Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 101

Θέμα: Παλιοί και νέοι Κινέζοι

  1. #61

  2. #62
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος


    https://www.youtube.com/watch?v=bnmGdZcuT9Y
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #63
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #64
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Τα ίδια λέγαμε και παλιά για τους Κορεάτες αλλά ας δούμε που φτάσανε σήμερα.

    90s:
    VW Συνημμένο 434623 HYUNDAI Συνημμένο 434624

    TODAY:
    VW Συνημμένο 434625 HYUNDAI Συνημμένο 434626

    Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχουν την ίδια εξέλιξη οι Κινέζοι αλλά... "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες".
    Αν και μήνες πίσω η ανάρτηση, θα ήθελα να σχολιάσω ότι το συμπέρασμα είναι σωστό, διότι η Hyundai έχει πολύ υψηλό επίπεδο αξιοπιστίας και ποιότητας, κάτι που η VG, γενικά το group VAG έχει απολέσει. Όμως η συγκεκριμένη σύγκριση που απλά παραθέτει φωτογραφίες είναι έωλη, διότι ο στόχος των εταιρειών είναι αντίθετος. Το Golf έχει χτίσει πολύ καλό όνομα εδώ και δεκαετίες, παρόλο που πλέον έχει πέσει στα τάρταρα η αξιοπιστία του. Παρόλα αυτά η φήμη έχει αδράνεια δεκαετιών, ο κόσμος νομίζει ότι ακόμα έχει την ποιότητα της περασμένης χιλιετίας, οπότε ανήκει εμπορικά στην κατηγορία των "αγελάδων", που διατηρούν όσο μπορούν πιο κοντά εμφανισιακά στο παρελθόν, ώστε να αρμέξουν περισσότερα βασισμένοι στη φήμη του. Οπότε εσκεμμένα διατηρούν παλιές σχεδιαστικές γραμμές, ώστε να μοιάζει. Η VG έχει βγάλει άλλα μοντέλα πολύ πιο όμορφα, με πιο σύγχρονη σχεδίαση και χωρίς αναδρομές στο παρελθόν, δυστυχώς όμως όχι αξιόπιστα.

    Αντιθέτως η Hyundai, δεν είχε ιδιαίτερο όνομα στην αγορά, διότι τα πρώτα της μοντέλα στερούνταν κάποιων βασικών χαρακτηριστικών (άνεσης, ενεργητικής ασφάλειας), παρόλο που ήταν αξιόπιστα. Οπότε δεν έχει λόγο να έχει εμμονή στο παρελθόν της, αλλά έχει την ελευθερία να σχεδιάζει όπως θέλει τα αξιόπιστα μοντέλα της.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #65
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν και μήνες πίσω η ανάρτηση, θα ήθελα να σχολιάσω ότι το συμπέρασμα είναι σωστό, διότι η Hyundai έχει πολύ υψηλό επίπεδο αξιοπιστίας και ποιότητας, κάτι που η VG, γενικά το group VAG έχει απολέσει. Όμως η συγκεκριμένη σύγκριση που απλά παραθέτει φωτογραφίες είναι έωλη, διότι ο στόχος των εταιρειών είναι αντίθετος. Το Golf έχει χτίσει πολύ καλό όνομα εδώ και δεκαετίες, παρόλο που πλέον έχει πέσει στα τάρταρα η αξιοπιστία του. Παρόλα αυτά η φήμη έχει αδράνεια δεκαετιών, ο κόσμος νομίζει ότι ακόμα έχει την ποιότητα της περασμένης χιλιετίας, οπότε ανήκει εμπορικά στην κατηγορία των "αγελάδων", που διατηρούν όσο μπορούν πιο κοντά εμφανισιακά στο παρελθόν, ώστε να αρμέξουν περισσότερα βασισμένοι στη φήμη του. Οπότε εσκεμμένα διατηρούν παλιές σχεδιαστικές γραμμές, ώστε να μοιάζει. Η VG έχει βγάλει άλλα μοντέλα πολύ πιο όμορφα, με πιο σύγχρονη σχεδίαση και χωρίς αναδρομές στο παρελθόν, δυστυχώς όμως όχι αξιόπιστα.

    Αντιθέτως η Hyundai, δεν είχε ιδιαίτερο όνομα στην αγορά, διότι τα πρώτα της μοντέλα στερούνταν κάποιων βασικών χαρακτηριστικών (άνεσης, ενεργητικής ασφάλειας), παρόλο που ήταν αξιόπιστα. Οπότε δεν έχει λόγο να έχει εμμονή στο παρελθόν της, αλλά έχει την ελευθερία να σχεδιάζει όπως θέλει τα αξιόπιστα μοντέλα της.
    η διατήρηση της φιλοσοφίας σε όλα τα brands παραμένει ιδια όσο μιλάμε για παραδοσιακούς κατασκευαστές. Τα ίδια υλικά και περιφερειακά αγοράζουν όλοι απο τον παγκόσμιο ιστό υλικών, μέσα στην ανάγκη να γίνουν πιο κερδοφόροι για να είναι βιώσιμοι βάση του στυγνού οικονομικού μοντέλου, ψάχτηκαν για φθηνότερα υλικά. Όμως μεσα σε αυτό εισχώρησαν νομοθεσίες για να χρησιμοποιούν ανακυκλωσιμες ύλες υλικών, φιλικότερα για το περιβάλλον, αναθεωρημένες νομοθεσίες για την προστασία πεζών σε σύγκρουση με όχημα και πολλά άλλα

    Οσο η vag δεν είναι αυτή που ήταν, το ίδιο ισχύει για όλους όπως και για toyota / mercendes κλπ. Δεν άλλαξε συμπεριφορά μια εταιρεία αλλά τα πάντα στο εμπόριο, νομοθεσία, ασφάλεια, κλπ. Το στοίχημα είναι πόσο γρήγορη ανταπόκριση έχουν τα R&D τους σε πιθανές αστοχίες υλικών, για να κρατήσουν ψημένους τους πελάτες τους





    Το φαινόμενο της Hyundai είναι μοναδικό για το πόσο γρήγορα εξελίχθηκε και δείγμα εξαιρετικής δουλειάς σε όλα τα επιπεδα.
    Γιατί ενώ το πρώτο αυτοκίνητο ήρθε στην δεκαετία '80 αλλά η σοβαρή δουλειά εγινε στα πρώτα accent του 1994. Και ενώ δεν έχουν περάσει 30 χρόνια απο τότε η εταιρεία εναλλάσσεται σταθερά τα τελευταία 10 χρόνια στις πρώτες 3 θεσεις του βάθρου εμπορικότητας παγκοσμίως
    Ούτε οι ιάπωνες δεν είχαν τέτοια αναρριχητικότητα

    Το δείγμα μάλλον απλό, αντέγραψαν τους αποτελεσματικούς ιάπωνες με ακόμη πιο απλοικό τρόπο, στακάτο, εξελίσσοντας τα προιόντα τους δημιουργόντας την δική του ταυτότητα και προσωπικότητα, αποφεύγοντας της πολυπλοκότητα των γερμανών. Και με την έλευση προσιτών ηλεκτρονικών τεχνολογιών/εξοπλισμών την τελευταία δεκαετία δεν υπολείπονται πουθενά. Σήμερα τα οχήματα τους έχουν είναι εφάμιλλα σε ποιότητα, εξοπλισμό και αξιοπιστία με τα κορυφαία μοντέλα παγκοσμίως. Και μάλλον το ηλεκτρικό μέλλον τους ανήκει για να προσπεράσουν όλους στην κορυφή.
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αντιθέτως η Hyundai, δεν είχε ιδιαίτερο όνομα στην αγορά, διότι τα πρώτα της μοντέλα στερούνταν κάποιων βασικών χαρακτηριστικών (άνεσης, ενεργητικής ασφάλειας), παρόλο που ήταν αξιόπιστα. Οπότε δεν έχει λόγο να έχει εμμονή στο παρελθόν της, αλλά έχει την ελευθερία να σχεδιάζει όπως θέλει τα αξιόπιστα μοντέλα της.
    To excel και πολλά Ηyundai βασίστηκαν σε μοντέλα της Mitsubishi με αλλαγές στο σχεδιασμό, δεν είναι κακό οι περισσότεροι έτσι ξεκίνησαν, αλλά στόχο είχε τον
    καταναλωτή που ΔΕΝ είχε το πορτοφόλι να αγοράσει το Mitsubishi και συμβιβαζόταν με το Ηyundai.
    Αυτό στην περίπτωση της hyundai δούλεψε έχτισε όνομα και πλέον φτιάχνει δικά της μοντέλα.
    Δεν ισχύει το ίδιο με τα daewoo η τα ssangyong όμως που παρόλο που ήταν Κορεάτικα και αυτά, χαθήκαν κάποια στιγμή γιατί βγάζαν πατάτες μάλλον.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η πτωση της ποιοτητας ειναι γενικη
    εχουμε μπει στη διαδικασια του αναλωσιμου και ανακυκλωσιμου με ημερομηνια ληξης
    το εμποριο χρειαζεται καταναλωση και δεν γινεται να κρατας ενα μηχανακι 15 χρονια κι ενα αυτοκινητο 30

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η πτωση της ποιοτητας ειναι γενικη
    εχουμε μπει στη διαδικασια του αναλωσιμου και ανακυκλωσιμου με ημερομηνια ληξης
    το εμποριο χρειαζεται καταναλωση και δεν γινεται να κρατας ενα μηχανακι 15 χρονια κι ενα αυτοκινητο 30
    Και εγώ χρειάζομαι αύξηση γιατί δεν μπορώ να αγοράζω αυτοκίνητα και μηχανάκια κάθε 15 χρόνια.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Να δουλεψεις σκληροτερα
    Η να δανειστεις απο τραπεζα
    Το νοημα ειναι να εισαι απασχολημενος και εξουθενωμενος ωστε να μην αντιδρας και να μη διεκδικεις

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Να δουλεψεις σκληροτερα
    Η να δανειστεις απο τραπεζα
    Το νοημα ειναι να εισαι απασχολημενος και εξουθενωμενος ωστε να μην αντιδρας και να μη διεκδικεις
    Ευκολότερο είναι να ασχοληθώ να ανατρέψω αυτή την αντίληψη που θέλει τα σύγχρονα να χαλάνε ευκολότερα.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω μαζι σου ειμαι αλλα στην πραγματικοτητα ακομα κι αν εχεις λεφτα να διαθεσεις δυσκολα θα βρεις ποιοτικα προιοντα στην αγορα σημερα

  12. #72
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Πάρτε rolls Royce να μην σας χαλάνε ρε σεις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω μαζι σου ειμαι αλλα στην πραγματικοτητα ακομα κι αν εχεις λεφτα να διαθεσεις δυσκολα θα βρεις ποιοτικα προιοντα στην αγορα σημερα
    Μεγάλη κουβέντα. Νομίζω ότι στην πορεία θεωρούμε πράγματα δεδομένα και απαιτούμε πάντα παραπάνω.
    Τείνω να ξεχάσω το τρίψιμο στις πλατίνες τον καθαρισμό των μπουζί των καρμπυρατέρ των βαλβίδων τις αλλαγές πιστόνια ελατήρια τα ρεκτιφιέ κλπ και μένω με την
    γενική εντύπωση ότι τα παλιά είναι και πιό ποιοτικά.
    Ναι τα πλαστικά πλέον δεν είναι στο επίπεδο των παλιών τα φανάρια θολώνουν τα καλάμια ψωριάζουν...
    Αλλά παρόλη τη γκρίνια, το γεγονός είναι ότι το μηχανάκι μου κυκλοφορεί κάθε μέρα από το 09 χωρίς την παραμικρή βλάβη και χωρίς να έχω ασχοληθεί πάνω από ένα απόγευμα το χρόνο με δαύτο.
    Πολύ ποιοτικότερο παρά τα abs cbs ψεκασμούς εγκεφάλους κλπ. ηλεκτρονικά που προσθέτουν επιπλέον πηγές πιθανών προβλημάτων (αλλά και ευκολία ασφάλεια).
    Νομίζω ότι απλά έχουμε κακομάθει.
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 23/10/2022 στις 15:14.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το 09 ειναι πριν 13 χρονια
    το αντιστοιχο σημερινο ειναι υποκυβισμενο με τους μισους κυλινδρους τα μισα αλογα και φτιαγμενο σε τριτη χωρα
    και δεν ξερω αν θα βγαλει 13 χρονια απο τωρα
    γιατι φτιαχτηκε για να ανταγωνιστει κινεζους....

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Να δουλεψεις σκληροτερα
    Η να δανειστεις απο τραπεζα
    Το νοημα ειναι να εισαι απασχολημενος και εξουθενωμενος ωστε να μην αντιδρας και να μη διεκδικεις
    Αυτό έχει καταφέρει να είναι η πραγματικότητα ο καθημερινός αγώνας και το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας . Ο αγώνας καταναλωτισμου. Χαλάει το πετάω αγοράζω καινούργιο. Δεν καταναλωνω φαιά ουσία γιατί αφενός δεν έχω γιατί δουλεύω πολύ για να μπορώ να διαθέσω χρήματα να πάρω το καινούργιο αφού το προηγούμενο χάλασε. Αφετερου γιατι υπάρχει πληθώρα τιμών και αγαθών να αντικαταστήσει το χαλασμένο. Και όταν χαλάσει το μυαλό ή το σώμα θα μας θυμούνται για τις πολλές μοτοσυκλετες που αλλάξαμε τα διαφορετικά αυτοκίνητα και τα άπειρα κινητά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2009, 13:11
  2. Ο βλάχος και οι κινέζοι
    από MG στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2008, 22:31
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:29
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2004, 03:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF