Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: ΜΠΙΕΛΑ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    10

    ΜΠΙΕΛΑ

    Καλησπερας σας. Πριν 2 βδομαδες πηγα συνεργειο για αλλαγη λαδιων ως συνηθως και ο μαστορας μου ανακοινωσε με λυπη οτι το μηχανακι ( crypton R 115, 2006) σαν να ''χτυπαει'' καπως ελαφρα στο ρελαντι και οτι σημαινει οτι ειμαι στην αρχη που ξεκιναει να βαραει μπιελα. Μου χτυπησε την πλατη , μου ειπε να μην εκνευριστω διοτι εχω σκασει αρκετα λεφτα για να σουλουπωσω το παπι και αποδεκτω την κατασταση ως εχει. Αλλα μου ειπε επισης να το κρατησω οσο μπορω περισσοτερο μεχρι να ξεκινησει να δροσιζει ο καιρος ( Νοεμβρη και μετα δηαλδη), για να παω να το φτιαξω. Το καταλαβαινω αυτο, αλλα δεν μπορω να μεινω χωρις μεταφορικο μεσω αρχικα και βασικοτερο απο ολα ειμαι κουριερ. Θελω να σας ρωτησω αν εγω το επισκευασω τωρα που ειναι ζεστος ο καιρος θα ειναι μεγαλη βλακεια ή υπαρχει τροπος να το στρωσω τωρα σωστα αντι να περιμενω να αλλαξουμε εποχη?

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mpakaftias Προβολή μηνύματος
    Καλησπερας σας. Πριν 2 βδομαδες πηγα συνεργειο για αλλαγη λαδιων ως συνηθως και ο μαστορας μου ανακοινωσε με λυπη οτι το μηχανακι ( crypton R 115, 2006) σαν να ''χτυπαει'' καπως ελαφρα στο ρελαντι και οτι σημαινει οτι ειμαι στην αρχη που ξεκιναει να βαραει μπιελα. Μου χτυπησε την πλατη , μου ειπε να μην εκνευριστω διοτι εχω σκασει αρκετα λεφτα για να σουλουπωσω το παπι και αποδεκτω την κατασταση ως εχει. Αλλα μου ειπε επισης να το κρατησω οσο μπορω περισσοτερο μεχρι να ξεκινησει να δροσιζει ο καιρος ( Νοεμβρη και μετα δηαλδη), για να παω να το φτιαξω. Το καταλαβαινω αυτο, αλλα δεν μπορω να μεινω χωρις μεταφορικο μεσω αρχικα και βασικοτερο απο ολα ειμαι κουριερ. Θελω να σας ρωτησω αν εγω το επισκευασω τωρα που ειναι ζεστος ο καιρος θα ειναι μεγαλη βλακεια ή υπαρχει τροπος να το στρωσω τωρα σωστα αντι να περιμενω να αλλαξουμε εποχη?
    Να αλλάξεις μάστορα το σκέφτηκες καθόλου?
    Αυτόν τον βολεύει τον Νοέμβριο που θα ψιλοκάθεται...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    10
    Ειναι στο πλανο γενικα γιατι περα απο αυτο, μου ειπε οτι η ζημια κανει 400 ευρω...

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Το πότε θα το φτιάξεις δεν εξαρτάται απο τον καιρό αλλά απο εσένα και τον μάστορα που θα επιλέξεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Κλασσικα πανακριβος μαστορας, η ζημια ποια ειναι; Εχει τζογο ο στροφαλος; Υπαρχρει κινδυνος να κολλησει η μπιελα πανω στο στροφαλο; Με 50 ευρω μηχανουργειο εχεις ξεμπλεξει αν φτιαχνεται, αλλιως κοιτας για εξαρτημα που δε νομιζω να κανει πανω απο 100 ευρω. Το θεμα ειναι να βρεις καποιον να στα βαλει, αμα χρειαστουν ρουλεμαν κλπ και αυτα 5 ευρω το κομματι ειναι.

  6. #6
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Ο sapilas έχει δίκιο φυσικά και δεν παίζει κανένα ρόλο ούτε η εποχή ούτε το κλίμα ούτε η υγρασία στο πότε θα κάνεις την επισκευή.

    Από εκεί και πέρα για να μην λέμε ότι θέλουμε (δεν αναφέρομαι στον sapila φυσικά) το να ακούγεται η μπιέλα σημαίνει πως πάμε για γενική επισκευή του μοτέρ, ενδεικτικά την γνήσια μπιέλα την βρίσκεις με 40€ έξτρα το μηχανουργείο που θα την περάσει. Χώρια τι άλλο θα βρεις να χρειάζεται αλλαγή από την στιγμή που θα λυθεί το μοτέρ, το καδένα, τσιμουχάκια-τρίψιμο βαλβίδων, ελατήρια πιστονιού και ρουλεμάν στροφάλου θεωρώ πως είναι στάνταρ σε κάθε περίπτωση. Άρα τα 100-150€ δεν φτάνουν ούτε για ζήτω εκτός και αν επισκευαστεί το μοτέρ με αέρα κοπανιστό.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Για να μην πάρουν τα μυαλά σου αέρα, το θέμα των μαστορικων έχει συζητηθεί πολλες φορές. Με ένα ρουλεμάν 3€είναι τ ανταλλακτικό...
    Ναι αλλά πρέπει να κατεβάσεις μοτέρ κ να λύσεις τα πάντα για να αλλάξεις αυτό το ρουλεμανακι των 3€. Το χειρότερο είναι ότι πρέπει να αντιμετωπίσεις κ να δώσεις λύση σ ότι πατέντα έχει γίνει κατά τα χρόνια στο μηχανάκι, από κολλημένες ή κλωτσημενες βιδες μέχρι ηλεκτροκολημενη μανιβέλα στο καρέ (προσωπική εμπειρια).
    Οπότε το ποσό της επισκευής ανεβαίνει δυσανάλογα.
    Αν δεν συμφωνείς, ψάχνεις κάποιον άλλον τεχνικό κ παίρνεις προσφορά. Συνήθως όμως κάποιες εργασίες είναι ψιλοφιξ στις τιμές (πχ σε μεγάλες μοτο ρύθμιση βαλβίδων +-150€,σέρβις μπροστινού +-150€)μεγάλες αποκλίσεις έχουν μεγάλη πιθανότητα η δουλειά σου να μην γίνει σωστά.

    Περι του μάστορα σου τώρα.
    Πάρε μια δεύτερη γνώμη πρώτα απ όλα. Δεν είναι καποια απίθανη βλάβη συμβαίνει. Αλλά επειδή όπως λες το θες για την δουλειά σου
    Έχε διαθέσιμα τα χρήματα της επισκευής. Διευκολύνει αφάνταστα καταστασεις το κασέρι. Φτιαξτο εσύ κ θα στα δίνω λίγα λίγα, αλλά βιάσου γιατί το θέλω άμεσα, τις περισσότερες φορές παίρνεις τα τριχωτα του μάστορα.
    Είσαι σε πολύ δύσκολο μήνα γιατί όλοι κλείνουν. Η το φτιάχνεις τώρα, αύριο κιόλας ή κάνεις τον σταυρο σου να αντέξει 2 μήνες ακόμη. Ναι τον Σεπτέμβρη ανοίγουν ξανά, αλλά η δουλειά τότε σκάει συσωρευμενη κ τα "βιάζομαι" επίσης παίρνουν τριχωτα...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Μια πιο λογικη τιμη για τετοια επισκευη ειναι τα 250 ευρω. Οταν λετε ολικη τι εννοειτε; Δε θα αλλαξει ουτε κυλινδρο ουτε πιστονι. Ενα ακριβο εξαρτημα ειναι και ενα μηχανουργειο, και μετα διαφορα αναλωσιμα. Μετα παμε στο τι ζηταει ο μαστορας για τη δουλεια. 400 ευρω σου ειπε, αρα θελει 250-300 ευρω για τη δουλεια του. Πανε αλλου. Εχω κανει την ιδια επισκευη σε παπι με 285 ευρω και οσα μπηκαν ηταν τα αυθεντικα. Και παπι καβασακι κιολας που ειναι ακριβα τα ανταλλακτικα, στο κριπτον ειναι ολα μιση τιμη..

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    10
    Ευχαριστω πολυ παιδια! Γιατι αρχιζα να τρελαινομαι με το ολο θεμα. Θα μαζεψω τιμες και γνωμες και θα το φτιαξω το συντομοτερο. Μια τελευταια ερωτηση εχω μονο. Αν αλλαξεις μονο μπιελα και οχι κυλινδροπιστονο ειναι θεωριτικα σωστο? Το ρωταω με τα λιγα πραγματα που ξερω γιατι απλα σκεφτομαι οτι αμα τζογαρει το οτιδηποτε μεσα δεν αρπαζει και τιποτα αλλο παρεμφερες αυτην την αποκληση?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Αν θέλει αλλαγή κυλινδροπιστονο ειναι ευκαιρία βέβαια αλλά αν δεν ανοίξεις δεν μπορεί να ξέρεις.Πάντως στη θέση σου θα ήμουν επιφυλακτικός σε διαγνώσεις με το αυτί.
    Πρίν μερικά χρόνια εξουσιοδοτημένος μου χτύπησε αντίστοιχα την πλάτη
    "Μπιελα" μου λεει...
    Ξεφορτωσου το η υπολόγισε 1500.
    Ζουαν στο λαιμό είναι αλλά μάλλον με το αυτί τι συμπέρασμα να βγάλεις.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    10
    Ε ναι.. Θα συνεχισω το ψαξιμο γιατι μαλλον παρασυρθηκε απο τις καταστασεις τις εποχης μας με τις διαγνωσεις με το στηθοσκοπιο..

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Όπως είπε ο Άρης (σαπίλας) άλλαξε μάστορα, άμεσα. Και μόνο ηκουτοπονηριά να σου πει περίμενε μέχρι Νοέμβριο που και δεν θα έχει πολύ δουλειά και θα έχει επεκταθεί η ζημιά (αν είναι όντως αυτό....) Οποτε win win κατάσταση, εμένα θα με έκανε Λούη.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Να κάνεις μια έρευνα αγοράς αρχικά.
    Ρώτα και κάπου αλλού δλδ...
    Έπειτα άποψη μου είναι αν γίνει αυτή η δουλειά να γίνει σωστά. Μη τσιγγουνευτεις ένα πιστόνι αφού θα το ανοίξεις που θα το ανοίξεις.
    Επίσης δε θέλω να ακούσω βλακείες του στυλ πενήντα ευρώ έχουν τα ανταλλακτικά γιατί έχουν πολύ περισσότερο, και δε πρέπει να έχεις μόνο τα ανταλλακτικά αλλά πρέπει και να τα βάλεις.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    10
    Ναι σαφως. Δεν ειμαι υπερ της απληρωτης εργασιας ετσι και αλλιως.. χαχα. Το θεμα μου ετσι και αλλιως δεν ειναι τοσο τα λεφτα, γιατι οτι και να εχει θα πρεπει να τα βρω και να τα σκασω για να κανω την δουλεια μου. Απλα να ξερω και τι φτιαχνω και γιατι και να μην ειμαι καθε τρεις και λιγο σε συνεργειο..

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Να κάνεις μια έρευνα αγοράς αρχικά.
    Ρώτα και κάπου αλλού δλδ...
    Έπειτα άποψη μου είναι αν γίνει αυτή η δουλειά να γίνει σωστά. Μη τσιγγουνευτεις ένα πιστόνι αφού θα το ανοίξεις που θα το ανοίξεις.
    Επίσης δε θέλω να ακούσω βλακείες του στυλ πενήντα ευρώ έχουν τα ανταλλακτικά γιατί έχουν πολύ περισσότερο, και δε πρέπει να έχεις μόνο τα ανταλλακτικά αλλά πρέπει και να τα βάλεις.
    Μπιελα + μηχανουργιο για sh 125 = 80 ευρω. Τιμη 11/2020. Αρα ναι, τοσο ειναι, και μαλλον κανα 20ρικο φθηνοτερα γι μαστωρια που συνεργαζονται με μηχανουργεια.. Αρα τι ζηταει το μαστωρι; 300 ευρω για τη δουλεια του . Η οποια ειναι ποια; Να κατεβασει μοτερ (στην ουσια 1 βιδα), Να ανοιξει το καρτερ (μερικες ακομη βιδες), να βγαλει τον στροφαλο και να στειλει τον βοηθο πιτσιρικα που δουλευει αδηλωτα για 500 ευρω 4 τετραγωνα πιο περα και να παραλαβει την αλλαγμενη μπιελα την επομενη μερα με κοστος κανα 70αρι. Μετα να ξαναβαλει τον στροφαλο στη θεση του, να αλλαξει (και αν) καμμι φλατζα και κανα ρουλεμα και να ξαναβαλει τις βιδες στη θεση τους και μετα να κουμπωσει το μοτερ. Στην ουσια, 2 ωρες δπυλεια την πρωτη μερα και αλλες 3-4 την επομενη. Ετσι βγαινει το χρημα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. χτύπησα μπιέλα
    από deus_cide στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2007, 23:37
  2. Μπιελα σε Vor 503
    από enfermo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF