Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Honda Rebel 500 CMX

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2020
    Μηνύματα
    5

    Honda Rebel 500 CMX

    Καλησπέρα σε όλους,

    Πως σας φαίνεται η καινούρια rebel 500 για νέο οδηγό?

    Είμαι 30 ετών, τώρα πήρα το δίπλωμα μηχανής, έχω έμπειρια σε παπί μόνο.

    Ειναι δικύλινδρο, νορμάλ cc, 48 άλογα και για μένα πολύ ωραία εμφανισιακά, μη λέω ψέματα αυτός είναι ο λόγος που έχω κολλήσει.

    Για πείτε καμία άποψη, δεδομένου ότι τώρα ουσιαστικά μπαίνω στον κόσμο της μηχανής?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αν μου ελεγες αλλη κατηγορία μηχανης θα σου ελεγα οχι, θα προτεινα να ξεκινήσεις απο 125 βαρια 250. Αν ομως εισαι τυπος cruiser(δηλαδη να ρολαρεις στην βολτα και σε περνανε τα παπια) ομως κάνει
    Ομως ειχει τα γκαζια του θελει εξοικείωση δεν εχει καμια διαφορα απο τα αλλα αδερφάκια του στα γκαζια.. Και εννοείται πριν το αγορασεις κανε ενα απο τα σχολεία ασφαλους αδηγησης

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αφού σου αρέσει αυτό το στιλ μηχανής είναι εξαιρετική επιλογή. Τη βρίσκω κι εγώ πολύ όμορφη, όπως και την Kawasaki Vulcan. Ιδανικά κυβικά και δύναμη, ούτε λίγο ούτε πολύ. Με το καλό να την πάρεις.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2020
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές ! Σκεφτομαι να ξεκινήσω με μια μεταχειρισμένη για 1-2 χρόνια για να τριφτώ με την κίνηση, την αίσθηση κτλ κτλ... Δεν είχα υπόψη μου το Vulcan, βρήκα ενα στο car στα 2,300 ίσως κινηθώ προς τα κει.

    Και πάλι ευχαριστώ !!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stvoulg Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές ! Σκεφτομαι να ξεκινήσω με μια μεταχειρισμένη για 1-2 χρόνια για να τριφτώ με την κίνηση, την αίσθηση κτλ κτλ... Δεν είχα υπόψη μου το Vulcan, βρήκα ενα στο car στα 2,300 ίσως κινηθώ προς τα κει.

    Και πάλι ευχαριστώ !!!
    Αναφερομουν στο καινουριο Vulcan. Στα 2300 λογικα θα ειδες το παλιο.

    Αν σκοπευεις παντως να κατεβεις τοσο πολυ στο budget κοιτας σε αλλη εντελως κατηγορια (απο πλευρας παλαιοτητας). Εκει θα χρειαστει πολυ καλο ψαξιμο και ελεγχος της υποψηφιας μηχανης.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2020
    Μηνύματα
    5
    Δεν είναι τόσο θέμα budget, απλως πολλοί μου λένε καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα μεταχειρισμένο ώστε να μην το "πονάς" πολύ. Έτσι αν φας πχ. ενα πεσιματάκι δε θα σε καίει τόσο όσο σε μία ολοκαίνουρια...

    Γι αυτό το λόγο σκέφτομαι μια μεταχειρισμένη μηχανή για αρχή αντί να πάρω το rebel κατευθείαν.

    Τι λέτε?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φίλε μια χαρά σκέφτεσαι.
    Το να δώσεις 7.190€ για το Rebel και να έχεις μια χαζό πτώση είναι... αμαρτία.
    Πάρε καλύτερα μια μηχανή τέτοιου στιλ από δευτερο χέρι, πολύ φθηνότερη. Να δείς αν σου αρέσει αυτή η κατηγορία μότο.( θα δυσκολευτείς όμως μετά να την πουλησεις, δεν είναι εμπορική κατηγορία)
    Το κυριότερο ειναι, ότι μοτοσυκλέτα και να παρεις , να αποκτάς εμπειρία στην οδήγηση και στην συμπεριφορά στο δρόμο.
    Να συνηθίσεις και καλύτερα την χρήση του συμπλέκτη.
    Επίσης από τι έχω ακούσει, τα cruiser "πάσχουν" λίγο στις αναρτήσεις.
    Αν ήμουν στη θέση σου θα αγόραζα ένα cruiser 250cc παλιό και πολυ φθηνό.
    Στην πορεία μπορεί να καταλάβεις ότι ανήκεις σε άλλη κατηγορία μότο π.χ on-of και θα είναι κρίμα να έχεις ρίξει αρκετό χρήμα μέχρι να γίνει αυτό.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Μεταχειρισμένη ναι, πολύ παλιά όχι, ιδανικά με abs.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    6.700 έχει καινούριο στον Πέτσα https://www.car.gr/10455351-honda-rebel

    Επειδή είναι εύκολο μηχανάκι, το κιβώτιο απλά δεν υπάρχει σε σχέση με τον ανταγωνισμό, το μοτεράκι είναι ευχάριστο στη λειτουργία του και γενικά όλο το σύνολο είναι εύκολο στη χρήση και αξιόπιστο, θεωρώ πως δεν αξίζει να μπλέξεις με μτχ 20 ετίας στα 2.000 κ 3.000 χιλιάρικα.

    Επίσης με ένα σχολείο θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση και κάποιες βασικές γνώσεις που θα κάνουν το ενδεχόμενο της πτώσης να απομακρυνθεί αισθητά - σε συνδυασμό με την καθημερινή τριβή.

    Με άλλα λόγια προσωπικά θα πήγαινα σε καινούριο και θα το ευχαριστιόμουν μιας και αύριο δεν ξέρεις τι μας ξημερώνει.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2020
    Μηνύματα
    5
    Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις. Κλείνω και γω στο να το πάρω καινούριο και να ησυχάσει το κεφάλι μου. Η τιμή δεν είναι απαγορευτική και όπως διαβάζω και βλέπω και video κτλ όλοι λένε όντως πως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι κομπλέ για κάποιο που ξεκινά!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Χτύπα το καινούριο, να χαρείς οδήγηση. Είναι εύκολη κατηγορία για νέους αναβάτες, λόγω χαμηλής σέλας πατάς καλά κάτω και έχεις καλύτερο έλεγχο του όγκου της μηχανής. Οι κλασικές στατικές πτώσεις του νέου (μου πήρε μεγαλύτερη κλίση και δεν μπόρεσα να το κρατήσω) είναι πολύ πιο δύσκολες σε τέτοια μηχανάκια.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Το καινούργιο rebel δεν έχει την γεωμετρία θέσης οδήγησης σαν τα παλιά cruiser. Είναι κανονική γυμνή μοτοσυκλέτα με mid controls και τιμόνι εκεί που πέφτουν τα χέρια. Ο κινητήρας της είναι ένα σύγχρονο σύνολο που φοράει η honda σε πάρα πολλά μεσαία μηχανάκια, οικονομικός και με γραμμική επιτάχυνση, όπως πρέπει να είναι μια μεγάλη μοτοσυκλέτα για έναν αρχάριο. Ο συμπλέκτης του στο καινούργιο μοντέλο του 2020 έχει και την υποβοήθηση σαν το CB500X, οπότε σε βοηθάει και στο σταμάτα ξεκίνα.
    Αν έχεις τα χρήματα για το καινούργιο μην κοιτάξεις καν μηχανάκια 10-15-20 ετών μόνο και μόνο για την ζημιά απ την πτώση. Υπάρχουν και τα προστατευτικά κινητήρα τα οποία μπορείς να έχεις κάποια περίοδο επάνω στην μηχανή μέχρι να μάθεις το βάρος της για στατικούς ελιγμούς.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51jcG4wfK1L._AC_SY355_.jpg 
Προβολές:	185 
Μέγεθος:	19,8 KB 
ID:	420155
    Πήγαινε κάντην μια βόλτα σε ένα test ride και αν θέλεις δοκίμασε και όποιο παλιό vulcan, steed, shadow βρεις. Θα καταλάβεις ότι δεν έχουν σχέση στην οδήγηση.
    Όλα είναι δρόμος

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ειναι μια μίξη κατηγοριών μεταξύ power cruiser και bobber εχει παραπλήσια γεωμετρικά με τα άλλοτε eliminator

    Το μηχανάκι για τους λάτρεις γενικά ειναι τελειο, για τους μυημένους ενα ειναι το φαουλ οτι το μοτερ που ηρθε αυτούσιο απο τα στριτ μοντέλα
    Αν μπορούσαν να το διαμορφώσουν σε υποτετραγωνο θα ειχε τον χαρακτηρα που θα έπρεπε για το ειδος που εκπροσωπεί.

    Για τους μη μυημένους το θεμα της κοντης πίσω διαδρομή αναρτησης που το εξισωσε η χοντα με σκληρότερες αποσβέσεις(για να αποφύγει τερματισμους σε λακουβες) με αποτελεσμα να χανει ποντους απο ανεση. Αν βγει κανα ψαγμένο αμορτισερ σε αφτερμαρκετ θα ειναι μια λυση.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Σε σχέση με τη κατηγορια "adventure" 300-500 κυβικά θα χάσεις πολύ σε άνεση και τιμή μεταπώλησης με αυτό το μηχανάκι...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Το έχω του 2017. Είναι εύκολο στην οδήγηση πολύ χαμηλό κέντρο βάρους η θέση οδήγησης δεν είναι η καθιερωμένη τσοπεραδικη η απλωμένη αλλά πιο κάθετη και δίνει καλύτερο έλεγχο. Ο κινητήρας είναι του CB δικυλινδρος σε σειρά με πιο γεμάτες τις χαμηλές μεσαίες από ότι του cbx έχει 45 άλογα περίπου και για τα κυβικα του έχει γκαζακι και επιταχύνει ικανοποιητικά. Οι αναρτήσεις δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα στην άνεση (78 κιλά) .Απο κατανάλωση αρκετά χαμηλή έχει 11 λίτρα ρεζερβουάρ βάζω κάθε 200 χλμ. Βενζίνη 8 λίτρα και έχει μέσα αλλά δύο. Για ότι θέλεις μπορείς να ρωτήσεις.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Harley Davidson Street 750 vs Honda Rebel 500
    από haf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2018, 01:52
  2. Τι λέτε για το Honda CB 500;
    από Wheelie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 11:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF