Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Μαϊμού λάδια

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όχι είπαμε, μιλάμε τα αγόρασα από καλό κατάστημα, υποτίθεται.
    Μπορείς να ξαναπεράσεις από το κατάστημα και να ελέγξεις τα μπουκάλια. Έστω την ετικέτα. Αν είναι μούφα το αγοράζεις και μετά υπάρχουν πολλοί τρόποι να κινηθείς.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #17
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Πάντως από το γνωστό μαγαζί στο Ν.Κόσμο ψωνίζω εδώ και 15 χρόνια. Από Motul,Bel Ray,ARAL,κλπ από τα ακριβότερα μηχανόλαδα,βαλβολίνες πηρουνιού,μέχρι φτηνό ορυκτέλαιο-λέγε με Pennzoil-, ακόμα και κάτι άγνωστα Πορτογαλίας για το παπί καθώς και διάφορα αναλώσιμα,όπως μπουζί/φίλτρα/καθαριστικά χεριών, παραφλού κλπ
    Ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα.

    Edit :
    Έβαζα παλιά γνήσια λάδια Repsol στο Hornet όταν ήταν ακόμα καινούργιο και πάντα είχα καταλάνωση 100-200 cc ανάλογα τη χρήση.
    Με άλλες μάρκες δεν τσιμπάει σταγόνα,ακόμα και τώρα 14 χρονών μηχανάκι με σχεδόν 90000κμ....βγάλτε συμπέρασμα....
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 08/08/2020 στις 09:38.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #18
    Καλησπέρα και από εμένα,

    Εγώ τι θα έκανα;;

    1) Θα ξαναπήγαινα στο ίδιο μαγαζί -και ακόμα καλύτερα- στον ίδιο υπάλληλο που μου είχε ξαναπουλήσει την προηγούμενη φορά. Αμέριμνος, δεν θα πρόδιδα την διάθεσή μου και θα ξαναζητούσα το ίδιο ακριβώς λάδι.
    2) Θα πλήρωνα με πιστωτική / χρεωστική κάρτα για να έχω ακόμα μία εξασφάλιση για την συναλλαγή και τρόπο πληρωμής POS (δύο αποδείξεις θα λάμβανα).
    3) Φωτογραφίες σε φυσικό φωτισμό ημέρας και σε καλή/υψηλή ανάλυση από το μπουκάλι σε όλες τις γωνίες/πλευρές του.
    4) Πίσω στο σπίτι και κατευθείαν αλλαγή λαδιών (ιδανικά και φίλτρου λαδιού αν είναι φθηνό). Θα κράταγα και ικανή ποσότητα περισευόμενου λαδιού καθώς και το μπουκάλι.
    5) Θα έψαχνα να βρω αν τις προηγούμενες φορές που είχα ξαναψωνίσει από εκεί είχα πληρώσει έστω μία ή και όλες φορές με πιστωτική κάρτα ώστε μέσω internet banking να βρώ την συναλλαγή. Θα έψαχνα να βρώ άν έχω κρατήσει παλιότερη απόδειξη.
    6) Θα έβαζα στόχο να ελέγξω την στάθμη του λαδιού στα 1000 χλμ να δώ αν έχω χάσει 330 ml.
    7) Αν διαπίστωνα πρόβλημα θα έστελνα email στην μαμά εταιρία στο εξωτερικό -και είναι νόμος για εμένα πλέον- και κοινοποιημένο στον ελληνικό εισαγωγέα/διανομέα (δλδ και στους δύο ταυτόχρονα).
    8) Με μεγάλη προσοχή θα έθετα το θέμα/πρόβλημα, διερευνητικά, καθώς πάντα υπάρχει η πιθανότητα να είναι άλλη η αιτία και όχι μαϊμού το λάδι (λέμε τώρα..).

    * Μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης με μοτοσυκλέτες, ξεκινώντας ως αθώο παιδί μπορώ να πω με βεβαιότητα πλέον:

    ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΈΝΑΝ ΒΡΩΜΙΚΟ ΚΟΣΜΟ !!!

  4. #19
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Τι θα κάνατε εάν σας πουλούσαν μαϊμού λάδια και το ανακαλύπτατε από τσίμημα τρελής ποσότητας;

    Συγκεκριμένα αγόρασα λάδια και μάλιστα από επώνυμο μαγαζί που διατηρεί δύο καταστήματα, tα Motul 5100. Έβαλα τα λάδια και έχασα 1 λίτρο σε 3.000 χιλ.
    Το μηχανάκι μου ποτέ δεν τσιμπούσε λάδια... και σκέφτηκα ότι την πατήσαμε!
    Ωσάν ηλίθιος ξαναπήρα τα ίδια λάδια από το ίδιο κατάστημα και πάλι στα 3000 έλειπε ένα λίτρο.
    Άλλαξα κατάστημα, πήρα τα ίδια λάδια πάλι, έκανα 6000 χιλ με μεγάλες θερμοκρασίες και δεν τσίμπησε σταγόνα.

    Για πείτε μου τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση.

    Προβληματίστηκα Αυγουστιάτικα...
    Για να μπούμε σε μια σειρά:

    -Μάρκα, μοντέλο της μοτό και χιλιόμετρα.
    -Τα άλλαξες εσύ (μαζί με φίλτρο) ή το άφησες να στα αλλάξουν πηγαίνοντας τα λάδια;
    -Τσεκαρίστηκε η στάθμη λαδιού την επόμενη μέρα μετά από βόλτα με κρύο το μηχανάκι,ή τα ξανάδες μετά από κάνα 3μηνο τυχαία;
    -Μετρήθηκε σίγουρα και είχες 1 λίτρο λιγότερο ή είναι λάθος η μέτρηση;
    -Είχες επαναληψιμότητα στη κατανάλωση λαδιού,ή έτυχε να δεις/αλλάξεις ξανά τα λάδια και συμπλήρωσες 1 λίτρο;

    Αν το μηχανάκι έχει αρχίσει να τσιμπάει λάδια λόγω φθορών σε καμία περίπτωση δε φταίνε τα λάδια ακόμα και αν έβαλες μεταχειρισμένα....Έχω δοκιμάσει σχεδον όλα τα λάδια που κυκλοφορούν από τα καλύτερα μέχρι τα πιο άγνωστα.... Μόνο η έλλειψη κάνει κακό όχι τόσο η χαμηλή ποιότητα.

    Απλά με διάφορες μάρκες (πάντα με ίδιο ιξώδες) θα καίει λιγότερο ή περισσότερο.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αυτό σκέφτομαι και γω. Θα πρέπει όμως να έχω κάτι στα χέρια μου... να ξαναπάρω πάλι μαϊμού λάδι από εκεί; Θα μου δώσει μαϊμού αυτή τη φορά;
    Γνωστή ιστορία ,έχουν γίνει κάποιες κινήσεις καιρό τώρα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αδελφέ τα λάδια τα αλλαξες ΕΣΥ ο ιδιος η τα πήγες σε συνεργείο τα αφησες κ εφυγες ?
    κ πήγες μετά απο 3-5 ωρες κλπ να παραλάβεις την μοτο ? η μπροστά σου εγινε η αλλαγή λαδιών στο συνεργείο ?
    πάντως 1 λιτρο στα 3.000 χλμ ειναι τεράστια ποσότητα να τα καίει...κ μόνο αν το μοτέρ ειναι για πέταμα δικαιολογείται...

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Μαζεψε τις αποδείξεις αγορας λαδιου και κανε ενα μειλ στον συνήγορο του καταναλωτη μα σε κατευθύνει

  8. #23
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Τα αλλάζω μόνος μου, έχω αλλάξει 8 μηχανές σε 30 χρόνια, ξέρω πότε τσιμπάει... άσε που είμαι και μηχανικός, όχι σε οχήματα όμως αλλά σε πετούμενα.

    Το πρόβλημα διαπιστώθηκε σε βαραντέρο με 60.000κλμ και το έχω από κούτα. Ένα τσίμπημα με τέτοιες θερμοκρασίες γύρω στα 300μλ στις 6000χιλ δεν θα με πείραζε, θα μπορούσα να το πω και φυσιολογικό αν και είναι νωρίς ακόμα, αυτοί οι κινητήρες την ακούν μετά τις 100.000.
    Με τα ίδια λάδια και ιξώδες από άλλο μαγαζί δεν έκαψε ούτε τα 300 στις 6000.

    Τα χιλιόμετρα έγιναν σε ταξίδια και μάλιστα σε σύντομα χρονικά διαστήματα.

  9. #24
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Για ρίξτε μια ματιά στο βιντεάκι

    https://youtu.be/KZraNp2rrPI

    Έχουν κάποια χαρακτηριστικά τα γνήσια, οπως πχ διπλή ετικέτα στο πίσω μέρος, ξανθό χρώμα κλπ.

    Τα μπουκάλια τα πρόσεξες πως ήταν;
    Επειδή ειναι ρωσικο βιντεο συμπερασμα δεν εβγαλα.
    Εχω εμπειρια απο συγκεκριμενο προιον και ιξωδες προς το τελος του βιντεο που ανοίγει το καπακι και ξανα ανεφοδιαζει μου φάνηκε εξαιρετικά υδαρες..

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Νομικοί Λαγοί και στα λιανομαγαζα..Που φτάσαμε στη μπαζοχωρα...

  11. #26
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παλιότερα που είχα πιο σοβαρό μοτό , αναρωτιόμουν πως γίνεται ένα μαγαζί να δίνει το 5100 11€/λτ και άλλο 6 . Βασικά ακόμα αναρωτιέμαι .

    Εχει ξαναγίνει κουβέντα για συγκεκριμένο μαγαζί που μάλιστα λέγεται ότι έκανε και εμφιάλωση , χωρίς να μπορώ να φυσικά να ξέρω αν ισχύει ή όχι . Το κακό με τα λάδια είναι ότι είναι πολύ δύσκολο για το μέσο χρήστη να καταλάβει αν έχει πέσει σε μαϊμού ή όχι . Εγω στον πάπιο βάζω απο του Σπανού χρόνια τώρα , ότι φέρνει κατά περιόδους σε ημι-συνθετικό . Της Valvoline το μπλε κατά κανόνα 8 € και raxol και mpm με περίπου 6€ στο λίτρο . Σε πιο σοβαρά μοτέρ θα προσπαθούσα μέσω της αντιπροσωπίας να βρω επισημους μεταπωλητές .
    Στο συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω οτι ο φίλος έχει καμία αξία να ασχοληθεί . Δύσκολα θα αποδείξει αυτά που υποστηρίζει , και θα μπλέξει. Δεν κατάλαβα βεβαία αν του έγινε ζημιά ή απλά του έκαιγε παραπάνω και πρόλαβε τα χειρότερα .
    Modenas Kriss 125

  12. #27
    Εγώ πάλι θα πρότεινα να κάνεις το πιο απλό και το πιο ασφαλές:

    Να στείλεις mail και στον εδώ αντιπρόσωπο και έξω, περιγράφοντας απλά το συμβάν, χωρίς κανένα σχόλιο και κριτική (απατεώνες, κλέφτες κλπ).
    Άσε μετά να επιληφθούν εκείνοι. Εσύ δεν θα έχεις κανέναν νομικό κίνδυνο και εκείνοι, έχοντας το όνομα του καταστήματος θα βρουν την άκρη.

  13. #28
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Οπότε στην Ελλάδα αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι πήρες αυτό που πλήρωσες, αγοράζεις λάδια από το Lidl

  14. #29
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Οπότε στην Ελλάδα αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι πήρες αυτό που πλήρωσες, αγοράζεις λάδια από το Lidl
    Εξαιρετικα για τα λεφτα που δινεις και το κυριωτερο ΑΣΦΑΛΗ.Διοτι ειναι απο μικρους γερμανους μικροεμφιαλωτες-διυλιστές,και καλυπτονται απ την εγγυηση της αλυσιδας.
    Ξερεις τι και απο ποιους αγοραζεις,συνοδευονται δε απο πληρες μανουαλ χαρακτηριστικων-χρησης και απορριψης.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    ωχ..απο εκει ψωνιζω χρονια..λες;;;..παντως δεν ξερω αν σε κανει να αισθανθεις καλυτερα οτι δεν εισαι ο μονος, η απατεωνια εχει λαβει θηριωδεις διαστασεις σε σχεση με το παρελθον και δεν μιλαω για λαδια...πληρωσα φοβερα ποσα σε διαφορους μηχανικους μεχρι να βρω καποιον αξιοπιστο, μιλαμε για κυλινδροπιστονα κλπ..αν δεν εισαι παρων την εχεις κατσει..ενας απο αυτους μαλιστα μου εκλεψε -αν ειναι δυνατον- τις καινουργιες σαγιωνες του φυγοκεντρικου στο sh150, το ανακαλυψα στον..επομενο μαστορα που μου τις εδειξε και αντε αποδειξε ποιος εκλεψε, αφου δεν ημουν παρων...ο αλλος "επαγγελματιας" σελας, μου εκλεψε το τζελ απο η σελα λεγοντας μου οτι ποτε δεν..ειχα!! και αντε αποδειξε ποιος ειναι ο απατεωνας....Δεν εισαι παρων στην επισκευη; την επαθες..

    Παντως μεσα σε αυτο τον επαγγελματικο βορβορο, τελειως προσφατα, μαλλον εχω εντοπισει ενα μερακλη μαστορα, στο μελλον θα γραψω για αυτον , γιατι υπαρχουν και τιμιοι...
    @λλ@ γενικα προσοχη...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάδια...
    από Electra στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2009, 17:07
  2. Κιβωτιο!η Εγω Η Τα Λαδια!!!!
    από maikz750madness στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2004, 16:10
  3. Aλλαγη λαδια σε ΧΤ 400
    από danaos75 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2004, 16:10
  4. Λάδια.. φωτιά!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 12:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF