Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Από το μηδέν σε Α2, και απο σκούτερ σε τενερε!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2020
    Μηνύματα
    6

    Cool Από το μηδέν σε Α2, και απο σκούτερ σε τενερε!

    ΠΑΡΤ ΟΥΑΝ

    Για σας. Ως καινούριος εδώ, σκέφτηκα ότι καλύτερο θα ήταν να αρχίσω με την ιστορία για το πως έγινα αναβάτης.

    Όλα ξεκίνησαν όταν ήμουν 18, το 2007 περίπου. Πήγα στην τοπική σχολή για να ρωτήσω τα καθέκαστα. Δεν θυμάμαι η κοπέλα που ήταν τότε εκεί να με κατατόπισε καλά. Εγώ εν το μεταξύ να ξερογλείφομαι και ως τυπικός έφηβος να ονειρεύομαι sport μηχανές.

    Τέλος πάντων.

    περάσαν περίπου 13 χρόνια από τότε. Με την τότε κρίση να θερίζει, ούτε δίπλωμα αυτοκινήτου έβγαλα. Ως ότου πέρσι που αποφάνθηκε ο αδελφός μου ότι πρέπει να βγάλω ένα δίπλωμα γιατί ειναι απαραίτητο για την δουλεία μας (εργολαβίες καθαρισμού) και ότι επιπλέον θα εξυπηρετούσε ένα δίπλωμα μηχανής, μιας και είχαμε ένα σκούτερ kymco people S 200, ενώ η Καβάλα δεν ειναι και πόλη που βολεύει το αμάξι.

    Προκύπτει τώρα ένα πρόβλημα. Το Kymco people s 200 ειναι 160cc(όχι 200, τρέχα γύρευε). Το Α1 δεν κάνει. Άρα πρέπει να πάμε σε Α2(και είπαμε να το ξεζουμίσουμε και να βγάλουμε με συμπλέκτη). Όντας 30 μπορούσα να το βγάλω. Βέβαια, το ότι μπορείς να πηδήξεις από έναν γκρεμό και να σκάσεις κάτω, δεν σημαίνει και ότι πρέπει να το κάνεις. Δεν είχα καμιά απολύτως εμπειρία στην οδήγηση μηχανής και τώρα έπρεπε να μάθω σε τουλάχιστον τρεις! Και αυτό ήταν κάτι αγχωτικό για τους δάσκαλους. Δεν υπήρχε περίπτωση να τα βγάλουμε όλα με τις ώρες που χρειαζόταν μια μόνο κατηγορία, όποτε φάγαμε ένα κατοστάρικο παραπάνω σε μαθήματα.

    Ξεκινήσαμε* με ένα honda PCX 125, έτσι για να πάρουμε το κολάι με το γκάζι(Κάναμε μόνο ένα μάθημα με το PCX). Μέτα ξεκινήσαμε με το CBF125(Το οποίο δεν μου αρέσει οπτικά ενώ ο συμπλέκτης του δεν συγχωρεί λάθη). Κάναμε αρκετά μαθήματα με το CBF για να μάθουμε τι πάει να πει συμπλέκτης. Το αποκορύφωμα ήταν το CB400. Ήταν μηχανή του 94 και ενώ ο συμπλέκτης συγχωρούσε πολλά, η μηχανή ήταν πολύ άβολη, ενώ δεν ειναι για τους ελληνικούς δρόμους. Με πιασμένα χέρια και πιασμένες πλάτες, κατάλαβα ότι οι naked, και κατ'επέκταση οι sport μηχανές, ήταν εκτός. Όχι ότι είχα κάψα για τέτοια μηχανή πλέον, άλλα δεν υπήρχε περίπτωση να πάω σε naked/sport.

    *μαζί με την αδελφή μου κάναμε μαθήματα και επίσης δώσαμε και εξέταση.

    Τελικά γίνεται η παρωδία εξέτασης και περνάμε. Παρωδία, γιατί με τον ασύρματο και το ακουστικό που μου έβαλαν, και τον γενικό θόρυβο που έκανε η μηχανή, δεν πρέπει να άκουσα ένα 80 τα εκατό από αυτά που μου είπε να κάνω ο εξεταστής. Παρόλα τα λάθη που έκανα με πέρασε αν και υποτίθεται ήταν ο αυστηρότερος. Τεσπα, πάμε παρακάτω.

    Το δίπλωμα άργησε πολύ να έρθει μιας και αποφάσισα να το πάρω όταν θα έβγαζα για αμάξι. Τότε με τις απεργίες τον εξεταστών, το να δώσουμε για δίπλωμα αργούσε. Τελικά δώσαμε και...Κόπηκα Αλλά εντάξει, το πήρα με την δεύτερη(και 150 ευρώ έξτρα). Εν το μεταξύ οδηγούσα μηχανάκια. Όχι πολλά πολλά, μη με σταματήσουν κιόλας. Αυτά που οδηγούσα ήταν τρία. Εν αρχή ην το kymco, που δηλαδή περνάει τον περισσότερο καιρό χαλασμένο έξω από το σπίτι μας, μέχρι να το ΞΑΝΑφτιάξουμε, και το παίρνω μέχρι να ΞΑΝΑχαλάσει. Παράλληλα οδηγούσα ένα 50ρακι σαχλοκινεζια, που παρόμοια με το kymco, ειναι μια απύθμενη άβυσσος χρημάτων, αν και πλέον το έχουμε παρατήσει σε μια άκρη. Η αδελφή μου έχοντας απηυδήσει με την σαχλοκινεζια(μιας και την χρησιμοποιούσε για να πηγαινοέρχεται στην δουλειά) πήρε ένα ΖΙΡ 100, και περιστασιακά το παίρνω και αυτό.

    Ενώ συμβαίνουν όλα τα παραπάνω ψάχνω για μηχανή. Η λογική πρόοδος ειναι το να ξεκινάς μικρός με 50ρακια και με τον καιρό πας σε μεγαλύτερο. Τώρα στα τριάντα και σε αρκετά δύσκολους καιρούς, δεν έχω την πολυτέλεια, ούτε του χρόνου, ούτε το να αγοράζω κάθε λίγο μηχανές. Δεν γίνομαι νεότερος, ούτε μπορώ να βάλω πολλά στην άκρη. Δεν ήθελα να γίνω 40 για να πω ότι επιτελούς έχω μηχανή με την οποία να μπορώ να πάω τσάρκα κάπου. Γιαυτό αποφάσισα ότι θα τερμάτιζα το τι μπορώ να πάρω σε Α2.

    Λόγο του ότι δεν μπορούσα να πετάω λεφτά για βλάβες, έψαξα εκτενώς για το τι μπορούσα να πάρω σε ADV/Touring που να ειναι σκυλί. Τελικά κατέληξα στην κακάσχημη freewind και στο τίμιο KLE500. Δυστυχώς μπορούσα να πάρω μηχανή μόνο ντούκου(και όπως ανακάλυψα αργότερα για λόγους που δεν θέλω να αναφέρω, δεν μπορούσα να την πάρω στο όνομα μου), και γενικά, και τα μεν και τα δε ήταν σπάνια κάτω από τα 2 χιλιάρικα. Τελικά ανακάλυψα ότι τα XTZ660 tenere της δεκαετίας του 90' έπεφταν μέσα. Βρήκα ένα για 1400 ευροπουλα από Θεσσαλονίκη. Είχε βαλίτσες, μπάρες, και ουσιαστικά ειναι XT, όποτε είπα safe bet. Χρειάστηκα περίπου 8(Με οτι μου κόστισε ο κοβιντ) μήνες για να μαζέψω τα λεφτά και να την πάρω. Εν τω μεταξύ πήγα, την είδα, την οδήγησα και όλα καλά.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2020
    Μηνύματα
    6
    ΠΑΡΤ ΤΟΥ


    Τελικά, μέσα στον Μάιο την πήρα. Πέρα από αισθητικές αστοχίες η μηχανή ειναι μια χαρά. Δυστυχώς δεν ήταν όλα μέλι γάλα. Και δεν ήταν το πρόβλημα η μηχανή, αλλά εγώ! Είμαι 1.73, και θα μπορούσε να πει κάποιος ότι τα ποδιά μου ειναι κοντότερα αναλογικά με τον σώμα μου(ειναι μπελάς να βρω παντελόνι). Όταν την δοκίμασα πρώτη φορά, ήταν σε εντελώς επίπεδο έδαφος, και ιδανικές συνθήκες. Εδώ στην Καβάλα, που ειναι γεμάτη σκαμπανεβάσματα, τυφλές διασταυρώσεις και άλλα τέτοια ωραία, τα βρήκα σκούρα. Με τα κοντά μου ποδαράκια που να κρατήσω μηχανή 180 κιλά σε στοπ ΣΕ ΑΝΗΦΌΡΑ! Έπρεπε να χαμηλώσει άμεσα.

    Μετά το χαμήλωμα μπορούσα να πω ότι επιτέλους δεν χρειάζεται να κατέβω ο μισός από την μηχανή για να πατήσω το πόδι μου κάτω. Και πάλι δεν τελειώνουν όλα εκεί. ένα ζευγάρι μποτάκια με μεγάλη σόλα το χρειάζομαι, αν σταματήσω πάνω από λίγο χαμηλότερο έδαφος(πχ βαθούλωμα στο δρόμο), και δεν το δω, και πάω να πατήσω, η ψυχή μου πάει στην κούλουρη. Επίσης για να πω να ανεβώ πρέπει να πατήσω στο footrest, ενώ αν η μηχανή ειναι σταματημένη σε άνισο έδαφος(πχ το σπίτι μου ειναι μπροστά σε ανηφόρα) πρέπει να την κουβαλήσω με τα χεριά σε ίσιο δρόμο και να ανεβώ εκεί, και τέλος δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να κρατήσω την μηχανή όρθια για να ανεβεί άτομο πίσω.

    Περιττό να πω ότι την τενερε την πήρα από φόβο αν και χαμηλωμένη. Βεβαία όσο την καβαλάω τόσο μου φεύγει το άγχος. Πάντως από τότε που πείρα το καινούριο μου κράνος, και δεν φοράω ένα αρχαίο "τσόφλι" που έχουμε εδώ και χρόνια, βελτίωσε πολύ την κατάσταση, και κατάλαβα ότι ένας μεγάλος λόγος που δίσταζα να βγάλω βόλτα την τενερε ήταν ότι ντρεπομουν για το κράνος

    Αποκορύφωμα ήταν όταν την έβγαλα προχθές και πήγαμε βόλτα με ένα φιλαράκι(που έχει NC750 DCT) εκτός πόλης για καμιά ωρίτσα. Προς μεγάλη μου έκπληξη, η βόλτα δεν με κούρασε. Περίμενα ότι όταν θα φτάσω σπίτι και θα κατεβώ θα είμαι αγκυλωμένος και πιασμένος, αλλά τελικά δεν παίχτηκε κάτι τέτοιο. Το μόνο πράγμα που με κούρασε ήταν το τρέμουλο από το μοτέρ που μεταφραζόταν στο τιμόνι και μου κούρασε το δεξί χέρι που σφίγγω πιο πολύ για το γκάζι.

    Κατά τα άλλα η τενερε ειναι σπαρτιάτικη μέχρι εκεί που δεν πάει. Δεν έχει ενδείξεις στο κοντέρ πέρα από τα φλας, το φωτάκι της νεκράς και του προβολέα, που σημαίνει ότι όταν σου τελειώσει η βενζίνη έχει ρεζέρβα που ανοίγεις με έναν διακόπτη για να πας να το γεμίσεις, και με το μονοκύλινδρο μοτέρ, του αρέσει να κλοτσάει λίγο παραπάνω. Δεν πτοούμαι παντός. Κάποια στιγμή θα κατεβώ Σάμο και θα βολτάρω εκεί.

    Κλείνοντας, να πω ότι κάποια στιγμή ευελπιστώ να πάρω μια CB500X, και αν είμαι τυχερός, να βγάλω Α και να πάρω μια NC750 dct. Την CB500X Την ματιάζω εδώ και χρόνια πάντως.

    Αυτά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Thnaks for sharing..
    Αν και απ ότι κατάλαβα απο τα γραφόμενα σου , η μοτοσυκλέτα δεν σου ταιριάζει γενικά, το παλεύεις για πολύ λάθος λόγους και έχεις στην μέση και τα οικονομικά κολλήματα. Οπότε μήπως καλύτερα να πάρεις ένα παπάκι να τελειώνεις και να αφήσεις τα αρχαία adv. Δεν κάνουν όλα για όλους.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Thnaks for sharing..
    Αν και απ ότι κατάλαβα απο τα γραφόμενα σου , η μοτοσυκλέτα δεν σου ταιριάζει γενικά, το παλεύεις για πολύ λάθος λόγους και έχεις στην μέση και τα οικονομικά κολλήματα. Οπότε μήπως καλύτερα να πάρεις ένα παπάκι να τελειώνεις και να αφήσεις τα αρχαία adv. Δεν κάνουν όλα για όλους.
    Δεν θα περνούσα τόσο καλά με παπάκι προχθές. Νομίζω έδωσα λάθος εντύπωση με την Ιστορία μου. Μέσα στην πόλη(ειδικά την καβάλα) η τενερε δεν κάνει, αλλά άμα την πάρεις εκτός και πας σε χωριά χωρίς φανάρια και κίνηση ειναι άλλο πράμα. Εν τέλει δεν την πήρα να την έχω για καθημερινή μετακίνηση(εκτός και αν παραστεί ανάγκη), αλλά να πάω εκτός με φίλους.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2006, 09:58
  2. Τα Ζώδια και τι λένε μετά από το sex!!!!!!!
    από free rider στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 23:01
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 07:33
  4. Report Από το Yard με soundtrack μουσική από τα χεράκια του S4
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 11:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF