Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Πως βγάζω συνεμπλόκ?

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Μια χαρά θα το κάνεις και με ντιζα, έτσι έχω αλλάξει ρουλεμάν τροχών, μόνο να είναι καλής ποιότητας (εμένα δεν ήταν και στο τελευταίο χάλασαν τα πάσα) και να βάλεις γράσο στο σημείο που θα ειναι τα παξιμάδια

  2. #17
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Όλα τα συνεμπλοκ έχουν μεταλλικό δαχτυλίδι. Αν δεν είχαν δε θα συζητούσαμε τώρα.

    Λύσεις για βίδα υπάρχουν. Ένας μεγάλος φθηνός εξωλκεας έχει 6 ευρώ και η βίδα του είναι Μ14 ψιλοπαση. Αντέχει το τριπλάσιο μιας απλής βίδας - ντιζας.
    Η βίδα από ενα χαλασμένο γρύλο αυτοκινήτου μπορεί, με τις κατάλληλες παρεμβάσεις. να μετατραπεί σε βίδα βαρέως τύπου μαζί με το παξιμάδι της.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Καλή η σκέψη για τη βίδα ενός εξωλκέα Απόστολε, μόνο που αν είναι Μ14 δε θα χωράει να περάσει από την τετράγωνη τρύπα (καρέ) σε καρυδάκι 1/2 (εφόσον η δουλειά γίνει με καρυδάκια κατάλληλης εξωτερικής/εσωτερικής διαμέτρου), μια που η τελευταία είναι στα 12,5 χιλιοστά.

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Εγώ έχω Μ14 γιατί συνήθως θα τη χρησιμοποιήσω σε κάτι μεγάλο. Και πολλές φορές μου πέφτει κοντή.
    Ίσως μια μ10 από μικρότερο εξωλκεα να σου είναι μια χαρά. Το θέμα είναι να έχει και το κατάλληλο μήκος.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Btw είπα μλκια. Δεν έχουν όλα τα συνεμπλοκ μεταλλικό δαχτυλίδι.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Κι ένα βίντεο με χρήση της ντίζας αντί βίδας:

    https://www.youtube.com/watch?v=vvfEP0N2qXE

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα καρυδακια είναι καλή λύση αν έχεις το κατάλληλο μέγεθος.

    Για τη βίδα θα διαφωνήσω. Η ψιλοπαση μεταφέρει περισσότερη ροπή με λιγότερη δύναμη και έχει μεγαλύτερη αντοχή.
    ετσι ειναι οπως τα λες, γι'αυτο και η εξωλκεις εχουν ψιλο σπειρωμα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έχοντας εδώ και καμιά 15αριά μέρες προμηθευτεί τα υλικά για τον αυτοσχέδιο εξωλκέα σινεμπλόκ (ντίζα Μ10 σκληρότητας 10.9, κατάλληλα καρυδάκια, παξιμάδια, ροδέλες) και μη έχοντας επιχειρήσει μέχρι σήμερα την εργασία αφαίρεσης των σινεμπλόκ στο ψαλίδι του παπιού, είπα να κάνω μια δοκιμή αφαίρεσης των σινεμπλόκ που βρίσκονται στα άκρα του παλιού αμορτισέρ του παπιού στα σημεία που "δένει" με πλαίσιο/ψαλίδι αντίστοιχα. Βρήκα 2 κατάλληλα καρυδάκια (μια που σαυτή την περίπτωση οι ζητούμενες διαστάσεις ήταν λίγο διαφορετικές από εκείνες των σινεμπλόκ του ψαλιδιού).
    Δυστυχώς απογοητεύτηκα... Όχι γιατί η διάταξη του αυτοσχέδιου εξωλκέα δεν έδειξε ότι μπορεί να δουλέψει ή γιατί έδειξε ότι δεν αντέχει το ζόρι. Αλλά γιατί η δουλειά της αφαίρεσης των σινεμπλόκ , λόγω της έλλειψης (στην περίπτωσή μου) σταθερού σημείου πρόσβασης, δηλαδή μέγγενης πάγκου, δυσχεραίνεται εξαιρετικά. Με το ένα χέρι έπρεπε να κρατάω κόντρα το παξιμάδι από την μια πλευρά, και με το άλλο να εφαρμόζω αρκετά μεγάλη δύναμη είτε σε 17άρι γερμανοπολύγωνο είτε σε μια μακριά καστάνια 1/2 που έχω με μακρύ 17άρι καρυδάκι.
    Φυσικά στη δεύτερη περίπτωση λόγω αισθητά μεγαλύτερης εφαρμοζόμενης ροπής η διαδικασία ήταν πιο εύκολη, αλλά και πάλι μετά 1-2 πλήρεις στροφές του αντίστοιχου παξιμαδιού από την πλευρά της καστάνιας, ήταν ιδιαίτερα ζόρι να συνεχίσω ασκώντας δύναμη και με τα 2 χέρια και με το αμορτισέρ πάνω σε ένα τραπέζι χωρίς να είναι σταθερά προσδεμένο, οπότε μοιραία τα παράτησα...
    Να πω εδώ ότι λειτουργικά πιστεύω αντί για κλασική καστάνια με καρυδάκι θα βοηθούσε περισσότερο μια καστάνια τύπου pass through με το ανάλογο διαμπερές καρυδάκι (λόγω ντίζας κυρίως) αλλά και πάλι, αν το εξάρτημα του οποίου τα σινεμπλόκ πρόκειται να αφαιρεθούν δεν είναι ακλόνητα στερεωμένο, δεν νομίζω ότι αλλάζουν πολλά.
    Όσοι έχετε κάνει κάτι ανάλογο (αφαίρεση σινεμπλόκ) το κάνατε χωρίς πρόσδεση του ψαλιδιού σε μέγγενη ή με το ψαλίδι στερεωμένο (η πλευρά του προς αφαίρεση σινεμπλόκ) σε μέγγενη πάγκου;

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-2619b083ebc7e2dff1587edb6b28cfc929882615f2a0a43cfe1c310cbc466bab_207b4cc8cddb1c.jpg 
Προβολές:	82 
Μέγεθος:	93,6 KB 
ID:	420424

    Καστάνια 3/4 (μισό μέτρο μήκος), και λοστός για κόντρα.

    Χρειάζεσαι κάτι μακρύ ή αλλιώς βάζεις σωλήνα.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πως βγάζω συμπλέκτη στο ποδι;
    από Koulouris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2017, 17:53
  2. πως βγάζω τον συναγερμό?
    από samos-vstrom στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2016, 06:43
  3. Πώς βγάζω τα ρουλεμάν από το ψαλίδι;
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2012, 09:17
  4. Πως Να Κανεις Ευτυχισμενη Μια Γυναικα
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 09:40
  5. Πως επιλεγονται οι moderator????
    από filippos_hornet στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF