Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Οδηγηση παπιου 125cc με δίπλωμα 50cc

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40

    Οδηγηση παπιου 125cc με δίπλωμα 50cc

    Καλησπέρα στα μέλη του φορουμ. Είμαι 15 χρονών και σε κάτι μηνες γίνομαι 16. Με βάση το νομο μέχρι 16 χρονών βγάζεις διπλωμα για 50αρι. Ομως επειδη οι αποστάσεις που θέλω να κάνω είναι λιγο μεγαλες (30χλμ) ελεγα να οδηγω ενα 125αρι που εχω για να είμαι πιο ανετος. Να σημειώσω ότι μένω επαρχία αλλα πολυ κοντα στην πόλη που θέλω να πηγαινω υπάρχει χωριό με τμημα. Αν με σταματήσουν φορώντας κράνος και έχοντας τα σχετικά χαρτιά (εκτος απο ασφάλεια που δεν ισχύει για 50cc) τι πρόκειται να μου κάνουν εκτος απο πρόστιμο 200 ευρώ για ασφαλεια;

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά ούτε και (θα έπρεπε να) σταματάνε οι ανησυχίες σου σε πιθανό έλεγχο της τροχαίας.
    Αν κάνεις μια γύρα εδώ στα πολλά παρόμοια θέματα, θα διαπιστώσεις ότι γενικώς αποτρέπουμε με τις συμβουλες την οδήγηση οχήματος χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα.
    Δεν είναι γιατί θέλουμε να σε/σας ξενερωσουμε.
    Πολλοί οδηγούσαμε κάποτε έτσι.
    Η φάση όμως εδώ και χρόνια έχει αλλάξει.
    Δε θες να μπλέξεις.
    Οπότε μη μπλέξεις
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Ένα πράγμα θα σου πω.
    Χτυπα ξυλο έχεις ένα ατυχημα, φταίς δεν φταίς... την πλερωσες. Για να μην στο πω.. αλλιώς.
    Ανασφάλιστο όχημα - χωρίς σωστό δίπλωμα. Άρα χωρίς πιστοποίηση ικανότητας οδήγησης οχήματος.
    Κάνε υπομονή και οδηγα το 50αρη.
    Και όταν με το καλό περασει ο καιρός βγάζεις το μεγαλυτερο δίπλωμα.
    Να οδηγάς και να φοβάσαι κάθε περιπολικό που βλέπεις μην σε σταματήσει για έλεγχο;.Οχι φίλε.

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Oδηγώντας πενηντάρια ξεκινήσαμε οι περισσότεροι............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μαλλον το ξανασκεφτηκα. Παιρνω ένα 50αρι για μετακίνηση σε δουλειές και το πολύ πολύ εχω το 125αρι για βόλτες στο χωριό που ως γνωστόν οι νόμοι εκει είναι ανύπαρκτοι.

    Επίσης οδηγώ μηχανακι και το πρώτο μου ήταν ένα mate 50αρι :]

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Χαχαχαχα όντως έχεις δίκιο. Στα χωριά είναι νόμοι είναι όντως "ανύπαρκτοι"..
    Μέχρι να γίνει η στραβή κ να γίνουν "υπαρκτοί"
    Εκεί τρως πουτσα που το μετανιώνεις για μια ζωή κ εσύ κ η οικογένεια σου (ναι επειδή είσαι ανήλικος ακόμη, την μαλακια σου την πληρώνει ο πατέρας κ η μάνα σου)

    Αλλά έλα μωρέ σε σένα θα τύχει?

  7. #7
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    261
    μου κάνει εντύπωση ότι τελευταία διαβάζω τέτοιου είδους μηνύματα (οδήγηση χωρίς δίπλωμα ή οδήγηση με δίπλωμα που δεν κάνει για τα κυβικά του δικύκλου κ.λπ.)
    μπαίνοντας κάποιος πιτσιρικάς σε ένα φόρουμ για να ρωτήσει τι πρέπει και τι δεν πρέπει (και καλά κάνει) είναι επειδή το έχει συζητήσει πρώτα με τους δικούς του και θέλει μια δεύτερη γνώμη; δεν το έχει συζητήσει καθόλου; και εάν το έχει συζητήσει και εδώ του λένε άλλα θα πάρει ένα μηχανάκι να κόβει βόλτες χωρίς να έχει τα απαραίτητα έγγραφα; εγώ στην ηλικία σου (επειδή μεγάλωσα επαρχία και με πατέρα μοτοσικλετιστή) ούτε το αγροτικό από το πάρκινγκ δεν με άφηνε να βγάλω πριν πάρω δίπλωμα και ας του ζάλιζα τα παπάρια. τότε τσαντίλα, τώρα στα 42 μου, με δύο παιδιά, που το σκέφτομαι και λίγα έκανε...

  8. #8
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Είναι δύσκολο για έναν καυλωμένο, απερίσκεπτο 16χρονο να καταλάβει ότι ξέρουμε ακριβώς πώς είναι να είσαι καυλωμένος, απερίσκεπτος 16χρονος και απλά θέλουμε να αποφύγει έναν κίνδυνο που εμείς (σε πιο εύκολες εποχές) αγνοήσαμε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Πελάτης μου πλήρωσε συγχωριανό που τον χτύπησε ο γιός του χωρίς να τον καλύπτει το ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ μηχανάκι του (λόγω ηλικίας και κυβκών) γύρω στα 10.000€....μόνο και μόνο να μην μπλέξει ο γιός του
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2019
    Μηνύματα
    52
    αν δεν κανεις μαγκουριές και έχεις κράνος/δίπλωμά για 50ρι αν σε σταματησουν υπάρχει πιθανότητα να σε αφήσει να φύγεις άλλα ΑΝ γίνει ατύχημά πολύ άπλα την γαμήσεις...

    Επειδή είμαι στην ίδια κατάστασή με εσένα και σε νιώθω θα σου πρότεινα ένα δίχρονο 50ρι ( aprilia sx/rx , derbi senda, derbi gpr , gilera gsm ) τελική θα δεις στα 80 πάνω κάτω και με ένα πιστόνι , carb και εξάτμισή μπορεις να φτάσεις εύκολα τα 12αλογάκια και τελικη 110 με κοντο γραναζομα, ολα αυτα με μαμά στρόφαλο αν εχει το derbi EURO 3 μοτερ.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    μου κάνει εντύπωση ότι τελευταία διαβάζω τέτοιου είδους μηνύματα (οδήγηση χωρίς δίπλωμα ή οδήγηση με δίπλωμα που δεν κάνει για τα κυβικά του δικύκλου κ.λπ.)
    μπαίνοντας κάποιος πιτσιρικάς σε ένα φόρουμ για να ρωτήσει τι πρέπει και τι δεν πρέπει (και καλά κάνει) είναι επειδή το έχει συζητήσει πρώτα με τους δικούς του και θέλει μια δεύτερη γνώμη; δεν το έχει συζητήσει καθόλου; και εάν το έχει συζητήσει και εδώ του λένε άλλα θα πάρει ένα μηχανάκι να κόβει βόλτες χωρίς να έχει τα απαραίτητα έγγραφα; εγώ στην ηλικία σου (επειδή μεγάλωσα επαρχία και με πατέρα μοτοσικλετιστή) ούτε το αγροτικό από το πάρκινγκ δεν με άφηνε να βγάλω πριν πάρω δίπλωμα και ας του ζάλιζα τα παπάρια. τότε τσαντίλα, τώρα στα 42 μου, με δύο παιδιά, που το σκέφτομαι και λίγα έκανε...
    Φυσικά το έχω συζητήσει με τους γονείς μου απλα θελω ενα μέσο για να πηγαίνω σε φροντιστηρια κλπ γιατι η απόσταση είναι λιγο μεγάλη και οι γονείς μου είναι δύσκολο να με πηγαίνουν

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Swoozm8 Προβολή μηνύματος
    αν δεν κανεις μαγκουριές και έχεις κράνος/δίπλωμά για 50ρι αν σε σταματησουν υπάρχει πιθανότητα να σε αφήσει να φύγεις άλλα ΑΝ γίνει ατύχημά πολύ άπλα την γαμήσεις...

    Επειδή είμαι στην ίδια κατάστασή με εσένα και σε νιώθω θα σου πρότεινα ένα δίχρονο 50ρι ( aprilia sx/rx , derbi senda, derbi gpr , gilera gsm ) τελική θα δεις στα 80 πάνω κάτω και με ένα πιστόνι , carb και εξάτμισή μπορεις να φτάσεις εύκολα τα 12αλογάκια και τελικη 110 με κοντο γραναζομα, ολα αυτα με μαμά στρόφαλο αν εχει το derbi EURO 3 μοτερ.
    Αυτό πιστεύω και εγώ αν πετύχεις καλο μπάτσο αλλα αν όχι την πηδηξες.

    Επίσης θα προτιμούσα καποιο τετράχρονο διότι απο οτι ξέρω τα διχρονο είναι πολύ καταλανωτικα

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasyamaha Προβολή μηνύματος
    Αυτό πιστεύω και εγώ αν πετύχεις καλο μπάτσο αλλα αν όχι την πηδηξες.

    Επίσης θα προτιμούσα καποιο τετράχρονο διότι απο οτι ξέρω τα διχρονο είναι πολύ καταλανωτικα
    Ρε παλικάρι μου καλό.... Αυτό κατάλαβες από αυτά που σου λένε πιο πάνω; Το πρόβλημα δεν είναι ο καλός η κακός μπάτσος.... Δεν είναι ο έλεγχος η μη έλεγχος....
    Το προβλήμα είναι αν εκεί που πηγαίνεις ανέμελα και άνετα στο χωριό σου, σου την βγει ο μπάρμπας συγχωριανός και γίνει η στραβή, θα την πληρώσει ΟΛΟ το σπίτι σου τόσο οικονομικά όσο και ποινικά! Οικονομικά διότι ο μπάρμπας (εγώ τουλάχιστον, αυτό θα έκανα) θα απαιτήσει μέχρι και το λερωμένο σωβρακο να του πάρεις καινούργιο και ποινικά για τους γονείς σου για αμέλεια εποπτείας ανηλίκου... Το έπιασες τώρα; Σκέψου λίγο.... Αξίζει;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Και μιας και το έφερε η κουβέντα... Έχω έναν ανηψιό 22 χρονών βόδι που κυκλοφορεί με παπί χωρίς δίπλωμα γιατί δεν θέλει να δώσει τα χρωστούμενα στην σχολή οδηγών (κάπου ένα 200αρι) και προτιμά να τα τρώει στα μπαράκια κάθε βράδυ. Παρά τις παραινέσεις και νουθεσίες μου, δεν....ο πατέρας του από την άλλη, πέρα βρέχει, λέει μεγάλο παιδί είναι ας κάνει ότι θέλει. Πώς του βάζουμε μυαλό ρε παιδιά; Είναι κρίμα.....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 30/07/2020 στις 09:25.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αφού θέλεις να ασχοληθείς γιατί δεν τον "δίνεις" στο τοπικό αστυνόμο, ίσως κ με παραίνεση να τον σκίσει, να τον τσιμπήσει επί σκοπού κ να τον γράψει.
    Καταλαβαίνω ότι ακούγεται λίγο άσχημο ολο αυτό. Ο Έλλην όμως δυσκολευεται να κατανοήσει βασικά πράγματα με το καλό...αφετέρου η ίδια κατάληξη θα είναι σε περίπτωση κακιάς ώρας κ πιθανότατα πολύ παραπάνω από ένα απλό δικαστήριο για στέρηση διπλώματος.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 135 cc με δίπλωμα 50cc
    από Paul M. στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2017, 01:14
  2. Ανταλλαγή 125cc με 50cc
    από danel στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2014, 06:09
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2014, 01:19
  4. με δίπλωμα για 50cc τι παίζει αν αγοράσεις παπί 125άρι ?
    από Therai στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2012, 10:28
  5. Δίπλωμα 50cc 125cc
    από BillFtw στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 03:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF