Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 34 από 34

Θέμα: Οδηγηση παπιου 125cc με δίπλωμα 50cc

  1. #31
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasyamaha Προβολή μηνύματος
    Το χωριό μου να φανταστείτε δεν έχει καν σταση απλα το χειμώνα έρχεται το πρωί σχολικό
    Οπότε αποκλείω την πιθανότητα να γίνει ατύχημα

    Καταλαβαινω ότι θέλετε να μου δώσετε ένα παράδειγμα για το πόσο εύκολο είναι να γίνει ατύχημα, απλώς εδω ειναι λιγο δυσκολο να γίνει διότι οι δρόμοι δεν είναι τόσο επικινδυνοι(να πω δηλαδη οτι δεν εχω ορατοτητα σε στροφες πχ)και εγώ πηγαίνω σιγα

    Κοίτα να δεις, κάποια μηνύματά σου δείχνουν ότι σκέφτεσαι σοβαρά αλλά από άλλα ότι δεν έχεις συνειδητοποιηλσει κάποια πράγματα.
    Πχ λες δεν τρέχεις έτσι κι αλλιώς, ένα πενηντάρι τετράχρονο κάνα 70άρι πρέπει να το πιάνει, έστω και με δυσκολία, στην πραγματικότητα δεν θες παραπάνω για να είσαι νόμιμος, δεν έχεις γράψει λεπτομέρειες αλλά πόσο μακρυά πια πας για να κάνει ουσιαστική διαφορά το συν 10-15 χιλιόμετρα την ώρα;
    Πάρε το πολύ πολύ δίχρονο να καλύψεις σχεδόν τη διαφορά.
    Θα μάθεις και σωστότερα και ασφαλέστερα και θα είσαι και εντάξει και τυπικά

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Κοίτα να δεις, κάποια μηνύματά σου δείχνουν ότι σκέφτεσαι σοβαρά αλλά από άλλα ότι δεν έχεις συνειδητοποιηλσει κάποια πράγματα.
    Πχ λες δεν τρέχεις έτσι κι αλλιώς, ένα πενηντάρι τετράχρονο κάνα 70άρι πρέπει να το πιάνει, έστω και με δυσκολία, στην πραγματικότητα δεν θες παραπάνω για να είσαι νόμιμος, δεν έχεις γράψει λεπτομέρειες αλλά πόσο μακρυά πια πας για να κάνει ουσιαστική διαφορά το συν 10-15 χιλιόμετρα την ώρα;
    Πάρε το πολύ πολύ δίχρονο να καλύψεις σχεδόν τη διαφορά.
    Θα μάθεις και σωστότερα και ασφαλέστερα και θα είσαι και εντάξει και τυπικά
    Το μηχανάκι που εχω είναι yamaha mate 50 διχρονο. Το μηχανάκι ειναι του 83 και έχει πέσει πολύ ο κινητήρας. Δεν τραβάει πολύ αλλα απο τοτε που το πηγα σε έναν μάστορα που δεν ηξερε που παν τα 4 να φτιάξει την τρομπα λαδιου εγινε ακομα χειρότερο (αν και το πηγα σε έναν άλλο μετα). Τέλος πάντων το μηχανακι το έχω χιλιομετρησει με gps χωρίς εξάτμιση και λιγο πείραγμα στο γκάζι. Επιασε 56 χιλιομετρα και δεν ήμουν σε απόλυτη ευθεία ήταν λιγο κατηφορικός ο δρόμος. Για ξεκινησεις να ανέβεις μια καλουτσικη ανηφορα το βγαζεις μονο με 1η εκτος και αν έχεις φορά. Το 125αρι που είπα στον τίτλο(με διπλωμα για 50αρι παντα) το σκεφτόμουν γιατι τα καλοκαίρια περισσότερο πηγαίνω σε μια άλλη πόλη για φροντιστηρια κλπ που είναι 20χλμ+ μακριά και ο δρόμος είναι ταχείας δηλαδή 100-130χλμ. Οποτε θα αναγκαζομαι όλη την ώρα να κανω στην ακρη να με προσπερνανε και να έχω το άγχος μην γίνει τίποτα. Ελπίζω να σε κάλυψα.

  3. #33
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasyamaha Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι που εχω είναι yamaha mate 50 διχρονο. Το μηχανάκι ειναι του 83 και έχει πέσει πολύ ο κινητήρας. Δεν τραβάει πολύ αλλα απο τοτε που το πηγα σε έναν μάστορα που δεν ηξερε που παν τα 4 να φτιάξει την τρομπα λαδιου εγινε ακομα χειρότερο (αν και το πηγα σε έναν άλλο μετα). Τέλος πάντων το μηχανακι το έχω χιλιομετρησει με gps χωρίς εξάτμιση και λιγο πείραγμα στο γκάζι. Επιασε 56 χιλιομετρα και δεν ήμουν σε απόλυτη ευθεία ήταν λιγο κατηφορικός ο δρόμος. Για ξεκινησεις να ανέβεις μια καλουτσικη ανηφορα το βγαζεις μονο με 1η εκτος και αν έχεις φορά. Το 125αρι που είπα στον τίτλο(με διπλωμα για 50αρι παντα) το σκεφτόμουν γιατι τα καλοκαίρια περισσότερο πηγαίνω σε μια άλλη πόλη για φροντιστηρια κλπ που είναι 20χλμ+ μακριά και ο δρόμος είναι ταχείας δηλαδή 100-130χλμ. Οποτε θα αναγκαζομαι όλη την ώρα να κανω στην ακρη να με προσπερνανε και να έχω το άγχος μην γίνει τίποτα.. Ελπίζω να σε κάλυψα
    Ακόμα ένας λόγος να ΜΗΝ το πειράξεις σε κυβικά...Αν γίνει κάτι ξέρεις πόσο εύκολα θα σε βγάλουν και κερατά και δαρμένο; 2 λύσεις υπάρχουν: η το φτιάχνεις σε κάποιον σωστά η παίρνεις κάτι άλλο, πάντα στα ίδια κυβικά...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ακόμα ένας λόγος να ΜΗΝ το πειράξεις σε κυβικά...Αν γίνει κάτι ξέρεις πόσο εύκολα θα σε βγάλουν και κερατά και δαρμένο; 2 λύσεις υπάρχουν: η το φτιάχνεις σε κάποιον σωστά η παίρνεις κάτι άλλο, πάντα στα ίδια κυβικά...
    Το yamaha που εχω προφανώς και δεν θα το έχω να κανω μεγαλες διαδρομές οποτε μαλλον θα πάρω κάποιο άλλο.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. 135 cc με δίπλωμα 50cc
    από Paul M. στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2017, 01:14
  2. Ανταλλαγή 125cc με 50cc
    από danel στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2014, 06:09
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2014, 01:19
  4. με δίπλωμα για 50cc τι παίζει αν αγοράσεις παπί 125άρι ?
    από Therai στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2012, 10:28
  5. Δίπλωμα 50cc 125cc
    από BillFtw στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 03:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF