Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Αγορά "Δωρητή Ανταλλακτικών"

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787

    Αγορά "Δωρητή Ανταλλακτικών"

    "ΚΑΛΛΙΟ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΝ ΠΑΡΑ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙΝ".

    Ως κάτοχος μότο, παλαιότερων της δεκαετίας (15ετίας για την ακρίβεια), αναρωτιόμουνα αν αξίζει το στοκάρισμα ανταλλακτικών ή και ολόκληρων ("ατεμάχιστων") μοτό ως καβάντζα, δεδομένου ότι σιγά-σιγά τα ανταλλακτικά όσο περνούν τα χρόνια θα σπανίζουν.

    Έχει για παράδειγμα νόημα να πάρεις μια ολόκληρη μοτό (προφανώς εφόσον η τιμή της είναι συμφέρουσα) ως "δωρητή οργάνων" ή είναι προτιμότερο να αρκεστείς στην εύρεση του προβληματικού ανταλλακτικού, αν και όποτε προκύψει αυτό.

    Τι θα ήταν προτιμότερο να προσέξουμε στην φάση αγοράς ολόκληρης μοτό;
    Προτιμούμε κάποιο "στουκαρισμένο" με λίγα χιλιόμετρα, κάποιο φορτωμένο με πολλά αλλά κατά τα άλλα σε καλή κατάσταση ή τίποτα από τα δύο;

    Πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε το "μικρότερο δυνατό ρίσκο" και πως δεν θα αγοράσουμε "γουρούνι στο σακί", όταν μιλάμε για μηχανές παρατημένες για χρόνια, για μηχανές με βλάβες και μηχανές εκτός λειτουργίας;

    Ποιες είναι οι ελάχιστες συνθήκες αποθήκευσης που θα πρέπει να εξασφαλιστούν ώστε τα ανταλλακτικά αν και όποτε χρειαστούν να είναι σε λειτουργική κατάσταση;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    "ΚΑΛΛΙΟ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΝ ΠΑΡΑ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙΝ".

    Ως κάτοχος μότο, παλαιότερων της δεκαετίας (15ετίας για την ακρίβεια), αναρωτιόμουνα αν αξίζει το στοκάρισμα ανταλλακτικών ή και ολόκληρων ("ατεμάχιστων") μοτό ως καβάντζα, δεδομένου ότι σιγά-σιγά τα ανταλλακτικά όσο περνούν τα χρόνια θα σπανίζουν.

    Έχει για παράδειγμα νόημα να πάρεις μια ολόκληρη μοτό (προφανώς εφόσον η τιμή της είναι συμφέρουσα) ως "δωρητή οργάνων" ή είναι προτιμότερο να αρκεστείς στην εύρεση του προβληματικού ανταλλακτικού, αν και όποτε προκύψει αυτό.

    Τι θα ήταν προτιμότερο να προσέξουμε στην φάση αγοράς ολόκληρης μοτό;
    Προτιμούμε κάποιο "στουκαρισμένο" με λίγα χιλιόμετρα, κάποιο φορτωμένο με πολλά αλλά κατά τα άλλα σε καλή κατάσταση ή τίποτα από τα δύο;

    Πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε το "μικρότερο δυνατό ρίσκο" και πως δεν θα αγοράσουμε "γουρούνι στο σακί", όταν μιλάμε για μηχανές παρατημένες για χρόνια, για μηχανές με βλάβες και μηχανές εκτός λειτουργίας;

    Ποιες είναι οι ελάχιστες συνθήκες αποθήκευσης που θα πρέπει να εξασφαλιστούν ώστε τα ανταλλακτικά αν και όποτε χρειαστούν να είναι σε λειτουργική κατάσταση;
    Για τι μηχανάκι μιλάμε ;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Για τι μηχανάκι μιλάμε ;
    Vincent Black Shadow
    15 ετιας λέει,το 675 μου είναι του 2006 λες να παρώ κάνα σπασμένο για να έχω καβάτζα ανταλλακτικά?
    Να αγοράσεις ολόκληρη μοτό για να καβατζάρεις ανταλλακτικά δεν αξίζει καταρχας αν η μοτό είναι κώλος γιατί τα ανταλλακτικά να είναι
    είναι σε καλή κατάσταση?
    Αξίζει σε ορισμένες μόνο περιπτώσεις αλλά όχι σίγουρα προληπτικά

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Κοιτας κατα περιπτωσιν,δεν υπαρχουν συμβουλες γι αυτο,αν εχει σκοπο να κρατησεις ενα μηχανακι 15ετιας για αλλα 15 ,σιγουρα αξιζει αν βρεις κατι σχετικα φθηνα.
    Π.Χ. ειχα ενα χοντα ντωβιλ το 09 που εχα αγορασει 2300 με 20000 χλμ μοντελλο του 01 και σκοπευα να το κρατησω για 10 χρονια τουλαχιστον .Τοτε ειχε μια αγγελια για ενα τρακαρισμενο μπροστα στην μουρη με ολο το μηχανακι απο τον κινητηρα και πισω αθικτο,συν τον ενα απ τους 2 μπροστινους δισκους αθικτο ,με τιμη 500ι ευρω.Σιγουρα θα το αγοραζα γιατι αν και ειχε τα διπλα χλμ απ το δικο μου ,μονο τα ανταλλακτικα (αξονας ,κινητηρας,πισω δισκοφρενο,σελλα πλαστικα ουρα πισω φτερο,πισω τροχος,πισω φωτιστικα ,τεποζιτο κλπ ,για 500 ευρω ολα ηταν τσαμπα. Ολα λοιπον ειναι τι θα σου τυχει .
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Για τι μηχανάκι μιλάμε ;
    Η ερώτηση είχε γενικό και διερευνητικό χαρακτήρα.
    Αν προσπαθούσαμε να το περιορίσουμε λίγο θα έλεγα πως το ενδιαφέρον μου κινείται σε enduro/on-off (1995-2005, ίσως και λίγο πριν και λίγο μετά, αναλόγως μάρκας και μοντέλου).

    ΟΚ καταλαβαίνω το "κατά περίπτωση", αλλά όταν ο άλλος θέλει για παράδειγμα για μια τάπα βενζίνης ένα 50€ και για καπάκι συμπλέκτη άλλο ένα 50€ και κάνα 100€ για ένα ψαλίδι και με 500€ παίρνεις ολόκληρο μηχανάκι, μήπως συμφέρει, αφού γλυτώνεις και τον χρόνο του ψάξε-βρες;

    Ακόμα και αν αποφασίσεις να μην κρατήσεις το μηχανάκι, στην τελική πουλάς τα ανταλλακτικά μαζί ή χωριστά.

    Τις σκέψεις μου γράφω...μπορεί να είμαι και τελείως λάθος!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Εξαρτάται τι μηχανάκι είναι, αν είναι δύσκολο να βρεις ανταλλακτικά αν θα το κρατήσεις φορεβερ, αν έχεις χώρο να φυλαξεις τον δότη.
    Προτίμησε να είναι ολόκληρο. Τα περισσότερα ειναι χτυπημένα εμπρός ή έχουν χτυπήσει μοτέρ. Και συνήθως σύμφωνα με τις στατιστικές κι εσύ εμπρος θα το χτυπήσεις ή θα σου βγάλει ζημιά το μοτερ. οπότε αυτά είναι και τα ανταλλακτικά κατά 90% που θα χρειαστείς.
    Μακρά αποθήκευση(Μιλάω εκ πείρας) άδειασμα λάδια γέμισμα μέχρι την τάπα λάδι ψιλο, βγάζεις μπουζι ρίχνεις λάδι στους κυλίνδρους, βγαζεις καρμπς τα καθαρίζεις τα λαδώνεις τα αποθηκεύεις αν δεν είναι ιντζεκσιο ταπωνεις τρυπες σε φιλτροκουτι ταπωνεις εξατμίσεις και το αποθηκεύεις σε κλειστό χώρο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Η ερώτηση είχε γενικό και διερευνητικό χαρακτήρα.
    Αν προσπαθούσαμε να το περιορίσουμε λίγο θα έλεγα πως το ενδιαφέρον μου κινείται σε enduro/on-off (1995-2005, ίσως και λίγο πριν και λίγο μετά, αναλόγως μάρκας και μοντέλου).

    ΟΚ καταλαβαίνω το "κατά περίπτωση", αλλά όταν ο άλλος θέλει για παράδειγμα για μια τάπα βενζίνης ένα 50€ και για καπάκι συμπλέκτη άλλο ένα 50€ και κάνα 100€ για ένα ψαλίδι και με 500€ παίρνεις ολόκληρο μηχανάκι, μήπως συμφέρει, αφού γλυτώνεις και τον χρόνο του ψάξε-βρες;

    Ακόμα και αν αποφασίσεις να μην κρατήσεις το μηχανάκι, στην τελική πουλάς τα ανταλλακτικά μαζί ή χωριστά.

    Τις σκέψεις μου γράφω...μπορεί να είμαι και τελείως λάθος!
    Οι σκέψεις σου κατ εμέ είναι σωστές. Χρόνια μπαίνω στο καρ και βάζω στο φίλτρο "ολόκληρο μηχανάκι "μπας και βρώ κάποιο μηχανάκι ίδιο με το δικό μού να πουλιέται μέχρι κάνα 300αρι. Γιαεμένα το μόνο κατά σε αυτή τη κίνηση είναι ο χώρος που καταλαμβάνει το μηχανάκι. Εγώ χώρο δεν έχω ούτε κατά διάνοια αφού και το δικό μού το παρκάρω 50 μέτρα μακριά από το σπίτι μου. Αλλά έχω χώρο στο χωριό.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Οι σκέψεις σου κατ εμέ είναι σωστές. Χρόνια μπαίνω στο καρ και βάζω στο φίλτρο "ολόκληρο μηχανάκι "μπας και βρώ κάποιο μηχανάκι ίδιο με το δικό μού να πουλιέται μέχρι κάνα 300αρι. Γιαεμένα το μόνο κατά σε αυτή τη κίνηση είναι ο χώρος που καταλαμβάνει το μηχανάκι. Εγώ χώρο δεν έχω ούτε κατά διάνοια αφού και το δικό μού το παρκάρω 50 μέτρα μακριά από το σπίτι μου. Αλλά έχω χώρο στο χωριό.
    Ο χώρος είναι ένα θέμα, αλλά ο όγκος "μειώνεται" αν κάνεις το μηχανάκι "τεύχη", οπότε και μπορείς να το μοιράσεις και σε διαφορετικούς χώρους.
    Αφού έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να λυθεί κάποια στιγμή, ας γίνει μια και καλή και επ' ευκαιρία, μπορεί να γίνει και μια αξιολόγηση της κατάστασης των ανταλλακτικών.

    Για εμένα το μεγάλο ρίσκο είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν ανοίξεις να δεις.
    Μπορεί ο "εσωτερικός" του κόσμος να είναι χειρότερος από το μηχανάκι που ήδη έχεις και στην ουσία να έχεις δώσει 300€-400€ για σκραπ.

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    "δεδομένου ότι σιγά-σιγά τα ανταλλακτικά όσο περνούν τα χρόνια θα σπανίζουν.
    Το δεδομενο οτι μπορει εμείς να προλαβουμε να "σπανισουμε" πριν τα ανταλλακτικα, το παιρνουμε υποψη..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ο χώρος είναι ένα θέμα, αλλά ο όγκος "μειώνεται" αν κάνεις το μηχανάκι "τεύχη", οπότε και μπορείς να το μοιράσεις και σε διαφορετικούς χώρους.
    Αφού έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να λυθεί κάποια στιγμή, ας γίνει μια και καλή και επ' ευκαιρία, μπορεί να γίνει και μια αξιολόγηση της κατάστασης των ανταλλακτικών.

    Για εμένα το μεγάλο ρίσκο είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν ανοίξεις να δεις.
    Μπορεί ο "εσωτερικός" του κόσμος να είναι χειρότερος από το μηχανάκι που ήδη έχεις και στην ουσία να έχεις δώσει 300€-400€ για σκραπ.
    Κοίταξε. Εγώ την αγορά αυτή Πιο πολύ θα την έκανα για τα περιφερειακά ανταλλακτικα. Π.χ.Τιμονι σελα μασουπιε οδηγού συνοδηγού ζάντες κουστούμι όργανα κτλπ. Τώρα πιστονια μπιελες στροφαλους βαλβίδες γρανάζια βολάν πηνία καρμπ κτλπ θα περνούσαν σε 2υτερη μοίρα. Αν όντως το μηχανάκι ήταν πάλιο και δεν έβρισκα ανταλλακτικα τότε θα κοιτούσα και τον "εσωτερικό του κόσμο ".

    Όσον αφορά το να μοιράσω σε κομμάτια ολόκληρη τη μοτοσικλέτα θα το ξεχνουσα. Το ρισκο να χάσω το δρόμο όταν θέλω να τραμπαρω το ένα μηχανάκι με το άλλο είναι μεγάλο. Αυτό βέβαια αφορά μόνο εμένα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Για εμένα που η Yamaha έχει βγάλει το ΤΤ από τον κατάλογο ανταλλακτικών, η αγορά αυτή θεωρείται απαραίτητη, μιας και δεν έχω σκοπό να το αντικαταστήσω.

    Στην αγορά να προσέξεις να είναι όσο το δυνατόν ολόκληρο. Και τα ζωτικά σημεία να είναι καλά. Μην έχει για παράδειγμα στραβά μπροστινά ή σπασμένα Κάρτερ.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αν κ σε "νιώθω", όσο μεγαλώνω αρχίζω κ βλέπω ότι αυτό που θα σπανίσει θα είμαι ο ίδιος, ο χρόνος μου, η διάθεση κ οι αντοχές μου.
    Τα γούσταρα όλα μου τα μοτορια μέχρι τώρα. Κ γουστάρω κ τα τωρινά. Προτιμώ να βολταρω κ να μου χαρίζουν στιγμές πάρα να με προβληματίζει ότι είναι παλιό κ αν χαλάσει.
    Αν χαλάσω εγώ τι γίνεται?
    Το μηχανάκι φτιάχνεται, καλως η κακως σιδερα είναι, τα ανταλλάζεις με μερικά χαρτιά. Ακόμη κ την black shadow. Απλά θέλει πολλά χαρτάκια.

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Για το KLR 600 είχα καβάτζα από το '92 (!) ένα δευτερο μοτέρ σε τεύχη (λυμένο) και μόλις προχθές χρειάστηκα καδένα αντιβάρων και το αντίστοιχο γρανάζι της.Άνοιξα την κουτα και σε 20 sec είχα βρει τα επίμαχα ανταλλακτικά
    Αντε να περίμενες να έρθουν απο Νέδερλαντ και ΑΝ τα είχαν

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Για το KLR 600 είχα καβάτζα από το '92 (!) ένα δευτερο μοτέρ σε τεύχη (λυμένο) και μόλις προχθές χρειάστηκα καδένα αντιβάρων και το αντίστοιχο γρανάζι της.Άνοιξα την κουτα και σε 20 sec είχα βρει τα επίμαχα ανταλλακτικά
    Αντε να περίμενες να έρθουν απο Νέδερλαντ και ΑΝ τα είχαν
    Ακριβώς αυτό!
    Δεν μιλάμε για συλλεκτικά μηχανάκια, ούτε για μηχανάκια βιτρίνας-σαλονιού!
    Μιλάμε για μηχανάκια, που μας πηγαίνουν στη δουλειά μας, που θα μας πάνε εκδρομή, στο τσακίρ κέφι θα βγάλουμε και κάποια "γούστα" μαζί τους.
    Οπότε δεν μας πολύ παίρνει για "περίμενε" κάνα μήνα και βάλε.

    Αυτό που συνήθως προκαλεί τις καθυστερήσεις είναι τα ανταλλακτικά και το βεβαρυμένο πρόγραμμα του μάστορα.

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Άμα βρεις κανένα klr χαμηλή τιμή χτυπα το ή καλυτερα έχε το νου σου για δημοπρασία οδδυ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 01:03
  2. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 10:41
  3. Αγορά ανταλλακτικών από εξωτερικό
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2008, 13:17
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF