Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Οδήγηση μοτοσικλέτας σε αλάνα χωρίς δίπλωμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    17

    Οδήγηση μοτοσικλέτας σε αλάνα χωρίς δίπλωμα

    Καλησπέρα παιδιά !

    Καινούργιο μέλος και με το καλό, μόνιμο !

    Αλέξανδρος λοιπόν , χάρηκα, πάθος με την οδήγηση από μικρό παιδί. Μέχρι στιγμής η τρέλα μου είχε συσσωρευτεί στα αυτοκίνητα και όσον αφορά τα δίτροχα σε ...ποδήλατα.
    Πρόσφατα όμως ,και με μεγάλη φόρα, έφτασε μάλλον και η ώρα της μηχανής.
    Παρ' όλο που η εμπειρία μου με μηχανές είναι ελάχιστη από περιγραφές άλλων αλλά και με βάση την (κοινή?) λογική θεώρησα ότι ο κόσμος της μηχανής ,για κάποιον που αγαπάει την οδήγηση, μάλλον αποτελεί το απόγειο της οδηγικής εμπειρίας.
    Ας επισημάνω ότι είμαι 29 χρονών οδηγός 11 χρόνια. Δεν θεωρώ ότι το μυαλό δεν είναι στο κεφάλι μου , ούτε οτι είμαι "γρήγορος". Ναι μου αρέσει η ταχύτητα ,φυσικά, και έχουν περάσει από τα χέρια μου μερικά πολύ γρήγορα αμάξια αλλά ούτε όταν ήμουν "στις καύλες μου" , ούτε και τώρα οδηγώ ασυνείδητα, επικίνδυνα κτλ κτλ.
    Επισήμανση 2 : Την μηχανή την θέλω για την εμπειρία της...μηχανής. Ούτε για μεταφορικό μέσο ούτε για οικονομία ούτε για...ντελίβερι. Έχω και αυτοκίνητο.

    Δύο λοιπόν ερωτήσεις έχω να σας κάνω.
    --Η πρώτη αφορά τους κανονισμούς και τις πιθανές κυρώσεις που θα είχα, αγοράζοντας και οδηγόντας μια μηχανή μέχρι την κοντινότερη αλάνα (5 λεπτά με το αμάξι) καθώς και εντός αυτής.
    Ας πούμε : Υπάρχει η πιθανότητα ασφάλισης μιας μηχανής χωρίς να κατέχω δίπλωμα ? Σε περίπτωση προστίμου και δικαστηρίου τι ποινές προβλέπονται ? (κάτι έχω ακούσει για δικαστήριο αλλά αθώωση αν αποκτηθεί μεχρι τότε το δίπλωμα)
    (σημειώνουμε εδώ ότι η διαδικασίας για την απόκτηση του διπλώματος έχει ήδη ξεκινήσει αλλά θα αργήσει λόγο των ημερών)

    --Η δεύτερη αφορά την μηχανή καθ'αυτή.
    Μετά από πολύ ψάξιμο μου "γυάλισε" η Daytona X310. Μου φάνηκε λογική επιλογή σαν πρώτη μηχανή και...πανέμορφη. Τη γνώμη σας.

    Υ.Γ. Το ξέρω ότι η ποιό ευσυνείδητη επιλογή θα ήταν να περιμένω για το δίπλωμα αλλά είμαι λίγο ανυπόμονος στα θέλω μου σαν άνθρωπος. Η ιδέα της μηχανής ήρθε και μπήκε σαν μια ακατανίκητη επιθυμία πρόσφατα.
    Η σχολή οδήγησης έκλεισε για διακοπές, διακόπτοντας τα μαθήματα στη μέση και η ιδέα του να πάρω τη μηχανή και να κάνω μια δυο εξασκησούλες μόνος μου μέχρι να ξανα ανοίξει με έχει τρελάνει.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Engelados Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά !

    Καινούργιο μέλος και με το καλό, μόνιμο !

    Αλέξανδρος λοιπόν , χάρηκα, πάθος με την οδήγηση από μικρό παιδί. Μέχρι στιγμής η τρέλα μου είχε συσσωρευτεί στα αυτοκίνητα και όσον αφορά τα δίτροχα σε ...ποδήλατα.
    Πρόσφατα όμως ,και με μεγάλη φόρα, έφτασε μάλλον και η ώρα της μηχανής.
    Παρ' όλο που η εμπειρία μου με μηχανές είναι ελάχιστη από περιγραφές άλλων αλλά και με βάση την (κοινή?) λογική θεώρησα ότι ο κόσμος της μηχανής ,για κάποιον που αγαπάει την οδήγηση, μάλλον αποτελεί το απόγειο της οδηγικής εμπειρίας.
    Ας επισημάνω ότι είμαι 29 χρονών οδηγός 11 χρόνια. Δεν θεωρώ ότι το μυαλό δεν είναι στο κεφάλι μου , ούτε οτι είμαι "γρήγορος". Ναι μου αρέσει η ταχύτητα ,φυσικά, και έχουν περάσει από τα χέρια μου μερικά πολύ γρήγορα αμάξια αλλά ούτε όταν ήμουν "στις καύλες μου" , ούτε και τώρα οδηγώ ασυνείδητα, επικίνδυνα κτλ κτλ.
    Επισήμανση 2 : Την μηχανή την θέλω για την εμπειρία της...μηχανής. Ούτε για μεταφορικό μέσο ούτε για οικονομία ούτε για...ντελίβερι. Έχω και αυτοκίνητο.

    Δύο λοιπόν ερωτήσεις έχω να σας κάνω.
    --Η πρώτη αφορά τους κανονισμούς και τις πιθανές κυρώσεις που θα είχα, αγοράζοντας και οδηγόντας μια μηχανή μέχρι την κοντινότερη αλάνα (5 λεπτά με το αμάξι) καθώς και εντός αυτής.
    Ας πούμε : Υπάρχει η πιθανότητα ασφάλισης μιας μηχανής χωρίς να κατέχω δίπλωμα ? Σε περίπτωση προστίμου και δικαστηρίου τι ποινές προβλέπονται ? (κάτι έχω ακούσει για δικαστήριο αλλά αθώωση αν αποκτηθεί μεχρι τότε το δίπλωμα)
    (σημειώνουμε εδώ ότι η διαδικασίας για την απόκτηση του διπλώματος έχει ήδη ξεκινήσει αλλά θα αργήσει λόγο των ημερών)

    --Η δεύτερη αφορά την μηχανή καθ'αυτή.
    Μετά από πολύ ψάξιμο μου "γυάλισε" η Daytona X310. Μου φάνηκε λογική επιλογή σαν πρώτη μηχανή και...πανέμορφη. Τη γνώμη σας.

    Υ.Γ. Το ξέρω ότι η ποιό ευσυνείδητη επιλογή θα ήταν να περιμένω για το δίπλωμα αλλά είμαι λίγο ανυπόμονος στα θέλω μου σαν άνθρωπος. Η ιδέα της μηχανής ήρθε και μπήκε σαν μια ακατανίκητη επιθυμία πρόσφατα.
    Η σχολή οδήγησης έκλεισε για διακοπές, διακόπτοντας τα μαθήματα στη μέση και η ιδέα του να πάρω τη μηχανή και να κάνω μια δυο εξασκησούλες μόνος μου μέχρι να ξανα ανοίξει με έχει τρελάνει.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!



    Καλημερίζω και καλώς όρισες Αλέξανδρε.


    -Βασικά ξεχνάς την οδήγηση μοτό κλπ οχημάτων σε δημόσιο δρόμο-αλάνα κλπ χωρίς δίπλωμα....
    -Εκτός αν έχεις δικό σου είτε ιδιόκτητο είτε μισθωμένο και περιφραγμένο χώρο-πίστα/χωράφι κλπ οπότε αγοράζεις ότι θες το μεταφέρεις με φορτηγό/μεταφορική κλπ εκεί μέσα και κάνεις ότι θες!!.
    Αν δεν έχεις τέτοια δυνατότητα απόλαυσε τις διακοπές σου,κάνε καρτ ποδήλατο κλπ και μη μιζεριάζεις....άλλοι περνάνε τη ζωή τους πολύ χειρότερα από σένα που απλά ανυπομονείς..
    -30 χρονών είσαι και όχι 16, και ο διακοπές των σχολών δε θα κρατήσουν μήνες!
    -Να μάθεις να κάνεις υπομονή! Πίστεψέ με,θα σου βγει σε καλό !


    Μόλις με το καλό πάρεις δίπλωμα βάλε στο πρόγραμμα και τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας-λέγε με California Riding School και η εμπειρία της μοτό περνάει σε άλλο επίπεδο.

    Αυτά και καλούς δρόμους!
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 14/08/2020 στις 07:53.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Οτι ακριβώς σου είπε ο από πάνω (μα ακριβώς όμως!) μεγάλο παιδί είσαι, καταλαβαίνεις ότι δεν αξίζει το ρίσκο.....άρα λίγη υπομονή (η οποία είναι και αρετή των δυνατών....)

    Καλώς ήρθες και ελπίζουμε να μείνεις

    (αλήθεια, από στομάχι πως πας; )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    φρόντισε να μην έχει μπ....
    και ο αριθμός να μη φαίνεται και πολύ (ή καθόλου)
    Κοίτα να έχεις και σχέδιο διαφυγής
    σε περίπτωση που γίνει η στραβή
    Αν αυτά τ ακούς υπερβολικά κάτσε στα αυγά σου όπως σου λένε οι από πάνω
    Όπως σε κόβω εγώ είσαι για την κουρτίνα 2
    διότι αν ήσουν για 1 δεν θα ρωτούσες καν.
    Αυτά.


    Αν αξίζει?
    Μόνο εσύ το ξέρεις αυτό.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Engelados Προβολή μηνύματος
    Αλέξανδρος λοιπόν , χάρηκα,
    Αν χαίρεσαι πριν καν σου μιλησεις καποιος, να το κοιταξεις...!!
    (μη το αφησεις ετσι γιατι μπορει να εξελιχθει σε υποσυνείδητη επιθυμια να σε σταματανε στα μπλοκα..)

    Ο Νασουλης στα ειπε καλα αλλα εχω την ενσταση μου ως προς τις αλάνες..
    (είτε ειναι περιφραγμενο parking ειτε ειναι ξεφραγο αμπελι, δεν υποκειται στις διαταξεις του Κ.Ο.Κ...)

    Το προβλημα ειναι βεβαια και το πως θα πας μεχρι εκει και το πως θα φυγεις απο κει..
    (εχω δει να την στηνουν σε αλανα μπατσοι περιμενοντας να βγουν καγκουροπαπόβιοι που καναν την πτυχιακη τους στο γυροσκοπικο φαινομενο σε σχεση με την μακροχρονια σταθεροτητα στην σουζα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Επικοινωνησε με το Riding School του Χουντρα, εχει και προγραμμα εκμαθησης για αναβατες που δεν εχουν διπλωμα (μικρους και μεγαλους). Θα ειναι χρησιμο για την μετεπειτα εξελιξη σου ως αναβατης, δε θα εισαι παρανομος και σιγουρα θα ειναι πολυ πιο διασκεδαστικο απο το να κοβεις γυρες μονος σου μεσα σε μια αλανα με ενα Daytona.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    17
    OldMan αν εσυ κόλλησες στη λέξη «χάρηκα» μάλλον εσυ πρέπει να κοιτάξεις κάποια πραγματα.
    Τώρα να μπω στη λογική να σου εξηγήσω ότι το είπα για λόγους ευγένειας και όχι επειδή χαιρομουν δεν βρίσκω το λόγο.

    Φίλε Parking εδώ είναι το θέμα μου. Το μόνο που ΔΕΝ ρώτησα είναι η άποψη των άλλων για το άμα πρέπει να το κάνω αυτό η όχι.
    Οι μόνες απαντήσεις που πήρα από την άλλη ήταν αυτές. (Μην παρεξηγηθώ, καλοδεχούμενες κι αυτές) αλλά τα βασικά 2 ερωτήματα μου παραμένουν αναπάντητα

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Engelados Προβολή μηνύματος
    OldMan αν εσυ κόλλησες στη λέξη «χάρηκα»
    To γερό στομάχι που σου έλεγα πιο πάνω....

    Θα τον συνηθίσεις, είναι καλό παιδί ο γέρος και τον αγαπάμε (ειδικά Παρασκευές μετά τα τσίπουρα )

    Και αφού λες ότι δεν σε κάλυψε ο Νάσος, πάμε μια:

    1)Πιθανότητα ασφάλισης χωρίς δίπλωμα βεβαίως υπάρχει αλλά κάλυψης αν γίνει η στραβή, ΟΧΙ!
    Οι ποινές αν σε τσακώσουν αναφέρονται στον Κ.Ο.Κ. το αν σε αθωώσει ο δικαστής εφόσον έχεις αποκτήσει το δίπλωμα μετά, εναπόκειται στην όποια διακριτική του ευχέρεια....συνήθως ναι, αθωώνει, αλλά αν έχει στραβογ@μήσει η και καθόλου τη προηγούμενη, τον ήπιες.
    Βασικά όλο το πρόβλημα είναι στην πρώτη παράγραφο, την στραβή, το τυχόν ατύχημα δηλαδή, μεγάλο παιδί είπαμε είσαι, καταλαβαίνεις.....

    2) το μηχανάκι που αναφέρεις είναι άριστο για πρώτο αρκεί να μην το πάρεις καινούργιο διότι κάποιες χαζοπτώσεις τον πρώτο καιρό δύσκολα θα τις αποφύγεις. Όποιος λέει εγώ δεν θα πέσω απλά παραμυθιάζει τον εαυτό του.
    Ότι άλλο θες ρώτα
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 14/08/2020 στις 18:06.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    1)Πιθανότητα ασφάλισης χωρίς δίπλωμα βεβαίως και δεν υπάρχει αλλά κάλυψης αν γίνει η στραβή, ΟΧΙ!
    fixed
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    fixed
    Μην είσαι τόσο σίγουρος.... Μια χαρά έχω ασφαλίσει όχημα άλλου με το δικό μου δίπλωμα (μαλακία, ξέρω) αλλά γίνεται
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Μια χαρά γίνεται και χωρίς δίπλωμα κανενός.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Εξ όσων γνωρίζω Η ασφάλιση με το δίπλωμα δεν συνδέονται (μέχρι στιγμής).

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    To γερό στομάχι που σου έλεγα πιο πάνω....

    Θα τον συνηθίσεις, είναι καλό παιδί ο γέρος και τον αγαπάμε (ειδικά Παρασκευές μετά τα τσίπουρα )

    Και αφού λες ότι δεν σε κάλυψε ο Νάσος, πάμε μια:

    1)Πιθανότητα ασφάλισης χωρίς δίπλωμα βεβαίως υπάρχει αλλά κάλυψης αν γίνει η στραβή, ΟΧΙ!
    Οι ποινές αν σε τσακώσουν αναφέρονται στον Κ.Ο.Κ. το αν σε αθωώσει ο δικαστής εφόσον έχεις αποκτήσει το δίπλωμα μετά, εναπόκειται στην όποια διακριτική του ευχέρεια....συνήθως ναι, αθωώνει, αλλά αν έχει στραβογ@μήσει η και καθόλου τη προηγούμενη, τον ήπιες.
    Βασικά όλο το πρόβλημα είναι στην πρώτη παράγραφο, την στραβή, το τυχόν ατύχημα δηλαδή, μεγάλο παιδί είπαμε είσαι, καταλαβαίνεις.....

    2) το μηχανάκι που αναφέρεις είναι άριστο για πρώτο αρκεί να μην το πάρεις καινούργιο διότι κάποιες χαζοπτώσεις τον πρώτο καιρό δύσκολα θα τις αποφύγεις. Όποιος λέει εγώ δεν θα πέσω απλά παραμυθιάζει τον εαυτό του.
    Ότι άλλο θες ρώτα
    Ευχαριστώ !!!

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Καλώς ήρθες στο forum!



    Προτείνω να αποδείξεις και στη συγκεκριμένη περίπτωση, έμπρακτα, το ακόλουθο, κάνοντας υπομονή μέχρι να φθάσει στα χέρια σου το δίπλωμα οδήγησης.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Engelados Προβολή μηνύματος
    ... Δεν θεωρώ ότι το μυαλό δεν είναι στο κεφάλι μου ...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Οδηγηση Χωρις Διπλωμα
    από Matthew στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2019, 00:51
  2. Οδηγηση χωρις διπλωμα ενω εχεις περασει
    από Stelpe στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2017, 16:05
  3. χωρις διπλωμα
    από XRakIa$ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 00:49
  4. Χωρις διπλωμα?
    από zak_18 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 11:59
  5. Ξύστρες, σε παντελόνι χωρίς
    από SF στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF