Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 86

Θέμα: CBF 600 SA Αναζήτηση προβλήματος....

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Αισθητήρας που μετράει την γωνία του στροφάλου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Το να έχει λίγο λάδι ο αισθητήρας είναι φυσιολογικό. Λειτουργεί επαγωγικά και δεν επιρεάζεται από το λάδι. Αλλού είναι το πρόβλημά σου. Τσέκαρες καθόλου αυτά που σε ρώτησα ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jah Προβολή μηνύματος

    Θέλω να συμπληρώσω πως πριν περίπου 6-7 μήνες, χρειάστηκε να αλλάξω πάλι αντλία βενζίνης. Μπορεί να είναι τυχαίο βέβαια αυτό. Ακόμα και με καινούργια αντλία, τα "κρύα" συμπτώματα υπήρχαν, τα "ζεστά" όμως όχι. Βέβαια το καλοκαίρι και οι υψηλές θερμοκρασίες επιδεινώνουν τα συμπτώματα.
    φιλε το οτι κοβει στις 7000 στροφες οπως ειπαν και απο πανω ειναι σχεδον σιγουρο οτι ειναι απο το φιλτρο της τρομπας...και σε μενα οπως και σε πολλα suzuki που ξερω αν δε το καθαρισεις ή αντικαταστησεις αρχιζει και ''κοβει'' η τρομπα στις 7κ στροφες και πανω.Δεν εινα ιτυχαιο που μολις αλλαξες τρομπα σταματησε το προβλημα και ξαναεπανηλθε μετα απο μηνες οπου λογικα ξαναεπιασε μακα.
    Να πας στοχευμενα για το φιλτρο της τρομπας κοιτα εδω στο 9:00 ποση βρωμα πιανει https://www.youtube.com/watch?v=LqkXI9PDvSQ

    τωρα οταν βραζει ο τοπος εξω γενικα οι τρομπα βενζινης ζοριζεται κα ιδε τα δινει ολα...αλλα αν δεν ανεβαζει με τιποτα πανω απο 7κ στροφες καθαριζεις/αντικαθιστας το ή τα φιλτρα που εχει και βλεπεις,εμενα 4 φορες μου το χει κανει στα 90.000 χιλιομετρα που το χω και τις 4 φορες ηταν το φιλτρο.
    Κοιταξε το και να προσεχεις τα βενζιναδικα που πας,βρες ενα καλο και βαζε για λιγο καιρο 100αρα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Και εγώ πλέον πιστεύω ακόμα περισσότερο στο φίλτρο.
    Αν ήταν ρεύματα, μπαταρία, σπασμένο στοιχείο στην μπαταρία, πηνία, ανορθωτης, θα είχες μείνει από μπαταρία ( δεν θα είχες μίζα)

    Το πιο εύκολο και ανεξοδο, είναι να κάνεις την εγχείρηση "bypass" που την λένε. Υπάρχει ένα σημείο στο εσωτερικό φίλτρο της αντλίας βενζίνης που το τρύπας με τρυπάνι και παρακάμπτει όλο το φίλτρο. Το καύσιμο, (αντί να μπει από την είσοδο του φίλτρου, να περάσει όλο το φίλτρο και να βγεί από την έξοδο του φίλτρου)
    Απλά μπαίνει από την είσοδο, περνάει από την τρύπα και βγαίνει από την έξοδο.

    Οι περισσότεροι που το κάνουν αυτό, κόβουν κάπου το σωληνάκι που βγαίνει από το ντεπόζιτο και βάζουν ένα εξωτερικό φίλτρο βενζίνης με δύο σφιχτηρες. Το οποίο οπότε θέλεις το κάνεις και μια αλλαγή.

    Το σημείο που κάνεις την τρύπα, δεν μπορώ να στο πω με λόγια. Βρες βίντεο και ρεπορτάζ με εικόνες, υπάρχουν αναλυτικά, που τρύπας, πόσο βαθιά, τι νούμερο τρυπάνι.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Απαντάω με λίγη καθυστέρηση καθώς είμαι εκτός και δεν έχω την ευχέρεια να μετράω και να ψάχνω κάθε μέρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Το να έχει λίγο λάδι ο αισθητήρας είναι φυσιολογικό. Λειτουργεί επαγωγικά και δεν επιρεάζεται από το λάδι.
    Δεν είπα ότι έχει λαδι ο αισθητήρας, αλλα η φισα του αισθητήρα. Για την ακρίβεια πνίγεται στο λαδι! Ο αισθητήρας μπορεί να λειτουργεί επαγωγικά, αλλα δίνει ρεύμα μέσα από δυο καλώδια, τα οποία αν τα πνίξεις στο λαδι τι γίνεται;

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jah Προβολή μηνύματος
    ...δίνει ρεύμα μέσα από δυο καλώδια, τα οποία αν τα πνίξεις στο λαδι τι γίνεται;....
    Τίποτα εφόσον δεν έχει φθαρεί η μόνωση τους. Η φύσα είναι αδιάβροχη και δεν περνάει υγρό μέσα. Αν έχει υγρό μέσα τότε έχει φθαρεί και θέλει αλλαγή.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #37
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αν δεν με απατα η μνημη μου (για την γυναικα μου δεν ξερω..) το λαδι εξαπανεκαθεναναντανμπαμπανταμ ειναι ΜΟΝΩΤΗΣ..!!

    (εκτος αν δεν το ξερουν οι μετασχηματιστες μεσης-χαμηλης τασης και επιμενουν να βραχυκυκλωνουν με το ψυκτικο τους..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αν δεν με απατα η μνημη μου (για την γυναικα μου δεν ξερω..) το λαδι εξαπανεκαθεναναντανμπαμπανταμ ειναι ΜΟΝΩΤΗΣ..!!

    (εκτος αν δεν το ξερουν οι μετασχηματιστες μεσης-χαμηλης τασης και επιμενουν να βραχυκυκλωνουν με το ψυκτικο τους..)
    Βρε πανάθεμασε, έχει το 10w-30 την ίδια διηλεκτρική αντοχή με το μονωτικό ορυκτέλαιο ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    9 αισθητήρας είναι μέσα στο μοτέρ (που το έχει το pick up rotor το cbf? Μαζί με την καδενα του εκεντροφορου είναι?) και η φισα από έξω.και η φισα είναι πλημμυρισμενη στο λάδι.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι το καλώδιο του αισθητήρα έχει πληγωθει και περνάνε λάδια μέσα από την μόνωση του?
    Άρα χρειάζεται αλλαγή το μάτι μας (τ, αλλήθωρο) έτσι κι αλλιώς?

  10. #40
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Βρε πανάθεμασε, έχει το 10w-30 την ίδια διηλεκτρική αντοχή με το μονωτικό ορυκτέλαιο ;
    Στα 12Volts πολυ περισσοτερη, παναθεμα σε...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Αν έχεις διαρροή λαδιού από το μάτι πρέπει να την φτιάξεις αλλά δεν βλέπω να έχει σχέση με το πρόβλημα σου.
    Αν έχουν αλλάξει τρόμπα βενζίνης δεν κοίταξαν το φίλτρο της ? Συνήθως οι τρομπες έρχονται με νέο φίλτρο.
    Υπάρχει ογκομετρικο τεστ που μπορείς να κάνεις. Και υπάρχει και ρυθμιστής πίεσης βενζίνης ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα είναι ενσωματωμένος πάνω στην τρόμπα ή επάνω στην μπεκιερα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Στα 12Volts πολυ περισσοτερη, παναθεμα σε...
    Επειδής είναι αδύναμο το ρεύμα ;




    Το πρόβλημα του φίλου βεβαία είναι στην τρόμπα, αλλά να ...... κουβέντα να γίνετε !
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Καλησπέρα μετά από καιρό. Η διάγνωση βγήκε μετά από αρκετό ψάξιμο και πιο επίσημα από τον μηχανικό μου. Καθαρίστηκαν εισαγωγές, μπεκ, αντλίες, φίλτρα κλπ κλπ. Βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση αλλά το πρόβλημα είναι αλλού. TPS! Το ερώτημα τώρα είναι πού θα βρεθεί καινούργιο TPS από τη στιγμή που η Honda δεν το δίνει ξεχωριστά.

    Οι πληροφορίες που έχω μέχρι στιγμής στα χέρια μου είναι ότι σαν αισθητήρας εξωτερικά είναι ίδιος με αυτόν του CIVIC, του ACCORD, του CRV κλπ κλπ. Το θέμα είναι αν έχουν και ίδια χαρακτηριστικά.. Έχει κανείς εμπειρία στο θέμα;

    Θα βοηθούσε πολύ εάν κάποιος κοιτούσε στο δικό του μηχανάκι τον κωδικό του εξαρτήματος εάν φαίνεται ή αν αναγράφεται κάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από jah; 28/08/2020 στις 00:56.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Θύμησε μου που είναι ο αισθητήρας TPS , και αν έχεις cbf600 injection να δω τι φαίνεται στο δικό μου.

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Θύμησε μου που είναι ο αισθητήρας TPS , και αν έχεις cbf600 injection να δω τι φαίνεται στο δικό μου.
    Το TPS βρίσκεται στην αριστερή πλευρά του σώματος ψεκασμού. Απ' ότι είδα το εξάρτημα είναι της Keihin και το μοντέλο του jt6h. Δυστυχώς δεν το βρήκα γνήσιο στην Ελλάδα. Μπόλικα Κινέζικα σε ebay και aliexpress. Η αντιπροσωπεία της Keihin επίσης δεν το εισάγει. Η Honda δε, ακόμη και στα αυτοκίνητα το πουλάει μαζί με το σώμα ψεκασμού.


    Update τελικό (ελπίζω!). Η βλάβη αποκαταστάθηκε! Το TPS τελικά δεν είχε ποτέ θέμα, Λάθος διάγνωση. Μετά από ώρες ψάξιμο, δοκιμές και πολύ κόπο, βρέθηκαν οι ένοχοι! Μικτό το θέμα λοιπόν με 3 παρακλάδια.

    Θέμα 1ο: Όπως είχα υποπτευθεί από την αρχή, το μάτι της ηλεκτρονικής. Αυτό που δεν έδινε καθαρό παλμό και μπέρδευε τα πράγματα. Κάποιες φορές, αν ακουμπούσες τη φίσα έσβηνε κιόλας. Αλλαγή ματιού.

    Θέμα 2ο: Η βρωμιά στο εσωτερικό φίλτρο της αντλίας. Δεν αναφέρομαι στη σίτα, αλλά στο εσωτερικό του πλαστικού σώματος που κουμπώνει η αντλία. Αυτό απλώς έβαζε το χεράκι του σαν κατάσταση, δεν ήταν το κυρίως ζήτημα.

    Θέμα 3ο: Το χειρότερο νομίζω των τριών. Κάτι το οποίο όσες φορές και να το μετρήσεις, σχεδόν αδύνατο να το πετύχεις. Ήταν το ρελέ της αντλίας το οποίο δυστυχώς υπολειτουργούσε μόνο όταν ζεσταινόταν αρκετά. Και λέω δυστυχώς γιατί αν το ρημάδι καιγόταν, θα ξεμπερδεύαμε μια ώρα αρχύτερα!!

    Τρίτη μέρα, με κάποιες βόλτες και κίνηση εντός πόλης και για την ώρα δεν είχα κάποιο θέμα. Ας ελπίσουμε πως θα συνεχίσει έτσι! Θα φανεί και τις επόμενες μέρες που το μηχανάκι θα ξαναταξιδέψει.

    Θέλω να σας ευχαριστήσω για την όποια βοήθεια και για την πρόθεση!!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2012, 10:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF