Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Bmw F650 Funduro Κλώτσημα στο άνοιγμα γκαζιού

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31

    Bmw F650 Funduro Κλώτσημα στο άνοιγμα γκαζιού

    Παιδιά καλησπέρα. Ίσως έχει ξανασυζητηθεί το θέμα πολλές φορές, για οποιαδήποτε μηχανή, αλλά ας πω και εγώ την περίπτωσή μου.
    Προσπαθώ εδώ και καιρό απεγνωσμένα να λύσω το πρόβλημα που παρουσιάζεται στο ανοιγόκλεισμα γκαζιού, για να μπορέσω επιτέλους να ευχαριστηθώ τη μηχανούλα μου.

    Το θέμα είναι το εξής. Σε οποιαδήποτε ταχύτητα, με οτιδήποτε χλμ/ω, όταν μαζεύω τα κενά απο την ντίζα του γκαζιού και πάει να "μπει" το χέρι μου στο τράβηγμα του slide, τρώω κλωτσιά σαν να κουμπώνει κάτι απότομα και απο εκει και πέρα όλα οκ. Μέσα στο γκάζι δεν συμβαίνει αυτό όσο και αν το ανοιγοκλείσω. Το θέμα υπάρχει ακριβώς στο σημείο τομής, όπου έχω μαζέψει τα κενά και είναι να "μπω" στο γκάζι.

    Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι μηχανικό το θέμα ή τροφοδοσίας. Προς το παρόν έχω αλλάξει τα ρουλεμάν του μοχλικού που είχαν τρελό τζόγο, και επίσης σταθεροποίησα το εμπρός γρανάζι της αλυσίδας, όπου είχα τζόγο στο καρέ στην ένωση με τον άξονα. Μένει αλυσίδα η οποία βέβαια είναι σε καλή κατάσταση, με σωστό τέντωμα, καθώς και έλεγχος δισκάκια και καμπάνα συμπλέκτη.
    Απο την άλλη να είναι κάποιο θέμα με το καρμπς, να έχει τσακίσει κανα σωληνάκι και να μου δημιουργεί θέμα στην τροφοδοσία?

    Τα φώτα σας αν έχετε κάποια γνώμη θα σας ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Τετοιο σύμπτωμα έχω σε παπί με φαγωμένα σινεμπλοκ τροχού.Τα έχεις τσεκάρει?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Ξέχασα να το αναφέρω. Αλλάχτηκε πριν μια βδομάδα αλλά τίποτα.
    Το παλιό ήταν εξίσου καλό

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Υπάρχει περίπτωση να είναι απο κακή ρύθμιση καρμπυρατέρ ή να χρειάζεται καθάρισμα? Να κολλάει κάπου το slide και να πιάνει απότομα στις χαμηλές?
    Επειδή μιλάμε για κλώτσημα θεώρησα οτι προέρχεται απο μηχανικό θέμα, κάποιο τζόγο σε γρανάζι, αλυσίδα και τα σχετικά.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.646
    Αν ειναι σινεμπλοκ (που αυτο πιστευω γιατι τα F650 ειναι διαβοητα για το συγκεκριμενο κουσουρι) βαλτο στο διπλο σταντ με 2η ή 3η ταχυτητα στο ρελαντι..
    Θα καταλαβεις αν κλωτσαει η όχι..

    Υ.Γ.
    Η αλλαγη του σινεμπλοκ περιελαμβανε και αλλαγη των βιδων του γραναζιου..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αν είναι θέμα μετάδοσης δοκίμασε να ανοίξεις το γκάζι γλυφωντας το πίσω φρένο. Πατεντουλα που την κάναμε στα χιλιαρια τα πρώτα ψεκαστα που είχαν θέμα στο άνοιγμα του γκαζιού από τέρμα κλειστό, πχ στην έξοδο της στροφής. Μαζεύεις τους τζόγους της μετάδοσης κ της αλυσίδας έτσι, οπότε το τιναγμα ενοχλούσε λιγότερο.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Old οχι βίδες δεν άλλαξα αν εννοείς αυτές που πιάνουν το γρανάζι πάνω στον οδηγό που χωνεύει στο σινεμπλόκ. Αν είχαν θέμα απλά δε θα βίδωναν σωστά? Τι τζόγο μπορεί να δώσει η βίδα αμ βιδώσει κανονικά?
    Typhoon Θα το δοκιμάσω να δω συμπεριφορά και ενημερώνω.

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.646
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niklop Προβολή μηνύματος
    Τι τζόγο μπορεί να δώσει η βίδα αμ βιδώσει κανονικά?
    Βαριέμαι να κανω σχηματα αλλα μπορει να δωσει τζόγο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2020
    Μηνύματα
    1
    Thanks...............
    Looking for attitude whatsaap status? Click on the link and get best of all whatsaap and Facebook status you are looking for.
    quotes in hindi

Παρόμοια θέματα

  1. bmw f650 funduro
    από skynet στο forum BMW
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2007, 14:42
  2. BMW F650 Funduro... naked
    από Cpt. Haddock στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 13:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF