Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Αποριες ενος πρωταρη

  1. #1
    καυλωμενος υποψηφιος Το avatar του/της ridah_da_fresh
    Εγγραφή
    31/08/2019
    Μηνύματα
    62

    Αποριες ενος πρωταρη

    Καλησπερα σε ολους. Εχω παρει την Tracer 700 του 19, καινουργια, και εχοντας κλεισει 3500 χλμ σε αυτο μηχανακι (αλλα και στη ζωη μου γενικοτερα ) ηθελα να κανω μια ανασκοπηση αποριων για τεχνικα θεματα αλλα και για οδηγηση που μαζεψα μετα απο βολτες απο Αθηνα σε Σουνιο, Κορινθο και Πατρα.

    1) Οταν τρεχω μια σχετικα χαμηλη ταχυτητα (κατω απο 50), στα 3 πρωτα γραναζια, αμα το γκαζι ειναι κλειστο και το ανοιξω, υπαρχει ενα αρκετα εντονο κλωτσιμα, ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα αυτη λογω υψηλης ροπης? Εχω συνηθησει πλεον οταν ειμαι σε τετοια θεση να τραβαω ελαφρα το συμπλεκτη πριν το ανοιξω το γκαζι, ειναι σωστη κινηση αυτη?

    2) Παλι σε χαμηλες ταχυτητες, κοντα στα 20 χλμ, οταν στριβω στα στενα, αλλα και γενικοτερα, με πιανω να πατιναρω τον συμπλεκτη, κυριως επειδη φοβαμαι το παραπανω κλωτσιμα. Υπαρχει πιο σωστος τροπος στροφης σε χαμηλες ταχυτητες ή το πατιναρισμα ειναι οκ?

    3) Προσφατα εχω την εντυπωση οτι οι αλλαγες ταχυτητας ειναι κομματακι δυσκολοτερες, και τα κουμπωματα απο νεκρα σε 1η κ 2η βγαζουν πιο δυνατο ηχο. Λαδακι υπαρχει μπολικο, και φυσικα φρεσκο. Υπαρχουν και μερικες περιπτωσεις που ειχα 6ο γραναζι αλλα πηγαινα αργα (φρεναρισμα για διοδια) οποτε και κατεβαζα συνεχομενα ταχυτητες, οπου το σασμαν κωλαγε και ηθελε ανεβασμα-κατεβασμα-σπρωξιμο να κατεβει η ταχυτητα. Ειναι βλαβη ή απλα καλο θα ηταν να κατεβαζω νωριτερα και σταδιακα?

    4) Κανα κολπακι να πλενω/λαδωνω την αλυσιδα χωρις σταντ πισω τροχου υπαρχει? Ειχα παει τη μηχανη σε γνωστο πλυντηριο της Αθηνας και λιγο καιρο μετα ειδα αρκετη επιφανειακη σκουρια. Της εβαλα δαχτυλο και ειχε ελαχιστο λαδι. Πειτε μου και πως να βγαλω την σκουρια, ειναι πολυ μαπα στο ματι (o-ring η αλυσιδα)

    Σας ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Δεν λέγονται 1ο, 2ο κλπ γρανάζι αλλά 1η, 2η κλπ ταχύτητα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ridah_da_fresh Προβολή μηνύματος
    ............ Της εβαλα δαχτυλο............

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Δεν την κερασε ένα ποτό πρώτα Ε?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Έχει χαθεί το συναιστημα στις μέρες μας
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Είσθε τετυμπόυδες όλοι.

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Γιες γουι Αρ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	08-53-50-96644335a50b7754589076e9e017caa1_L.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	48,1 KB 
ID:	419943
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ridah_da_fresh Προβολή μηνύματος
    1) Οταν τρεχω μια σχετικα χαμηλη ταχυτητα (κατω απο 50), στα 3 πρωτα γραναζια, αμα το γκαζι ειναι κλειστο και το ανοιξω, υπαρχει ενα αρκετα εντονο κλωτσιμα, ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα αυτη λογω υψηλης ροπης? Εχω συνηθησει πλεον οταν ειμαι σε τετοια θεση να τραβαω ελαφρα το συμπλεκτη πριν το ανοιξω το γκαζι, ειναι σωστη κινηση αυτη? Να μην ανοίγεις-από τέρμα κλειστό-το γκάζι με 2α και κυρίως με 3η,πάντα να κάνεις ένα κατέβασμα.

    2) Παλι σε χαμηλες ταχυτητες, κοντα στα 20 χλμ, οταν στριβω στα στενα, αλλα και γενικοτερα, με πιανω να πατιναρω τον συμπλεκτη, κυριως επειδη φοβαμαι το παραπανω κλωτσιμα. Υπαρχει πιο σωστος τροπος στροφης σε χαμηλες ταχυτητες ή το πατιναρισμα ειναι οκ? Προσπάθησε να μπαίνεις στις στροφές με λίγο γκάζι στο χέρι.Αν όμως είναι κλειστή η στροφή τότε δεν πειράζει λίγο συμπλεκτάρισμα.

    3) Προσφατα εχω την εντυπωση οτι οι αλλαγες ταχυτητας ειναι κομματακι δυσκολοτερες, και τα κουμπωματα απο νεκρα σε 1η κ 2η βγαζουν πιο δυνατο ηχο. Λαδακι υπαρχει μπολικο, και φυσικα φρεσκο. Υπαρχουν και μερικες περιπτωσεις που ειχα 6ο γραναζι αλλα πηγαινα αργα (φρεναρισμα για διοδια) οποτε και κατεβαζα συνεχομενα ταχυτητες, οπου το σασμαν κωλαγε και ηθελε ανεβασμα-κατεβασμα-σπρωξιμο να κατεβει η ταχυτητα. Ειναι βλαβη ή απλα καλο θα ηταν να κατεβαζω νωριτερα και σταδιακα? το δεύτερο.

    4) Κανα κολπακι να πλενω/λαδωνω την αλυσιδα χωρις σταντ πισω τροχου υπαρχει? Ειχα παει τη μηχανη σε γνωστο πλυντηριο της Αθηνας και λιγο καιρο μετα ειδα αρκετη επιφανειακη σκουρια. Της εβαλα δαχτυλο και ειχε ελαχιστο λαδι. Πειτε μου και πως να βγαλω την σκουρια, ειναι πολυ μαπα στο ματι (o-ring η αλυσιδα) Στριμώχνεις ένα κομμάτι ξύλο/σίδερο στην δεξιά μεριά του άξονα και σε συνδυασμό με το πλαϊνό στάντ ανασηκώνεται λίγο ο τροχός.Η σκουριά είναι επιφανειακή,με ένα πράσινο σφουγγάρι scots bright θα φύγει

    Σας ευχαριστω προκαταβολικα
    Τα κόκκινα.

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Το φαινονενο που περιγράφεις λεγεται σκορτσαρισμα, το εχουν οι δικυλινδροι κινητηρες (οχι ολοι) ομως δεν γνωριζω αν το κανουν τα 700ρια
    Οποιοι εχουν mt7/teacer θα σου μεταφερουν την πληροφορία
    Νομιζω η λυση στο θεμα σου ειναι να επιλεξεις την σωστη ταχυτητα μεσα δηλαδη αν καταλαβα απο την χρηση που κανεις στις χαμηλες ταχυτητες μια ή δυο ταχυτητες κατω απο αυτη που συνηθίζεις να ρολαρεις.

    Ενω επισης στο κιβωτιο ταχυτητων να κατεβαζεις ταχυτητες γραμμικα αναλογα με την μειωση των χλμ/ω.
    Και οχι πχ να σε πιασει το φαναρι να εχεις σταματησει με 4-5-6 στο κιβώτιο και να προσπαθεις εκεινη την στιγμη να κατεβασεις.
    Θα εχεις κομπιασματα και μερική ασάφεια

    Εκτος αν είχες σοιχιρο

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Riding School - Θανάσης Χούντρας. Σχολή Ασφαλούς ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Χρειάζεσαι απαραίτητα το σχολείο φίλε. Χωρίς παρεξήγηση δηλαδή. Ότι κ να σου προτείνουμε, έχω την εντύπωση ότι σου λείπουν πολύ πολύ βασικές γνώσεις λειτουργίας της μοτο (δεν είναι κακό, όλοι μάθαμε the hard way. Τωρα υπάρχει ο easy way που λέγεται σχολείο)

    Πχ για το 2.
    Πρώτα από όλα είναι η συνήθεια, έρχεται με τον καιρό. Δεύτερον το συμπλεκταρισμα
    Τρίτον το γλυψιμο του πίσω φρενου τοσο όσο για να μειωθεί το κλωτσημα που οφείλεται στον τζόγο της αλυσίδας.
    Είναι λίγο δύσκολο να το εξηγήσω κ να το κατανοήσεις εδώ. Γι αυτό λέω ότι είναι αναγκαιό ένα σχολείο

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Λογικό αν έχεις 3η και κάτω από 50 να κλοτσάει-''σκορτσάρει'' όταν ανοίγεις γκάζι ,όχι δεν οφείλεται στην μεγάλη ροπή αλλά στην έλλειψη της και τον τύπο του μοτέρ σου.
    Όταν πηγαίνεις με πολύ λίγα και 20 χλμ κατέβασε ταχύτητα ,μην το έχεις με 3η μέσα.Βάλε και 1η αν πας τόσο σιγά,δεν είναι ντροπή και εγώ όταν κολλάω πίσω από αυτοκίνητο που πάει με 15- 20 στο χωριό σε στενό δρόμο με 1η πάω.
    Το πάτημα συμπλέκτη φυσικά χρειάζεται σε ορισμένες περιπτώσεις.
    Ναι,ταχύτητες να κατεβάζεις σταδιακά και όχι να σταματάς με 6η και να ψάχνεις νεκρά.Επίσης το ότι το κιβώτιο είναι πιο τραχύ και κάνει θόρυβο μεταξύ 1-Ν-2 είναι φυσιολογικό θα έλεγα.
    Για την αλυσίδα σου πάρε ένα σταντ πίσω τροχού με 30-40ε να κάνεις την δουλειά σου σαν ανθρωπος,άσε τις μαγκιές παλαιού τύπου με το σταντ γιατί θα κλαις το πεσμένο ΜΤ,δεν σε βλέπω και για τσάκαλο που λένε.
    (με όλο τον σεβασμό και σε σένα και στα oldschool κόλπα )

    edit για να την λαδώσεις το πιο απλό είναι ψεκάζω-σπρώχνω-ψεκάζω
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 29/07/2020 στις 15:21.
    when life gets complicated... i ride.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Δεν νομίζω ότι στο σχολείο θα ασχοληθούν με τέτοια πράγματα (ας μας διαφωτίσει και ο Χάρης), προσωπικά τουλ. δεν είδα κάτι τέτοιο (δηλ. συμπλέκτης, κατεβάσματα και τέτοια)

    Ακούγονται αλληλένδετα ωστόσο εκεί ασχοληθήκαμε με 'τεχνικά' θέματα όπως πχ. πως να στρίψεις, πως να φρενάρεις, θέση σώματος, θέση στο οδόστρωμα και αρκετή εκπαίδευση στην πράξη.

    Υπάρχει βέβαια και το VIP training όπου εκεί ίσως γίνεται άλλου είδους εκπαίδευση.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Επειδή βλέπω ότι πάτε να ξανά ανακαλύψετε τον τροχό:
    https://www.amazon.co.uk/GrandPitsto.../dp/B07YB5GV26
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ridah_da_fresh Προβολή μηνύματος
    1) Οταν τρεχω μια σχετικα χαμηλη ταχυτητα (κατω απο 50), στα 3 πρωτα γραναζια, αμα το γκαζι ειναι κλειστο και το ανοιξω, υπαρχει ενα αρκετα εντονο κλωτσιμα, ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα αυτη λογω υψηλης ροπης? Εχω συνηθησει πλεον οταν ειμαι σε τετοια θεση να τραβαω ελαφρα το συμπλεκτη πριν το ανοιξω το γκαζι, ειναι σωστη κινηση αυτη?
    Αν κατάλαβα καλά δεν εννοεί σκορτσάρισμα διότι όπως λέει έχει από 1-3 ταχύτητα οπότε στην πρώτη ταχύτητα μηχανή με 700cc και μάλιστα δικύλινδρη αν δεν κάνω λάθος δεν θα έπρεπε να σκορτσάρει όσο σιγά και αν πηγαίνει. Αυτό που εννοεί το παλικάρι από ότι καταλαβαίνω είναι ότι το γκάζι ξαφνικά από εντελώς κλειστό ανοίγει απότομα. Το ίδιο κάνει και το cb600f το δικό μου αλλά επειδή το έκανε από τότε που την αγόρασα δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικό η όχι. Θεωρώ ότι δεν είναι φυσιολογικό αλλά καλύτερα να το δει ένας μηχανικός.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. San Marino 2016...αποριες ενος πρωταρη
    από 4now στο forum Προορισμοί
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2016, 20:47
  2. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 13:31
  3. αποριες ενος νιουφη
    από geolykgsxr στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2008, 01:41
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 10:13
  5. Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 08:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF