Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 72 από 72

Θέμα: Μια μέρα στα Ελληνοαλβανικά σύνορα 26-7-2020

  1. #61
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Δε θυμάμαι να έχω δει στον Υμηττό αδέσποτο σκύλο, όσες φορές έχω περάσει ως πεζοπόρος ή ποδηλάτης. Και έχω περάσει πολλές φορές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #62
    Νέο μέλος Το avatar του/της kintaros71
    Εγγραφή
    04/08/2020
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    μιά ερώτηση φίλε βασίλη σύμφωνα με την εμπειρία σου αλλά κ εσύ πώς το αντιμετωπίζεις ,
    οταν συναντάς τσοπανόσκυλα οχι κυρίως σε ασφαλτο που μπορείς να ανοίξεις το γκάζι κ να φύγεις ,
    αλλά σε δασικούς η κακούς χωματόδρομους που δεν μπορείς να τρέξεις για να ξεφύγεις ,
    1) σβήνεις τη μηχανή κ περιμένεις να φύγουν ?
    2) γκαζώνεις κ πατώντας κόρνα για να τα τρομάξεις κ να φύγουν
    3) κάποια αλλη αντιμετώπιση ?
    πάντως ειναι πανέξυπνα τα ατιμα ,μιά φορά σε ασφαλτο κοντά στην αρτοτίνα μου ετυχε σε μεγάλη στροφή 90μοιρών να ξεφύγω στην αρχή απο 5-6 τσοπανόσκυλα που ηταν μαζί με κοπάδι απο πρόβατα κ με πήραν στο κυνήγι ,κ τα πονηρά ενώ με κυνήγησαν στην αρχή τρέχοντας απο πίσω μου στην ασφαλτο αλλά ανοιξα το γκάζι κ εφυγα κ πάνω στη στροφή εξαφανίστηκαν , λέω βαρέθηκαν-κουράστηκαν κ με αφησαν ...τι εκαναν ομως αυτά ? εκοψαν δρόμο απο μια μικρή 25-30μετρη χωμάτινη δύσκολη ανηφοριά (οχι δρομάκι) κ βρέθηκαν στο τέλος τής στροφής κ πάλι μπροστά μου ?????
    ευτυχώς ηταν εκεί κοντά ο βοσκός τα φώναξε κ την γλύτωσα ...αλλά μού εκανε εντύπωση η εξυπνάδα τους να κόψουν δρόμο κ να με περιμένουν ....
    μού εχουν πεί βοσκοί πώς η καλύτερη αντιμετώπιση ειναι να σβησω την μηχανή κ να περιμένω να απομακρυνθούν κ μετά να φύγω σιγά σιγά ...


    Φίλε alexis72 τι μου θύμησες.... το ίδιο σκηνικό άλλα με ποδήλατο, πριν πολλά χρόνια. Όταν ήμουν παιδάκι.....
    Να σαι καλά και πάντα όρθιος!!

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δε θυμάμαι να έχω δει στον Υμηττό αδέσποτο σκύλο, όσες φορές έχω περάσει ως πεζοπόρος ή ποδηλάτης. Και έχω περάσει πολλές φορές.
    εγω εχω πετύχει πολλές φορές ,μία κυρία που φροντίζει κάποια αδέσποτα εκεί κ το ενα απο αυτά ,ενα μαύρο μπόξερ η μπουλντόγκ μοιάζει για τέτοια ράτσα , ειναι full επιθετικό κ αγριο ,και με εχει πάρει στο κυνήγι 2-3 φορές αλλά ημουν με το serow και ηταν κατηφόρα και τού ξέφυγα σχετικά ευκολα (αλλά ειναι κωλόδρομος με πέτρες νεροφαγώματα κ μπορεί ευκολα να φάς τούμπα η να αγοράσεις ανετα ...οικόπεδο εκεί),αφού εφαγε και 2-3 κλωτσές στο κεφάλι ....ενω η κυρία προσπαθούσε να το πιάσει ...απλά φωνάζοντάς του σταμάτα ελα πίσω κλπ κλπ (ηταν χωρίς λουρί οπως και αλλα 4-5 που ηταν μαζί με αυτό ,αλλά τα αλλα ηταν ησυχα) το ιδιο σκυλί εχει επιτεθεί κ σε ποδηλάτες (εχω συναντήσει πολλούς ποδηλάτες στον υμηττό αλλά κ πεζοπόρους και βέβαια και πολλά ...ζευγαράκια- αλλά μάλλον ειναι τόσο ηλίθιοι οι κάτοχοί τους που για να χουφτώσουν η να γαμ@σουν χαλάνε τα αμάξια τους -αναρτήσεις-λάστιχα κλπ ) οπως μού ειπαν απο το ατ αργυρούπολης που τούς ενημερωσα σχετικά με αυτό που μού συνέβη σε εμένα ,μιλάμε για την περιοχή του υμηττού πάνω απο την αργυρούπολη ,κοντά στην αγία ειρήνη και πάνω δεξιά που ειναι οι κεραίες τηλεφωνίας ,που εκεί εχει απίστευτη θέα οταν ειναι καθαρή η ατμόσφαιρα ,βλέπεις την αθήνα στο πιάτο -την αιγινα -την γλυφάδα - την βούλα ακόμα και τίς παραλίες στην βουλιαγμένη .....ενώ πολλές φορές εχω συναντήσει τζιπάκια με κυνηγόσκυλα να τα πηγαίνουν εκεί κυνηγοί και τα αμολάνε για να ...ξεδώσουν - ξεσκουριάσουν-γυμναστούν οπως μού λένε οι ιδιοι ...
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 18/08/2020 στις 02:27.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    εγω εχω πετύχει πολλές φορές ,μία κυρία που φροντίζει κάποια αδέσποτα εκεί κ το ενα απο αυτά ,ενα μαύρο μπόξερ η μπουλντόγκ μοιάζει για τέτοια ράτσα , ειναι full επιθετικό κ αγριο ,και με εχει πάρει στο κυνήγι 2-3 φορές αλλά ημουν με το serow και ηταν κατηφόρα και τού ξέφυγα σχετικά ευκολα (αλλά ειναι κωλόδρομος με πέτρες νεροφαγώματα κ μπορεί ευκολα να φάς τούμπα η να αγοράσεις ανετα ...οικόπεδο εκεί),αφού εφαγε και 2-3 κλωτσές στο κεφάλι ....ενω η κυρία προσπαθούσε να το πιάσει ...απλά φωνάζοντάς του σταμάτα ελα πίσω κλπ κλπ (ηταν χωρίς λουρί οπως και αλλα 4-5 που ηταν μαζί με αυτό ,αλλά τα αλλα ηταν ησυχα) το ιδιο σκυλί εχει επιτεθεί κ σε ποδηλάτες (εχω συναντήσει πολλούς ποδηλάτες στον υμηττό αλλά κ πεζοπόρους και βέβαια και πολλά ...ζευγαράκια- αλλά μάλλον ειναι τόσο ηλίθιοι οι κάτοχοί τους που για να χουφτώσουν η να γαμ@σουν χαλάνε τα αμάξια τους -αναρτήσεις-λάστιχα κλπ ) οπως μού ειπαν απο το ατ αργυρούπολης που τούς ενημερωσα σχετικά με αυτό που μού συνέβη σε εμένα ,μιλάμε για την περιοχή του υμηττού πάνω απο την αργυρούπολη ,κοντά στην αγία ειρήνη και πάνω δεξιά που ειναι οι κεραίες τηλεφωνίας ,που εκεί εχει απίστευτη θέα οταν ειναι καθαρή η ατμόσφαιρα ,βλέπεις την αθήνα στο πιάτο -την αιγινα -την γλυφάδα - την βούλα ακόμα και τίς παραλίες στην βουλιαγμένη .....ενώ πολλές φορές εχω συναντήσει τζιπάκια με κυνηγόσκυλα να τα πηγαίνουν εκεί κυνηγοί και τα αμολάνε για να ...ξεδώσουν - ξεσκουριάσουν-γυμναστούν οπως μού λένε οι ιδιοι ...
    Όλα εντάξει.
    Τίς κλοτσιές στο κεφάλι τί της ήθελες ρε συντροχε
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #65
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Όλα εντάξει.
    Τίς κλοτσιές στο κεφάλι τί της ήθελες ρε συντροχε
    εσυ τι θα εκανες θα επιανες συζητηση με τον σκυλο ,για τις συνεπειες της αδικαιολογητης ψυχοαναγκαστικης επιθετικοτητας ,στα ανωτερα θηλαστικα??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    αδελφέ παπασουζα ,
    υπάρχουν σκυλιά που περνάς κ απλά γαυγίζουν - υπάρχουν σκυλιά που σε παίρνουν στο κυνήγι αλλά μετά απο 10-20 μέτρα σταματούν κ φεύγουν ,
    υπάρχουν ομως κ σκλιά πολύ επικίνδυνα ,οπως στη δική μου περίπτωση ,που απο καθαρή τύχη γλύτωσα κ δεν επεσα πάνω στο δρόμο ,που ξαναγράφω ειναι γεμάτος πέτρες κ κυρίως εχει αυλάκια απο νεροφαγώματα ,με κίνδυνο νε πέσει η μπροστινή ρόδα μέσα σε αυτή κ αναπόφευκτα να φάς τούμπα κ να πάθεις μεγάλη ζημιά ,κατεβαίνοντας λοιπόν την κατηφόρα για να ξεφύγω με 60χλμ αν θυμάμαι καλά ,αλλά το χειρότερο θα ηταν να ξέφευγα αριστερά του δρόμου κ να επεφτα σε μικρή πλαγιά με μεγάλες πέτρες κλπ με πολύ ισως δυσάρεστα αποτελέσματα για μένα (οσα παιδιά ξέρουν αυτη την διαδρομή θα με καταλάβουν) ειμαι σίγουρος αν δεν ετρωγε κλωτσές δεν θα σταματούσε ,ηταν κυριολεκτικά αφηνιασμένο κ το πονηρό πήγε απο την δεξιά μεριά για να με οδηγήσει να πέσω αριστερά στην πλαγιά του δρόμου...

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    εσυ τι θα εκανες θα επιανες συζητηση με τον σκυλο ,για τις συνεπειες της αδικαιολογητης ψυχοαναγκαστικης επιθετικοτητας ,στα ανωτερα θηλαστικα??
    Όσο και άν σου φαίνεται παράξενο θα έκανα αυτό ακριβώς που είπες
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    αδελφέ παπασουζα ,
    υπάρχουν σκυλιά που περνάς κ απλά γαυγίζουν - υπάρχουν σκυλιά που σε παίρνουν στο κυνήγι αλλά μετά απο 10-20 μέτρα σταματούν κ φεύγουν ,
    υπάρχουν ομως κ σκλιά πολύ επικίνδυνα ,οπως στη δική μου περίπτωση ,που απο καθαρή τύχη γλύτωσα κ δεν επεσα πάνω στο δρόμο ,που ξαναγράφω ειναι γεμάτος πέτρες κ κυρίως εχει αυλάκια απο νεροφαγώματα ,με κίνδυνο νε πέσει η μπροστινή ρόδα μέσα σε αυτή κ αναπόφευκτα να φάς τούμπα κ να πάθεις μεγάλη ζημιά ,κατεβαίνοντας λοιπόν την κατηφόρα για να ξεφύγω με 60χλμ αν θυμάμαι καλά ,αλλά το χειρότερο θα ηταν να ξέφευγα αριστερά του δρόμου κ να επεφτα σε μικρή πλαγιά με μεγάλες πέτρες κλπ με πολύ ισως δυσάρεστα αποτελέσματα για μένα (οσα παιδιά ξέρουν αυτη την διαδρομή θα με καταλάβουν) ειμαι σίγουρος αν δεν ετρωγε κλωτσές δεν θα σταματούσε ,ηταν κυριολεκτικά αφηνιασμένο κ το πονηρό πήγε απο την δεξιά μεριά για να με οδηγήσει να πέσω αριστερά στην πλαγιά του δρόμου...
    Σε καταλαβαίνω. Έχω κάνει και εγώ πολλά χλμ στο χώμα και έχω έρθει σε επαφή με πολλά μανιασμένα σκυλιά αλλά όπως έχει ειπωθεί παραπάνω επικρατεί ο ισχυρότερος. Στη περίπτωση αυτή είναι ο άνθρωπος.
    Ίσως δεν έχω συναντήσει ακόμα κάποιο σκύλο που να μην αστειεύεται.Αν μού τύχει ποτέ Ίσως να αλλάξω γνώμη.

    Αλλά Άλεξ σε καταλαβαίνω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #69
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Όσο και άν σου φαίνεται παράξενο θα έκανα αυτό ακριβώς που είπες
    Μπορει να επιανε,μπορει ομως να μην ησουν και εδω να τα συζηταμε.Η επιλογη βεβαια δικη σου.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    και να πώ οτι εκανε θόρυβο η εξάτμιση του serow και φοβήθηκε κ τρόμαξε κ επιτέθηκε ...ας πούmε οτι δικαιολογείται ,
    την μανίσια εξάτμιση φοραγε κ φοράει κ δεν κάνει σχεδόν καθόλου θόρυβο ,γιατί εχει μία τρυπούλα οσο ειναι ειναι η ακρη ενός τσιγάρου (οχι πούρου)
    εχει τύχει να συναντήσω στο μέρος που πηγαίνω συνήθως στον υμηττό (αγία ειρήνη κ κεραίες κινητής τηλεφωνίας) πολλές φορές ,
    οδηγούς δίχρονων αγωνιστικών μοτο ντυμένοι με δερμάτινες ολόαωμες στολές κράνη κλπ ,να κάνουν προπόνηση κ να κάνουν δαιμονισμένο θόρυβο οι εξατμίσεις τους,
    αντε σε αυτούς να ορμήξει αλλά σε εμένα ? μου εκανε εντύπωση μεγάλη ...

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Υποκλίνομαι ...

  12. #72
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2020
    Μηνύματα
    1
    Ευχαριστώ για τις υπέροχες φωτογραφίες. Μακάρι να ήμουν εκεί τώρα.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλη μια μέρα πέρασε...
    από dio650gs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 11:47
  2. Μια κυριακη στα Μεγαρα...
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:55
  3. Μια Μερα Χωρισ Lsd...!!! (nls)
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 14:18
  4. Αλλη Μια Μερα Αντιπαραγωγησ....
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 07:47
  5. Ένας τύπος πηγαίνει μια μέρα σε ένα μπαρ
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 09:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF