Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 66

Θέμα: πρέπει σιγα σιγα να αλλάξω μηχανάκι...

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Δε βρισκεις μια συγυρισμενη και περιποιημένη milfαρα να κανεις δουλεια δου για μια ζωη, πληρεί όλα τα κριτήρια που εβαλες κανει αναβάθμιση απο οτι ειχες και θα σου περισεψουν για βολτες
    απο μιλφ σε μιλφ θα παω? κάνω πολλα χλμ για να κοιτάξω παλιο μηχανάκι. Πρέπει να ειναι μοντέλο 6-7 ετών το πολύ. Ιδανικά θέλω κάτι του 2013-2017 με 30-40κ χλμ, να με βγάλει μια 8άρα χρόνια.

  2. #17
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Με δεδομένα τα ζητούμενά σου, το πρώτο που πέρασε από το μυαλό μου ήταν το NC7#0(X), όπως έγραψε κι ο looter παραπάνω. Ίσως λίγο ξενέρωτο, αλλά πρέπει να σε καλύπτει, ειδικά στη "χιλιομετροφαγία".

    Εναλλακτικά, KLE

  3. #18
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Γενικά όταν υπάρχει τόση απόσταση καθημερινά,
    ξέρεις ότι καταστρέφεις οποίο όχημα χρησιμοποιείς.
    Είτε λόγω φυσικής φθοράς είτε σε μεταπώληση λόγω πολλών χμ.

    Την λύση μηχανή (όποια γουστάρεις) και παπί
    για εργάτη την σκέφτεσαι;
    Το έκανα για 12χρόνια 58χμ την ημέρα, τα 6 με παπι,τα 6 με ττ250* και η μηχανή εγραφε 10000 το χρόνο, από βόλτες μόνο.

    Σίγουρα δεν παρέχει την ασφάλεια της μηχανής, αλλά με λίγη παραπάνω προσοχή θα είσαι οκ.
    Από εκεί και πέρα θα κάνεις απόσβεση από κόστος βενζίνης και
    αναλώσιμων και το βασικότερο η μηχανή που θα πάρεις δεν θα καταστραφεί και θα την κρατήσεις όσο θες εσύ και όχι μέχρι να αρχίσει να ζητάει.



    *Το ττ ήταν απόλαυση και σε δρόμο και σε βουνό, αλλά στο κομμάτι "παω οικονομικά στην δουλειά" καμία σχέση !
    Πολύ πιο κοντά σε έξοδα μεγάλης μηχανής και καμία σχέση με την οικονομική συντήρηση του παπιου.
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος
    Γενικά όταν υπάρχει τόση απόσταση καθημερινά,
    ξέρεις ότι καταστρέφεις οποίο όχημα χρησιμοποιείς.
    Είτε λόγω φυσικής φθοράς είτε σε μεταπώληση λόγω πολλών χμ.

    Την λύση μηχανή (όποια γουστάρεις) και παπί
    για εργάτη την σκέφτεσαι;
    Το έκανα για 12χρόνια 58χμ την ημέρα, τα 6 με παπι,τα 6 με ττ250* και η μηχανή εγραφε 10000 το χρόνο, από βόλτες μόνο.

    Σίγουρα δεν παρέχει την ασφάλεια της μηχανής, αλλά με λίγη παραπάνω προσοχή θα είσαι οκ.
    Από εκεί και πέρα θα κάνεις απόσβεση από κόστος βενζίνης και
    αναλώσιμων και το βασικότερο η μηχανή που θα πάρεις δεν θα καταστραφεί και θα την κρατήσεις όσο θες εσύ και όχι μέχρι να αρχίσει να ζητάει.



    *Το ττ ήταν απόλαυση και σε δρόμο και σε βουνό, αλλά στο κομμάτι "παω οικονομικά στην δουλειά" καμία σχέση !
    Πολύ πιο κοντά σε έξοδα μεγάλης μηχανής και καμία σχέση με την οικονομική συντήρηση του παπιου.
    Εχω εργατη. Δεν πάω πόλη όμως, αττικη οδο παω. Δεν θα έκανα τόσα χλμ με ταχυτητες 120+ πάνω σε μικρή μοτο. Οριακα με cb500..

  5. #20
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Υποθέτω οτι το ταβάνι μου ειναι καμία τρελλλλή ευκαιρία άφρικα ή τενερε στα 8-8μιση.
    Λένε ότι για δικάβαλο δεν ενδείκνυται, αλλά είναι η μόνη αγγελία σε μεταχειρισμένο, στα 8.800 https://www.car.gr/30224622-yamaha-xtz-tenere

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Λένε ότι για δικάβαλο δεν ενδείκνυται, αλλά είναι η μόνη αγγελία σε μεταχειρισμένο, στα 8.800 https://www.car.gr/30224622-yamaha-xtz-tenere
    ναι σκέφτηκα να παω να το δω αλλα ειναι νωρις τωρα και η κατάσταση δεν ειναι για αγορες. δεν ξερουμε τι μας ξημερώνει αυριο.

  7. #22
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.094
    Είναι κι αυτό ναι.. ας περάσει ο χειμώνας καλύτερα

  8. #23
    Δεν είναι κακή ιδέα το cbf που ανέφερε κάποιος πριν. Αν τα χιλιόμετρα που γράφεις είναι σε ανοιχτό δρόμο, γιατί να μη σου βγάλει 8 χρόνια απροβληματιστα??

    Δεν έχω προσωπική εμπειρία από κατανάλωση κλπ, αλλά για τα δεδομένα σου, νομίζω θα μπορούσε να μπει στις επιλογές σου κάτι τέτοιο (ενδεικτικά).

    Όσο νάναι είναι σεβαστή η απόσταση μεταξύ 4κ και 7-8κ, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

    https://www.car.gr/30712035-honda-cbf-1000

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Για τέτοια και τοση χρήση θες καινούριο
    0 χλμ χρηματοδότηση εγγύηση
    Προκαταβολή το κεφάλαιο σου και τα ρέστα δόσεις
    Το καλύτερο μεταχειρισμένο να βρεις ότι γλυτώσεις στην αγορά θα στα ζητήσει γρήγορα σε αναλωσιμα
    Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχουν αναφορές για στρομ με τα διπλάσια χλμ απ' το δικό σου χωρίς θεμα

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Γιατί όχι στρομ ξανά?

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Γιατί όχι στρομ ξανά?
    βαρέθηκα.. Είναι ακόμη το καλύτερο μηχανάκι που μπορείς να βρεις στα μεταχειρισμένα αλλα το οδηγαω καθημερινα 8 χρόνια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Για τέτοια και τοση χρήση θες καινούριο
    0 χλμ χρηματοδότηση εγγύηση
    Προκαταβολή το κεφάλαιο σου και τα ρέστα δόσεις
    Το καλύτερο μεταχειρισμένο να βρεις ότι γλυτώσεις στην αγορά θα στα ζητήσει γρήγορα σε αναλωσιμα
    Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχουν αναφορές για στρομ με τα διπλάσια χλμ απ' το δικό σου χωρίς θεμα
    καινουργιο δεν με συμφερει γιατι χάνω πολλα λεφτα πολύ γρήγορα. Τα στρομ όντως βγάζουν πολλά χλμ αλλα το δικό μου δεν το έχω 1ο χέρι. Επίσης το οτι βγάζουν πολλα χλμ δεν σημαινει οτι δεν ζητάνε λεφτά μετά τα 200κ. Νομίζω το να σπρώχνεις λεφτα σε ενα μηχανάκι με αξία κάτω απο 2000ε ειναι λίγο ανούσιο. Ειδικά εφόσον μπορείς να πας με μια μικρή διαφορά χρημάτων (2κ παιρνω αν το δωσω και βάζω αλλα 3κ) σε κάτι πολύ πιο νέο όπως αυτό https://www.car.gr/29981933-honda-cbx-500

  12. #27
    NC κούτα ζητάς κ δεν το ξέρεις...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κατι μου λεει πως θα ειναι παλι στρομ
    κι εμένα

  14. #29
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Διαβάζω από χθες το θέμα και απορώ πώς ακόμα δεν έχει αναφερθεί το Yamaha Tracer 900. Σε καθημερινή χρήση θα σου καίει περίπου 10% περισσότερο από το V-Strom. Είναι άνετο για δικάβαλο, πολύ δυνατό για ταξίδια, αν επιλέξεις να ανοίξεις το γκάζι. Αν δεν ανοίξεις το γκάζι, είναι σχετικά οικονομικό. Αν θέλεις οικονομία και άνεση, αλλά λιγότερη δύναμη, πας σε Tracer 700, αλλά έγραψες εξ αρχής ότι δε σου αρέσει. Ούτε σε εμένα αρέσει το πρώτης γενιάς Tracer 700.

    Πενταετίας Tracer 900 βρίσκεις με 7.000€. Μόνο θέμα που γνωρίζω, είναι το ταρακούνημα σε ταχύτητες άνω των 160 km/h για τα μοντέλα της πρώτης γενιάς. Από το 2018 και μετά, νομίζω ότι λύθηκε.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/08/2020 στις 14:08.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω από χθες το θέμα και απορώ πώς ακόμα δεν έχει αναφερθεί το Yamaha Tracer 900. Σε καθημερινή χρήση θα σου καίει περίπου 10% περισσότερο από το V-Strom. Είναι άνετο για δικάβαλο, πολύ δυνατό για ταξίδια, αν επιλέξεις να ανοίξεις το γκάζι. Αν δεν ανοίξεις το γκάζι, είναι σχετικά οικονομικό. Αν θέλεις οικονομία και άνεση, αλλά λιγότερη δύναμη, πας σε Tracer 700, αλλά έγραψες εξ αρχής ότι δε σου αρέσει (ούτε σε εμένα αρέσει το πρώτης γενιάς Tracer 700).

    Πενταετίας Tracer 900 βρίσκεις με 7.000€. Μόνο θέμα που γνωρίζω είναι το ταρακούνημα σε ταχύτητες άνω των 160 km/h για τα μοντέλα της πρώτης γενιάς. Από το 2018 και μετά νομίζω ότι λύθηκε.
    ειναι στις πρωτες επιλογές μου. σε μερικούς μήνες (λογω και της κατάστασης) θα έχει πολύ μτχ 2018+ στο καρ. νομιζω και εγω οτι ειναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμη. Βέβαια θυσιάζεις τελειώς τον off χαρακτήρα με το 900. Οσο ναναι με χαλάει λίγο αυτο. Υποθέτω φέτος πριν το λανσάρισμα των μοντέλων 2021 θα δουμε καλές προσφορές. Εκει ποντάρω αν τελικά παω σε κούτα.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να ξεκινάμε σιγά σιγά!!!
    από bikerted στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2008, 20:24
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 17:24
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 01:54
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2007, 15:48
  5. Σκέφτομαι να αλλάξω μηχανάκι..
    από lantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2006, 21:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF