Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Περί παντελονιου ο λόγος

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104

    Περί παντελονιου ο λόγος

    Ψαχουλεύοντας λίγο το φόρουμ υπάρχουν πολλά θέματα για κράνος και μπουφάν αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό με παντελόνι, οπότε ρωτάω εδω.

    Τις τελευταίες μέρες ψάχνομαι λίγο για μοτοσυκλετικό παντελόνι. Η χρήση που θέλω να κάνω είναι κυρίως βολτάδικη και εκδρομική, οπότε θέλω να είναι άνετο και ευπαρουσίαστο ωστε να μην χρειάζεται να αλλάζω όταν αφήνω τη μηχανή. Πληροφοριακά για τις καυλοβόλτες έχω αλλο δερμάτινο (σετ με μπουφαν) αγωνιάρικης φιλοσοφίας οπότε είμαι καλυμένος για εκεί.

    Μιας και διαθέτω ήδη δερμάτινο (μαυρο) μπουφαν (easy rider και καλα, τρομάρα μου) ήθελα κάτι που να ταιριάζει μιας και με αυτό θα φοριέται οπότε κοιταζα κατι σε τζιν. Χτες πήγα σε ενα μαγαζί να δω τι υπάρχει. Παρεπιμπτωντος λόγω εποχής μάλλον ειχαν πολύ περιορισμένη ποικιλία αλλά πολύ καλες τιμες. Ξεπούλημα φάση.

    Αν γνωρίζει κανείς θα ήθελα να μου πει τι προστασία προσφέρουν αυτά τα παντελόνια σε ενδεχόμενο πτώσης και κυρίως σε σουρσιμο στην άσφαλτο. Γιατι οκ έχουν επιγονατίδες και ορισμένα κατι παρόμοιο και για τους γοφους.
    Μου έκανε εντύπωση ότι η υφή τους ήταν παρόμοια με αυτή στα κοινά τζιν. Και στις ετικέτες διάβαζα 100% βαμβακι αλλα και κάτι άλλα που δεν πολυκαταλάβαινα. Κάνουν τιποτα στο σουρσιμο ή γίνονται κομματια όπως τα απλά τζιν και κάθε ρουχο φυσικα που δεν προορίζεται για τετοια χρηση. Αλλιώς να παρω απλά ενα καλό σετ επιγονατιδες και κανα καραβόπανο απο H&M (που εχω ήδη για το ποδήλατο) και να είμαι κύριος.

    Γενικά υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξω? Κάποια εναλλακτική? Α και να ειναι καλοκαιρινό. Χειμώνα δεν κυκλοφορουμε.

  2. #2
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Απλό τζιν με επενδύσεις kevlar σε επίμαχα σημεία είναι για το σύρσιμο στην άσφαλτο για να μην καείς.... εκεί που έχει τις ενισχύσεις θα αντέξει αλλά νομίζω τα τζιν δεν έχουν επιγονατίδες φοράνε πρόσθετες εξωτερικές ή εσωτερικές... ανάλογα με το πόσο φαρδύ είναι.

    Θεωρώ ότι είναι καλύτερο από τα πλαστικά διάτρητα καλοκαιρινά που έχουν ενσωματωμένες επιγονατίδες της πλάκας.


    Αυτό στα χειμερινά παντελόνια δεν ισχύει γιατί λόγω του πάχους τους δίνουν καλύτερη προστασία από όλες τις πλευρές καθώς και ισοθερμικές επενδύσεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    Χρησιμοποιούν ύφασμα με ίνες ενισχυμένες (π.χ aramid και άλλα) , είναι πιο ανθεκτικά απο ένα κλασικό jean σε σύρσιμο.
    Το οποίο κλασικό jean (Levis κλπα) με το κλασικό σαν καραβόπανο ύφασμα είναι αρκετά ανθεκτικό αλλά τα σημερινά jean σπάνια είναι έτσι.

    Ένα τέτοιο chino της Spidi που έχω έχει μπαμπάτσικες επιγονατίδες , με πιστοποίηση EN επιπέδου 1
    Εννοείται οτι στη ζέστη ταλαιπωρεί λίγο για μέσα στην πόλη, είναι προτιμότερο για εκτός πόλης βόλτα.

  4. #4
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    246
    Επειδή και εγώ χρησιμοποιώ την μοτό για να πάω στην δουλειά αλλά δεν μπορώ να φοράω το παντελόνι της μηχανής (τράπεζα γαρ) αλλά με ενδαφέρει να έχω προστασία και από το κρύο αλλά και σε περίπτωση ατυχήματος σκέφτομαι να πάρω...

    ή κάτι τέτοιο πάνω από το παντελόνι
    https://www.motomarket-shop.gr/eksop...overpant-mayro
    μαζί με κάποιες προστασίες
    http://vassalos.gr/products.php?cat_id=123
    https://www.stelpet.gr/129/Prostateu...dusis-Anavati/

    ή κάτι τέτοιο που είδα σήμερα για μέσα από το παντελόνι;
    https://www.motoraid.eu/protection-b...ve-knee-guards

    Ακούω γνώμες ειδικά αν κάποιος έχει και προσωπική εμπειρία.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Καλησπερα φιλε. Ιδιο θεμα εχω και γω. Το νορντκαπ το ειχα αλλα ηταν κακιστη ποιοτητα και το πεταξα γρηγορα. Παρολα αυτα ηταν πολυ βολικο σαν χρηση.οι επιγονατιδες δεν προστατευουν απο καιρικα φαινομενα,ουτε απο συρσιμο.Εχω και απο αυτες αλλα πλεον τις χρησιμοποιω σπανια.
    Παρηγγειλα προχθες το spidi h2out superstorm, το οποιο εχει πολυ καλα reviews και με προσφορα black friday βγηκε κατι λιγοτερο απο 75 ευρω. Λενε πως ειναι ζεστο,αδιαβροχο, παιρνει προστασια στα γονατα και μπορεις απο μεσα να φορας οτιδηποτε. Σε καμια δεκαρια μερες θα το παραλαβω, αν ενδιαφερεσαι μπορω να γραψω ριβιου μετα τις πρωτες χρησεις..

  6. #6
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα φιλε. Ιδιο θεμα εχω και γω. Το νορντκαπ το ειχα αλλα ηταν κακιστη ποιοτητα και το πεταξα γρηγορα. Παρολα αυτα ηταν πολυ βολικο σαν χρηση.οι επιγονατιδες δεν προστατευουν απο καιρικα φαινομενα,ουτε απο συρσιμο.Εχω και απο αυτες αλλα πλεον τις χρησιμοποιω σπανια.
    Παρηγγειλα προχθες το spidi h2out superstorm, το οποιο εχει πολυ καλα reviews και με προσφορα black friday βγηκε κατι λιγοτερο απο 75 ευρω. Λενε πως ειναι ζεστο,αδιαβροχο, παιρνει προστασια στα γονατα και μπορεις απο μεσα να φορας οτιδηποτε. Σε καμια δεκαρια μερες θα το παραλαβω, αν ενδιαφερεσαι μπορω να γραψω ριβιου μετα τις πρωτες χρησεις..
    Πολύ καλό φαίνεται το Spidi. Από μπουφάν που είχα παλιά ήμουν πολύ ευχαριστημένος οπότε αν είναι το ίδιο ποιοτικό σίγουρα λέει. Για πες από που το πήρες γιατί δεν το βρίσκω Ελλάδα. Περιμένουμε και εντυπώσεις όταν με το καλό το παραλάβεις.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Το πήρα από motocard, αρχική 94, με έκπτωση Black friday -20% βγαίνει 75 τελικά μαζί με μεταφορικά. Νομίζω μέχρι αύριο ισχύει η black friday προσφορά..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Επειδή και εγώ χρησιμοποιώ την μοτό για να πάω στην δουλειά αλλά δεν μπορώ να φοράω το παντελόνι της μηχανής (τράπεζα γαρ) αλλά με ενδαφέρει να έχω προστασία και από το κρύο αλλά και σε περίπτωση ατυχήματος σκέφτομαι να πάρω...

    ή κάτι τέτοιο πάνω από το παντελόνι
    https://www.motomarket-shop.gr/eksop...overpant-mayro
    μαζί με κάποιες προστασίες
    http://vassalos.gr/products.php?cat_id=123
    https://www.stelpet.gr/129/Prostateu...dusis-Anavati/

    ή κάτι τέτοιο που είδα σήμερα για μέσα από το παντελόνι;
    https://www.motoraid.eu/protection-b...ve-knee-guards

    Ακούω γνώμες ειδικά αν κάποιος έχει και προσωπική εμπειρία.
    Ότι φοράς από πάνω δυστυχώς τσαλακώνει τ από κάτω.
    Εγώ είχα προσανατολιστεί ν αλλάζω στη δουλειά κάποτε αλλά ήταν μπελάς
    Το από πάνω πάντως προστατεύει από βρομιά.
    Δηλαδή δεν θα λερωθεί το παντελόνι αν πέσεις σε μια λακούβα με νερά.

    Πολλοί πήραν σκούτερ για αυτούς τους λόγους

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Το πήρα από motocard, αρχική 94, με έκπτωση Black friday -20% βγαίνει 75 τελικά μαζί με μεταφορικά. Νομίζω μέχρι αύριο ισχύει η black friday προσφορά..
    Να ξέρεις έχει δυνατότητα επιστροφής μέχρι και 15 Γενάρη λόγω BlackFriday. Μεγιές

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ψαχουλεύοντας λίγο το φόρουμ υπάρχουν πολλά θέματα για κράνος και μπουφάν αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό με παντελόνι, οπότε ρωτάω εδω.

    Τις τελευταίες μέρες ψάχνομαι λίγο για μοτοσυκλετικό παντελόνι. Η χρήση που θέλω να κάνω είναι κυρίως βολτάδικη και εκδρομική, οπότε θέλω να είναι άνετο και ευπαρουσίαστο ωστε να μην χρειάζεται να αλλάζω όταν αφήνω τη μηχανή. Πληροφοριακά για τις καυλοβόλτες έχω αλλο δερμάτινο (σετ με μπουφαν) αγωνιάρικης φιλοσοφίας οπότε είμαι καλυμένος για εκεί.

    Μιας και διαθέτω ήδη δερμάτινο (μαυρο) μπουφαν (easy rider και καλα, τρομάρα μου) ήθελα κάτι που να ταιριάζει μιας και με αυτό θα φοριέται οπότε κοιταζα κατι σε τζιν. Χτες πήγα σε ενα μαγαζί να δω τι υπάρχει. Παρεπιμπτωντος λόγω εποχής μάλλον ειχαν πολύ περιορισμένη ποικιλία αλλά πολύ καλες τιμες. Ξεπούλημα φάση.

    Αν γνωρίζει κανείς θα ήθελα να μου πει τι προστασία προσφέρουν αυτά τα παντελόνια σε ενδεχόμενο πτώσης και κυρίως σε σουρσιμο στην άσφαλτο. Γιατι οκ έχουν επιγονατίδες και ορισμένα κατι παρόμοιο και για τους γοφους.
    Μου έκανε εντύπωση ότι η υφή τους ήταν παρόμοια με αυτή στα κοινά τζιν. Και στις ετικέτες διάβαζα 100% βαμβακι αλλα και κάτι άλλα που δεν πολυκαταλάβαινα. Κάνουν τιποτα στο σουρσιμο ή γίνονται κομματια όπως τα απλά τζιν και κάθε ρουχο φυσικα που δεν προορίζεται για τετοια χρηση. Αλλιώς να παρω απλά ενα καλό σετ επιγονατιδες και κανα καραβόπανο απο H&M (που εχω ήδη για το ποδήλατο) και να είμαι κύριος.

    Γενικά υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξω? Κάποια εναλλακτική? Α και να ειναι καλοκαιρινό. Χειμώνα δεν κυκλοφορουμε.
    Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα αλλά εγώ είχα πάρει το προηγούμενο μοντέλο από αυτό από Motocard. Πήγα δοκίμασα το νούμερο μου και ταίριαζε τέλεια αλλά δυστυχώς αφού πήγα σπίτι και το φόρεσα αναγκάστηκα να πάρω το μεγαλύτερο το οποίο είναι λίγο φαρδύ. Ο λόγος είναι ότι κάθονται πολύ χαμηλά στη μέση και επειδή ήθελα να το φοράω έξω ή όταν πάω οδικώς στη δουλειά, με το που καθόμουν κέρναγα κωλοχαράδρα, βαθιά όμως όχι light. Από ποιότητα πάντως έιναι άψογο και από στυλ είναι πολύ ωραίο, δεν φαίνονται ούτε προστασίες ούτε τπτ. Το καινούργιο από ότι φαίνεται έχει και καλύτερες προστασίες.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Δεν έχω πάρει ακόμα γιατί προέκυπταν άλλα έξοδα και το τρενάριζα συνέχεια.

    Όμως αυτό φαίνεται πολύ ωραίο και σε φοβερή τιμή για την επωνυμία του. Φοβάμαι όμως να παραγγείλω γιατί δεν ξέρω το νουμερο και πως θα μου κάθεται μετά.

    Δυστηχώς δεν το σκέφτηκα καθολου να ξαναπάω σε καποιο κατάστημα αυτες τις μερες να δοκιμάσω.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Μέχρι μέσα Γενάρη η Motocard έχει δωρεάν επιστροφές και έτσι κι αλλιώς με οποιαδήποτε αγορά δικαιούσαι μια αλλαγή νούμερο. Επειδή πάω και τα παραλαμβάνω από το κατάστημα δεν ξέρω αν στις επιστροφές καλύπτουν αυτοί τα μεταφορικά.

    Αν το ύψος σου δεν είναι πάνω από 1.85 θα έλεγα να πάρεις το νούμερο που φοράς νορμάλ σε τζιν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    με το που καθόμουν κέρναγα κωλοχαράδρα, βαθιά όμως όχι light.
    πεθανα φίλος..να σαι καλά.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #14
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Είμαι στην ίδια αναζήτηση με εσένα ,έχω 2 cordures αλλά θέλω και ένα τζιν,έτσι κάτι πιο casual και αλήτικο θα έλεγα.
    Μόλις χάσω λίγα κιλά ακόμα θα ψάξω να δοκιμάσω αυτό https://shima.pl/en/products/giro
    porca miseria.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα φιλε. Ιδιο θεμα εχω και γω. Το νορντκαπ το ειχα αλλα ηταν κακιστη ποιοτητα και το πεταξα γρηγορα. Παρολα αυτα ηταν πολυ βολικο σαν χρηση.οι επιγονατιδες δεν προστατευουν απο καιρικα φαινομενα,ουτε απο συρσιμο.Εχω και απο αυτες αλλα πλεον τις χρησιμοποιω σπανια.
    Παρηγγειλα προχθες το spidi h2out superstorm, το οποιο εχει πολυ καλα reviews και με προσφορα black friday βγηκε κατι λιγοτερο απο 75 ευρω. Λενε πως ειναι ζεστο,αδιαβροχο, παιρνει προστασια στα γονατα και μπορεις απο μεσα να φορας οτιδηποτε. Σε καμια δεκαρια μερες θα το παραλαβω, αν ενδιαφερεσαι μπορω να γραψω ριβιου μετα τις πρωτες χρησεις..
    Προστασία από κρύο φοβερή (κρύο ΑΘήνας έτσι), το φοράς πάνω από τζιν με 3-5 βαθμούς και δεν καταλαβαίνεις τπτ σε διαδρομές 30'-40' με ταχύτητες 70-130 χαω. Προστασία από νερό μέχρι στιγμής δοκιμασμένη μόνο σε ψιχάλα οπότε δν το μετράω. Προστασία από πτώση υποτυπώδης, δέχεται έξτρα προστατευτικά γονάτου της SPIDI τα οποία εφαρμόζουν με βελκρο (πρέπει να πάρεις τα συγκεκριμένα, αλλιώς θέλει πατέντα), προστασία γοφών δεν έχει, προστασία στο σύρσιμο διαισθητικά θα έλεγα μέτρια. Ποιότητα προϊόντος φαίνεται εξαιρετική.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περί βελτιώσεων ο λόγος - ΧΤ 660
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 13:45
  2. περι αγορας ο λογος...
    από adam_tsouk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2004, 14:25
  3. περί mp3 ο λόγος
    από psaroulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2004, 14:38
  4. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 00:24
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF