Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Αγορά "Δωρητή Ανταλλακτικών"

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    μασουπιε οδηγού συνοδηγού
    Δεν περιλαμβανονται στο 12αρι σερβιτσιο της σουπας..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Έλα μωρέ,ένα ρ παρέλειψε ο χριστιανός.

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    senior δεν νομίζω οτι το μηχανάκι σου θα στερηθεί ανταλλακτικών ποτέ. Ως τώρα έβρισκες τα πάντα ακόμη και σε κατασκευές 50ετίας. Βέβαια ποτέ μη λές ποτέ, αν μετά απο δέκα χρόνια το ρίξουν όλοι στα ηλεκτρικά διαλυθεί το δίκτυο μεταχειρισμένων ανταλλακτικών εσωτερικής καύσης.
    Πάντως εναλλακτικά θα σου πρότεινα στην περίπτωση που σου βγάλει κάτι μεγάλο που έχει κόστος και χρόνο να βρεθεί, εκείνη την στιγμή θα πρέπει να το υποβιβάσεις(ή αναβαθμίσεις) σε μηχανάκι βόλτας (απο καθημερινό / τα παντα όλα) και παράλληλα να ψάξεις κάτι νεότερο καθημερινό μικρότερο να σε μεταφέρει, μέχρι να επιλύεται το θέμα που θα προκύπτει

    Απο την άλλη αν πας για δεύτερη μοτό θα πρέπει να ανεβάσεις μπάτζετ για να πάρεις μια λειτουργική που θα ξέρεις πάνω κάτω τι λειτουργεί τι όχι
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Έλα μωρέ,ένα ρ παρέλειψε ο χριστιανός.
    Ρε συ στο λόγω μου. Μού το έβγαλε έτσι ο Ορθογραφικός έλεγχος
    Πρέπει να το είχα ξαναγράψει λάθος και να το χε κρατήσει
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #20
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    senior δεν νομίζω οτι το μηχανάκι σου θα στερηθεί ανταλλακτικών ποτέ. Ως τώρα έβρισκες τα πάντα ακόμη και σε κατασκευές 50ετίας. Βέβαια ποτέ μη λές ποτέ, αν μετά απο δέκα χρόνια το ρίξουν όλοι στα ηλεκτρικά διαλυθεί το δίκτυο μεταχειρισμένων ανταλλακτικών εσωτερικής καύσης.
    Πάντως εναλλακτικά θα σου πρότεινα στην περίπτωση που σου βγάλει κάτι μεγάλο που έχει κόστος και χρόνο να βρεθεί, εκείνη την στιγμή θα πρέπει να το υποβιβάσεις(ή αναβαθμίσεις) σε μηχανάκι βόλτας (απο καθημερινό / τα παντα όλα) και παράλληλα να ψάξεις κάτι νεότερο καθημερινό μικρότερο να σε μεταφέρει, μέχρι να επιλύεται το θέμα που θα προκύπτει

    Απο την άλλη αν πας για δεύτερη μοτό θα πρέπει να ανεβάσεις μπάτζετ για να πάρεις μια λειτουργική που θα ξέρεις πάνω κάτω τι λειτουργεί τι όχι
    Η ιδέα για ένα μικρότερο είναι αλήθεια πως είχε περάσει από το μυαλό μου, αλλά επειδή μάλλον έχω αρχίσει να γερνάω επικίνδυνα, δεν βρίσκω κανένα νεότερο μηχανάκι να μου πολυ-αρέσει.
    Οπότε μάλλον με τα παλιά θα μείνω, για αυτό και προβληματίζομαι.

    Εδώ για καινούργιο ανταλλακτικό, μην φανταστείς τίποτα δύσκολο, 4 κουζινετά για τα μπροστινά, αναμονή 20 μέρες και προκαταβολή για την παραγγελία.
    Αν, χτύπα ξύλο, χρειαστεί κάτι σοβαρό δεν μπορώ να φανταστώ χρόνους αναμονής.

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    senior δεν νομίζω οτι το μηχανάκι σου θα στερηθεί ανταλλακτικών ποτέ. Ως τώρα έβρισκες τα πάντα ακόμη και σε κατασκευές 50ετίας. Βέβαια ποτέ μη λές ποτέ, αν μετά απο δέκα χρόνια το ρίξουν όλοι στα ηλεκτρικά διαλυθεί το δίκτυο μεταχειρισμένων ανταλλακτικών εσωτερικής καύσης.
    Δυστυχώς αυτό που έγραψες δεν ισχύει.
    Πχ για το Yamaha SR500 του 1981 που έχω απο το 1990 πολλοί κωδικοί ανταλλακτικών καταργήθηκαν ήδη απο την Yamaha εδώ και πάνω απο 10 χρόνια.
    Αυτό σήμαινε οτι δεν μπορούσες ούτε να τα παραγγείλεις πλέον! Αρα έψαχνες πλέον μόνο για καποιον εκτός δικτύου Yamaha που είχε καπου stock ή για μεταχειρισμένα.
    Ευτυχώς ξαναήρθε στην Ευρώπη το SR400 με τον ψεκασμό και κάποιοι κωδικοί ενεργοποιήθηκαν εκ νέου, αλλά τα μοτέρ και πολλά άλλα πράγματα ειναι πλέον διαφορετικά πανω στο μηχανακι.

    Ετσι κι εγω είχα παρει εναν δότη να τον έχω και δεν έχει πάει χαμένος.
    Το πρόβλημα ειναι οτι μου τον ψυριζουν κι οι φίλοι με SR500 οταν χρειάζονται κατι...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς αυτό που έγραψες δεν ισχύει.
    Πχ για το Yamaha SR500 του 1981 που έχω απο το 1990 πολλοί κωδικοί ανταλλακτικών καταργήθηκαν ήδη απο την Yamaha εδώ και πάνω απο 10 χρόνια.
    Αυτό σήμαινε οτι δεν μπορούσες ούτε να τα παραγγείλεις πλέον! Αρα έψαχνες πλέον μόνο για καποιον εκτός δικτύου Yamaha που είχε καπου stock ή για μεταχειρισμένα.
    Ευτυχώς ξαναήρθε στην Ευρώπη το SR400 με τον ψεκασμό και κάποιοι κωδικοί ενεργοποιήθηκαν εκ νέου, αλλά τα μοτέρ και πολλά άλλα πράγματα ειναι πλέον διαφορετικά πανω στο μηχανακι.

    Ετσι κι εγω είχα παρει εναν δότη να τον έχω και δεν έχει πάει χαμένος.
    Το πρόβλημα ειναι οτι μου τον ψυριζουν κι οι φίλοι με SR500 οταν χρειάζονται κατι...
    Ο έχων 2 sr ....Τη συνέχεια τη ξέρεις....Χριστιανικο και επίκαιρο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #24
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς αυτό που έγραψες δεν ισχύει.
    Πχ για το Yamaha SR500 του 1981 που έχω απο το 1990 πολλοί κωδικοί ανταλλακτικών καταργήθηκαν ήδη απο την Yamaha εδώ και πάνω απο 10 χρόνια.
    Αυτό σήμαινε οτι δεν μπορούσες ούτε να τα παραγγείλεις πλέον! Αρα έψαχνες πλέον μόνο για καποιον εκτός δικτύου Yamaha που είχε καπου stock ή για μεταχειρισμένα.
    Ευτυχώς ξαναήρθε στην Ευρώπη το SR400 με τον ψεκασμό και κάποιοι κωδικοί ενεργοποιήθηκαν εκ νέου, αλλά τα μοτέρ και πολλά άλλα πράγματα ειναι πλέον διαφορετικά πανω στο μηχανακι.

    Ετσι κι εγω είχα παρει εναν δότη να τον έχω και δεν έχει πάει χαμένος.
    Το πρόβλημα ειναι οτι μου τον ψυριζουν κι οι φίλοι με SR500 οταν χρειάζονται κατι...
    Αρη αν δεις ξανα στην ροη της πρότασης μου δεν εννοούσα καινούργιο απο τον αντιπρόσωπο με τον γνωστό τροπο παραγγελιας, γιαυτο και η αναφορά σε μεταχ/να αντ/κα.
    Οταν παρει τα χρονια του το εργαλείο οτι βρεις new/used/refurbished. Αν το μοντέλο ειναι επώνυμό και εμπορικό δε θα παψουν να υπαρχουν λυσεις να το επισκευάσεις σωστα και επιτυχημένα

    Εκτος και αν η ηλεκτρική τεχνολογια ισοπεδώσει μελλοντικά τα πάντα

    P.s. Senior δες το d traker 150 ειναι ξαδερφακι σου

  10. #25
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αρη αν δεις ξανα στην ροη της πρότασης μου δεν εννοούσα καινούργιο απο τον αντιπρόσωπο με τον γνωστό τροπο παραγγελιας, γιαυτο και η αναφορά σε μεταχ/να αντ/κα.
    Οταν παρει τα χρονια του το εργαλείο οτι βρεις new/used/refurbished. Αν το μοντέλο ειναι επώνυμό και εμπορικό δε θα παψουν να υπαρχουν λυσεις να το επισκευάσεις σωστα και επιτυχημένα

    Εκτος και αν η ηλεκτρική τεχνολογια ισοπεδώσει μελλοντικά τα πάντα

    P.s. Senior δες το d traker 150 ειναι ξαδερφακι σου
    Εχεις δίκιο, δεν το πιασα σωστά!
    Να πω μερικά ακόμα όμως...
    Μια και ειδικά με το SR500 έχω ασχοληθεί πολύ και το έχω ψάξει και πολύ, ειδικά μετά και απο πλήρη ανακατασκευή που έκανα, μέχρι πριν 10 χρόνια υπήρχαν άφθονα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά στα μαγαζιά μεταχειρισμένων στην Αθήνα. Μέχρι τότε βέβαια υπήρχαν και καινούρια τα περισσότερα απο Yamaha.
    Σήμερα δεν υπάρχει σάλιο στα μεταχειρισμένα!

    Εχει να κάνει και με την μάρκα, το μοντέλο κλπ βέβαια. Ομως μια και ειδικά το SR500 είναι το μακροβιότερο μοντέλο ever απο Ιαπωνία μερια, έπρεπε να ειναι σε καλύτερη κατασταση η αγορά ανταλλακτικών γι αυτό το μοντέλο.
    Αν πιάσουμε και το εξωτερικό, για το BMW R26 του 1957 που έχω μπορώ να βρώ τα πάντα ενώ για το Yamaha του 1981 πάλι είναι δύσκολα τα πράγματα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 01:03
  2. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 10:41
  3. Αγορά ανταλλακτικών από εξωτερικό
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2008, 13:17
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF