Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: ΜΠΙΕΛΑ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Μπιελα + μηχανουργιο για sh 125 = 80 ευρω. Τιμη 11/2020. Αρα ναι, τοσο ειναι, και μαλλον κανα 20ρικο φθηνοτερα γι μαστωρια που συνεργαζονται με μηχανουργεια.. Αρα τι ζηταει το μαστωρι; 300 ευρω για τη δουλεια του ������. Η οποια ειναι ποια; Να κατεβασει μοτερ (στην ουσια 1 βιδα), Να ανοιξει το καρτερ (μερικες ακομη βιδες), να βγαλει τον στροφαλο και να στειλει τον βοηθο πιτσιρικα που δουλευει αδηλωτα για 500 ευρω 4 τετραγωνα πιο περα και να παραλαβει την αλλαγμενη μπιελα την επομενη μερα με κοστος κανα 70αρι. Μετα να ξαναβαλει τον στροφαλο στη θεση του, να αλλαξει (και αν) καμμι φλατζα και κανα ρουλεμα και να ξαναβαλει τις βιδες στη θεση τους και μετα να κουμπωσει το μοτερ. Στην ουσια, 2 ωρες δπυλεια την πρωτη μερα και αλλες 3-4 την επομενη. Ετσι βγαινει το χρημα.
    αμα ειναι τοσο απλο να βγαλεις 300 ευρω σε μιση μερα γιατι δεν ανοιγεις ενα συνεργειο να κονομησεις?
    εγω παντω που ειχα αλλαξει μονος μου μπιελα στο παπι μου πηγαν μπιελα φλατζες λαδια δισκοι συμπλεκτη ρουλεμαν και κατι αλλα ψιλολογια καπου 150-170 ευρω.
    και 150 εργατικα που μου ζητουσαν παμε 300+.αν στα 400 που του ειπε ειναι κανα πιστονι,τιποτε βαλβιδες κλπ ε πας 400 .

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    αμα ειναι τοσο απλο να βγαλεις 300 ευρω σε μιση μερα γιατι δεν ανοιγεις ενα συνεργειο να κονομησεις?
    εγω παντω που ειχα αλλαξει μονος μου μπιελα στο παπι μου πηγαν μπιελα φλατζες λαδια δισκοι συμπλεκτη ρουλεμαν και κατι αλλα ψιλολογια καπου 150-170 ευρω.
    και 150 εργατικα που μου ζητουσαν παμε 300+.αν στα 400 που του ειπε ειναι κανα πιστονι,τιποτε βαλβιδες κλπ ε πας 400 .
    Θελει να εχεις καποιο χαρτι η καποια προυπηρεσια δεν ειναι τοσο απλο. Η δουλεια παντως ειναι πολυ απλη οταν μιλαμε για παπακια, και το αποκαλω εγω απλο που δεν ειμαι καν μαστωρας, απλα ψιλοασχολουμαι. Για τους μαστωρες ειναι απλα παιχνιδακι και ειναι οντως δουλεια μερικων ωρων σε τοσο απλα μηχανηματα. Καλα οι δισκοι συμπλεκτη δεν εχουν σχεση με τη μπιελα, ουτε και γνωριζουμε εαν θα αλλαζε πιστονι που ΔΕΝ νομιζω! Συνηθως οταν βγαζει προβλημα η μπιελα ειναι απλα η μπιελα, εκτως και αν το αφησεις να στα παρει ολα. Οι μαστωρες βασιζονται στον πελατη που δεν ξερει, στην τελικη τι ειναι η μπιελα; Ειναι απλα ενα μικρο κομματακι σιδερο αναμεσα στα μαγουλα του στροφαλου, δεν ειναι κατι ακριβο η κατι ιδιαιτερο και αυτος που στην φτιαχνει δεν ειναι καν ο μαστωρας, ειναι το μηχανουργειο που στην αλλαζει και ο μαστωρας απλα βαζει την στροφαλομπιελα ξανα μεσα στο μοτερ. Δεν ειναι καν επιστημη σε τοσο απλα μηχανηματα, ειναι απλα κλεψια. Αποψη μου ειναι και τιποτα παραπανω, και εγω εχω πληρωσει για παρομοια επισκευη οταν δεν ειχα χρονο να ασχοληθω ο ιδιος αλλα μαζι με αυθεντικο πιστονο και αυθεντικη μπιελα εδωσα 285 ευρω., καλη τιμη πιστευω γιατι ειχαμε παρει και τα αναλωσιμα και την καδενα. Εκει ναι, ας βγαλει και ο
    μαστωρας τα 100 ευρω του. Αλλα οχι να αλλαζουμε μια μπιελα και 2 αναλωσιμα και να παιρνουμε 400αρια! Ολοι ξερουμε τι γινεται στα συνεργεια και τι χρεωνουν και τι πραγματικα αλλαζουν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    551
    Αν είσαι επαγγελματίας δηλαδή κουριερ 365 μέρες τον χρόνο και όχι μόνο τώρα στην καραντίνα καλό θα είναι αν κατέβει ο κινητήρας για μπιέλα να ελεγχθεί γενικότερα για τα πάντα. Μπορεί κάποια εξαρτήματα όπως τα ελατήρια του πιστόνιου να είναι σε οριακή κατάσταση ειδικά σε ένα τόσο παλιό παπί. Μπορεί να χρειαστείς και ρεκτιφιέ. Προσωπικά εγώ πιστεύω (είμαι παθών) ότι μπιέλα και κυλινδροπιστονο πρέπει να μαζεύονται μαζί.

    Η γενική επισκευή ενός παπιου πάει περίπου 250 με 300 ευρώ και μπορεί να ανέβει και παραπάνω αν αποφασίσεις να κάνεις γενικότερη ανακατασκευή κινητήρα. Αξίζει τα λεφτά της η τελευταία γιατί ουσιαστικά το παπί γίνεται σαν καινούργιο και θα εχει δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα απροβληματιστα.

    Οπως σου είπαν και οι ποιο πάνω οι αναφορές του μάστορα σου για τον καιρό είναι αστείες. Εγώ μόνο και μόνο για αυτο που είπε θα τον άλλαζα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    πρωτον ο καιρος δροσισε οποτε ηρθε η ωρα για επισκευη που προτεινε ο μαστωρ...
    δευτερον το να περιγραφουμε το κατεβασμα μοτερ το γενικο λυσιμο το ανοιγμα καρτερ και την αλλαγη στροφαλομπιελας ως κατι απλο και γρηγορο ειναι απλα αστειο
    μπορει για εναν καλο μαστορα να ειναι ρουτινα αλλα για να γινει ρουτινα εχει γραψει πρωτα απειρες ωρες δουλειας
    και παλι θελει ειδικες γνωσεις δεξιοτητες και εργαλεια

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    πρωτον ο καιρος δροσισε οποτε ηρθε η ωρα για επισκευη που προτεινε ο μαστωρ...
    δευτερον το να περιγραφουμε το κατεβασμα μοτερ το γενικο λυσιμο το ανοιγμα καρτερ και την αλλαγη στροφαλομπιελας ως κατι απλο και γρηγορο ειναι απλα αστειο
    μπορει για εναν καλο μαστορα να ειναι ρουτινα αλλα για να γινει ρουτινα εχει γραψει πρωτα απειρες ωρες δουλειας
    και παλι θελει ειδικες γνωσεις δεξιοτητες και εργαλεια
    Τούτου δοθέντος, για έναν καλό καρδιοχειρουργό ένα τριπλό μπαι πας η και μεταμόσχευση καρδιάς είναι ρουτίνα και κάτι απλό για αυτόν, γιατί να τον πληρώνουμε τόσα; μια καρδιά άλλαξε, 4-5 σωληνάκια έκοψε και έραψε, έλεος με τα κόστη...
    Κάπου ώπα, λίγος σεβασμός στα επαγγέλματα και τις δεξιότητες που απαιτούν....
    Στην τελική, μπορεί κανείς να πάει και στον μαστρομήτσο της γειτονιάς για το μοτέρ η σε κανένα μάγο-γιατρό για μειώσει δραστικά το κόστος
    (το αν θα βγουν αμφότεροι, ζωντανοί, είναι άλλο ανέκδοτο...)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Θελει να εχεις καποιο χαρτι η καποια προυπηρεσια δεν ειναι τοσο απλο. Η δουλεια παντως ειναι πολυ απλη οταν μιλαμε για παπακια, και το αποκαλω εγω απλο που δεν ειμαι καν μαστωρας, απλα ψιλοασχολουμαι. Για τους μαστωρες ειναι απλα παιχνιδακι και ειναι οντως δουλεια μερικων ωρων σε τοσο απλα μηχανηματα. Καλα οι δισκοι συμπλεκτη δεν εχουν σχεση με τη μπιελα, ουτε και γνωριζουμε εαν θα αλλαζε πιστονι που ΔΕΝ νομιζω! Συνηθως οταν βγαζει προβλημα η μπιελα ειναι απλα η μπιελα, εκτως και αν το αφησεις να στα παρει ολα. Οι μαστωρες βασιζονται στον πελατη που δεν ξερει, στην τελικη τι ειναι η μπιελα; Ειναι απλα ενα μικρο κομματακι σιδερο αναμεσα στα μαγουλα του στροφαλου, δεν ειναι κατι ακριβο η κατι ιδιαιτερο και αυτος που στην φτιαχνει δεν ειναι καν ο μαστωρας, ειναι το μηχανουργειο που στην αλλαζει και ο μαστωρας απλα βαζει την στροφαλομπιελα ξανα μεσα στο μοτερ. Δεν ειναι καν επιστημη σε τοσο απλα μηχανηματα, ειναι απλα κλεψια. Αποψη μου ειναι και τιποτα παραπανω, και εγω εχω πληρωσει για παρομοια επισκευη οταν δεν ειχα χρονο να ασχοληθω ο ιδιος αλλα μαζι με αυθεντικο πιστονο και αυθεντικη μπιελα εδωσα 285 ευρω., καλη τιμη πιστευω γιατι ειχαμε παρει και τα αναλωσιμα και την καδενα. Εκει ναι, ας βγαλει και ο
    μαστωρας τα 100 ευρω του. Αλλα οχι να αλλαζουμε μια μπιελα και 2 αναλωσιμα και να παιρνουμε 400αρια! Ολοι ξερουμε τι γινεται στα συνεργεια και τι χρεωνουν και τι πραγματικα αλλαζουν.
    Όπως σου ειπαν και παραπάνω, το να γράφεις για κινητήρα με ζημιά στην μπιέλα ότι σιγά την ζημιά και ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο δεν είναι απλά ημιμάθεια, είναι αμάθεια σε μέγιστο βαθμό. Αν μάλιστα κάποιος σε άκουγε και έδενε μοτέρ με τον τρόπο που περιγράφεις θα βάραγε το κεφάλι του στον τοίχο.
    1ον η μπιέλα δεν είναι ένα απλό κομμάτι σίδερο ακόμα και σε παπάκι, είναι ίσως από τα πιο βασικά εξαρτήματα του κινητήρα μαζί με τον στρόφαλο.
    2ον που γράφεις για μηχανουργείο και επειδή ότι πληρώσεις παίρνεις, φαντάζομαι δεν έχεις δει στρόφαλο να διαλύει και τα κάρτερ ακόμα επειδή ο άσχετος που τον έδεσε δεν τον είχε κεντράρει σωστά, αυτή η δουλειά απαιτεί γνώσεις, εργαλεία και εμπειρία που προφανώς πληρώνεται και καλύτερα να πληρωθεί μία φορά.
    3ον θες να πεις δλδ πως ένας κινητήρας που έφτασε να χτυπήσει μπιέλα δεν θα ελεγχθεί ολόκληρος για φθορές, δεν θα αλλαχτούν τα ρουλεμάν σε στρόφαλο και σασμάν, δεν θα ελεγχθεί η τρόμπα του λαδιού για γρέζια από την κατεστραμμένη μπιέλα, δεν θα ελεγχθεί ο κύλινδρος, δεν θα μπουν τουλάχιστον ελατήρια πιστονιού , δεν θα αλλαχθεί ο πείρος του πιστονιού, δεν θα τριφτούν οι βαλβίδες και δεν θα μπουν νέα τσιμουχάκια; Και όλα τα παραπάνω είναι μόνο τα βασικά και στάνταρ χωρίς να υπολογίζεις τι φθορές μπορεί να βρεθούν στον κινητήρα. Με συν φυσικά στο κόστος τα διάφορα αναλώσιμα φλάντζες κλπ

    Αν θεωρείς πως αυτά δεν χρειάζονται καλύτερα να το αφήσεις το άθλημα.

    Αν πάλι μου τα κάνεις αυτά με κάνα 50άρικο να σου φέρω το παπί μου που το έχω παρατήσει εδώ και κάνα εξάμηνο επειδή βάρεσε μπιέλα και δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ να μου το κάνεις καινούργιο.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το πόσα ο καθένας θεωρεί ότι πρέπει να πάρει ο όποιος μάστορας είναι μια κουβέντα χωρίς τελειωμό... Σε γενικές γραμμές όλοι θεωρούν ότι η δική τους δουλειά πρέπει να ακριβοπληρώνεται (και γκρινιάζουν που είναι υποπληρωμένοι) ενώ όταν έρθει η ώρα να πληρώσουν την δουλειά άλλου πάντα την συγκρίνουν με το μεροκάματο Μανωλάδας...
    Τέσπα,
    Απλά καταθέτω την δική μου εμπειρία. Πριν 5-6 χρόνια χτύπησε μπιέλα το Kris115. Το κοστολόγιο προϋπολογίστηκε στα 300-400 ανάλογα του "τι θα βρούμε ανοίγοντας" .
    Τελικά επιβεβαιώθηκε το κακό σενάριο (νόμος του Μέρφυ ?) και μαζί με την δική μου επιθυμία να γίνει σωστή δουλειά σε βάθος (αλλάχτηκαν και 1-2 πράγματα που δεν ήταν εντελώς απαραίτητο να αλλαχθούν αλλά αφού ανοίξαμε που ανοίξαμε...) τελικά πλήρωσα 390,00...
    Τουλάχιστον μέχρι στιγμής (αν και πια γράφει αισθητά πιο λίγα χιλιόμετρα καθημερινά σε σχέση με το παρελθόν) όλα δουλεύουν ρολόι

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Ας ερθει καποιος που ξερει να ανοιγει μοτερ και δεν ειναι συνεργειατζης να μου πει οτι δεν ειναι απλη δουλεια η αλλαγη της μπιελας. Αμα το περισσοτερο που ξερετε να κανετε στο μηχανακι ειναι να φουσκωνετε τα λαστιχα μη μου λετε τι ειναι απλο και τι οχι. Το μονο που καποιες φορες με ζοριζει ειναι η ελληψη εργαλειων αλλα πλεον εχουμε παρει αρκετα εργαλεια ωστε να μην ρχουμε τετοια θεματα. Θυμαμαι την πρωτη μου επισκευη πριν πολλα χρονια σε ενα 90αρι, εκει ζοριστηκα, αλλα μετα το μαθαινεις σαν ποδηλατο.

    Εγω ειπα ειναι πολλα τα 400 για αλλαγη μπιελας, εσεις μου λετε για ολικη επισκευη, εκει να μια χαρα ειναι τα 400. Αλλα ολοι ψεματα σου λενε, ξανα ανοιγεις το μοτερ και βλεπεις το παλιο πιστονι με μπιελα χοτ μαλεσια.

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Το ανοιγμα του οποιουδηποτε μοτερ ειναι παιχνιδακι..

    Το κλεισιμο ειναι μαμησακι..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Δεν είναι συνεργειατζης, ξέρω να λύνω και να δένω μοτέρ και σου λέω ότι δεν είναι απλή δουλειά.

  11. #26
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τούτου δοθέντος, για έναν καλό καρδιοχειρουργό ένα τριπλό μπαι πας η και μεταμόσχευση καρδιάς είναι ρουτίνα και κάτι απλό για αυτόν, γιατί να τον πληρώνουμε τόσα; μια καρδιά άλλαξε, 4-5 σωληνάκια έκοψε και έραψε, έλεος με τα κόστη...
    Κάπου ώπα, λίγος σεβασμός στα επαγγέλματα και τις δεξιότητες που απαιτούν....
    Αυτό που κάνει ο καρδιοχειρουργός αντιστοιχεί με μάστορα που αλλάζει πιστόνια ενώ ο κινητήρας λειτουργεί...........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #27
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Το ανοιγμα του οποιουδηποτε μοτερ ειναι παιχνιδακι..

    Το κλεισιμο ειναι μαμησακι..
    σιγά βρε....https://www.youtube.com/watch?v=Fb3u-TFfi-Y
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #28
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    θυμάμαι κάτι yamaha με σταυρόβιδες που ήταν ομαδικό παιχνιδάκι το άνοιγμα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	d04d69b954a809c444d4d86eaabdcbfc.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	20,3 KB 
ID:	423151
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 26/11/2020 στις 17:31.

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Αυτό που κάνει ο καρδιοχειρουργός αντιστοιχεί με μάστορα που αλλάζει πιστόνια ενώ ο κινητήρας λειτουργεί...........
    Άσχετος κι εσύ; Η καρδιά αποσυνδέεται από το σώμα σε τετοιες επεμβάσεις... Άρα μπορούμε να πούμε ότι χρησιμοποιούμε άλλο παπί όσοι φτιάχνεται το δικό μας
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Ω, θεέ μου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. χτύπησα μπιέλα
    από deus_cide στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2007, 23:37
  2. Μπιελα σε Vor 503
    από enfermo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF