Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Οδηγηση παπιου 125cc με δίπλωμα 50cc

  1. #16
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Τώρα αν σου πω ότι έχω φίλο με ....Varadero χωρίς δίπλωμα,φορτώνει τις βαλιτσάρες του, φοράει πάντα κράνος-παντελόνια κτλ βέβαια και γυρνάει όλη την Ελλάδα σαν να μην τρέχει μια που λένε;
    Θα πει κάποιος ε οκ ,τι να το κάνει ,θα του μάθουν να οδηγάει; Δεν πάει έτσι όμως.
    Δυστυχώς έχει και τέτοιους.
    porca miseria.

  2. #17
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αφού θέλεις να ασχοληθείς γιατί δεν τον "δίνεις" στο τοπικό αστυνόμο, ίσως κ με παραίνεση να τον σκίσει, να τον τσιμπήσει επί σκοπού κ να τον γράψει.
    Καταλαβαίνω ότι ακούγεται λίγο άσχημο ολο αυτό. Ο Έλλην όμως δυσκολευεται να κατανοήσει βασικά πράγματα με το καλό...αφετέρου η ίδια κατάληξη θα είναι σε περίπτωση κακιάς ώρας κ πιθανότατα πολύ παραπάνω από ένα απλό δικαστήριο για στέρηση διπλώματος.
    Μου βάζεις ιδέες.... Κοίτα, προκειμένου να τον προστατέψω και αυτό είμαι ικανός να κάνω.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #18
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Αληθινή ιστορία από επαρχία του Ν. Λέσβου....

    Σε μια από τις τουριστικότερες περιοχές του νησιού βρέθηκα Αύγουστο για διακοπές. Πηγαίνω συχνά, κάθε 2ο ή 3ο έτος θα κάνω τις διακοπές μου εκεί. Έχω πολλούς φίλους εκεί, φίλους που αναπτύξαμε ισχυρούς δεσμούς από τα χρόνια της νεότητας. Ένας εκ των φίλων μου είναι αστυνομικός. Κάποτε ανοίξαμε μια συζήτηση για τη παραβατικότητα, την απουσία διπλώματος, την απουσία κράνους. Σε μικρές περιοχές όπου όλοι είναι με έναν τρόπο γνωστοί μεταξύ τους το φαινόμενο είναι πιο συχνό, υπάρχει μια κοινωνική αδυναμία να εφαρμοστεί ο νόμος καθώς όλοι είναι αλληλο-εξαρτώμενοι και ζουν κυριολεκτικά "μαζί". Μου εξιστορήθηκε μια ιστορία που είχε τραγική κατάληξη.

    Ένας πιτσιρικάς είχε ένα παπί. Είχε παπί αλλά δεν είχε δίπλωμα. Οδηγούσε αρκετά επικίνδυνα και φυσικά δεν έπαιρνε ούτε προσωπικά μέτρα ασφάλειας. Κάποια στιγμή ο φίλος μου ο Κ... έπιασε τον πατέρα του και του έκανε τις σχετικές παρατηρήσεις για το γιο του, εξηγώντας του ότι για το καλό του αν δεν συμμορφωθεί θα πράξει τα δέοντα. Ο πατέρας απάντησε επιθετικά, λίγο-πολύ του είπε πως καλό θα είναι οι αστυνομικοί να ασχολούνται με τους εμπόρους ναρκωτικών και να μην ασχολούνται με το γιο του που παρά τη παραβατική χρήση του παπιού είναι εξαιρετικός οδηγός...
    Λίγους μήνες μετά ο πιτσιρικάς αυτός σκοτώθηκε. Ο Κ.... διασταυρώθηκε στο δρόμο με το πατέρα του νεκρού παιδιού ο οποίος συνοδευόταν από τον αδερφό του (και θείο του νεκρού παιδιού) και σταμάτησε να τον συλλυπηθεί. Αυτή τη φορά την επίθεση την έκανε ο θείος του παιδιού... "αν κάνατε σωστά τη δουλειά σας ο μικρός δε θα είχε σκοτωθεί". Τα βλέμματα του Κ... και του πατέρα διασταυρώθηκαν όμως δεν βγήκε λέξη από κανένα στόμα. Ο πατέρας έσκυψε το κεφάλι και μαζί με τον αδερφό του απομακρύνθηκαν.

    Η ιστορία δεν ταιριάζει ακριβώς με τα ερωτήματα, τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα στα οποία θέλουμε να οδηγήσουμε το νεαρό φίλο μας Kostasyamaha. Όμως τα διπλώματα για κάποιον λόγο υπάρχουν, ακόμη και αν η εκπαίδευση είναι ελλιπέστατη σε σχέση με το τι αντιμετωπίζεις όταν βγαίνεις στους δρόμους, θα πρέπει να είναι επιδίωξη "του/μας" να μάθουμε ότι καλύτερο μπορούμε γύρω από την ασφαλή οδήγηση αλλά αφού πρώτα είμαστε κατοχυρωμένοι και τυπικά.

    Για αυτό θα σε παρακαλέσω αγαπητέ Kostasyamaha πάρε ότι καλύτερο μπορείς στα 50 κυβικά, συνήθως αυτά τα δίχρονα μπορεί να είναι ταχύτερα αλλά έχουν και καλύτερα περιφερειακά όπως π.χ. φρένα. Το κόστος της βενζίνης δεν είναι τίποτα μπροστά στο κόστος μιας άσχημης στιγμής. Σκέψου πόσο υπέροχο θα ήταν αυτή να είναι μια επιλογή συνειδητή δική σου. Πόσο περισσότερο θα ευχαριστηθείς να διαφοροποιηθείς με ΔΙΚΗ ΣΟΥ απόφαση από τους υπόλοιπους της πιθανής παρέας που έχεις. Να φοράς κράνος, να φοράς μπουφάν, να γίνεις η "μεγάλη" μικρογραφία ενός ώριμου αλλά σύγχρονου μοτοσυκλετιστή.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 30/07/2020 στις 16:35.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2019
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε παλικάρι μου καλό.... Αυτό κατάλαβες από αυτά που σου λένε πιο πάνω; Το πρόβλημα δεν είναι ο καλός η κακός μπάτσος.... Δεν είναι ο έλεγχος η μη έλεγχος....
    Το προβλήμα είναι αν εκεί που πηγαίνεις ανέμελα και άνετα στο χωριό σου, σου την βγει ο μπάρμπας συγχωριανός και γίνει η στραβή, θα την πληρώσει ΟΛΟ το σπίτι σου τόσο οικονομικά όσο και ποινικά! Οικονομικά διότι ο μπάρμπας (εγώ τουλάχιστον, αυτό θα έκανα) θα απαιτήσει μέχρι και το λερωμένο σωβρακο να του πάρεις καινούργιο και ποινικά για τους γονείς σου για αμέλεια εποπτείας ανηλίκου... Το έπιασες τώρα; Σκέψου λίγο.... Αξίζει;
    Αυτό ακριβώς!

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αληθινή ιστορία από επαρχία του Ν. Λέσβου....
    Οδηγούσε αρκετά επικίνδυνα και φυσικά δεν έπαιρνε ούτε προσωπικά μέτρα ασφάλειας.

    Για αυτό θα σε παρακαλέσω αγαπητέ Kostasyamaha πάρε ότι καλύτερο μπορείς στα 50 κυβικά, συνήθως αυτά τα δίχρονα μπορεί να είναι ταχύτερα αλλά έχουν και καλύτερα περιφερειακά όπως π.χ. φρένα. Το κόστος της βενζίνης δεν είναι τίποτα μπροστά στο κόστος μιας άσχημης στιγμής. Σκέψου πόσο υπέροχο θα ήταν αυτή να είναι μια επιλογή συνειδητή δική σου. Πόσο περισσότερο θα ευχαριστηθείς να διαφοροποιηθείς με ΔΙΚΗ ΣΟΥ απόφαση από τους υπόλοιπους της πιθανής παρέας που έχεις. Να φοράς κράνος, να φοράς μπουφάν, να γίνεις η "μεγάλη" μικρογραφία ενός ώριμου αλλά σύγχρονου μοτοσυκλετιστή.
    Ευχαριστω για τον κοπο σου και κατανοω αυτο που θελεις να μου πεις. Φυσικά και θα έχω εξοπλισμό οταν οδηγαω και χωρίς τρέλες. Απλως ελεγα για κάτι λιγο πιο ανετο αλλα μαλλον θα πάω για 50αρι.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε παλικάρι μου καλό.... Αυτό κατάλαβες από αυτά που σου λένε πιο πάνω; Το πρόβλημα δεν είναι ο καλός η κακός μπάτσος.... Δεν είναι ο έλεγχος η μη έλεγχος....
    Το προβλήμα είναι αν εκεί που πηγαίνεις ανέμελα και άνετα στο χωριό σου, σου την βγει ο μπάρμπας συγχωριανός και γίνει η στραβή, θα την πληρώσει ΟΛΟ το σπίτι σου τόσο οικονομικά όσο και ποινικά! Οικονομικά διότι ο μπάρμπας (εγώ τουλάχιστον, αυτό θα έκανα) θα απαιτήσει μέχρι και το λερωμένο σωβρακο να του πάρεις καινούργιο και ποινικά για τους γονείς σου για αμέλεια εποπτείας ανηλίκου... Το έπιασες τώρα; Σκέψου λίγο.... Αξίζει;
    Εννοείται πως δεν αξίζει όμως όπως ανέφερα παραπάνω μέσα στο χωριό ποτε δεν τρέχω και προσέχω. Για αυτό τον λογο είναι λιγο δυσκολο να γίνει ατύχημα και οι δρόμοι δεν είναι επικινδυνοι (πχ κλειστές στροφές). Ωστόσο απλα ζήτησα τη γνώμη των μελών για μεγαλύτερα κυβικα σε δρόμο ταχείας με δίπλωμα για 50αρι και με όλο τον εξοπλισμό.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2019
    Μηνύματα
    52
    Στα 16 μονο 50ρι μπορεις νομιμα. Εχουν προσπαθησει πολλα ατομα να βρουν λυση αλλα παπαλα....

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Είναι δύσκολο για έναν καυλωμένο, απερίσκεπτο 16χρονο να καταλάβει ότι ξέρουμε ακριβώς πώς είναι να είσαι καυλωμένος, απερίσκεπτος 16χρονος και απλά θέλουμε να αποφύγει έναν κίνδυνο που εμείς (σε πιο εύκολες εποχές) αγνοήσαμε.
    Η αληθεια ειναι οτι εχεις και λιγο δικιο, ομως οτι κανω το κανω εξω απο το χωριο και οχι τρελα πραγματα μπορει κανα στησιματακι με τα 50αρια αλλα μεχρι εκει

  9. #24
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasyamaha Προβολή μηνύματος
    Η αληθεια ειναι οτι εχεις και λιγο δικιο, ομως οτι κανω το κανω εξω απο το χωριο και οχι τρελα πραγματα μπορει κανα στησιματακι με τα 50αρια αλλα μεχρι εκει
    Απλά θέλω να καταλάβεις ότι αυτά που σου γράφουμε δεν είναι αφ' υψηλού, πολλοί εδώ μέσα είμαστε "been there, done that" και ευτυχώς δεν το πληρώσαμε. Εγώ που ποτέ δεν ήμουν κάγκουρας ή κάφρος έχω κάνει 1-2 μαλακίες με την άδεια των γονιών μου που τώρα τις σκέφτομαι και απορώ πώς με άφησαν.

    Άσχετα του αν θα κάνεις κόντρες ή ήρεμες βόλτες, τυπικά θα είσαι παράνομος κι αυτή είναι η ουσία. Η ελάχιστη πιθανότητα να καταστραφούν οικονομικά οι γονείς σου ή να μπλέξετε χωρίς τέλος, πλέον ξέρω ότι δεν αξίζει, ειδικά αφού μπορείς να είσαι νόμιμος χωρίς πολλές θυσίες εκτός από το γκάζι.

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasyamaha Προβολή μηνύματος
    Η αληθεια ειναι οτι εχεις και λιγο δικιο, ομως οτι κανω το κανω εξω απο το χωριο και οχι τρελα πραγματα μπορει κανα στησιματακι με τα 50αρια αλλα μεχρι εκει
    Αυτό το "λίγο δίκιο" θυμίζει το "ολίγον έγκυος"..... Καλά μυαλά, αγόρι μου, ότι είχαμε να σου πούμε το είπαμε. Δυστυχώς εδώ, επειδή οι περισσότεροι είμαστε πουρά και κάποιοι (μαζί κι εγώ) γλυτώσαμε από τύχη εντελώς, τα χειρότερα, δεν χαϊδεύουμε αυτιά. Βλέπεις, η τύχη δεν είναι πάντα με το μέρος σου.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Φιλαράκο φαντάσου να πέσεις με το παπί σε καμια στάση λεωφορείου και να σκοτώσεις καμια δεκαρια άτομα,απλά καταστραφηκες για πάντα...

  12. #27
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Φιλαράκο φαντάσου να πέσεις με το παπί σε καμια στάση λεωφορείου και να σκοτώσεις καμια δεκαρια άτομα,απλά καταστραφηκες για πάντα...
    Να τους κάνουμε 6-7 τους σκοτωμένους;;;;;;;;;;;;;;;;;

    Πιό ρεαλιστικό είναι...............................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #28
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Φιλαράκο φαντάσου να πέσεις με το παπί σε καμια στάση λεωφορείου και να σκοτώσεις καμια δεκαρια άτομα,απλά καταστραφηκες για πάντα...
    Ρε φίλε.... ούτε φορτηγό δεν καθαρίζει 10 νοματαίους σε στάση κατά πρώτον και κατά ντέΦτερον, σε χωριό είναι, πόσους να έχει μια στάση πια;

    Για να σοβαρευτούμε: έναν να τραυματίσει σοβαρά, αρκεί....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Φιλαράκο φαντάσου να πέσεις με το παπί σε καμια στάση λεωφορείου και να σκοτώσεις καμια δεκαρια άτομα,απλά καταστραφηκες για πάντα...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε.... ούτε φορτηγό δεν καθαρίζει 10 νοματαίους σε στάση κατά πρώτον και κατά ντέΦτερον, σε χωριό είναι, πόσους να έχει μια στάση πια;

    Για να σοβαρευτούμε: έναν να τραυματίσει σοβαρά, αρκεί....
    Το χωριό μου να φανταστείτε δεν έχει καν σταση απλα το χειμώνα έρχεται το πρωί σχολικό
    Οπότε αποκλείω την πιθανότητα να γίνει ατύχημα

    Καταλαβαινω ότι θέλετε να μου δώσετε ένα παράδειγμα για το πόσο εύκολο είναι να γίνει ατύχημα, απλώς εδω ειναι λιγο δυσκολο να γίνει διότι οι δρόμοι δεν είναι τόσο επικινδυνοι(να πω δηλαδη οτι δεν εχω ορατοτητα σε στροφες πχ)και εγώ πηγαίνω σιγα

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasyamaha Προβολή μηνύματος
    Το χωριό μου να φανταστείτε δεν έχει καν σταση απλα το χειμώνα έρχεται το πρωί σχολικό
    Οπότε αποκλείω την πιθανότητα να γίνει ατύχημα

    Καταλαβαινω ότι θέλετε να μου δώσετε ένα παράδειγμα για το πόσο εύκολο είναι να γίνει ατύχημα, απλώς εδω ειναι λιγο δυσκολο να γίνει διότι οι δρόμοι δεν είναι τόσο επικινδυνοι(να πω δηλαδη οτι δεν εχω ορατοτητα σε στροφες πχ)και εγώ πηγαίνω σιγα
    Οπότε το να πέσεις σε στάση με 10 νοματαίους το ξεχνάμε

    Το θέμα το εξαντλήσαμε πλέον, νομίζω. Καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 135 cc με δίπλωμα 50cc
    από Paul M. στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2017, 01:14
  2. Ανταλλαγή 125cc με 50cc
    από danel στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2014, 06:09
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2014, 01:19
  4. με δίπλωμα για 50cc τι παίζει αν αγοράσεις παπί 125άρι ?
    από Therai στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2012, 10:28
  5. Δίπλωμα 50cc 125cc
    από BillFtw στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 03:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF