Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Πρόβλημα φόρτισης μπαταρίας μότο;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2020
    Μηνύματα
    2

    Πρόβλημα φόρτισης μπαταρίας μότο;

    Θα ήθελα να σας πω και εγώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω σχετικά με τη φόρτιση της μπαταρίας στο μηχανάκι μου με την οποία γνώμη και βοήθεια δεκτή. Θα πάρω τα πράγματα από την αρχή. Έχω ένα modenas x-cite παπί τα φώτα του είναι σχεδόν ανύπαρκτα έτσι αποφάσισα να βάλω ένα προβολάκι led 20w. Η λάμπα της μάνας του είναι 35 watt. Αφού το σύνδεσα παρατήρησα ότι στο ρελαντί άναβαν κανονικά με ικανοποιητικό φως. ενώ όταν είχε κάποιες στροφές ο κινητήρας αυτά χαμήλωναν την ένταση τους και τρεμωπαιζαν. Έτσι αποφάσισα και πήρα καινούργια γραμμή ρεύματος μετά από τον διακόπτη βάζοντας μία ασφάλεια και ένα βολτόμετρο. Ενώ τα φώτα έφεγγαν κανονικά παρατήρησα ότι η μπαταρία δεν φόρτιζε από τα 11,8 volt σιγά-σιγά έπεσε έως τα 9.4volt με γκάζι. Με αποτέλεσμα Όλα τα ηλεκτρικά φώτα,κόρνα,φλας να έχουν τελειώσει ενώ τα φώτα όσο δούλευε ο κινητήρας δούλευαν κανονικά και ικανοποιητικά. Αποφάσισα και άλλαξα με καινούργια έναν ανορθωτή και μία μπαταρία. Τα volt που μου βγάζει τώρα είναι έως 13,2 με γκάζι ενώ στο ρελαντί γύρο στο 12,6 χωρίς κανένα φορτίο. Όταν άναψα τα φώτα η ένταση έπεσε στα 12,1 volt με γκάζι. Το ρεύμα αυτό φτάνει για να μου φορτίζει την μπαταρία; Θέλω να αναφέρω ακόμα κάτι, έχω βάλει ένα διακοπτάκι για λόγους ασφαλείας (κλοπής) κόβοντας το αρνητικό. Μήπως αυτό επηρεάζει την όλη κατάσταση. Ευχαριστώ πολύ περιμένω τις απαντήσεις σας

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κατάργησε την λάμπα του παπιου κ άσε μόνο τον led ως κύρια κ μοναδικη πηγή φωτός.

    12.1 με αναμμένα τα φώτα δεν φορτίζει, τραβάει ρεύμα από την μπαταρία κ ζορίζει πολύ τα πηνία, θα στα κάψει.
    Δε ξέρω για μονοφασικα παπιά τι ισχύει, αλλά στις μηχανές που έχουν τρεις φάσεις, σε γκάζι ανεβάζουν περί τα 14v.

    Σε διακόπτες γενικά κόβουμε το θετικό μιας κ αρνητικό είναι οποιοδήποτε μεταλλικό κομμάτι της μοτο

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2020
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ φίλε typhoon για την απάντηση σου. Έχω ήδη καταργήσει την λάμπα του παπιού. Μήπως είμαι ήδη για πηνία;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Πήγαινε συνεργείο να το ψάξεις λίγο γιατί η τηλεδιάγνωση είναι δύσκολη. Μάλλον κάτι έχει όμως το μηχανάκι

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αν τα φωτα οταν αναβουν σου ριχνουν την ταση 1.1V (13.2 - 12.1), σιγουρα υπαρχει διαρροή που μαλλον προκληθηκε απο "πατατα" που εγινε στην εγκατασταση των LEDs..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα Φόρτισης FZ6 2004
    από pipis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2018, 16:39
  2. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF