Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 72

Θέμα: Μια μέρα στα Ελληνοαλβανικά σύνορα 26-7-2020

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Πολύ όμορφα !!!


  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Το ένα κομμάτι είναι να κάνεις την εκδρομή - διαδρομή.

    Το άλλο είναι να την παρουσιάσεις με τέτοιο τρόπο που να σκέφτεται ο αναγνώστης "...μω το κέρατο μου, τι κάνω εγώ στην ζωή μου "


  3. #18
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    το επόμενο ΣΚ θα περιμένω στην Εθνική αρματωμένος. Ειναι δεδομένο οτι θα περάσεις κάποια στιγμή και θα σε πάρω απο πίσω


  4. #19
    Δεν υπάρχεις, απλά συγχαρητήρια...
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  5. #20
    Έχεις καθιερωσει την 1000αρα μονοημερη εκδρομή περιήγησης ρε τρελέ..
    .. σ ωραίος όμως κ έχεις ξεχωριστή ματιά με τον τρόπο που βλέπεις τον τόπο μας!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Σας ευχαριστώ όλους και απο εδώ παιδιά!

    @ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ

    Το πυραμιδοειδές κολωνάκι που βλέπεις διπλα απο το κλασσικό είναι το σύνορο.Ενα βήμα μπροστά και τυπικά ήμουν στην Αλβανία.Εννοείται οτι μπαινοβγαίνει όποιος θέλει απο τα βουνα!

    @motojojo

    Εχω κάνει πολύ πιο δύσκολες (μερικές πολύωρες) αναβάσεις στα σύνορα.Μπέλλες,Όρβηλος,Τζένα,Γράμμος,Κάμενικ,Βαρνούντ ας.Υπάρχουν όλα τα ταξιδιωτικά εδώ http://ncclub.gr/index.php/board,16.0.html. (Δεν έγραφα στο moto.gr τότε).

    @Doctoras

    Μια μικρή διόρθωση!Γενάρη του 2015 αγόρασα το NC με 22.000km.Σήμερα έχει 280.500km.Aντετοκουμπο λέει!


    @Azar41

    Σοφή κουβέντα!Το παν είναι να το συνειδητοποιήσουμε!


    @KotsosDR

    Ισχύει.

    @toyar

    Είναι σίγουρα μέσα στις κορυφαίες παραλιακές διαδρομές.Τα ζώα τα θυμάμαι τουλάχιστον μια δεκαετία να σουλατσάρουν στο δρόμο και θέλουν προσοχή!


    @typhoon

    Όλα είναι θέμα οπτικής φίλε!Υπάρχουν τα γκάζια όπως είχαμε ξαναπεί(τα οποία εννοείται πάντα με δελεάζουν).Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά του μοτοσυκλετισμού!


    @ spyro

    Αν με περιμένεις στην εθνική θα περιμένεις μέχρι το βράδυ καθώς πάντα ανεβαίνω απο τον παλιό!


    @George_M

    Αντικειμενικά.Οι ξεχωριστοί τόποι απαιτούν ''ξεχωριστή ματιά'' έτσι όπως το βιώνω μέχρι σήμερα.
    Τελευταία τροποποίηση από billy84; 30/07/2020 στις 17:48.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    αμέτρητα μπράβο - το εχω γράψει και παλιότερα ,αν ειχε μυαλό η honda ελλάς ....
    θα εκανε την καλύτερη διαφήμιση στα μηχανάκια honda και στην ελλάδα αλλά και σε αλλες χώρες του πλανήτη δείχνοντας 4-5 εστω video δικά σου ,που οργώνεις τίς βουνοκορφές και τα κατσάβραχα ,εχοντας 280.500 χλμ στο κοντέρ του NC - εστω να σού εκαναν δωρεάν service -λάδια κλπ -λογικά το δικό σου NC θα ειναι πρώτο σε χλμ στην ελλάδα ,και σε ολη την ευρώπη στην πρώτη τριάδα τετράδα σίγουρα .
    πρίν απο 15 ημέρες με ρώτησε φίλος που ηθελε να αγοράσει μοτο ,εχοντας 4.500-5.000 ευρώ στο χέρι ,που να μην σπάει να μην χαλάει κλπ (μετ/νο ) τού εδειξα 4-5 video δικά σου,επαθε την πλάκα του κ αγόρασε το nc700 σε αρίστη κατάσταση ,μετά απο προσεκτικό στη honda ελεγχο κλπ - με ρώτησε ,κάθε πόσα χλμ αλλάζεις τα λάδια -ιξώδες και μάρκα - μη σταματάς να ανεβάζεις video
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 30/07/2020 στις 18:09.

  8. #23
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Καταπληκτικά και πρωτότυπα τα ταξίδια σου. Πολλά μπράβο για την διάθεσή σου και τις ικανότητές σου.

    Όταν βρεις χρόνο γράψε δυο λόγια για το μηχανάκι. Δεν έχω δεί πολλούς με τέτοια χλμ και τέτοιους ρυθμούς.

    Υ.Γ. Εάν έχεις ήδη αναφερθεί στο Honda βάλε το link.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  9. #24
    Ξανά απίστευτος!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    αμέτρητα μπράβο - το εχω γράψει και παλιότερα ,αν ειχε μυαλό η honda ελλάς ....
    θα εκανε την καλύτερη διαφήμιση στα μηχανάκια honda και στην ελλάδα αλλά και σε αλλες χώρες του πλανήτη δείχνοντας 4-5 εστω video δικά σου ,που οργώνεις τίς βουνοκορφές και τα κατσάβραχα ,εχοντας 280.500 χλμ στο κοντέρ του NC - εστω να σού εκαναν δωρεάν service -λάδια κλπ -λογικά το δικό σου NC θα ειναι πρώτο σε χλμ στην ελλάδα ,και σε ολη την ευρώπη στην πρώτη τριάδα τετράδα σίγουρα .
    πρίν απο 15 ημέρες με ρώτησε φίλος που ηθελε να αγοράσει μοτο ,εχοντας 4.500-5.000 ευρώ στο χέρι ,που να μην σπάει να μην χαλάει κλπ (μετ/νο ) τού εδειξα 4-5 video δικά σου,επαθε την πλάκα του κ αγόρασε το nc700 σε αρίστη κατάσταση ,μετά απο προσεκτικό στη honda ελεγχο κλπ - με ρώτησε ,κάθε πόσα χλμ αλλάζεις τα λάδια -ιξώδες και μάρκα - μη σταματάς να ανεβάζεις video

    Ευχαριστώ πολύ φίλε!Ελπίζω μόνο να μην πήρε το DCT ο φίλος καθώς κάποια λίγα θεματα έχουν παρουσιαστεί στο κιβώτιο.Ενα πυράκι που συνηθως χαλαρώνει ή σπάει και δεν ανεβοκατεβάζει.Φθηνή ζημιά αυτή της τάξεως των 70-80 ευρώ με εργασία σε εξουσιοδοτημένο.Η άλλη πολύ σπάνια βλάβη που έχουμε δει είναι το μοτεράκι του DCT η οποία πάει κανα 300αρι.Εχει παρουσιαστεί σε 2-3 παιδιά αυτό.Φυσικά μιλάμε για ένα νέο πολύπλοκο σύστημα το οποίο έχει λίγα χρόνια στην αγορά και είναι λογικό να υπάρξουν παιδικές ασθένειες.Επιπλέον να αναφέρω οτι με την αραιή συντήρηση και τη χαμηλή κατανάλωση εννοείται και αυτές οι βλάβες να παρουσιαστούν,στο τέλος πάλι κερδισμένος είναι συγκριτικά με ένα Mega-Scooter αλλά και μια μοτοσυκλέτα της κατηγορίας.

    Εγώ εχω το κανονικό NC φυσικά δεν έχω αλλάξει τίποτα πέραν των δίσκων συμπλέκτη στις 275.000km περίπου(1η φορά).

    Θα γράψω κάποια πράγματα για τον φίλο Kepler Fun επι τη ευκαιρία.Φυσικά και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται.

    Το NC αγοράστηκε μεταχειρισμένο τον Γενάρη του 2015 με 22.000km.Απο την αρχή τα λάδια τα άλλαζα ανα 12.000km.Βαλβίδες τσέκαρα απο περιέργεια στις 48.000km και μετά στις 96.000km(το μανιουαλ λεει ανα 24.000 αλλά αποδεικνύεται απαισιόδοξο)

    Μετά τις 96.000km οι βαλβίδες τσεκαρίστηκαν στις 190.000 και ήταν εντός ορίων.Διαφορά σε απόδοση ή κατανάλωση δεν είχα ποτέ.Επιπλέον το φίλτρο αέρα αλλάζεται κάθε 50.000 ή και 100.000km.Παρόλο που μπαίνω τόσο χώμα το έχει σε τέτοιο σημείο που δε βγαίνει χάλια όπως θα περίμενα.

    Στα 265.000km μετά απο 13.500km τα λάδια βγαίνουν πολύ καλά σε χρώμα χωρίς κατανάλωση φυσικά https://www.youtube.com/watch?v=sXHGwDeGxFY Πάντα 10-30 διάφορες μάρκες.

    Μπουζί ιριδίου ανα 48.000km

    Ρουλεμάν τροχών βγάζουν σχεδόν 80.000km με τη χρήση που κάνω.Αλυσιδογράναζα ανα 45.000km (afam XSR)

    Εχω αλλάξει προληπτικά στις 190.000km τεντωτήρα και καδένα(ακουγόταν λίγο)

    Η μπροστινή δισκόπλακα είναι η ίδια απο την αρχή.Η πίσω αλλάχτηκε λόγω φθοράς στις 230.000km.Παρόλο που στην αρχή είχε χλευαστεί για φθηνοκατασκευή το οτι απο 1 κομμάτι μέταλλο έβγαλαν 2 δισκους.Στα ίδια km αλλάχτηκε και το μοχλικό με ένα μεταχειρισμένο(30 ευρώ κόστος).



    Πρόβλημα κανένα μέχρι σήμερα,ούτε ηλεκτρικό ούτε οτιδήποτε άλλο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    οχι το απλό σαν το δικό σου αγόρασε στα 4.200 ευρώ μετρητά (με 34.000 χλμ με επίσημες σφραγίδες πάντα απο εξουσιοδοτημένο honda service) απο ιδιώτη ,το μόνο που αμεσα ηθελε ηταν αλλαγή το πίσω ελαστικό ,κ εκανε προληπτικά ενα γενικό service αμέσως για λάδια-φρένα- διάφορες ρυθμίσεις - αλυσιδογράναζα για να ξέρει απο εδώ κ πέρα τι να κάνει .λάδια 10w30 τού ειπαν στο συνεργείο να βάζει, κ φυσικά τού ειπαν μόνο λάδια honda ...για να το εχει σαν καινούργιο το μοτέρ (τού ειπαν) πάντως απο το βιβλίο service κ απο το computer τού συνεργείου ...πάντα honda 10w30 εβαζαν κ αλλαγή μιά φορά τον χρόνο (ο πωλητής εκανε το πολύ 5-6.000 χλμ τον χρόνο ...αν ηθελε να πάει σε αλλη μάρκα εκτός honda τι θα τού πρότεινες εσύ ,που εχεις δοκιμάσει κ εμεινες απόλυτα ευχαριστημένος ? κ απο περιέργεια γράφεις οτι εχεις αλλάξει διάφορες μάρκες ...για ποιό λόγο ? εψαχνες μέχρι να βρείς το πιό κατάλληλο για το μοτέρ σου κ το κιβώτιο κ αν βρήκες ποιό ειναι ? πάντα ορθιος κ να κάνεις ταξίδια μέχρι τα βαθειά σου γεράματα

  12. #27
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Εγώ πάντως ανέβηκα την προηγούμενη Παρασκευή βράδυ Γιάννενα και Σάββατο μεσημέρι ξαναγύρισα, και ακόμα με πονάει το ένα κωλομέρι.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Απιστευτος για αλλη μια φορα !
    Σ'εμενα κανουν εντυπωση ολα αυτα τα χωριουδακια που περνας που ειναι με το ζορι 10-15 σπιτια
    ασε μερικα σπιτια-κτισματα...δεν ξερω τι ειναι που ειναι μονα τους...και δειχνουν να ειναι με κοσμο !!!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως ανέβηκα την προηγούμενη Παρασκευή βράδυ Γιάννενα και Σάββατο μεσημέρι ξαναγύρισα, και ακόμα με πονάει το ένα κωλομέρι.
    Ε αφού είσαι 200 κιλά ρε.Κοιτα μια κοιλιά....
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    οχι το απλό σαν το δικό σου αγόρασε στα 4.200 ευρώ μετρητά (με 34.000 χλμ με επίσημες σφραγίδες πάντα απο εξουσιοδοτημένο honda service) απο ιδιώτη ,το μόνο που αμεσα ηθελε ηταν αλλαγή το πίσω ελαστικό ,κ εκανε προληπτικά ενα γενικό service αμέσως για λάδια-φρένα- διάφορες ρυθμίσεις - αλυσιδογράναζα για να ξέρει απο εδώ κ πέρα τι να κάνει .λάδια 10w30 τού ειπαν στο συνεργείο να βάζει, κ φυσικά τού ειπαν μόνο λάδια honda ...για να το εχει σαν καινούργιο το μοτέρ (τού ειπαν) πάντως απο το βιβλίο service κ απο το computer τού συνεργείου ...πάντα honda 10w30 εβαζαν κ αλλαγή μιά φορά τον χρόνο (ο πωλητής εκανε το πολύ 5-6.000 χλμ τον χρόνο ...αν ηθελε να πάει σε αλλη μάρκα εκτός honda τι θα τού πρότεινες εσύ ,που εχεις δοκιμάσει κ εμεινες απόλυτα ευχαριστημένος ? κ απο περιέργεια γράφεις οτι εχεις αλλάξει διάφορες μάρκες ...για ποιό λόγο ? εψαχνες μέχρι να βρείς το πιό κατάλληλο για το μοτέρ σου κ το κιβώτιο κ αν βρήκες ποιό ειναι ? πάντα ορθιος κ να κάνεις ταξίδια μέχρι τα βαθειά σου γεράματα
    Σωστή η απορία σου για τα λάδια.Δεν είναι κάτι περίεργο πάντως,όποιο λάδι πετύχαινα σε προσφορά έβαζα ή όποιο δούλευε ο μάστορας στο εκάστοτε συνεργείο(δυστυχώς έχω αλλάξει διάφορους,δεν είμαι εύκολος σε αυτόν τον τομέα γιατί δεν μου αρέσουν διάφορα πράγματα).Μέχρι σήμερα έχω δοκιμάσει Motul,Liqui Moly,Silikolene,Bel Ray,Honda,Castrol και ίσως κάποιο που ξεχναω.Με όλα ήταν μια χαρά η αίσθηση στο σασμάν.Με 10-40 που είχε βάλει μια φορά ένα μαστόρι απο μόνος του η αίσθηση γινόταν πιο σκληρή.Αυτο το μοτέρ θέλει 10-30.Και άλλα της Χοντα βέβαια.

    Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε!Πάντα όρθιος!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλη μια μέρα πέρασε...
    από dio650gs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 11:47
  2. Μια κυριακη στα Μεγαρα...
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:55
  3. Μια Μερα Χωρισ Lsd...!!! (nls)
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 14:18
  4. Αλλη Μια Μερα Αντιπαραγωγησ....
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 07:47
  5. Ένας τύπος πηγαίνει μια μέρα σε ένα μπαρ
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 09:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF