Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Suzuki sv650 99-02 θορυβος αλυσιδακια

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2016
    Μηνύματα
    6

    Suzuki sv650 99-02 θορυβος αλυσιδακια

    Καλησπέρα παιδιά είμαι κάτοχος suzuki sv650s 99-02 το μηχανάκι έχει 83.000 χιλιόμετρα και έχει αρχίσει ήδη ο θορυβος από τα αλυσιδακια ο θορυβος επιδεινώθηκε μετά από αλλαγή μαρκας λαδιού και αντιτριβικου χρησιμοποιούσα elf ημισυνθετικά 10-40 και άλλαξα σε silkolene ημισυνθετικά 10-40ειδικά μέσα σε κίνηση πόλης μόλις βγαίνω εθνική και το ανοίγω λίγο και ζεσταθεί καλά ο θορυβος σχεδόν εξαφανίζετε.Διαβαζω πολλά σε φορούμε αλλαγή τεντωτηρων από sv650k2 υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με το θέμα η να συστήσει μηχανικό ειδικό στα sv650 που να του έχει λύσει το προβλημα και να έχει εμπειρία;

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2016
    Μηνύματα
    6
    Κάθε συμβουλή από άτομο έμπειρο που έχει αντιμετωπίσει το θέμα ο ίδιος πολυτιμη

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από diaponeos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά είμαι κάτοχος suzuki sv650s 99-02 το μηχανάκι έχει 83.000 χιλιόμετρα και έχει αρχίσει ήδη ο θορυβος από τα αλυσιδακια ο θορυβος επιδεινώθηκε μετά από αλλαγή μαρκας λαδιού και αντιτριβικου χρησιμοποιούσα elf ημισυνθετικά 10-40 και άλλαξα σε silkolene ημισυνθετικά 10-40ειδικά μέσα σε κίνηση πόλης μόλις βγαίνω εθνική και το ανοίγω λίγο και ζεσταθεί καλά ο θορυβος σχεδόν εξαφανίζετε.Διαβαζω πολλά σε φορούμε αλλαγή τεντωτηρων από sv650k2 υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με το θέμα η να συστήσει μηχανικό ειδικό στα sv650 που να του έχει λύσει το προβλημα και να έχει εμπειρία;
    Εάν δεν είσαι μισότρελος ψείρας και ακούς θορύβους με ακουστικά γιατρού
    δεν είναι από το λάδι
    Με το μοτεράκι σου δεν έχω ασχοληθεί αλλά ναι έχω ακούσει για τεντωτήρες σε κάποια

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2016
    Μηνύματα
    6
    Καλησπέρα ψείρας είμαι ωστόσο το κλανγκ κλανγκ σιγουρα το ακούω πιο έντονα το λάδι που έβαλα παρόλο που γράφει το ίδιο ιξώδες μου φάνηκε λίγο πιο λεπτό έχω ακούσει ότι μπορεί αυτό να συμβαίνει με αλλαγή λαδιού βέβαια το προβλημα προυπηρχε αλλά δεν το άκουγα τόσο πολύ σταματάτε όταν ζεστενοταν μέχρι που σκέφτηκα ότι με το αντιτριβικου δε ζεστενεται η μηχανή τόσο καλά και κάνει περισσότερο θορυβο

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της talimpan
    Εγγραφή
    05/11/2016
    Μηνύματα
    20
    Αντιτριβικό;


    Τα λάδια παρόλο που γράφουν το ίδιο ιξώδες δεν έχουν την ίδια ρευστότητα, από εταιρία σε εταιρία έχει διαφορά. Το να βάλεις πρόσθετα στο λάδι αλλάζεις την δομή και συμπεριφορά του... για καλό ή για κακό δεν ξέρω.

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Για ποια αλυσιδακια μιλαμε ρε μαγκες..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Για ποια αλυσιδακια μιλαμε ρε μαγκες..??
    Τολμώ να υποθέσω για "καδένες χρονισμού".
    #1

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	58 
Μέγεθος:	4,1 KB 
ID:	419913

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2016
    Μηνύματα
    6
    Πολύ σωστά καδένες χρονισμού ή καδένες εκκεντροφόρων είναι γνωστό θέμα στα sv650 ειδικά πρώτης γενιάς τικι τικι τικι σε ξένα forum άλλοι συμβουλεύουν να το αφήσεις έτσι δεν έχει πρόβλημα άλλοι αλλάζουν τεντωτηρες από κ2 άλλοι βάζουν μηχανικούς άλλοι αλλάζουν τεντωτηρες και αλυσιδακια μαζί
    Τελευταία τροποποίηση από diaponeos; 27/07/2020 στις 19:11.

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Για ποια αλυσιδακια μιλαμε ρε μαγκες..??
    κάτι χρυσά
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ε καλά μια στο τόσο και αλλαγή τεντωτήρα/καδένας είναι στο πρόγραμμα δυστυχώς .Έχει αλλαχτεί ποτέ στην μοτοσυκλέτα;
    Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι ειδικό μηχανικό στα SV για μια γνώμη στο τι ακους.
    porca miseria.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2016
    Μηνύματα
    6
    Κάποιοι λένε πως το προβλημα λυνετε αν βαλεις τεντωτηρες από κ2 το θέμα είναι ποιο άλλοι μου λένε πως ταιριαζει άλλοι λένε δεν ταιριάζει για αυτό αν κάποιος μάστορας η ιδιώτης τι έχει δοκιμάσει με ενδιαφέρει σαν ανταλλακτικό η suzuki το δινει με διαφορετικό μηχανισμο

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] EMC fully adjustable shock, Suzuki SV650/S 99-02
    από gcrook στο forum Αγγελίες αξεσουάρ & ανταλλακτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2018, 13:36
  2. Κινητηρας DL650 σε SV650 99-02
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 138
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 02:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF