Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 86

Θέμα: CBF 600 SA Αναζήτηση προβλήματος....

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Θέλω αύριο να μετρήσω το «μάτι» με ένα πολυμετρο. Το έχεις κάνει κάποιος με cbf hornet cbr κλπ να μου δώσει τις μετρήσεις του;;

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jah Προβολή μηνύματος
    Θέλω αύριο να μετρήσω το «μάτι» με ένα πολυμετρο. Το έχεις κάνει κάποιος με cbf hornet cbr κλπ να μου δώσει τις μετρήσεις του;;
    Ποιο πάνω έγραψες οτι έχεις το βιβλίο συντήρησης. Εκεί έχει τις τιμές μέτρησης.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Στο manual έχει μόνο την ελάχιστη τάση κορυφής που πρέπει να δίνει όταν παει να πάρει μπροστά ο κινητήρας. Ένας τρόπος όμως να μετρήσεις ειναι ωμικα. Πολλές φορές όταν ζεσταίνεται μπορεί να αλλάξει ξαφνικά και να μην μένει σταθερή η τιμή. Δυστυχώς αυτήν την μέτρηση δεν την έχει μέσα στο manual..

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    παντως αν ειχε προβλημα το ματι δεν θα επαιρνε καν μπρος η θα εκανε βαρβατες διακοπες
    οχι κομπιασματα
    εγω θα μετρουσα tps και θα εκανα καθαρισμα και συγχρονισμο στις πεταλουδες

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Δεν το αμφισβητώ, απλά μετά από 200 άρθρα και βιντεάκια, πέτυχα κάποια περιστατικά που το μάτι μόλις ζεσταθεί μπλοκάρει.. Για το tps το έχω σκεφτεί, αλλά στη θέση που βρίσκεται δεν νομίζω ότι ζεσταίνεται τόσο ώστε να αλλάζει συμπεριφορά. Όσο για το καθάρισμα, η μάκα θα έκανε δουλειά μόνιμα.. Δεν έχει θέμα με μπερδέματα και άνοιγμα στις ψηλές..

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Αναφέρεις ανακατεμένα συμπτώματα και πιθανές αιτίες
    Η αύξηση θερμοκρασίας μπορεί να επηρεάσει την ανάφλεξη από πηνία ανόρθωτη μάτι η πολλαπλασιαστές.
    Όμως τότε δεν θα κάνει σαν να μένει από βενζίνη όπως περιγραφεις
    Το manual για το μάτι δίνει ένα φάσμα ωμικής αντίστασης
    Μέτρα το ζεστό όταν κάνει το πρόβλημα να δεις αν επαληθευεται

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Στο manual δεν δίνει φάσμα ωμικής αντίστασης.. Δίνει για άλλους αισθητήρες..

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Η μέτρηση δεν έγινε ποτέ, καθώς δεν βρήκα peak voltage adaptor. Αναμένουμε.

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Σκαμπαζεις καθόλου να κανεις ενα χαζοκυκλωματακι με sample and hold ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Η αντλία δίνει την σωστή ποσότητα καυσίμου σύμφωνα με το μάνουαλ;

    Έψαξες για σκισίματα στους λαιμούς που ενώνουν φιλτροκούτι και πεταλούδες ;

    Η μπαταρία φορτίζει κανονικά ;

    Γιατί άλλαξε αντλία ο προηγούμενος ;

    Τι άλλες αλλαγές έκανε ;

    Το TPS μην το πειράξεις.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Όταν είναι κρύο είπες ότι έχει ένα κομπιασμα, ότι δεν σηκώνει στροφές. Αυτό είναι φυσιολογικό, είναι το ηλεκτρικό τσοκ, μόλις ζεσταθεί δουλεύει κανονικά.

    Μετά είπες ότι δεν ανεβάζει πάνω από 7000 στροφές, πάνω από τις 7000 στροφές δεν τραβάει άλλο. Πιθανών αντλία βενζίνης. Όχι απαραίτητα η αντλία, μπορεί να είναι βουλωμένο φίλτρο. Αν ο προηγούμενος, να άλλαξε μόνο την αντλία και όχι και το φίλτρο ( ή έστω να το καθαρίσει) έκανε μισή δουλειά. Μια καινούργια αντλία, με βουλωμένο φίλτρο, δεν δουλεύει σωστά και είναι δεδομένο ότι θα χαλάσει γρήγορα.

    Εσύ άλλαξες δεύτερη φορά αντλία, φίλτρο άλλαξες;

    Δεν πιστεύω ότι είναι ρεύματα, γιατί εντός πόλης θα σου άδειαζε την μπαταρία, θα σου άναβε κόκκινο λαμπάκι, και δεν θα σου έκοβε στις πολλές στροφές.

  12. #27
    Ειχα και εγω προβλημα με αντλια αλλα στο δικο μου μετα τις 10 ανεβαζε αργα αλλλα δεν ειχα κανενα αλλο σύμπτωμα που περιγράφεις.

  13. #28

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Καλησπέρα και πάλι. Έγινε μεγάλο update μετά από ταξίδι. Πάμε να τα δούμε από την αρχή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Όταν είναι κρύο είπες ότι έχει ένα κόμπιασμα, ότι δεν σηκώνει στροφές. Αυτό είναι φυσιολογικό, είναι το ηλεκτρικό τσοκ, μόλις ζεσταθεί δουλεύει κανονικά.
    Χαίρομαι που μου το επιβεβαιώνει κάποιος! Τα "κρύα συμπτώματα" που ανέφερα τα διαγράφουμε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Μετά είπες ότι δεν ανεβάζει πάνω από 7000 στροφές, πάνω από τις 7000 στροφές δεν τραβάει άλλο. Πιθανών αντλία βενζίνης. Όχι απαραίτητα η αντλία, μπορεί να είναι βουλωμένο φίλτρο. Αν ο προηγούμενος, να άλλαξε μόνο την αντλία και όχι και το φίλτρο ( ή έστω να το καθαρίσει) έκανε μισή δουλειά. Μια καινούργια αντλία, με βουλωμένο φίλτρο, δεν δουλεύει σωστά και είναι δεδομένο ότι θα χαλάσει γρήγορα.
    Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι μόνο μετά από πολλή ώρα δουλέματος δεν τραβάει ψηλά. Όσο πιο πολύ δούλευε και ζοριζόταν, τόσο και έπεφτε το εύρος των στροφών.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Εσύ άλλαξες δεύτερη φορά αντλία, φίλτρο άλλαξες;
    Αν πω ότι δεν ξέρω θα φανεί λίγο χαζό. Θα μου πεις γιατί δεν ρώτησες. Μάλλον τυφλή εμπιστοσύνη στον μάστορα που το έκανε καθώς καιγόμουν εκείνες τις μέρες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Δεν πιστεύω ότι είναι ρεύματα, γιατί εντός πόλης θα σου άδειαζε την μπαταρία, θα σου άναβε κόκκινο λαμπάκι, και δεν θα σου έκοβε στις πολλές στροφές.
    Εμένα κάτι μου κάνει για ρεύμα να πω την αλήθεια, αλλά όχι του τύπου κόβεται η παροχή από τη μπαταρία κλπ. Θα αναφέρω παρακάτω πιο αναλυτικά. Αυτό που μου έχει κινήσει τις υποψίες είναι το μάτι της ηλεκτρονικής, καθώς το λαστιχένιο κομμάτι έχει ξεφτίσει αρκετά στο σημείο που βγαίνει από το πλαϊνό καπάκι και μου δίνει την αίσθηση ότι τα καλώδια ψήνονται.

    Καβαλάω λοιπόν από Αθήνα να βρω κάτι φίλους στα Μετέωρα, να μείνουμε εκεί και να ανηφορίσουμε αργότερα στη Θεσσαλονίκη. Εθνική μια χαρά, 140-150 απροβλημάτιστα, κατεβάσματα στα 100, ανεβάσματα σε προσπεράσεις κλπ. Κανένα θέμα. Μετά από ώρα κάπου κοντά στη Λαμία αρχίζουν τα κομπιάσματα. Σταματάω στη λαμία και πάω στη Honda. Εξηγώ τα συμπτώματα και μου λέει αντλία. Λέω φέρε να το μετρήσουμε και αυτό και το μάτι, ποιο μάτι, ποιον παλμογράφο, τι peak voltage adaptor, τι το ένα τι το άλλο, δεν έχω χρόνο φύγε.

    Βάζω βενζίνη, κρυώνει λίγο, φεύγω. Πάνω στις στροφές του Δομοκού, κάνω στην άκρη γιατί δεν πάει βήμα. Βγάζω καρεκλάκι σπαστό και κάθομαι. Το χαζεύω λίγο απ' όλες τις πλευρές. Πέφτει το μάτι μου στη φίσα του ματιού. Ξεκουμπώνω να μετρήσω αντίσταση. Λάδι στην φίσα. Κοιτάω πάνω κάτω δεξιά αριστερά, τίποτα. Μόνο εκεί. Την καθαρίζω λίγο, κρυώνει κι άλλο το μηχανάκι φεύγω. Σε όλα αυτά πάω σαν κότα, δεν δουλεύει κανονικά. Πάω Μετέωρα και μένω το βράδυ. Την άλλη μέρα ξεκινάω για Τρίκαλα. Στο δρόμο τέλεια!! Ανεβάζει κανονικά μέχρι τους κόφτες κλπ. Έχω μιλήσει ωστόσο με κανα δυο άτομα και μάστορες και όλοι μου λένε για αντλία. Λέω οκ θα την αλλάξω. Περνάω μια Οδύσσεια, βρίσκω μια aftermarket στην Honda, την κουμπώνει ο μάστορας και φεύγω για τα βουνά το βράδυ. Βρίσκουμε μέρος να μείνουμε, όλα καλά. Το μηχανάκι πάει κανονικά. (Εδώ να πω δεύτερη φορά χαζομάρα μου, δεν ρώτησα πάλι για το φίλτρο).

    Την επόμενη μέρα ξεκινάω πάλι για ένα τελευταίο τουρ με τελικό προορισμό τη Θεσσαλονίκη. Όλα καλά στην αρχή. Κάποια στιγμή αρχίζουμε πάλι. Να μην τα πολυλογώ, κάθε τόσο στάση και δοκιμές. Η φίσα του ματιού λάδι. Καθάρισμα και πάλι στο δρόμο. Τα συμπτώματα λίγο καλύτερα μετά τις στάσεις αλλά όχι όπως πρέπει. Τηλέφωνα σε μάστορες κλπ. Internet και διάβασμα για λάδι σε φίσα ματιού. Οι περισσότεροι το έχουν συναντήσει σε αυτοκίνητα και όχι σε μηχανάκια.

    Εχθές, έλυσα το μηχανάκι και άρχισα να μετράω τους αισθητήρες έναν έναν. Διαγνωστικά και λοιπά όλα καλά. Εδώ κάπου έρχεται το αδιέξοδο. Έκατσαν και οι μέρες έτσι και είναι όλοι κλειστοί. Από Δευτέρα θα ψάξω να βρω ένα καινούργιο μάτι να το κουμπώσω και να δω τα αποτελέσματα.

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Ποιο εξαρτημα λεγεται"μάτι" ρε παιδιά?

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2012, 10:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF