Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: Μια μέρα στα Ελληνοαλβανικά σύνορα 26-7-2020

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Απιστευτος για αλλη μια φορα !
    Σ'εμενα κανουν εντυπωση ολα αυτα τα χωριουδακια που περνας που ειναι με το ζορι 10-15 σπιτια
    ασε μερικα σπιτια-κτισματα...δεν ξερω τι ειναι που ειναι μονα τους...και δειχνουν να ειναι με κοσμο !!!
    Πραγματικά είναι αμέτρητα τα χωριά που έχουμε.Κόσμο ίσως έχουν μονο τα καλοκαίρια.Αν περάσεις αλλη εποχή όλα είναι έρημα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    105
    Να κανω κι εγω ρε bill ενα ευλογο ερωτημα....αφου το χεις λοιπον παρα πολυ με τα εκδρομικα ανα την ευρωπη για την ωρα ,γιατι δε σε εχουμε δει σε φωτο που εψεις βγαλει με αλλους συντροχους???
    Παντα ξεκινας μονος απ οτι εχω καταλαβει...και στο ρωτω αυτο γιατι μας εχει ανοιξει και σε μας η ορεξη για τετοια εκδρομικα αλλα προσωπικα ποτε δε θα ξεκινουσα μονος .....θες απο ανασφαλεια θες μονο και μονο για παρεα.....
    Αυτα...και ευχομαι καλη συνεχεια σε οτι κανεις και παντα με υγεια

  3. #33
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Γράψε κάτι και για τα λάστιχα.

    Πίσω τακούνια μπροστά ασφάλτινο ? Πως δηλαδή ? Δηλαδή τι ? Δεν καταλαβαίνω κάτι καλά ?........

    Να'σαι πάντα καλά να γράφεις χλμ.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    @johnstef33

    Δεν είμαι antisocial .Μπορεί να βγαίνει μια εικόνα τέτοια λόγω των μοναχικών ταξιδιών.Ο μοναδικός λόγος που κάνω τέτοιου είδους βόλτες είναι γιατί είναι πολύ απαιτητικές και για να βγουν πρέπει κάποιος να διαθέτει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.Πχ έχω φίλους γρήγορους που ΔΕΝ περπατάνε όμως.Εχω φίλους που περπατάνε αλλά ΔΕΝ οδηγούν μηχανή.Εχω φίλους που περπατάνε και οδηγούν μηχανή αλλά είναι πλέον σχετικά μεγάλοι σε ηλικία και δεν αντέχουν να περπατήσουν και να οδηγήσουν πολύ.Εχω φίλους που μπορούν να κάνουν και τα 2 εστω σε μικρότερο βαθμό αλλά έχουν μηχανάκια ασύμφορα για τέτοια χρήση.Αλλοι είναι ζορισμένοι οικονομικά και δεν τους παίρνει.

    Πάντως όταν χειμωνιάζει και οι βόλτες γίνονται πιο νορμάλ σε απόστασεις πάω και με φίλους εξορμήσεις.

    Ενδεικτικά:

    Αγία Μαρίνα Πάρνηθος-Ακρωτήριο Τσάρλα 17-5-2020 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158607

    Αρχαία Γόρτυνα-Λύκαιο Όρος-Ιθώμη 16-2-2020 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158198

    Δάσος Σκιρίτιδας-Βόρειος Ταύγετος(με Tenere700) 2-2-2020 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158146

    Παρνασσός-Βάργιανη-Δροσοχώρι off road 17-11-2019 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157801

    Αθανάσιος Διάκος-Αρτοτίνα σε χωμάτινη έκδοση 3-11-2019 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157735

    Το ''μόνος'' είναι περίεργο στην αρχή αλλά μετά συνηθίζεις και όταν οι βόλτες είναι στοχευμένες,γίνεται μονόδρομος απο ένα σημείο και μετά.Οι Ελληνες είμαστε άνθρωποι της παρέας και δεν ξεκινάμε να πάμε κάπου μόνοι μας.Στην Ευρώπη θα δεις το ακριβώς αντίθετο,ανθρώπους να βάζουν στόχους και να ταξιδεύουν μόνοι με οποιοδήποτε μέσο.Είναι θέμα νοοτροπίας,μάλλον έχω γίνει Ευρωπαίος


    @Kepler Fun

    Σίγουρα φαίνεται περίεργος ο συνδυασμός αλλά μου δουλεύει παντού,εκτός απο λάσπες εννοείται.Με 17αρα μπροστά δεν υπάρχει μπροστά τακουνάτο λάστιχο πλην του TKC80 το οποίο δε βρίσκεις εύκολα,οπότε έχω επιλέξει το AX41s το οποίο είναι Scramber λάστιχο και δουλευει μια χαρά σε στεγνό χώμα.Τακούνι δεν είναι αλλά ούτως ή άλλως οι χωμάτινες δυνατότητες με τη 17αρα είναι περιορισμένες.Στην άσφαλτο είναι εξαιρετικά λαστιχα και τα δύο και δεν έχω κανένα πρόβλημα πουθενά.Το τακουνάτο πίσω μου δίνει ανθεκτικότητα στο χώμα,δε σκίζεται με τίποτα καθώς είναι θηρίο.Το βάζω σε διάσταση 150-70-17 απο 160-60-17 που φοράει το NC και κερδίζω έξτρα απόσταση απο το έδαφος.Πολύ δύσκολα βρίσκει οπότε μου δίνει τη δυνατότητα να το περάσω και απο ζόρικα σημεία.

    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    μιά ερώτηση φίλε βασίλη σύμφωνα με την εμπειρία σου αλλά κ εσύ πώς το αντιμετωπίζεις ,
    οταν συναντάς τσοπανόσκυλα οχι κυρίως σε ασφαλτο που μπορείς να ανοίξεις το γκάζι κ να φύγεις ,
    αλλά σε δασικούς η κακούς χωματόδρομους που δεν μπορείς να τρέξεις για να ξεφύγεις ,
    1) σβήνεις τη μηχανή κ περιμένεις να φύγουν ?
    2) γκαζώνεις κ πατώντας κόρνα για να τα τρομάξεις κ να φύγουν
    3) κάποια αλλη αντιμετώπιση ?
    πάντως ειναι πανέξυπνα τα ατιμα ,μιά φορά σε ασφαλτο κοντά στην αρτοτίνα μου ετυχε σε μεγάλη στροφή 90μοιρών να ξεφύγω στην αρχή απο 5-6 τσοπανόσκυλα που ηταν μαζί με κοπάδι απο πρόβατα κ με πήραν στο κυνήγι ,κ τα πονηρά ενώ με κυνήγησαν στην αρχή τρέχοντας απο πίσω μου στην ασφαλτο αλλά ανοιξα το γκάζι κ εφυγα κ πάνω στη στροφή εξαφανίστηκαν , λέω βαρέθηκαν-κουράστηκαν κ με αφησαν ...τι εκαναν ομως αυτά ? εκοψαν δρόμο απο μια μικρή 25-30μετρη χωμάτινη δύσκολη ανηφοριά (οχι δρομάκι) κ βρέθηκαν στο τέλος τής στροφής κ πάλι μπροστά μου ?????
    ευτυχώς ηταν εκεί κοντά ο βοσκός τα φώναξε κ την γλύτωσα ...αλλά μού εκανε εντύπωση η εξυπνάδα τους να κόψουν δρόμο κ να με περιμένουν ....
    μού εχουν πεί βοσκοί πώς η καλύτερη αντιμετώπιση ειναι να σβησω την μηχανή κ να περιμένω να απομακρυνθούν κ μετά να φύγω σιγά σιγά ...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Καλημέρα Αλέξη! Η καλύτερη αντιμετώπιση όταν είσαι εγκλωβισμενος είναι να κατέβεις και να τους φωνάξεις καθώς και να κινηθείς κατά πάνω τους. Τους δίνεις έτσι να καταλάβουν ότι είσαι πιο ισχυρός και δεν τους παίρνει, θα δεις ότι κάνουν πίσω αμεσως. Μετα όταν φύγεις με το μηχανάκι πάντα θα προσπαθήσουν να έρθουν αλλά κάθε φορά που φρενάρεις και τα κοιτάς κάνουν πίσω. Αν φοβάσαι το μυρίζουν οπότε αυτή η μέθοδος δεν ξέρω κατά πόσον θα λειτουργήσει.Το γκάζι πάντως τα αγριεύει δε λειτουργεί αποτρεπτικά για αυτά. Ίσως αν σβήσεις το μηχανάκι όπως είπες και περιμενεις να είναι καλύτερα σε περίπτωση που φοβάσαι τα σκυλιά.

  7. #37
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Φίλοι πεζοπόροι έχουν μαζί τους σκυλοτροφή. Σοβαρά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #38
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ πάντως ανοίγω γκάζι και εξαφανίζομαι , δεν έχω διάθεση ούτε να γίνω φίλος με τσοπανόσκυλα ούτε να μαλώνω μαζί τους.
    Το μην το φοβάσαι δεν πιάνει 100% να ξέρεις,ήμουν με το ποδήλατο και μου την έπεσαν 2 σε δάσος ,φώναζα,πετούσα πέτρες,δεν ένιωσα κανένα φόβο αλλά συνέχιζαν να πλησιάζουν πολύ απειλητικά.
    Έφυγαν όταν βρέθηκα στην δυσάρεστη θέση να ασκήσω βία και να τα κοπανήσω με το ποδήλατο.
    porca miseria.

  9. #39
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    ρε παιδιά ...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα Αλέξη! Η καλύτερη αντιμετώπιση όταν είσαι εγκλωβισμενος είναι να κατέβεις και να τους φωνάξεις καθώς και να κινηθείς κατά πάνω τους. Τους δίνεις έτσι να καταλάβουν ότι είσαι πιο ισχυρός και δεν τους παίρνει, θα δεις ότι κάνουν πίσω αμεσως. Μετα όταν φύγεις με το μηχανάκι πάντα θα προσπαθήσουν να έρθουν αλλά κάθε φορά που φρενάρεις και τα κοιτάς κάνουν πίσω. Αν φοβάσαι το μυρίζουν οπότε αυτή η μέθοδος δεν ξέρω κατά πόσον θα λειτουργήσει.Το γκάζι πάντως τα αγριεύει δε λειτουργεί αποτρεπτικά για αυτά. Ίσως αν σβήσεις το μηχανάκι όπως είπες και περιμενεις να είναι καλύτερα σε περίπτωση που φοβάσαι τα σκυλιά.
    Αυτο κάνω κι εγώ. Λειτουργεί.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #41
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αυτο κάνω κι εγώ. Λειτουργεί.
    Ενίοτε.
    Κατι μολοσσοι στα περίχωρα των Ιωαννίνων διαφωνούν.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Ενίοτε.
    Κατι μολοσσοι στα περίχωρα των Ιωαννίνων διαφωνούν.
    Εγώ δεν είμαι στα περίχωρα των Ιωαννίνων
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν είμαι στα περίχωρα των Ιωαννίνων
    Τα τσοπανόσκυλα είναι παντού τα ίδια.Στην Πίνδο είναι πιο αγριεμένα αλλά η λογική του ισχυρότερου λειτουργεί πάντα στη φύση.Οπως είπα και πριν όμως δεν ειναι απλό και αν υπάρχει φόβος δυσκολεύει το θέμα αντιμετώπιση τέτοιων καταστάσεων.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Τα τσοπανόσκυλα είναι παντού τα ίδια.Στην Πίνδο είναι πιο αγριεμένα αλλά η λογική του ισχυρότερου λειτουργεί πάντα στη φύση.Οπως είπα και πριν όμως δεν ειναι απλό και αν υπάρχει φόβος δυσκολεύει το θέμα αντιμετώπιση τέτοιων καταστάσεων.
    Ρε συ. Χωρίς πλάκα. Εδώ όσους βοσκούς έχω δει κανείς δεν έχει τσομπανοσκυλο Εδώ παίζει πολύ γερμανικό ποιμενικό η διασταυρώσεις. Προσωπικά τσομπανοσκυλο εδώ δεν έχω δει. Ελληνικό ποιμενικό φαντάζομαι ότι λέτε. Πού είναι αρκούδα. Τέλος πάντων όπως και να έχει η λύση είναι αυτή που προείπαμε.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #45
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Μωρε εχουμε κ εμεις εκει στο χωριο (Γιαννενα κοντα) κατι αρκουδια που δεν καταλαβαινουν ουτε αμαξια ουτε μηχανες.
    Κατευθειαν επιθεση μεχρι κ πανω στο αμαξι με κινδυνο τραυματισμου τους.
    Βεβαια οι παλιοι βοσκοι (μεσα κ ο παππους μου ο συγχωρεμενος) με ενα ''σκοπι'' στο χερι δεν τους στεκοτανε κανενα.
    Εγω με το gixxer περναγα πολυ γρηγορα γιατι ειχε πεσιμο η φαση...
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλη μια μέρα πέρασε...
    από dio650gs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 11:47
  2. Μια κυριακη στα Μεγαρα...
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:55
  3. Μια Μερα Χωρισ Lsd...!!! (nls)
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 14:18
  4. Αλλη Μια Μερα Αντιπαραγωγησ....
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 07:47
  5. Ένας τύπος πηγαίνει μια μέρα σε ένα μπαρ
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 09:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF