Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 66

Θέμα: πρέπει σιγα σιγα να αλλάξω μηχανάκι...

  1. #46
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Σε μηχανη εκτελωνισμενη απο Αγγλια δε πρεπει να γινει αλλαγη και κατοπτρου προβολεα?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    τις τελευταιες μέρες διαβάζω αρκετά για τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν. ειμαι σε δίλλημα για τον αν αξιζει αυτη τη στιγμη το tracer900 με τις τιμές που βλέπω. αν και το ειχα σαν πρωτη επιλογή οι τιμές στα μτχ ειναι αστείες γιατι ειναι το πιο hot μηχανάκι της χρονίας. το tenere θα κοιτάξω τέλος αυγούστου να βρω κανενα test ride. Θέλω ομως και μια γνώμη για το smt990. Βρίσκω μερικά λουλούδια σε τσιμπημένες τιμές αλλα με πολλά εξτρα που θέλω. Βασικά θέλω να ξέρω τι καίει, δεν συμφωνουν οι αποψεις στο ιντερνετ πανω στο θέμα.

  3. #48
    Θα σου πω σαν ιδιοκτήτης και όχι σαν πωλητής. Το smt έχει 19 λίτρα τεπόζιτο με 3.7 από αυτό να είναι η ρεζέρβα.
    Στοκ βγάζει περίπου 180-200km μέχρι να ανάψει λαμπάκι από full γεμάτο που σημαίνει 7.5-8.5lt/100 σε νορμαλ χρήση.

    Από εκεί και πέρα αρχίζει το γαργάλημα, ποσό έχεις ασχοληθεί και τι επιλογές έχει κάνει ο καθένας από αξεσουάρ μάστορες κλπ. Έχω ακούσει ιστορίες με 10lt/100km.
    Στο δικό μου, που έχει όμως και full ανοιχτό φιλτροκούτι, εξατμίσεις και custom χάρτη, βλέπω κατανάλωση από 7.0lt/100km έως max 8lt/100km μετρημενο για πάνω από 15.000 χιλιόμετρα σε όλων των ειδών τις συνθήκες. Για την απόλαυση που σου προσφέρει αυτή η μηχανή το θεωρώ αποδεκτό νούμερο.

  4. #49
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σε μηχανη εκτελωνισμενη απο Αγγλια δε πρεπει να γινει αλλαγη και κατοπτρου προβολεα?
    Λογικά, ναι. Αν θυμάμαι καλά, όσοι περνούσαν τη Μάγχη για τουρισμό περιόριζαν τη δέσμη τοποθετώντας ένα αυτοκόλλητο στον προβολέα. Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο και σε ποιες χώρες, ειδικά ως μόνιμη και όχι προσωρινή λύση.

    Υποθέτω ότι ακόμα κι αν δεν ενοχλείς τους απέναντι, θα είσαι σχεδόν τυφλός από την άλλη μεριά όπου έπρεπε να δείχνει η δέσμη που "έκοψες". Οπότε η αλλαγή είναι μάλλον μονόδρομος.

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Λογικά, ναι. Αν θυμάμαι καλά, όσοι περνούσαν τη Μάγχη για τουρισμό περιόριζαν τη δέσμη τοποθετώντας ένα αυτοκόλλητο στον προβολέα. Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο και σε ποιες χώρες, ειδικά ως μόνιμη και όχι προσωρινή λύση.

    Υποθέτω ότι ακόμα κι αν δεν ενοχλείς τους απέναντι, θα είσαι σχεδόν τυφλός από την άλλη μεριά όπου έπρεπε να δείχνει η δέσμη που "έκοψες". Οπότε η αλλαγή είναι μάλλον μονόδρομος.
    Υποχρεωτικά όχι.
    Τώρα για το αν ενοχλούν, κάποιες μοτό έχουν σχετικά οριζόντια δέσμη και δεν εμποδίζουν άλλες πάλι όχι...όποτε κρίνεις και κανείς από ότι κατάλαβα. Δεν ξέρω τι γίνεται εκτός Ελλάδας αλλά δεν έχω δει Βρετανό με «μπαλωμένα» φώτα. Από την άλλη, οι μηχανές είναι έτσι κι αλλιώς διαφορετικές από τα αυτοκίνητα καθώς -πέρα από τα telelever- στις υπόλοιπες η δέσμη παίζει με το άνοιξε κλείσε του γκαζιού.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Θα σου πω σαν ιδιοκτήτης και όχι σαν πωλητής. Το smt έχει 19 λίτρα τεπόζιτο με 3.7 από αυτό να είναι η ρεζέρβα.
    Στοκ βγάζει περίπου 180-200km μέχρι να ανάψει λαμπάκι από full γεμάτο που σημαίνει 7.5-8.5lt/100 σε νορμαλ χρήση.

    Από εκεί και πέρα αρχίζει το γαργάλημα, ποσό έχεις ασχοληθεί και τι επιλογές έχει κάνει ο καθένας από αξεσουάρ μάστορες κλπ. Έχω ακούσει ιστορίες με 10lt/100km.
    Στο δικό μου, που έχει όμως και full ανοιχτό φιλτροκούτι, εξατμίσεις και custom χάρτη, βλέπω κατανάλωση από 7.0lt/100km έως max 8lt/100km μετρημενο για πάνω από 15.000 χιλιόμετρα σε όλων των ειδών τις συνθήκες. Για την απόλαυση που σου προσφέρει αυτή η μηχανή το θεωρώ αποδεκτό νούμερο.
    ωστε 7-8... ενδιαφέρον αν και ψηλα για την χρηση που θέλω

  7. #52
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Mε 60χλμ καθημερινως κ μοτο με χαμηλοτερη 7.5-8 δεν θα επρεπε να το κοιτας...
    Αν θες σονυ κ ντε να φυγεις απο την ασπαστη Σουζι πηγαινε Γιαμαπα.
    Αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο για μια ακομα 15ετια παρε ξανα Vstrom το καινουριο.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σε μηχανη εκτελωνισμενη απο Αγγλια δε πρεπει να γινει αλλαγη και κατοπτρου προβολεα?
    Iirc
    Στο gsxr ρυθμίζεται όχι μόνο το ύψος αλλά και το πέρα δώθε (επιστημονική ορολογία) δίνοντας έτσι τη δυνατότητα για αλλαγή της πλευράς του "spike".
    Μπορεί και να κάνω λάθος,θα επιβεβαιωθεί το απόγευμα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #54
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Iirc
    Στο gsxr ρυθμίζεται όχι μόνο το ύψος αλλά και το πέρα δώθε (επιστημονική ορολογία) δίνοντας έτσι τη δυνατότητα για αλλαγή της πλευράς του "spike".
    Μπορεί και να κάνω λάθος,θα επιβεβαιωθεί το απόγευμα.
    Αυτο ψαχνεις?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Headlight.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	420146
    Ride(s) the wind of change...

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Mε 60χλμ καθημερινως κ μοτο με χαμηλοτερη 7.5-8 δεν θα επρεπε να το κοιτας...
    ετσι ειναι. εβαλα και αεριο στο αμαξι για να κάνω μερικα χλμ εκει μιας που καίει λιγοτερο και απο το στρομ αλλα μια εχει κινηση, μια βαριεμαι, μια βιαζομαι, μια καποιος το θέλει... τελικα έχω κοψει 3-4χιλιαδες το χρονο απο τη μηχανη μονο.

  11. #56
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ετσι ειναι. εβαλα και αεριο στο αμαξι για να κάνω μερικα χλμ εκει μιας που καίει λιγοτερο και απο το στρομ αλλα μια εχει κινηση, μια βαριεμαι, μια βιαζομαι, μια καποιος το θέλει... τελικα έχω κοψει 3-4χιλιαδες το χρονο απο τη μηχανη μονο.
    Mε 4 χρονια εγγυηση κ κοντα στα 9Κ το Vstrom ειναι η καλυτερη επιλογη συνυπολογιζοντας πολλους παραγοντες (αξιοπιστια? καταναλωση? φορτωμα? κλπ κλπ).
    Suzukαρα κ ξερο ψωμι λεμε.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #57
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.090
    Πήγαινε στην έκδοση ΧΤ και καλορίζικο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_2020-suzuki-v-strom-650xt2.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	97,0 KB 
ID:	420150

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    αν δεν ειχα στρομ θα το έπαιρνα. αλλα ειναι μια απο τα ίδια. είπαμε 8 χρόνια πάνω στο μηχανάκι εχω βαρεθει. ολα θα κριθούν απο το test ride του τενερε. άλλωστε πάντα προτιμούσα τα on off απο τα ψευτο ον οφ σαν το στρομ. αν δεν με ικανοποιεί παω στο traer 900 που έχει και γκάζι να γουστάρω..

  14. #59
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια το Κ6 ήταν v-strom

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια το Κ6 ήταν v-strom

    οχι, το gsxr1000. το στρώμα το πήρα μετόχειρο πολύ αργότερα και απλα έκατσε να ειναι και αυτο ιδιο μοντέλο.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να ξεκινάμε σιγά σιγά!!!
    από bikerted στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2008, 20:24
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 17:24
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 01:54
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2007, 15:48
  5. Σκέφτομαι να αλλάξω μηχανάκι..
    από lantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2006, 21:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF