Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Suzuki inazuma 250

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25

    Suzuki inazuma 250

    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την άποψη σας για την συγκεκριμένη μηχανή. Μόλις πούλησα το μηχανάκι που είχα και με το χρηματικό ποσό των 3000 ευρώ ψάχνω για αγορά. Σκέφτηκα για το sym nht200, καινούργιο, αλλά θεωρώ πως το Suzuki λόγω κυρίως μάρκας με κέρδισε. Αυτό που θέλω να ξέρω είναι τι να προσέξω την ώρα της αγοράς. Έχω σταμπαρει έως τώρα τρία εξαετίας. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Το είχα.

    Είναι καλή μηχανή γενικά αλλά έχει δυο ιδιαιτερότητες.

    Η μια είναι ότι η θέση οδήγησής της είναι κάπως "ασιατική". Δηλαδή, αν είσαι ψηλός, θα σου φανεί ότι τα χέρια σου... κρέμονται από τους ώμους σου για να πιάσουν το τιμόνι.

    Η δεύτερη είναι ότι το κιβώτιο ταχυτήτων δεν ταιριάζει πολύ στον κινητήρα - δηλαδή ή θα έπρεπε να έχει μια έβδομη ταχύτητα ή να είναι οι έξι ταχύτητές της (ή τουλάχιστον οι τρεις τελευταίες απ' αυτές) λίγο πιο "απλωμένες". Η έκτη δηλαδή είναι πιο κοντή απ' ό,τι πρέπει και πνίγει λίγο τις δυνατότητες του κινητήρα για πιο μεγάλη τελική.

    Κράτημα και ποιότητα κατασκευής είναι "όσο πρέπει", δηλαδή όχι τίποτα συγκλονιστικό αλλά ΟΚ. Το ίδιο και η κατανάλωση.

    Να προσέξεις... τα κλασσικά, δηλαδή αν έχει κάνει τα σέρβις που πρέπει, την κατάσταση των φρένων, αν έχει κάποια διαρροή από πουθενά, την κατάσταση των ελαστικών κλπ.

    Λογικά, καθώς έχει περισσότερα κυβικά, θα είναι πιο δυνατή από τη SYM NHT 200 - ωστόσο στη θέση σου μάλλον τη SYM θα έπαιρνα, διότι άλλο πράγμα το καινούριο κι άλλο το μεταχειρισμένο εξαετίας.

    Υ.Γ.: κάποια Inazuma έβγαιναν με εξάτμιση Yoshimura προσφορά. Αν βρεις τέτοιο να ξέρεις ότι η Yoshimura είναι σίγουρα πιο όμορφη και πιο ελαφριά από τις δικές του διπλές εξατμίσεις, όμως... του αφαιρεί λίγη ροπή χαμηλά χωρίς να προσθέτει κάτι ιδιαίτερο ψηλά!
    Τελευταία τροποποίηση από TKM; 01/08/2020 στις 22:49.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Ευχαριστώ για την συμβουλή σου. Είμαι 1,80 αλλά πριν την πάρω εννοείται ότι θα την κάνω test ride. Παραπάνω για πόλη την θέλω με χαλαρή οδήγηση. Αυτές που κοιτάω δεν έχουν την εξάτμιση που λες. Στην sym ανέβηκα και κούμπωσα καλά. Μου άρεσε αλλά δεν υπήρχε test ride. Μέσα στην βδομάδα θα ανέβω και στο Suzuki, οπότε θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.
    Τελευταία τροποποίηση από kirkinezi; 02/08/2020 στις 10:41.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Ωραιο και ποιοτικο μηχανακι αλλα στην αγορα μεταχειρισμενου εχει πιστευω πολυ κακο value for money. Για καποιο λογο εχουν κολλησει εδω και καποια χρονια οι τιμες στα 3000€ και δεν λενε να πεσουν. Θα ελεγα ναι στα 2500, αλλα οχι παραπανω. Εδω πριν λιγο καιρο πουλουσαν καινουρια τα gsx250r στα 2800...

    Το sym δεν το εχω οδηγησει αλλα αν και του λειπουν 50 κυβικα ειναι και αρκετα πιο ελαφρυ (το suzuki ειναι μαουνα για την κατηγορια του και του εχουν βαλει και διπλο τελικο κανοντας το ακομα πιο βαρυ). Ειδικα για χρηση πολης που λες το βαρος ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας. Επισης προφανως με το SYM εχεις τα θετικα του καινουριου και ενα ακομα σημαντικο συν, το abs. Σε μεταχειρισμενο με τα λεφτα σου θα κοιτουσα για cbr250, z250sl, z300 πριν απο το inazuma. Ξαναλεω οχι γιατι δεν ειναι καλη μηχανη, αλλα επειδη δε νομιζω πως αξιζει τα τρια χιλιαρικα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    545
    Βασικά για τι χρήση το θέλεις;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Η χρήση που το χρειάζομαι είναι κυρίως εντός πόλεως με δώδεκα χλμ καθημερινά. Απλά δύο με τρεις φορές τον μήνα κάνω και μια βόλτα εκτός έως και εκατό χλμ. Τα κυβικά των 250 μου φαίνονται ικανοποιητικά, ενώ τα 125 cc δεν με καλύπτουν ούτε μέσα στην πόλη. Εκεί που μένω υπάρχουν μεγάλες ανηφόρες και δικαβαλο με παπί ήταν κόλαση. Παραπάνω μου ταιριάζει τον on off όμως και το inazuma μου αρέσει, χωρίς όμως να το ανέβω, απλά το είδα από κοντά. Τα περισσότερα κυβικά από τα 250 cc θεωρώ ότι επιφέρουν και περισσότερα έξοδα, άσε που δεν τα χρειάζομαι.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Τα οικονομικά σου τα ξέρεις καλύτερα από κάθε άλλον.
    Όμως το Inazuma δεν αξίζει με την καμία τα 3.000€ που ζητάνε.
    Αν μπορείς, κάνε την υπέρβαση. Φτάσε στα 3.700€ και πάρε κούτα ένα voge 300r ή το benelli bn 251 και άσε τα μεταχειρισμένα που μαζί με κάτι μαζεματα από εδώ κάτι μαζεματα από εκεί, θα σου πάει μια η άλλη με ένα voge 300r ή ένα benelli bn 251 ΚΟΥΤΑ.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    επίσης ειναι κριμα σε αυτα τα λεφτα εν ετει 2020 να μην εχει abs, ολα τα καινουρια εχουν αβς...

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    επισης αφου κυριως το θες για πολη το ABS σου ειναι απαραιτητο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Συμφωνω

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Βλέπω πως όλοι πάνω κάτω μου λέτε πως το μηχανάκι είναι καλό αλλά..... Θα το δοκιμάσω από κοντά και θα επανέλθω με τις εντυπώσεις μου. Πάντως εναλακτικα έχω και την επιλογή τουSYM. Η μυρωδιά του καινούργιου πάντα σε κερδίζει.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Καλησπέρα και πάλι. Δεν μπόρεσα να το κάνω βόλτα, το ανέβηκα και όντως ήταν στα μέτρα μου. Στο δρόμο για το σπίτι και ενώ σκεφτόμουν τι να κάνω, πέρασα μπροστά από την αντιπροσωπεία της sym. Μπαίνω μέσα να ρωτήσω για το sym nht. Η απάντηση του ιδιοκτήτη ήταν " Τι πάθατε όλοι σήμερα μ' αυτό". Τον είχαν πριξει στα τηλ με ερωτήσεις. Έκατσα μαζί του και μίλησα. Μου είπε πως είναι πολύ καλή επιλογή. Σκέψου ότι είχε δύο vf στην έκθεση και ούτε που μου πρότεινε να πάρω ένα από αυτά. Ίδιος κινητήρας και τα δύο μόνο μου είπε. Τελικά το έκλεισα και παραλαμβάνω από βδομάδα. Δυστυχώς σε λευκό δεν υπήρχε, οπότε κατέληξα σε κόκκινο. Γούστα είναι αυτά. Εάν έκανα testride το suzuki μπορεί η εξέλιξη να ήταν διαφορετική. Με την παραλαβή θα κάνω μια παρουσίαση.

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    καλορίζικο να το χαρείς!
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Με yes!

    Πολύ όμορφο το Sym NH T 200. Με την τιμή που έχει, θεωρώ ότι θα γίνει best seller, αν αποδειχθεί και ποιοτικό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kirkinezi Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και πάλι. Δεν μπόρεσα να το κάνω βόλτα, το ανέβηκα και όντως ήταν στα μέτρα μου. Στο δρόμο για το σπίτι και ενώ σκεφτόμουν τι να κάνω, πέρασα μπροστά από την αντιπροσωπεία της sym. Μπαίνω μέσα να ρωτήσω για το sym nht. Η απάντηση του ιδιοκτήτη ήταν " Τι πάθατε όλοι σήμερα μ' αυτό". Τον είχαν πριξει στα τηλ με ερωτήσεις. Έκατσα μαζί του και μίλησα. Μου είπε πως είναι πολύ καλή επιλογή. Σκέψου ότι είχε δύο vf στην έκθεση και ούτε που μου πρότεινε να πάρω ένα από αυτά. Ίδιος κινητήρας και τα δύο μόνο μου είπε. Τελικά το έκλεισα και παραλαμβάνω από βδομάδα. Δυστυχώς σε λευκό δεν υπήρχε, οπότε κατέληξα σε κόκκινο. Γούστα είναι αυτά. Εάν έκανα testride το suzuki μπορεί η εξέλιξη να ήταν διαφορετική. Με την παραλαβή θα κάνω μια παρουσίαση.
    Μάλλον δεν σε ενημέρωσαν σωστά.
    Επειδή το sym NH-T 200 το έχω παραγγείλει εδώ και ένα μήνα, πηγα σήμερα να ρωτήσω και να δώσω την εξουσιοδότηση για της πινακίδες.
    Η επίσημη αντιπροσωπεία της sym ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε
    όπως γράφει και σε ανακοίνωση στην σελίδα τους θα παραμείνει κλειστή από 8/8/20 μέχρι 17/8/20.
    Με αποτέλεσμα δυστυχώς να περιμένουμε και άλλο.
    Όπως μου είπε και η κοπέλα από το μαγαζί που το παρήγγειλα -Σταματάνε τα πάντα όταν είναι κλειστός ο επίσημος αντιπρόσωπος. Γι'αυτό θα κλείσουν και αυτοί για διακοπές τις ίδιες ημερομηνίες. Γιατί και να έρθει κάποιος στο μαγαζί τους να κάνει παραγγελία κάποιο μοτο sym, δεν έχουν που να δώσουν την παραγγελία ουτε να ελέγξουν για διαθεσιμότητα.
    Δεν πειράζει φιλε, τι να κάνουμε;. Θα περιμένουμε.
    Ας ελπίσουμε να ισχύει, ότι το καλό πραγμα αργή.

    Και το κόκκινο χρώμα μια χαρά ειναι.
    Εγώ επειδή το παρήγγειλα πριν ένα μήνα, έκλεισα σε άσπρομαυρο+λίγο γκρί. Και τότε λίγα είχε.
    Το βαπόρι δένει Αθήνα 8/8 αλλά οι παραδώσεις- παραλαβές θα γίνουν από 17/8.
    Υπομονή.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki GW 250 Inazuma
    από Billymuse στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2017, 12:45
  2. Suzuki Inazuma 250
    από MG-KTiNoS στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2016, 12:05
  3. Suzuki Inazuma 250, Ninja 250 ή κάτι άλλο;
    από Panos76 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2015, 09:40
  4. HELP! suzuki RMX 250s pdf owners manual
    από tifoso4ever στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2012, 14:09
  5. 2005 Suzuki VL 250 Intruder
    από Vman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 17:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF