Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Βραδινή βολτα και σβήσιμο από μπούκωμα

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40

    Βραδινή βολτα και σβήσιμο από μπούκωμα

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Η ιστορία αρχιζει στο μπάσκετ του χωριου μου κατά τις 11 μμ που έχουμε παρκάρει τα μηχανακια με ένα παιδί και συζηταμε. Καποια στιγμή μετά από κανα μισαωρο λέμε να πάμε καμία βόλτα να περάσει η ώρα και ετσι για την καυλαντα μας. Ξεκινησαμε, βγηκαμε λιγο έξω από το χωριό και μετά είδαμε αλλα 2 παιδιά μεγαλύτερα και είπαμε να πάμε μαζί. Να σημειωσω οτι ήμασταν με ενα c50 με 110άρι λιφαν, ενα mate 50(το δικό μου), ένα daytona nova και ένα honda cb50s και αυτό με 110 λιφαν. Μετά από περίπου μισό χλμ το Νόβα μπουκωσε και έσβησε. Το παιδί είχε μόνο μπουζοκλειδο αλλα ευτυχως είχα πάρει ένα σταυροκατσαβιδο μαζί σε περίπτωση που τα φτύσει το δικο μου παπι . Μετά από 5 6 μανιβελες πήρε μπροστα αφου καθάρισε μπουζι και εβγαλε το φιλτρο αλλα οταν έδινε γκάζι έσβηνε γιατι μπούκωνε αμεσως. Μετά από κανα τέταρτο που πάλευε κατάφερε να το φτιάξει. Τελικά συνεχίσαμε τη βολτα και μετα απο κανα εναμισι χλμ αποφασίσαμε να γυρίσουμε . Στο χωριό μπήκαμε με σβηστά τα μηχανακιά γιατι ετσι και μας άκουγαν την είχαμε **(το Νόβα είχε τρύπια εξάτμιση και το c50 κομμένη αυτοσχέδια). Τελικά γύρισα κατά τις 1και σπίτι και ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΥΡΙΖΑ ΠΑΝΤΟΥ ΔΙΧΡΟΝΙΛΑ.

    Ντάξει δεν ήταν και ότι καλύτερο η ιστορία αλλα είπα να τή μοιραστώ.
    Τελευταία τροποποίηση από Kostasyamaha; 07/08/2020 στις 18:46.

  2. #2
    Καλημέρα.Διαβάζοντας την ιστορία σου θυμήθηκα τα καλοκαίρια στα νιάτα μου , όταν έφερνα απο τη πόλη το παπί στο χωριό.Την επόμενη μέρα κιόλας μου δάνειζε φίλος μου την κομμένη του εξάτμιση και όργωνα όλο το κάμπο με το καημένο το c50 στα τέρματα.Φώναζε ο πατέρας μου για τη φασαρία και γω σαν δικαιολογία του λεγα ότι την έβαλα για να το ξεμπουκώσω .

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Κι ένα δάκρυ κύλησε......ωραίος, μικρέ!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Και εμένα μου θύμισε τίς αλητοβολτες μάς με τα παπάκια και κάθε λογής μηχανάκι.
    Ωραίος. Να σαι καλά και πάντα όρθιος .
    Άν και είσαι μικρός πάρε μία μπυρίτσα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Δεν μοιραστηκες ομως την γνωση..!!
    (πως π.χ. με ενα σταυροκατσαβιδο θα εφτιαχνες το δικο σου παπί αν τα εφτυνε..)

    Επισης, για να την στηνετε στο μπασκετακι τοσοι μαντραχαλαδες, δεν πρεπει να λεει και πολλα απο γκομενακια το χωριο οπότε να ξερουμε να το αποφευγουμε..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν μοιραστηκες ομως την γνωση..!!
    (πως π.χ. με ενα σταυροκατσαβιδο θα εφτιαχνες το δικο σου παπί αν τα εφτυνε..)

    Επισης, για να την στηνετε στο μπασκετακι τοσοι μαντραχαλαδες, δεν πρεπει να λεει και πολλα απο γκομενακια το χωριο οπότε να ξερουμε να το αποφευγουμε..
    και γκομενακια να ειχε θα σε αποφευγανε αυτα,ΠΟΥΡΟΤΕΚΝΕ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Οχι αμα κουβαλουσα σταυροκατσαβιδο, απαιδευτε νεανια..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν μοιραστηκες ομως την γνωση..!!
    (πως π.χ. με ενα σταυροκατσαβιδο θα εφτιαχνες το δικο σου παπί αν τα εφτυνε..)

    Επισης, για να την στηνετε στο μπασκετακι τοσοι μαντραχαλαδες, δεν πρεπει να λεει και πολλα απο γκομενακια το χωριο οπότε να ξερουμε να το αποφευγουμε..
    Εχεις δικιο..! Λοιπον εγω στο μηχανακι εχω ενα μπουζοκλειδο, ενα σταυροκατσαβιδο και ενα ισιο. Το μπουζοκλειδο το εχω ως γνωστον για να βγαζω το μπουζι σε περιπτωση που μαζεψει λαδια. Το σταυροκατσαβιδο το εχω για να γυρναω το μπουζοκλειδο. Στην προκειμενη περιπτωση ο φιλος που το εδωσα ηθελε να βγαλει το φιλτρο και να γυρισει το μπουζοκλειδο. Και τωρα το ισιο. Αν πειραξεις λιγο τη βιδα του ζιγκλερ στο καρμπυρατερ πεφτει περισσοτερη βενζινη στον κινητηρα. Οποτε ανεβαινουν και οι στροφες οταν το μηχανακι ειναι στο ρελαντι.Αν πειραματιστειτε λιγο θα το μαθετε ετσι εμαθα και εγω. Επομενως οταν βαζεις ταχυτητα να ξεκινησεις, ανοιγει περισσοτερο και αυτο σημαινει πιο γρηγορο.
    Παντως για στησιματα εξω απο το χωριο σας συστηνω να βγαλετε εξατμιση αν εχετε και εσεις τετοια παλια παπια θα δειτε διαφορα.

    ΥΓ Οπως το πες δεν λεει τιποτα απο γκομενακια

  9. #9
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Nice. Να προσέχετε ρε.

    ΥΓ. mate; Πωω άξιος, πάρε και μια φωτογραφία πριν 31 χρόνια με το town mate μου.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	papi.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	420106

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimos35 Προβολή μηνύματος
    Nice. Να προσέχετε ρε.

    ΥΓ. mate; Πωω άξιος, πάρε και μια φωτογραφία πριν 31 χρόνια με το town mate μου.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	papi.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	420106
    Ναι mate! αυτα τα μηχανακια ειναι κυριολεκτικα σκυλια!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasyamaha Προβολή μηνύματος
    Εχεις δικιο..! Λοιπον εγω στο μηχανακι εχω ενα μπουζοκλειδο, ενα σταυροκατσαβιδο και ενα ισιο. Το μπουζοκλειδο το εχω ως γνωστον για να βγαζω το μπουζι σε περιπτωση που μαζεψει λαδια. Το σταυροκατσαβιδο το εχω για να γυρναω το μπουζοκλειδο. Στην προκειμενη περιπτωση ο φιλος που το εδωσα ηθελε να βγαλει το φιλτρο και να γυρισει το μπουζοκλειδο. Και τωρα το ισιο. Αν πειραξεις λιγο τη βιδα του ζιγκλερ στο καρμπυρατερ πεφτει περισσοτερη βενζινη στον κινητηρα. Οποτε ανεβαινουν και οι στροφες οταν το μηχανακι ειναι στο ρελαντι.Αν πειραματιστειτε λιγο θα το μαθετε ετσι εμαθα και εγω. Επομενως οταν βαζεις ταχυτητα να ξεκινησεις, ανοιγει περισσοτερο και αυτο σημαινει πιο γρηγορο.
    Παντως για στησιματα εξω απο το χωριο σας συστηνω να βγαλετε εξατμιση αν εχετε και εσεις τετοια παλια παπια θα δειτε διαφορα.

    ΥΓ Οπως το πες δεν λεει τιποτα απο γκομενακια
    Α ρε νιάτα. Σε πάω ρε αλάνι
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Μπουζά που μαζεύουν λάδια, μπουζοκλειδα που θενε κατσαβιδιασμα, εξατμίσεις που βγαινουν, γκομενάκια ανύπαρκτα, ταούνια από την εποχή της τουρκοκρατίας,παλιογερας σε έμπνευση, τι διαμαντακι είν'τούτο ρε!!!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    νικος φωσκολος,με γιαννη δαλιανιδη μαζι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μπουζά που μαζεύουν λάδια, μπουζοκλειδα που θενε κατσαβιδιασμα, εξατμίσεις που βγαινουν, γκομενάκια ανύπαρκτα, ταούνια από την εποχή της τουρκοκρατίας,παλιογερας σε έμπνευση, τι διαμαντακι είν'τούτο ρε!!!
    Ρόδα, τσάντα και κοπάνα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ρόδα, τσάντα και κοπάνα.
    και μαρσάρω τη husqvarna?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρεταρισμα και σβησιμο εν κινηση απο ZZR600
    από nitso στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2013, 10:30
  2. να και κατι απο ομαδα εψιλον
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 17:18
  3. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 10:52
  4. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:29
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF