250cc για να μη χρειαστείς αύριο πολλά περισσότερα..

    Η εμπειρία ΔΕΝ αγοράζεται , ΟΥΤΕ και η υπομονή.
    Ευτυχώς όμως είναι ΤΣΑΜΠΑ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μππππρρρρρρρρρ

    έλεος ρε φίλε μας τσουτσούριασες πρωινιάτικα

    η περιγραφή μου θύμισε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maxresdefault.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	83,1 KB 
ID:	419924
    watchmojo ρε σκληρέ ;;; Πες μου ότι είσαι και σαμπσκράϊμπερ ...
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Κανε μια στάση στα 250-300 κυβικά. π.χ Kawasaki SL 250
    Πάρε εμπειρίες από οδήγηση.
    Κάνε αν μπορεις και ένα σχολείο εκπαίδευσης μοτοσυκλέτας. Μάθε πρώτα τα βασικά και μετά ανεβαίνεις κυβικά.
    Τώρα από 50cc σε Τετρακυλινδρο 600αρη με σχεδόν 100 άλογα είναι τεράστιο "άλμα".
    Καλά έκανε ο leonidas89 και σε τρόμαξε.
    Καλύτερα να ανέβεις κυβικά όχι απότομα, αλλά σταδιακά.
    Επίσης τα βιντεάκια του κ. Χουντρα είναι πολυ χρήσιμα σε όλους. Καλό θα ήταν να τα ρίξεις μια ματιά στο YouTube.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Εγώ είμαι της άποψης ότι μεγαλύτερη σημασία έχει αυτό που κουβαλάς στο κεφάλι σου. Αν είσαι συνειδητοποιημένος ότι κι αν πάρεις θα προσέχεις. Η διαφορά είναι ότι αν αποφασίσεις να ψαχτείς τότε με ένα όχημα με υψηλά όρια (είτε μηχανή είτε αυτοκίνητο) η απόσταση που πρέπει να καλυφθεί είναι μεγάλη, ειδικά όταν δεν υπάρχει εμπειρία οπότε η εκμάθηση να ειναι λογικά και πιο δύσκολη. Εκεί έχει νόημα να ξεκινήσεις από κάτι μικρό και αργότερα να πας σε μεγαλύτερο. Βέβαια άμα είσαι συνηδειτοποιημένος και αποφασισμένος να ψαχτείς πας από μόνος σου σε κάτι που ειναι κοντά στις ικανότητες σου.

    Αλλιώς αμα σου αρέσει κάτι απλά πας και το παίρνεις, αρκεί να έχεις πλήρη επιγνωση του τι παίρνεις. Και φυσικά να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι θα κάνεις απλά βόλτα αν δεν "τοχεις". Με αυτή την προυπόθεση η αναφορά σε ατυχήματα δεν μου λεει τίποτα, είναι πολύ μεγάλη ιστορία η ανάλυση τους και δε νομίζω να έχει νόημα εδω. Αντίθετα νόημα θα είχε να αναφέρονταν κάποια τερτίπια της υποψήφιας μοτοσυκλέτας (που την κάνουν δύσκολη ή εύκολη) ώστε να σχηματίσει και ο υποψήφιος κάτοχος μια εικόνα για το τι θα αντιμετωπίσει.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φίλε motojojo θα αντιμετωπίσει +94 άλογα από το 50αρη που οδηγάει.
    Τέλος πάντων, ο καθένας στην ζωή, όπως το θέτεις κάνει ότι νομίζει. Συμφωνώ.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Φίλε motojojo θα αντιμετωπίσει +94 άλογα από το 50αρη που οδηγάει.
    Τέλος πάντων, ο καθένας στην ζωή, όπως το θέτεις κάνει ότι νομίζει. Συμφωνώ.
    Και οι οδηγοι αυτοκινητων στα 18 τους, απο τα 0 αλογα πηγαινουν στα 60-70-90-120 με οχημα μεικτου βαρους που ξεκιναει απο τα 900kg.

    Ο καθενας διαλεγει οπως νομιζει, δεν ειμαστε εδω να κρινουμε την ψυχοσυνθεση του, την εμπειρια του, την ηλικια του κλπ
    Εχει κουρασει η προσπαθεια να ορισουμε σωνει και καλα μια δικη μας καμπυλη εκμαθησης.

    Αντε και απο 50 ανεβηκε στα 250.
    Ξερεις εσυ τι απωθημενα μπορει να βγαλει στα 500-600-800-900-1000cc αν τυχει και οδηγησει;
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF